Χαμός στην Τσάινα Τάουν - Big Trouble in Little China (1986)

imperium

RetroAdept
Joined
11 Σεπ 2010
Μηνύματα
846
Αντιδράσεις
128
Περιπετεια του σκηνοθετη Τζον Καρπεντερ

με τους

Κερτ Ρασελ,Κιμ Κατραλ,Τζειμς Χονγκ,Κειτ Μπαρτον

Η ξεφρενη ζωη του επιπολαιου και αστατου φορτηγατζη Τζακ Μπαρτον (Κερτ Ρασελ) παιρνει διαφορετικη τροπη,οταν απαγαγεται η αρραβωνιαστικια του καλυτερου του φιλου.Στην προσπαθεια του να τη σωσει,θα βρεθει σε ενα σκοτεινο κοσμο παραξενων πλασματων και πνευματων στην Τσαιναταουν του Σαν Φρανσισκο.

Αποφευγοντας δαιμονες και παραξενα εμποδια ο Τζακ ερχεται αντιμετωπος με τον αμειλικτο Λο Παν,εναν μαγο 2000 ετων που εχει τον ελεγχο της ευρυτερης περιοχης

μια απο τις αγαμημενες μου ταινιες

[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θα συμφωνησω..δε θα το παιξω Δανικας,αγαπημενη ταινια που βλεπεται ευχαριστα..

την ειδα και στο σινεμα και στο βιντεο και στην τιβι(αληθεια πολλαααα χρονια δεν εχει παιχτει..ναι?)

πολυ περιπετεια,ξυλικι,μαγεια..οπως το "χρυσο παιδι"με τον Ε.Μερφυ.

Κερτ Ρασσελ θεος(οχι Τσακ Νορρις ομως ε..)
 
Την ΞΑΝΑείδα πριν ενα μηνα. Don, δεν ανέφερες κάτι για την Κιμ Κάτραλ και με προβληματίζεις :D :D
 
Ελα απο τις κλασσικες 80ιλες πολυνοικιασμενη απο τα βιντεοκλαμπ και αυτη και η αλλη του Τζων το They Live και το Golden Child καλο που συνδυαζαν και τα δυο εφε,χιουμορ και φαντασια και τελος παντων να την δειτε.
 
H περιοδος 81-89 ηταν πραγματικη χρυση για τον Ρασελ.

Κριμα που αυτη η ταινιαρα αποτελεσε μεγαλη εμπορικη αποτυχια.

Ειναι στα ορια του καλτ...
 
Btw, έχει βγεί remastered σε blu-ray και είναι εκπληκτικό (χαλάει λίγο το φτωχό σκηνικό με τη παρ' ολίγο θυσία των κοριτσιών με τα νέον φώτα κλπ).
 
Και να φανταστείς ότι την είδα για πολλοστή φορά πάλι προχθές το βράδυ...αθάνατα 80's
 
Προς στιγμην φοβηθηκα οτι θα ανακοινωνες κανα remake της ταινιας με κανα Ντι Καπριο και φρικαρα...ουφ
 
Μακαρι να γινοταν,ποσες φορες να δεις το παλιο,ενα big Budget Reimaging του στορυ θα 'ταν οτι καλυτερο.


You should be so lucky.
 
Φοβερή ταινία. Την είχαμε γράψει σε VHS από το Channel SevenX και την είχα λιώσει πραγματικά. Την έβαζε κάτι μεταμεσονύχτιες τρελές ώρες. Όντως έχει να τη βάλει πολλά χρόνια!
 
Ται-νι-α-ρα!!!Ετσι απλα!!! :headbang: Την εχω λιωσει στις προβολες.Μπορει να ηταν εμπορικη αποτυχια αλλα η αληθεια ειναι πως στα βιντεοκλαμπς ειχε απροσμενα καλη διανομη.Για μενα ειναι η καλυτερη συνεργασια μεταξυ Κερτ Ρασσελλ και Τζων Καρπεντερ, ακομα καλυτερη και απο το Escape from New York τολμω να πω.Η Κιμ Καττραλλ ειναι πραγματικη κουκλαρα (τελικα ειναι μυθος οτι οι αγγλιδες ειναι κακασχημες) ενω και καρα-καλτ φιγουρα ο Τζειμς Χονγκ ως Λο Παν (παντα με τρομαζε).Ειναι ιδεα μου οτι το τελος μας προμηνυε για σικουελ η μου φαινεται; :wait2:
 
Deathshadow είπε:
Ται-νι-α-ρα!!!Ετσι απλα!!! :headbang:
+1 :thumbup:

Mιλαμε για ΕΠΟΣ!!!! :worship:

Μια απο τις καλυτερες ταινιες του Κερτ Ρασελ.

Τα ειδικα εφε της ταινιας σε αφηνουν παγωτο ακομα και σημερα...:augenrollen:

Η δραση δεν σταματα ποτε, οι μπουφλες πανε συννεφο και η Κιμ Κατραλ πιο μ...:shtup:

.....εχμμμμμμμμ γκουχ,γκουχ,.....πιο κουκλα απο ποτε!!!! :diablotin:

Αυτα. ;)
 
Την ταινια την εμαθα σχετικα αργα, απο ενα τρειλερ. Με ειχε εντυπωσιασει ο συνδυασμος δρασης, πιστολιδιου, πολεμικων τεχνων, εφφε και μαγειας και δεν ηθελα με τιποτα να τη χασω. Τελικα την ειχα δει κι εγω αρκετες φορες στα σχολικα μου χρονια, και οποτε το επαιζε η τηλεοραση, ηταν θεμα συζητησης στο σχολειο την επομενη μερα.

Καποια εφφε ηταν οντως φανταστικα και οταν τραβηξα την ταινια στο βιντεο, γουσταρα να τα χαζευω σε αργη κινηση (ενα βιτσιο που ειχα μικρος :ρ)
 
Διασκεδαστική με ωραία εφέ και δράση, αν και σε εντελώς διαφορετικό στυλ , από αυτό που ξέρουμε τον Κάρπεντερ.
 
Ένα από τα πιο αγαπημένα μου Bluray ως προς τη θήκη(steelbook) και το cover:

BIG_TROUBLE_ILC_3D_SB_FRONT_V6comp.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα