Χειρότερες ελληνικές ταινίες της δεκαετίας '60

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.653
Αντιδράσεις
66.168
Φυσικά κατά την προσωπική μου γνώμη.

Ένας άφραγκος Ωνάσης (1969) ο Βουτσάς κυνηγάει κάτι τύπους μέσα σε ένα ξενοδοχείο, φωνάζοντας αεραααα...

Κορόιδο γαμπρέ (1962) Διαγωνισμός γκριμάτσας και υπερβολής

Ο Διαιτητής (1963) άλλη μια κακή επιλογή του Νίκου Σταυρίδη

Πράκτωρ Κίτσος καλεί Γαστούνη (1967) Όχι ότι οι άλλοι...Κίτσοι ήταν καλύτεροι, απλά αυτό ήταν το πρώτο μέρος αυτής της σειράς ταινιών

Ο ταυρομάχος προχωρεί (1963) Ενδιαφέρον μόνο για τα πλάνα από ευρωπαϊκές πόλεις.

Ο Θύμιος στην χώρα του στριπτίζ (1963) Πιστεύω ότι ακόμα και οι θεατές εκείνης της εποχής, θα βαρέθηκαν την ζωή τους...

Το πιο λαμπρό αστέρι (1967) Απλά δεν την άντεξα ποτέ, αυτή την ταινία.



Οι δικές σας;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καταραμένη ώρα (1968)

Ένας καλοστεκούμενος εργολάβος οικοδομών, ο Μάριος Χρηστίδης (Κώστας Κακκαβάς), ζει ευτυχισμένος με τη γυναίκα του, τη Βέρα (Δούκισσα), και την κόρη του Αλίκη, μέχρι τη στιγμή που η Βέρα χάνεται σε ένα αεροπορικό δυστύχημα. Μια μέρα, ο Μάριος μαθαίνει πως κάποια τραγουδίστρια, η Νανά Πάλλη (Δούκισσα), μοιάζει εκπληκτικά με τη μακαρίτισσα, κι επειδή δεν έχει πει στην κόρη του ότι η μητέρα της πέθανε, ζητά από τη Νανά να παραστήσει τη Βέρα, η οποία τάχα επιστρέφει από ένα μακρινό ταξίδι. Η Νανά δέχεται και η ευτυχία επανέρχεται στη ζωή του Μάριου...

...στησανε ολοκληρο θεατρο για να μη μαθει το κοριτσακι οτι η μαμα του πεθανε. Τι θα πει οταν μεγαλωσει και μαθει την αληθεια; Θα φτυσει τον πατερα της στα μουτρα μα και τη γυναικα που παριστανε τη μανα της...

υπερβολικό σενάριο αλλά συγκινητική πάντως ταινία...δεν άντεξα ποτέ να τη δω ολόκληρη...
 
Η συντριπτικη πλειονοτητα των μελο ηταν παναθλια, οποτε αμα θελω μπορω να σας γεμισω σελιδες.
Προτεινω, εαν και εφοσον ο Ριο δεν εχει αντιρρηση, να ασχοληθουμε με ταινιες απο μεγαλυτερες και πιο σοβαρες εταιριες και οχι σε στυλ εταριας Κιτσα Μπουλα, αν θελουμε να βγαλουμε ουσια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η συντριπτικη πλειονοτητα των μελο ηταν παναθλια, οποτε αμα θελω μπορω να σας γεμισω σελιδες.
Προτεινω, εαν και εφοσον ο Ριο δεν εχει αντιρρηση, να ασχοληθουμε με ταινιες απο μεγαλυτερες και πιο σοβαρες εταιριες και οχι σε στυλ εταριας Κιτσα Μπουλα, αν θελουμε να βγαλουμε ουσια.

Φυσικά, γιατί όχι.
 
Για αρχη, σχεδον ολες οι κωμωδιες της εταιριας Καραγιαννης - Καρατζοπουλος. Γνωμη μου ειναι πως οι ανθρωποι αυτοι δεν κανανε για κωμωδια και κακως ασχοληθηκαν μαζι της. Αντιθετα ομως, οι περισσοτερες δραματικες τους ταινιες ηταν καλες.
Και συνεχιζω με αλλες κακες ταινιες:

Το πιο λαμπρο αστερι +1
Εκεινος και εκεινη
Η αγαπη μας
Οι εχθροι
Η Λιζα και η αλλη
Μικροι και μεγαλοι εν δρασει
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το "Μικροί και μεγάλοι εν δράσει" κακή? Χμμμμ... τώρα που το σκέφτομαι αν δεν είχε την Αρώνη δεν θα έλεγε πολλά.
 
Οι εχθροί(1965) { η χειρότερη ταινία του Φίνου, του Δημόπουλου, του Γεωργίτση, της Ρουσσέα, του Αλέκου και κάθε ανθρώπου που πήρε μέρος}
Ένα έξυπνο έξυπνο μούτρο(1965) { αδιάφορη, βαρετή, ψιλογελοία ταινία}
Η ψεύτρα(1963) { με βαράει στα νεύρα ο χαρακτήρας που υποδύεται η αλίκη}
Εκείνος κι έκεινη (1967){και τα μη χειρότερα}
Άλλος για το εκατομμύριο(1964) { τι ήρωες είναι αυτοί, ο καλύτερος είναι απλώς χαζός}
Δημήτρη μου, Δημήτρη μου(1967) {ας αφήσω ασχολίαστο}
Η αρτίστα(1966) {την έχετε δει; είναι τόσο κακή που σκεφτόμουν να της κάνω ένα σπέσιαλ αφιέρωμα}
Κόσμος και κοσμάκης(1964) {ας κάνουμε μια ταινία απόψε που δεν έχουμε τίποτα καλύτερο}
Ο ουρανοκατέβατος (1965) {αφελέστατο}
..... και πολλά,πολλά, πολλά ακόμη....
 
Επίσης...

Ο Εξυπνάκιας (1966) Βαρετή, ατέλειωτη, καθόλου αστεία.

Η Ζηλιάρα (1968) Ίσως η χειρότερη της Βλαχοπούλου.
 
Για μένα μερικές απ τις πιο βαρετές και χάλια ταινίες ήταν κάτι με τον Παράβα όπως τα "Και οι 14 ήταν υπέροχοι" ,"Μπετόβεν και μπουζούκι", "Ο Ντιρλαντάς" (αν και αυτό ήταν αρχες 70).Ειδικά το τελευταίο δεν βλέπεται με την καμία.
 
Οι χειρότερες μου (των μεγάλων εταιρειών πάντα)

1965 Μπετόβεν και μπουζούκι
1966 Εισπράκτωρ 007
1966 Η βουλευτίνα
1968 Ο γίγας της Κυψέλης
1968 Ψυχραιμία Ναπολέων
1969 Η αρχόντισσα της κουζίνας

Αν πιάσω και μικρές εταιρείες άστα....
 
Ωχ αυτό για τον Παράβα μου θυμίζει την ταινία "Έκλεψα τη γυναίκα μου" ή κάπως έτσι, που όχι μόνο έχει χάλια σενάριο αλλά και την κάκιστη ηθοποιό (κατά τη γνώμη μου) Σιμόνη Κυριακίδου και τον Παράβα σε αντιπαθέστατο ρόλο, ας είναι ο "ήρωας".

Κι όμως αν και από τις χειρότερες κωμωδίες που έχω δει, είναι σημαντικότατη ταινία-ντοκουμέντο. Γιατι? Διότι στην απαραίτητη σκηνή σε κέντρο διασκέδασης ακούμε τον Γρηγόρη Μπιθικώτση να ερμηνεύει τη "Νήσο των Αζορών" του Θεοδωράκη σε στίχους Μποστ.

Ο Μπιθικώτσης, έχω διαβάσει, δεν χώνευε αυτό το τραγούδι διότι δεν το έβρισκε "σοβαρό". Και αυτό φαίνεται και στην ταινία όπου τραγουδάει σαν να κάνει αγγαρεία, πράγμα που το κάνει ακόμη πιο αστείο, διότι ας μην ξεχνάμε ότι το τραγούδι είναι μεν ξεκαρδιστικό αλλά είναι επίσης και τραγικό αφού απεβίωσεν ο νέος και απέθανεν η κόρη. Οπότε το ύφος του Μπιθικώτση είναι απόλυτα ταιριαστό.

Αλλά η υπόλοιπη ταινία δεν βλέπεται (υπάρχει ολόκληρη στο Youtube)

(Για παρόμοιο λόγο σώζεται και μια άλλη απαίσια ταινία με Χατζηχρήστο και Βασιλειάδου μόνο και μόνο επειδή έχει σκηνές στου "Τζίμη του Χοντρού" και βλέπουμε τη Μαρίκα Νίνου, αλλά είναι της δεκαετίας του 50 οπότε δεν ανήκει εδώ.)
 
Ωχ αυτό για τον Παράβα μου θυμίζει την ταινία "Έκλεψα τη γυναίκα μου" ή κάπως έτσι, που όχι μόνο έχει χάλια σενάριο αλλά και την κάκιστη ηθοποιό (κατά τη γνώμη μου) Σιμόνη Κυριακίδου και τον Παράβα σε αντιπαθέστατο ρόλο, ας είναι ο "ήρωας".

Κι όμως αν και από τις χειρότερες κωμωδίες που έχω δει, είναι σημαντικότατη ταινία-ντοκουμέντο. Γιατι? Διότι στην απαραίτητη σκηνή σε κέντρο διασκέδασης ακούμε τον Γρηγόρη Μπιθικώτση να ερμηνεύει τη "Νήσο των Αζορών" του Θεοδωράκη σε στίχους Μποστ.

Ο Μπιθικώτσης, έχω διαβάσει, δεν χώνευε αυτό το τραγούδι διότι δεν το έβρισκε "σοβαρό". Και αυτό φαίνεται και στην ταινία όπου τραγουδάει σαν να κάνει αγγαρεία, πράγμα που το κάνει ακόμη πιο αστείο, διότι ας μην ξεχνάμε ότι το τραγούδι είναι μεν ξεκαρδιστικό αλλά είναι επίσης και τραγικό αφού απεβίωσεν ο νέος και απέθανεν η κόρη. Οπότε το ύφος του Μπιθικώτση είναι απόλυτα ταιριαστό.

Αλλά η υπόλοιπη ταινία δεν βλέπεται (υπάρχει ολόκληρη στο Youtube)

(Για παρόμοιο λόγο σώζεται και μια άλλη απαίσια ταινία με Χατζηχρήστο και Βασιλειάδου μόνο και μόνο επειδή έχει σκηνές στου "Τζίμη του Χοντρού" και βλέπουμε τη Μαρίκα Νίνου, αλλά είναι της δεκαετίας του 50 οπότε δεν ανήκει εδώ.)
Συν ότι στην συγκεκριμένη ταινία έχουν κάνει ντουμπλάρισμα στην φωνή του Παράβα και ακούγεται ο ηθοποιός Βασίλης Μαυρομμάτης
 
Πίσω
Μπλουζα