Χίλιες και Μία Συνταγές (ANT1)

DianaTheSuperstar91

RetroMaNiaC
Joined
2 Ιουλ 2009
Μηνύματα
755
Αντιδράσεις
209
1992: 1,5 έτους μωράκι εγώ, η μάνα μου τα πρωινά έβαζε ΑΝΤ1 και την εκπομπή Πρωινός Καφές που τότε η Ρούλα Κορομηλά. Στην διάρκεια 11:30 αν μ'απατάει η τότε μωρουδίστικη μνήμη υπήρχε η πρώτη εκπομπή μαγειρικής.

Θα πω και την αλήθεια που την κράταγα χρόνια στην μνήμη μου ότι φοβόμουνα τους τίτλους της εκπομπής.

Οι παρουσιαστές ήταν 2 ηθοποιοί ο Μιχάλης Δεσσύλας και η Έφη Θεοχάρη, οι οποίοι τότε μεσολαβούσαν μέσα από τις βιντεοταινίες και τις θεατρικές παραστάσεις.

Η εκπομπή ξεκίνησε σύμφωνα με περιοδικά που βρήκα το 1990-1991 και ολοκληρώθηκε γύρω στο 1993. Και έπαιζε πρώτα τα μεσημέρια (κλασσική πια ζώνη Κωνσταντίνου και Ελένης τα τελευταία χρόνια) και μετακόμισε τα πρωινά στον ΑΝΤ1 (παρόλο που στον Πρωινό Καφέ υπήρξε και η Βέφα Αλεξιάδου)

1.jpg


2.jpg
(το εξώφυλλο είναι και στην βιντεοκασέτα που έβγαλαν τότε το 1993 με χορηγό την Braun).

3.jpg
 
Ναι το θυμαμαι. Επεφτε και μεγαλη διαφημιση με Fissle, Braun, Miele :)

Η Εφη Θεοχαρη ειναι γυναικα του Τζεβελεκου βεβαιως βεβαιως
 
Rakeesh είπε:
Ναι το θυμαμαι. Επεφτε και μεγαλη διαφημιση με Fissle, Braun, Miele :)
Η Εφη Θεοχαρη ειναι γυναικα του Τζεβελεκου βεβαιως βεβαιως
όντως ναι , rakeesh η σύζυγος του Τζεβελέκου.
 
Είδα τους ηθοποιούς στη φωτό και μου φαίνεται σαν πριν τρία χρόνια να ήταν η σειρά! Μα πώς περνούν τα χρόνια! Ο Δεσύλλας είχε εμφανιστεί σαν γκεστ και στο "Ρετιρέ" σε ρόλο τραυλού παρουσιαστή;

Σ.σ. Λίγο χοντροκομμένος ο τρόπος που διακωμωδούσαν οι σειρές τους ανθρώπους με προβλήματα ακοής, τραυλισμού κλπ.
 
Τραυλο παρουσιαστη εκανε ο Μυλωνας (Σε τηλεπαιχνιδι)

Το Δεσυλλα τον θυμαμαι σε μια παιδικη εκπομπη, εκανε το Λίνο και η συμπαρουσιαστρια του δε θυμαμαι ποια, εκανε τη Λινα. Μαζι ηταν και μαι εξωγηινη, η Πεφταστέρω

Νομιζω τον εχω δει και σε μια βιντεοταινια να κανει τον γκει
 
Χμμμ.... θυμάμαι που είχε κάποια βραδυγλωσσία και ο Δεσύλλας στο Ρετιρέ. Υποτίθεται ότι ήταν με κάποιον συγγενή του και μαζί ήθελαν να τον προτείνει η Κατερίνα για παρουσιαστή, Μάλιστα, γινόταν καλά ο ίδιος με ένα αυτο-χαστούκισμα.
 
να πω ότι με την μεγάλη επιτυχία της εκπομπής το 1992 είχε βγει και βιντεοκασέτα με τις καλύτερες στιγμές. Πως τώρα έχουν το βιβλίο μαγειρικής του Κάτι Ψήνεται. Το είχα βρει σε ηλεκτρονικό κατάστημα το καλοκαίρι του 1998 και έλεγε " α ναι φοβόμουν τους τίτλους της εκπομπής ρε παιδιά " και το 2000 το είχε πουλήσει ο πατέρας μου στο αντικερί με 2.000 δρχ, είχα πετάξει νομίζω την vhs χωρίς να το ξέρει ο μπαμπάς στα σκουπίδια, χαχα, τι θυμάμαι

stakovios είπε:
Είδα τους ηθοποιούς στη φωτό και μου φαίνεται σαν πριν τρία χρόνια να ήταν η σειρά! Μα πώς περνούν τα χρόνια! Ο Δεσύλλας είχε εμφανιστεί σαν γκεστ και στο "Ρετιρέ" σε ρόλο τραυλού παρουσιαστή;
Σ.σ. Λίγο χοντροκομμένος ο τρόπος που διακωμωδούσαν οι σειρές τους ανθρώπους με προβλήματα ακοής, τραυλισμού κλπ.
εκπομπή ήταν και ο Μιχάλης πράγματι είχε εμφανιστεί στο ΡΕΤΙΡΕ σε μια σκηνή στο μπαράκι το γνωστό, έλεγα πριν 2 χρόνια όταν έπαιζε το Ρετιρέ σε ε το συγκεκριμένο επεισόδιο σπάω το κεφάλι μου αυτός ήταν σε μια εκπομπή που ως παιδικό τραύμα χα με τρόμαζε;, και είπα ναι ρε αυτός είναι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
την παρακολουθουσα κι εγω αυτη την εκπομπη αλλα μονο οταν προβαλλοταν τα μεσημερια
 
Rakeesh είπε:
Νομιζω τον εχω δει και σε μια βιντεοταινια να κανει τον γκει
H βιντεοτενία αυτή είταν ο "Λάκης ο ροκάς " (1987) Ασχετο ομως.

Εφερα και γω στο νου μου τη συγκεκριμένη εκπομπή ,αλλά πάνω που είμουν έτοιμος να ρωτήσω τους συμφορουμίτες για τον τίτλο της ξαφνικα βλέπω μπρoστά μου αυτό το thread!!!

Tι να απέγιναν άραγε αυτοι οι 2 ηθοποιοί? Για οποιον ξέρει ας ποστάρει εδώ (μιας και το thread έλληνες ηθοποιοί σνομπάρει αυτούς του ελλινικού βίντεο).
 
Δε θυμαμαι αν εχουν αναφερθει προηγουμενως στο θρεντ. Ο Δεσυλλας εχει ιστοσελιδα και ισως γραφει καποια νεα του (http://desillas.saxtus.gr/). Η Θεοχαρη ηταν (ή ειναι) παντρεμενη με τον Τζεβελεκο
 
[edit] εκτός κανονισμών / copyrights [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα