Χάρτινα παιχνίδια.

AA+

RetroMaNiaC
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
666
Αντιδράσεις
32
Σίγουρα αρκετοί θα θυμάστε ότι φτιάχναμε και δικά μας παιχνίδια από χαρτί. Φυσικά σαϊτες, καραβάκια ήταν όλων το ψωμοτύρι. Υπήρχαν όμως κι' άλλα ωραία από χαρτί όπως οι νερόβομβες, τα βατραχάκια που τα πάταγες και κάναν άλματα, το αστεράκι του NINJA , στράκα στρούκα που έκανε θόρυβο, πυραυλάκια που γέμιζες με μπαρούτι από καψούλια και τέλος ένα παιχνίδι που δεν ξέρω πως λεγόταν αλλά ήταν αρκετά αστείο.. Δείτε φωτό

xartinogamejd7.jpg


Ελεγες ένα νούμερο και μετά με τα δάχτυλα από κάτω μέτραγες ανοιγοκλείνοντας το. Αν υπήρχε ο αριθμός που είπε ο φίλος σου τότε άνοιγες το χαρτάκι και του έλεγες τι ήταν!.. Διαφορετικά έπρεπε να διαλέξει ένα από τα 4 χρώματα....

:p
 
Φιλε ΑΑ+ με εστειλες!Το παιχνιδι στη φωτο θυμαμαι,ηταν το απαραιτητο αξεσουαρ των κοριτσιων στο γυμνασιο και στο δημοτικο.Αν δε κανω λαθος κυκλοφορουσε και μια εκδοση με "πονηρου περιεχομενο" .Οσο για τις νεροβομβες και τα σουρικεν...μου εχουν κανει δωρο αρκετες ωρες αποβολων απο τη ταξη.Για τους πιο οργανωμενους και "εκπαιδευμενους στον ανορθοδοξο πολεμο",υπηρχαν και οι "μινερβες".Τα γνωστα δυναμιτακια.Κυκλοφορουσε και η hardcore κοκκινη εκδοση ,με διπλη γομωση μπαρουτιου...η "γουρουνα".Αποβολη αγαπη μου...ωραια χρονια
 
Τι λες τώρα… :D Το χάρτινο αυτό παιχνίδι το θυμάμαι. Θα προσπαθήσω να επανέλθω πάνω στο πως λεγόταν, αφού μιλήσω με κάποια άτομα…

Περί εκρηκτικών:

Νερόμπομπες: Πάντα από «κόλλες αναφοράς» για μεγαλύτερη ποσότητα νερού.

Μινέρβες: Ιδανικές για καταστροφή μεταλλικών κουτακίων( :D ) αναψυκτικών.

Γουρούνες: Το απόλυτο υπερόπλο. Αντικαταστάθηκαν αργότερα από τις πιο κομψές Mephisto.

Στρακαστρούκες: Τέλειες για πανικό σε πολυπληθείς χώρους. :D

Σκορδάκια: Stealth εκρηκτικό για χρήση μέσα στην τάξη. (Με την ανεκδιήγητη μαθηματικό να ρωτάει: «Μα τι σκάει;»… :rolleyes:)

«Σφυρίχτρες»: Φιγουρατζίδικο πυρομαχικό. Άναβες το φυτίλι και αυτό έφευγε σαν πύραυλος για πολλά μέτρα, σφυρίζοντας. Παίρναμε ένα τούβλο, γεμίζαμε όλες τις τρύπες με δαύτα, τα ανάβαμε και φτιάχναμε το σπιτικό μας MLRS… :D

;)
 
Αμπούλες βρόμας μέσα στη τάξη μήπως και γλιτώσουμε καμιά ώρα...
 
Απίστευτο και όμως αληθινό.. Τι μας θύμισες!!!!

Αλήθεια θυμάσαι πως φτιάχνεται να μας δείξεις και μας μήπως το θυμηθούμε?
 
Aστερακι Shuriken μου ειχαν δειξει στο λυκειο... Ακομα ξερω πως να το φτιαχνω!
 
Και εγώ το θυμάμαι σαν παιχνίδι,αλλά δεν θυμάμαι ονομασία...:whothehell:

Το άλλο το παιχνιδάκι που παίζαμε με τα χέρια και έλεγε:

"σι μαριο-μαριο

σι ντορε μι,

μακαρό-μακαρό,

λεο-λεο,τιπ-τιπ-τιπ,

λεο-λεο,τιπ-τιπ-τιπ,

one,two,three" (ό,τι να΄ναι οι στίχοι :p )

και μετά έπρεπε να προλάβεις να χτυπήσεις τα χέρια που ήταν από πάνω σου για να κερδίσεις.Μπορεί και να έχει αναφερθεί κάπου,απλά μιλώντας για παιχνίδια με χέρια μου ήρθε στο μυαλό. :)
 
Koρίτσια της παρέας, θυμάστε στο οπισθόφυλλο της Μανίνας κάτι ζωγραφιές με ένα κοριτσάκι και 5-6 κομμάτια γκαρνταρόμπας που έπρεπε να τα κόψεις όλα και να της τα φοράς? Ε ρε παιχνίδι που κανα μ αυτό το τιπονένιο πραγματάκι!
 
candy είπε:
Το άλλο το παιχνιδάκι που παίζαμε με τα χέρια και έλεγε:

"σι μαριο-μαριο

σι ντορε μι,

μακαρό-μακαρό,

λεο-λεο,τιπ-τιπ-τιπ,

λεο-λεο,τιπ-τιπ-τιπ,

one,two,three" (ό,τι να΄ναι οι στίχοι :p )
χμ.. αν το διαβάσεις ανάποδα; :whothehell:
 
Αν και δεν είμαι κοριτσάκι, το σιδερώτυπο με το κοριτσάκι είναι το μοναδικό πράγμα που θυμάμαι από αυτό το περιοδικό.
 
Εγω θυμαμαι κατι διαστημοπλοιακια απο χαρτι που ειχαν πολυ καλη εμφανιση. Αν εφτιαχνες δυο μπορουσες να τα ενωσεις το ενα πανω στο αλλο και γινοταν ενα μεγαλο!!!
 
αχ αυτές οι χάρτινες κούκλες της μανίνας με τα ρούχα κλπ!

με τις αδερφές μου φτιάχναμε και μόνες μας και παίζαμε ώωωρες!! :)
 
candy είπε:
Και εγώ το θυμάμαι σαν παιχνίδι,αλλά δεν θυμάμαι ονομασία...:whothehell:Το άλλο το παιχνιδάκι που παίζαμε με τα χέρια και έλεγε:

"σι μαριο-μαριο

σι ντορε μι,

μακαρό-μακαρό,

λεο-λεο,τιπ-τιπ-τιπ,

λεο-λεο,τιπ-τιπ-τιπ,

one,two,three" (ό,τι να΄ναι οι στίχοι :p )

και μετά έπρεπε να προλάβεις να χτυπήσεις τα χέρια που ήταν από πάνω σου για να κερδίσεις.Μπορεί και να έχει αναφερθεί κάπου,απλά μιλώντας για παιχνίδια με χέρια μου ήρθε στο μυαλό. :)
Ω Μαρίαμ, Μαριάμ, Μαριάμ

Σι ντο ρε μι μακαρό μακαρό

Λέο Λέο τι, τι, τι

Λέο Λέο τι, τι, τι

one, two, three

LOL Candy! Το έχω μάθει στη μόλις 2,5 χρόνων ανηψιά μου! :)
 
Ρετρό χάρτινο παιχνίδι

Κι αφού μάθαμε να φτιάχνουμε χάρτινες σαΐτες, βαρκούλες και αεροπλανάκια (και χαρτοπόλεμο για να γεμίζουμε τον τόπο) εμείς τα κοριτσάκια, περάσαμε στην κατασκευή του παρακάτω παιχνιδιού:

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Σας θυμίζει τίποτα; Το ''θύμα'' έλεγε κάποιον αριθμό και εμείς μετρώντας και συγχρόνως ανοιγοκλείνοντας το χαρτί, βγάζαμε το συμπέρασμα: π.χ. είσαι χαζό, θα ερωτευτείς κλπ. Αυτά τα συμπεράσματα ή οι χαρακτηρισμοί ήταν γραμμένα από πριν στις εσωτερικές πλευρές του χάρτινου παιχνιδιού. Και δυστυχώς δεν θυμάμαι πως το λέγαμε. Μπορεί και να μην το λέγαμε όμως κάπως!
 
crimson είπε:
αχ αυτές οι χάρτινες κούκλες της μανίνας με τα ρούχα κλπ!
με τις αδερφές μου φτιάχναμε και μόνες μας και παίζαμε ώωωρες!! :)
paper doll.jpg βρηκα μια φωτο με ενα δειγμα στο ιντερνετ

krios είπε:
Κι αφού μάθαμε να φτιάχνουμε χάρτινες σαΐτες, βαρκούλες και αεροπλανάκια (και χαρτοπόλεμο για να γεμίζουμε τον τόπο) εμείς τα κοριτσάκια, περάσαμε στην κατασκευή του παρακάτω παιχνιδιού:
attachment.php


attachment.php


attachment.php


Σας θυμίζει τίποτα; Το ''θύμα'' έλεγε κάποιον αριθμό και εμείς μετρώντας και συγχρόνως ανοιγοκλείνοντας το χαρτί, βγάζαμε το συμπέρασμα: π.χ. είσαι χαζό, θα ερωτευτείς κλπ. Αυτά τα συμπεράσματα ή οι χαρακτηρισμοί ήταν γραμμένα από πριν στις εσωτερικές πλευρές του χάρτινου παιχνιδιού. Και δυστυχώς δεν θυμάμαι πως το λέγαμε. Μπορεί και να μην το λέγαμε όμως κάπως!
πώς φτιαχνεται αυτο το παιχνιδι ;πώσ διπλωνουμε το χαρτι;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα άλλο παιχνιδι με χαρτί ήταν και το παρακάτω:

Δίπλωνες μια κόλλα χαρτί 4 φορές και έκοβες με ψαλιδάκι λίγο από τις 4 άκρες. Ξεδίπλωνες το χαρτί και έγραφες από τη μια πλευρά με τη σειρά τους αριθμούς και από την άλλη σε κάθε χωριστό τμήμα και από ένα μήνυμα πχ Σ' αγαπώ, σε λατρεύω, είσαι χαζό κλπ. και άρχιζες μετρώντας στο χαρτί στην πλευρά με τους αριθμούς και συλλαβίζοντας:

πώς σε λένε?

ποιον/ποια αγαπάς?

που τον/την πρωτογνώρισες?

τι του/της πρωτοείπες?

και εκείνος/εκείνη τι σου απάντησε?

ακολουθούσαν κάθε φορά οι αντίστοιχες απαντήσεις και στο τέλος σε όποιον αριθμό σταματούσες διάβαζες και το αντίστοιχο μήνυμα από την άλλη πλευρά του χαρτιού...Θυμάμαι χαρακτηριστικά μηνύματα ήταν ''σ' αγαπώ'', ''σε λατρεύω'' καθώς και το ''αγάπη μου, λατρεία μου, καμμένη μπαταρία μου''...!
 
Πωωωω-πωωωω! Τρελα! Το ίδιο ακριβώς παιχνιδάκι όπως είναι στις φωτογραφιες επάνω το φτιάχναμε και εμέι στις πρώτες τάξεις του σχολείου :) Απιστευτο δεν είναι :) Και παίζαμε μ'αυτό με τον ίδιο τρόπο :)
 
στο βιντεο αυτο μαθαινουμε πώς κατασκευαζεται αυτο το χαρτινο παιχνιδι :

 
Ακολουθώντας το παράδειγμα της Κατερίνας:

Κατασκευές για παιδιά - Χάρτινο Αεροπλανάκι

 
Πίσω
Μπλουζα