Φωσφοριζέ σαλιγκαράκι

Ράγια

RetroN00b
Joined
3 Οκτ 2014
Μηνύματα
18
Αντιδράσεις
23
Όταν ήμουν μικρή είχα αυτό το πλαστικό σαλιγκαράκι που φωσφόριζε στο σκοτάδι (τη συγκεκριμένη φωτογραφία τη βρήκα στο ίντερνετ, το δικό μου δεν υπάρχει πλέον, χωρίς όμως περισσότερες πληροφορίες). Ξέρει κανένας λεπτομέρειες?
3ff07374044f296e1f4740a3e970340bf8b6cf95_l.jpg
 
Αν ενδιαφέρεσαι γι' αυτό κάθε χρόνο γίνεται μια έκθεση ρετρό παιχνιδιών στο Γκάζι.Τη τελευταία φορά που είχα πάει είχα δει ένα πάγκο που είχε κάποιους απο αυτούς σε κουτάκια της εποχής και τα πούλαγε, καθώς και το μεγάλο αυθεντικό πράσινο φωσφοριζέ αγκαλίτσα σκουλικάκι.Φέτος με το κορώνα ιο δε ξέρω αν θα γίνει η έκθεση αλλά αν ρωτήσεις εκεί γύρω απο τη πλατεία στο Γκάζι πληροφορίες για ένα μαγαζάκι με ρετρό παιχνίδια θα σε καθοδηγήσουν σε ένα που είναι σε κάποιο στενάκι εκεί κοντά.Άλλο ένα υπόγειο μαγαζάκι με παλια παιχνίδια βρίσκεται στη πλατεία της οδού Αγίου Ιωάννου στην Αγία Παρασκευή (όχι δίπλα απο τη πλατεία της εκκλησίας αλλά ψηλά στις καφετέριες)ένα η δυο στενά μετά απο το πέρασμά της στρίβεις δεξιά και αφού προχωρίσεις λίγα μέτρα θα το δείς στο αριστερό σου χέρι.Τα έχω επισκεφτεί δυο φορές κι όταν θα τελειώσει η καραντίνα θα τα ξανα επισκεφτώ.Με λίγη τύχη θα το βρείς το παιχνιδάκι σου, αν όχι θα πρέπει να περιμένεις να ξανανοίξει η ετήσια έκθεση παλιών παιχνιδιών οπου πιθανότατα θα το βρείς σίγουρα.Δε θυμάμαι ονόματα οδών των μαγαζιών αλλά με μια πρόχειρη αναζήτηση στο ίντερνετ θα τα βρείς εύκολα.Ελπίζω να βοήθησα και να σου αναπτέρωσα την ελπίδα για την εύρεσή του.Καλή τύχη.
Υ.Σ. Αν πας τράβα και καμιά φωτογραφία για όλους μας.Υλικό απο τις επισκέψεις μας έχει ανέβει στο φόρουμ μας κι απο μένα αλλά κι απο άλλα μέλη.
 
Σας ευχαριστώ πολύ που μου λύσατε την απορία.

darkhado, δεν μένω Αθήνα, αλλά ευχαριστώ για την ενημέρωση.
 
Σας ευχαριστώ πολύ που μου λύσατε την απορία.

darkhado, δεν μένω Αθήνα, αλλά ευχαριστώ για την ενημέρωση.
Ίσως αν βρεις τα τηλέφωνα των μαγαζιών να μπορούν να στα στείλουν ταχυδρομικώς.Δοκίμασε, ποιός ξέρει...
 
Πίσω
Μπλουζα