Χαλασμένη ROM

Cabal

Retro Member
Joined
25 Αύγ 2011
Μηνύματα
119
Αντιδράσεις
4
Στο Double Dragon δεν υπάρχει ήχος και κατά τον έλεγχο βγάζει σφάλμα σε μια ΡΟΜ...Ενα τσιπάκι πατούσε στραβά αλλά καθώς προσπάθησα να το κουμπώσω κόπηκε ένα ποδαράκι...Ξέρει κανείς τι να κάνω ;;;

8)Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια
 
Μπορεις να βαλεις μια φωτογραφια?
 
Επαιζε ήχο και ξαφνικά δεν παίζει; Μετά από χρόνια οι πλακέτες αυτές χρειάζονται cap-kit, δηλαδή αντικατάσταση των πυκνωτών με καινούριους. Επίσης θα πρότεινα, με μεγάλη προσοχή να αφαιρέσεις όλες τις roms και να τις τοποθετήσεις εκ νεου. Οσον αφορά τη ΡΟΜ που χάλασε, όπως είπε και το παληκάρι, βγάλε μια κοντινή καθαρή φωτό να δούμε αν έχει μείνει υπόλοιπο από το πιν που έσπασε ώστε να του κολλήσεις ενα καλωδιάκι ή το κομμάτι του πιν που εσπασε. Ειναι λεπτή δουλειά κι αν δεν πιάνουν τα χέρια σου, θα κανεις ζημιά και στη ΡΟΜ από την υπερθέρμανση.
 
Παιδιά καλησπέρα,

Πρώτα από όλα σας ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια.

Τώρα στο θέμα μας!!!

Το παιχνίδι δεν είχε ποτέ ήχο από τότε που το δοκίμασα...Αλλά μπορεί να έχω και εγώ θέμα και να μην φταίει το παιχνίδι γιατί δεν έχω σχεδόν πουθενά ήχο...

Το τσιπάκι που χάλασε γράφει ΥΜ3120 (αν το θυμάμαι καλά) και επάνω του και στην πλακέτα...Έχει κοπεί σύριζα ένα ακριανό ποδαράκι...

Σας ευχαριστώ

DSC01039 (Large).jpg

DSC01042 (Large).jpg

DSC01043 (Large).jpg

DSC01044 (Large).jpg

DSC01045 (Large).jpg
 
Χμμμ... Δε σου χάλασε ROM. Το τσιπάκι που βγάζει τον ήχο σου χάλασε... Απο τη μια είναι καλύτερα απο το να χαλάσει ρομ γιατί θα σου είναι πιο εύκολο να βρεις ανταλακτικό. Δοκίμασε να κολλήσεις κι ένα καλωδιάκι. Δε θα χάσεις τίποτα :)
 
Ευχαριστώ πολύ...Διάβασα οτι με τον κατάληλο εξοπλισμό μπορεί να αντιγραφεί η ΡΟΜ σε μια νέα...

Ξέρεις κανείς κάποιο που να μπορεί να το κάνει ;;;
 
Εχθές καθάρισα την πλακέτα (την μια) από την σκόνη με μια παλιά οδοντόβουρτσα.Επίσης έβγαλα και έβαλα τα 2 καλώδια που συνδέουν τις πλακέτες...

Σήμερα δοκίμασα και τα dip switches...Αποτέλεσμα είναι ότι στην αρχή το παιχνίδι ξεκινούσε αλλά δεν εμφανιζόταν σωστά (είχε κάποια τετραγωνάκια ανάμεσα στην οθόνη),μια φορά έβγαλε σφάλμα στη ΡΟΜ 4 και τώρα βγάζει σφάλμα μόνο στην ΡΟΜ 1 όπως πρίν δεν βγάζει πια τετραγωνάκια αλλά δεν ξεκινάει...

Βοήθειααα !!!

Σας ευχαριστώ πολύ.
 
To ROM 1 είναι program rom και είναι λογικό να μην ξεκινάει το παιχνίδι σωστά αν έχει εκεί πρόβλημα. Ίσως να έχει κουνηθεί και να θέλει επανατοποθέτηση, ίσως να είναι όντως χαλασμένο.

Δεν μπορώ να σου υποδείξω ποιό είναι πάνω στην πλακέτα με τόση θολούρα στις φωτογραφίες δυστυχώς...

Τα υπόλοιπα σφάλματα που εμφανίστηκαν και μετά εξαφανίστηκαν είναι σίγουρα θέμα κακών επαφών.
 
Τα Dip switches τα εχεις ξαναβαλει στις θεσεις που ηταν πριν?Δοκιμασες να κολλησεις το σπασμενο ποδαρακι του rom chip?
 
Για το τί κάνουν τα Dip switches, μπορείς να το δεις εδώ, όπως και για πολλες αλλες πλακετες.
 
Παιδιά σας ευχαριστώ για την βοήθεια...

Το παιχνίδι πρίν αν και με σφάλμα την ΡΟΜ 1 ξεκινούσε κανονικά,το ποδαράκι δεν δοκίμασα να το κολλήσω,τα dip switches τα έχω όπως ήταν αρχικά.Έχει κάποια τσιπάκια με αριθμούς από το 1 μέχρι το 12 αν θυμάμα καλά...
 
Σήμερα μετά από ξεκούμπωμα-κούμπωμα των 2 καλωδίων το παιχνίδι έπαιξε και λειτουρεγεί και ο ήχος !!!

Πρέπει όμως να κουνήσεις πολύ απαλά την φίσσα μέχρι να το πετύχεις...
 
Ισως τα βύσματα της καθε πλακετας να εχουν καποιες ψυχρές κολλήσεις. Ερώτηση, το κομμένο ποδαράκι το κόλλησες ή σου έπαιξε ετσι;;
 
Δεν κόλλησα τίποτα !!!
 
Κουφό μου ακούγεται! Ισως στην πορεία του παιχνιδιού να έχεις θέμα. Θα πρέπει να το τελειώσεις (υποθέτω για πολλοστή φορά :D ) για να το διαπιστώσεις.
 
Θα είναι το ποδαράκι της γείωσης
 
Τελικά καθάρισα πολύ προσεκτικά τις επαφές τις πλακέτας και όλα λειτουργούν κανονικά τώρα...Ακόμα και κατά το demo ακούγεται ήχος ;)

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές/βοηθειά σας...
 
Πίσω
Μπλουζα