Φυλακές Ανηλίκων

θανος

RetroJunkie™
Joined
18 Αύγ 2009
Μηνύματα
2.242
Αντιδράσεις
606
Φυλακές ανηλίκων (1982)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Φυλακές_ανηλίκων

Η τελευταια ταινια του δαδηρα και μια απο τις λιγες κινηματογραφικες παραγωγες του 80 Τέσσερεις νεαροί μηχανόβιοι συλλαμβάνονται για ληστεία και καταδικάζονται σε φυλάκιση στον Κορυδαλλό. Μέσα στις φυλακές θα γνωρίσουν το κύκλωμα που ελέγχει τους φυλακισμένους και θα υποστούν τη βία και τη σκληρότητα αυτών που κάνουν κουμάντο.φοβερος ο τσαχιριδης στον ρολο του δεσμοφυλακα(απ τις καλυτερες ερμηνειες του)αν και ο μανεσης παντα μου φαινοταν λιγο αστειος να παιζει τον ανηλικο με το μουστακι επικες ατακες (ωστε ετσι κ....παιδα κουβαλατε και σπαθια) επισης πολυ καλος ο αγης γυφτοπουλος η σκηνη που ο στην πραγματικοτητα πατερας του λευτερης γυφτοπουλος παιζει τον διευθυντη των φυλακων που του την πεφτει ειναι απιστευτη

επισης να μην ξεχασουμε και το ομωνυμο τραγουδι του κωστα γανωτη

http://www.youtube.com/watch?v=_D4vHOWSNEY
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλή και διδακτική ταινία. Εμενα παντος μου άρεσε περισσότερο το Νο2 ,το βρήκα πιο ενδιαφέρον απο το 1ο.(και όχι μονο για την παρουσία της Βανεσσας Τζελβέ).

Και οι 2 (ευτιχός) κυκλοφορουν στα blogs και μπορει ο κόσμος ευκολα-γρήγορα αλλά και ανέξοδα να τις παρακολουθήσει!

Κοριφαια στιγμη για τον Νίκο Τσαχιρίδη η 1η ταινιά.
 
το νο2 δεν μου αρεσε τοσο θα προτιμουσα να επαιρναν εκδικηση απο τους δεσμοφυλακες για οσα τους εκαναν(sleepers style)αλλα τελικα ο μυλωνας αποφασισε να δημιουργησει μια καινουργια ιστορια πιστευω παντως οτι ο δαδηρας αν ζουσε θα το εκανε διαφορετικο
 
Ο γυφτόπουλος ήταν ο αρχιφύλακας. Πέρισσότερο μου άρεσε το νο 1. Μάνεσης και Τσαχιρίδης δίνουν ρέστα. Φοβερή και η ατάκα του Ηλία Κακλαμάνη "ρε ολυμπιονίκη μ....α". Ωραίος και ο Γιώργος Μυλωνάς σε ρόλο γιατρού. Η ταινία είχε γυριστεί μέσα στις φυλακές ανηλίκων.
 
Η #1 ήταν αρκετά "σκληρλη" ταινία γι ατην εποχή της.

Ακροβατούσε πολύ καλά ανάμεσα στο καλτ και το exploitation.

Επική η σκηνή που ο Μάνεσης κάνει μαθήματα ζιγκολό, στον πιτσιρικά.

Επίσης, εύσημα στον Πετρόχειλο, που νοίκιαζε πορνοφωτογραφίες στους συγκρατούμενούς του (αθάνατο ελληνικό επιχειρηματικό μυαλό) !

Το #2, αν δεν είχε την "κληρονομιά" του ονόματος, θα ήμουν πιό επιεικής.

Καλό ήταν, αλλά μας φλόμωσε στα φλας-μπακ από το πρώτο.

Πάντως για ελληνική ταινία εποχής, είχε "βαρύ" τέλος.
 
Φοβερη ταινια. Και η 2η σχετικα καλη, αν και προτιμω την πρωτη.

"Οχι Θεε...Οχι, οχι στην απομονωση!!!!"

-- "Ο ΘΕΟΣ ΜΙΛΗΣΕ! ΣΤΗΝ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ!"
 
Πλάκα είχε η σκηνή με τον Μάνεση και τον γέρο που έκανε καμάκι στον διπλανό του...Αφου του τα έχωσε ο Μανεσης του λέει ο γέρος...αναχαθείς...πινέζα!!! :D
 
" Ανώμαλη και διεφθαρμένη είναι η ψυχή σου"... :D
 
Γενικά σε όλες τις ταινίες του ΛΕΦΑΚΗ, πετάγανε κάτι ατάκες! Στην συγκεκριμένη όλα τα λεφτά ήτω οι γονείς την στιγμή που τους μπουζουριάζανε!
 
Μιλαμε για αθανατη ταινια!Μαλιστα αυτη και κανα δυο αλλες ηταν που πιτσιρικαδες ακυρωναμε τα παντα οταν τις επαιζε η τηλεοραση (δηλαδη πολυυυυυ παλια) και καθομασταν να τις δουμε.Περα απο το γεγονος οτι την ειχα γραψει στο βιντεο και επαιζε συχνα πυκνα ιδιως στις σκηνες του ανεπαναληπτου Μανεση :bow: .Χτυπητα λαθη στο στορυ 1)Ο Μανεσης μονο ανηλικος δεν ειναι μπορουσε ανετα να ηταν και θειος τους.2)Τα στοιχηματα που εβαζαν στις κοντρες οι μηχανοβιοι ηταν μονο 3-4 κατοσταρικα!Καλα κοντρες με μινιατουρες της matchbox σε πεζουλια εβαζαν;3)Πρεπει να εισαι μεγαλος στοκος για να μη καταλαβεις οτι το στεκι και η γκομενα που πουλας ζιγκολικι δεν ειναι ''καπως''.Θεικη ατακα Γυφτοπουλος ''Μηπως εχεις να μου δωσεις ψηλα;'' πορνη ''Γιατι μωρο μου θελεις να σου χαλασω;''και 4)Αν ηταν ετσι ολες οι φυλακες τι να την κανω τη ζωη πολιτης;Καμια δεκαρια ατομα σε ευρηχορο δωματιο αφισουλες στον τοιχο κιθαρες γουωκμαν...χαλαρουητα φαση λες και ημαστε σε κατασκηνωση :acoustic: .Οσον αφορα τον Τσαχιριδη ως ''θεο'' δεσμοφυλακα;Απλα αρχοντας :boss: !!!

Οσον αφορα το δευτερο μερος ειναι ξεκαθαρο οτι προσπαθησε να εκμεταλευτει την επιτυχια της πρωτης.Σαφως κατωτερη γεματη με σκηνες απο την πρωτη αλλα και ετσι βλεπεται.Χαρακτηριστικο ειναι πως και οι τρεις αδελφες πανε για τζοκινγκ με ολοιδιες φορμες απο την ιδια εταιρια αν θυμαμαι καλα Ζητα Ελλας.Προμοσιον για την εταιρια να υποθεσω;Επισης η σκηνη οπου ενα ζευγαρι βλεπει στη θαλασσα ενα κομμενο χερι απο το τεμαχισμενο πτωμα του θυμα-βιαστη ειναι ο ορισμος του καλτ!Αυτο γιατι το χερι πλεει στο πελαγος ορθιο και τεντωμενο λες και εχεις διαιτητη που σου βγαζει κοκκινη καρτα!Ουτε απο τον Εντ Γουντ δε θα περιμενα τετοιες σκηνες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απίστευτη ταινία, ατάκες του θανάτου και Μάνεσης δίνει ρέστα. "Ο εις τον άλλον τ΄ανάπαλιν"... και δεν συμμαζεύεται :D

Τσαχιρίδης επίσης απίστευτος σε ρόλο δεσμοφύλακα.

No 2 δεν υπάρχει, ούτε υπήρξε ποτέ επί της ουσίας.
 
...και εχω μια αλυσιδα που σκοτωνει ελεφαντα...θεικη ατακα του χρηστακη(αστρινακης).
 
μηπως ξερει κανεις πως λεγεται η ροκια που παιζει στο 30:05?

[edit] Το link οδηγεί σε ολόκληρη ταινία ( Φυλακές ανηλίκων) η οποία υπόκειται σε πνευματικά δικαιώματα και γι αυτό το λόγο αφαιρέθηκε [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
107.jpg
107.jpg
 
Ο ''Θεός'' μεγάλος μισάνθρωπος... Απίστευτος ο Τσαχιρίδης στον ρόλο αυτόν...δίνει ρεσιτάλ!
 
Ο "Ελληνοαμερικανος" παντως,που παει να παντρευτει την Ανθουλα την αδερφη του ψηλου του Στεφανου,σιγουρα ειχε για ενδυματολογο τον Ταμτακο τον ιδιο! Ο δε Μανεσης δινει ρεστα σε ατακες,ειδικα στη σκηνη στο καφε που ο γερος καμακωνει τον Στεφανο και στη σκηνη που "εκαπιδευει" τον Στεφανο να γινει ζιγκολο,μ'ενα "θυμαρισιο πρωτογωνισμο και σικ καταστασεις"!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
B0D658C9-9B60-4270-9A28-1EF2130A0D62.jpeg“Τυγχανει στη ζωη να είμαι αρχι-κατης, πρωτοσύγκελος και Πάπας. όχι πως γουστάρω τη μανούρα δηλαδη, αλλα τη σημερον ημέραν, ρουφιάνος τον ρουφιάνο αγαπά και λουνπινα τη λουνπινα..»

95D0E50E-CEFD-483A-8248-6347547AD428.jpeg
»Πίτσος: «εδω παιδιά μου οι άνθρωποι καταλαβαίνουν, κι αν τύχει και ειστε και οικονομημενα και τη μαύρη σας θα πιείτε και το σκονάκι σας θα μυτιασετε.»
στη φωτο κανει και τη χαρακτηριστικη κινηση και μετά απο κάποια δευτερόλεπτα λεει άλλη μια ακόμη αγαπημένη ατάκα : «στη φυλακή ο Θεός ειναι ένας, αυτός δικάζει κι αυτός μοιράζει».

95786CA1-5715-41EE-BC3B-4BDA6B49415B.jpeg
«Θα σε συντριψω γιατι σε χρειάζομαι». Πραγματικά μιλάει το σύστημα (γενικά, όχι μονο το σωφρονιστικό) με το στόμα του αρχιφύλακα. Θα μας συντρίψει γιατι μας χρειαζεται…

Το σαουντρακ της ταινίας «Σάπια βίδα» ειναι πολύ δυνατό επίσης.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μια από τις καλύτερες ταινίες της δεκαετίας του ΄80. Αντιπροσωπευτική των προβλημάτων και των αδιεξόδων της νεολαίας που προσπαθούν με ανορθόδοξους κυρίως τρόπους να επιβιώσουν με ολέθρια αποτελέσματα. Μια ταινία με μια εναλλαγή κωμικών και δραματικών στιγμών που κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον του θεατή. Οι ατάκες του 37χρονου ανήλικου Μάνεση πέφτουν σε ρυθμό πολυβόλου. Εντυπωσιακός ο Τσαχιρίδης δίνει ρέστα στον ρόλο του δεσμοφύλακα. Επική η σκηνή στο σπίτι της Ζαρόκωστα όπου συζητούν σε βαθμό επιτηδευμένης σοβαρότητας ο εραστής και ο άντρας της με αποτέλεσμα την ψυχολογική έκρηξη του γιού. Θα σταθώ στην πολύ ωραία παρουσία της Λιάνας Θάνου που δυστυχώς δεν έπαιξε σε πολλές ταινίες. Η ατάκα του μέγιστου Ηλία Κακλαμάνη ΄"ρε Ολυμπιονίκη μ...α" τα σπάει! Γκεστ στάρ τέλος ο Αρτέμης Μάτσας που μόνο η παρουσία του εμπνέει συναισθήματα σεβασμού και υπόκλισης σαν ηθοποιός και σαν άνθρωπος. Απλά Κύριος. Καμμιά σχέση με τις τους ρόλους του στις ταινίες.
 
Πίσω
Μπλουζα