Φωτογραφίες ρετρό γεύσεων...

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
409
17044.jpg και δώρο το δαχτυλίδι!

17046.jpg στο κίτρινο κουτάκι.

17047.jpg που έχω αιώνες να δω.

17043.jpg που έχω αιώνες να φάω.

17042.jpg :p

17041.jpg :p

17040.jpg :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αρκετά από αυτά, υπήρχαν και στη δεκαετία του 90! Τώρα πια αποτελούν μουσειακά αντικείμενα. :)
 
Οι Life-Savers με γεύση τροπικά φρούτα, ήταν οι αγαπημένες μου.

Θυμάμαι ότι μου τις έφερναν οι γονείς μου από το εξωτερικό.

2580121913_6d006b4621.jpg
 
Θυμάμαι που έπαιζα ένα παιχνίδι στην ΕΒΓΑ της γειτονιάς, όπου ήταν βασικά μηχάνημα για τσίχλες.

Προσπαθούσες να οδηγήσεις μια μπίλια από ένα λαβύνθο με τρύπες, και αν έφτανες στο τέλος, εκτός από την τσίχλα, έπαιρνες και ένα χαζό δωράκι.

Είχα γίνει τόσο καλός που το είχα ξεσκίσει το μηχάνημα. Κέρμα και δώρο.

Το μηχάνημα έμοιαζε μ' αυτό της πρώτης φωτό.
 
Θυμάται κανείς τις πολύ μικρές άσπρες καραμελίτσες μέντας σαν μικροσκοπικά τουβλάκια που ήταν στη σειρά τυλιγμένες σε χαρτάκι με χρώματα μαύρο-γκρι-κόκκινο-άσπρο και είχαν απέξω μια φιγούρα ενός γυναικείου προσώπου; Τις έπαιρνα συχνά από το μπακάλικο(!) της γειτονιάς.

Πως τις έλεγαν μήπως βρω καμιά φωτογραφία;
 
Χαχα, αυτό είναι εύκολο, εννοείς τις "PEZ"

όπου μέσα σε αυτά...

Smurfs_Pez_Series_2.jpg


βάζαμε αυτά...

2ca7a66191bf340e.jpg

και να προσθέσω και τα καραμελάκια που ήταν τυλιγμένα σε ένα λαστιχάκι σε σχήμα ρολογιού...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι, όχι, δεν ήταν τόσο παιχνιδιάρικα, ούτε το χαρτάκι ήταν χρωματιστό. Μοιάζουν πάντως σ'αυτό το περιτύλιγμα αλλά είχαν μια φιγούρα ενός γυναικείου προσώπου προφίλ μπροστά.
 
Προσοχή προσοχή. Κυκλοφορούν ακόμα. Αεροδρόμιο. Οβερ :) Μιαμ μιαμ

17989.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τις τσίχλες σε συσκευασία όμοια με πακέτα τσιγάρων τις θυμάται κανείς;
 
Ναι υπάρχουν ακόμα(τουλάχιστον πριν δύο χρόνια σίγουρα) και νομίζω έχουν αναφερθεί και σε άλλο thread...
 
Στο ebay βρήκα και lifesavers και certs και PEZ....ψάξτε με 2ο συνθετικό αναζήτησης το mints η το candy

51j15-jhyCL.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφιερώνεται σε όσους τις δοκίμασαν...

19810.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krios είπε:
Αφιερώνεται σε όσους τις δοκίμασαν...


"φυλλαράκι, φυλλαράκι, παίρνω και κάνα φιλάκι - τσίχλα ΙΟΝ"! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γουάου! Η τσίχλα Κόκα Κόλα. Η αγαπημένη μου! Και οι άλλες είχαν καυτερη ελαφρώς αλλά φρέσκια γεύση.
 
Για εκείνες τις ρετρο μέντες που έλεγα (επιμένω),

έκανα ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα με το περιτύλιγμα, ήταν η σκιά ενός γυναικείου προσώπου σε αυτούς τους τρεις χρωματισμούς, σχεδίασα και ένα κουφετάκι να δείξω το σχήμα του.

Μόνο εγώ τις ήξερα;

20041.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
audiodee είπε:
Για εκείνες τις ρετρο μέντες που έλεγα (επιμένω),
έκανα ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα με το περιτύλιγμα, ήταν η σκιά ενός γυναικείου προσώπου σε αυτούς τους τρεις χρωματισμούς, σχεδίασα και ένα κουφετάκι να δείξω το σχήμα του.

Μόνο εγώ τις ήξερα;




όχι όχι μόνο εσύ...και εγώ τις θυμάμαι τις καραμελίτσες..το περιτύλιγμα δεν θυμάμαι καλά αλλά αυτές τις καραμελίτσες..ναι πολύ ωραίες :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
audiodee είπε:
Για εκείνες τις ρετρο μέντες που έλεγα (επιμένω),
έκανα ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα με το περιτύλιγμα, ήταν η σκιά ενός γυναικείου προσώπου σε αυτούς τους τρεις χρωματισμούς, σχεδίασα και ένα κουφετάκι να δείξω το σχήμα του.

Μόνο εγώ τις ήξερα;




Κι εγώ τις θυμάμαι! ΡΕΖ δεν τις λέγανε?? :xm: Νομίζω ότι κυριαρχούσε όμως πιο πολύ ροζ στη συσκευασία..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
audiodee είπε:
Για εκείνες τις ρετρο μέντες που έλεγα (επιμένω),
έκανα ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα με το περιτύλιγμα, ήταν η σκιά ενός γυναικείου προσώπου σε αυτούς τους τρεις χρωματισμούς, σχεδίασα και ένα κουφετάκι να δείξω το σχήμα του.

Μόνο εγώ τις ήξερα;


Όχι. Είσαι θεός φίλε μας audiodee. Μπράβο μπράβο μπράβο! Τις θυμήθηκα από την τριπλή σκιά και τα χρώματα που έβαλες. Ευχαριστώ! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
audiodee είπε:
Για εκείνες τις ρετρο μέντες που έλεγα (επιμένω),
έκανα ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα με το περιτύλιγμα, ήταν η σκιά ενός γυναικείου προσώπου σε αυτούς τους τρεις χρωματισμούς, σχεδίασα και ένα κουφετάκι να δείξω το σχήμα του.

Μόνο εγώ τις ήξερα;
Το σχηματάκι της καραμέλας είναι σούπερ. Τη θυμάμαι επίσης αλλά όχι το περιτύλιγμα. Audio dee, μπορείς να κάνεις και καμιά αναπαράσταση και για τα γαριδάκια fofico ή ζητάω πολλά; :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα