Χειρότερες 80s ταινίες

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.823
Αντιδράσεις
67.051
Τα Καθάρματα (1984) Συμπαθής ο Σουγκλάκος αλλά καλτ- ξεκαλτ, δεν παλεύεται η ταινία.

Χόμπυ μου ο Βιασμός (1986)....:cry::cry::cry: Βιντεοταινία, αλλά δεν μπορούσα να μην την βάλω....

Σατανάδες στα σχολεία (1982) Κάνει τις Δαλιανίδικες ταινίες με οργισμένα νειάτα, να φαντάζουν αριστουργήματα του παγκοσμίου σινεμά. Κρίμα γιατί είχε καλό καστ.

Ο Κώτσος και οι εξωγήινοι (1981). Έχεις καλούς ηθοποιούς, συμπαθητικά σκηνικά και κάνεις μια τέτοια σαχλαμαρίτσα. Κακή στιγμή του Δαδήρα.

Δώστε την Τσόντα στον λαό (1983). Ίσως η χειρότερη. Κρίμα για τους καλούς ηθοποιούς.

Μπορούμε και κάτω από τα θρανία (1984). Πάντα την θεωρούσα ως την χειρότερη, από 80ς ταινίες με λύκεια.

Ο Δράκουλας των Εξαρχείων (1983). Πιθανόν πολλοί να διαφωνήσουν. Αλλά είχα ακούσει τόσα και τελικά είδα μια ταινία, που το πρώτο κομμάτι είναι κάτι δήθεν ψαγμένοι, κωμικοί ( ; ) αυτοσχεδιασμοί και το υπόλοιπο, μια συναυλία του Πανούση.

Ψιλός λιγνός και ψεύταρος (1985). Κατά την προσωπική μου γνώμη, η χειρότερη του Ψάλτη.

Η δική σας λίστα;
 
Απο ταινιες του '80 πολυ λιγα γνωριζω μια που ποτε δε με ενδιεφεραν. Μπορουν παντως ολες αυτες που ανεφερες να μπουν και στη λιστα με τους χειροτερους τιτλους.
Ακου χομπυ μου ο βιασμος! :banghead:
 
Οι επικίνδυνοι μια διαμαρτυρία 1983) Δαλιανίδης μεν αλλά οι ατάκες των πρωταγωνιστών γέλιο προκαλούν παρ' όλο που είναι δράμα (βλέπε το post μου στο thread "χειρότερες σκηνές')

Σατανάδες στα σχολεία (1982) για τους ίδιους λόγους που ανέφερε ο RIO

Αχτύπητα Καμάκια (1983) Μπορεί να έχει καλούς πρωταγωνιστές αλλά από σενάριο άσε καλύτερα

Σερίφης ο Μηχανοφάγος (1983) Εδώ πάλι τόσοι καλοί ηθοποιοί να παίζουν σε τέτοιο χάλι

Ρόδα τσάντα και κοπάνα Νο3 (1984) Το σενάριο τραβηγμένο από τα μαλλιά. Δεν το σώζουν ούτε οι ερμηνείες των παλιών καλών ηθοποιών

Το παιδί του σωλήνα (1982) Ταμτάκος μεν δεν αντέχεται δε

Στα σαγόνια της εφορίας (1983) Από τις χειρότερες σε σενάριο Γιώργου Μυλωνά
 
Επίσης, η ταινία "Ισόβια'' του 1987, με πρωταγωνιστή τον Παπαδόπουλο, ίσως συγκαταλέγεται σε αυτή τη λίστα...μπάζει το σενάριο από παντού...και ήταν και το κύκνειο άσμα του Δαλιανίδη, στον χώρο της φιλμογραφίας
 
Οι ταινίες του Μουστάκα αυτής της περιόδου δεν βλέπονται (ειχε πει κι ο ίδιος οτι ειχε μετανιώσει για αυτές, αλλά τις έκανε για βιοποριστικούς λόγους).
Μια απο τις χειρότερες ειναι ο Δυναστείας (1985).
Ως στρατιώτης αποστέλλεται στο μέτωπο της Κορέας, αντ'αυτού βρίσκεται πάνω σε πειρατικό καίκι κι καταλήγει σκλάβος στα παζάρια της Ανατολής. Οδηγείται στα καζάνια του φύλαρχου των κανιβάλων, αλλά σώζεται απο τον Ταρζάν που αποδεικνύεται...ξάδελφός του!! Επί σαράντα χρόνια τον κερδίζει καθημερινα στο τάβλι κι του δίνει απο ένα διαμάντι. Γίνεται πάμπλουτος κι επιστρέφει στην Ελλάδα ηλικιωμένος πια αλλά με τη φήμη του "Δυναστεία"....
 
Σίγουρα την έχετε δει, συνήθως την προβάλλουν καλοκαιριάτικα μεσημέρια.
Μια σκηνή απο την ταινία, εδω
(Με τον αρχηγό των κανίβαλων κι τον Ταρζαν!)
 
Τα Καθάρματα (1984) Συμπαθής ο Σουγκλάκος αλλά καλτ- ξεκαλτ, δεν παλεύεται η ταινία.

Χόμπυ μου ο Βιασμός (1986)....:cry::cry::cry: Βιντεοταινία, αλλά δεν μπορούσα να μην την βάλω....

Σατανάδες στα σχολεία (1982) Κάνει τις Δαλιανίδικες ταινίες με οργισμένα νειάτα, να φαντάζουν αριστουργήματα του παγκοσμίου σινεμά. Κρίμα γιατί είχε καλό καστ.

Ο Κώτσος και οι εξωγήινοι (1981). Έχεις καλούς ηθοποιούς, συμπαθητικά σκηνικά και κάνεις μια τέτοια σαχλαμαρίτσα. Κακή στιγμή του Δαδήρα.

Δώστε την Τσόντα στον λαό (1983). Ίσως η χειρότερη. Κρίμα για τους καλούς ηθοποιούς.

Μπορούμε και κάτω από τα θρανία (1984). Πάντα την θεωρούσα ως την χειρότερη, από 80ς ταινίες με λύκεια.

Ο Δράκουλας των Εξαρχείων (1983). Πιθανόν πολλοί να διαφωνήσουν. Αλλά είχα ακούσει τόσα και τελικά είδα μια ταινία, που το πρώτο κομμάτι είναι κάτι δήθεν ψαγμένοι, κωμικοί ( ; ) αυτοσχεδιασμοί και το υπόλοιπο, μια συναυλία του Πανούση.

Ψιλός λιγνός και ψεύταρος (1985). Κατά την προσωπική μου γνώμη, η χειρότερη του Ψάλτη.

Η δική σας λίστα;
Ούτε μες το μυαλό μου να ήσουν. Το "Χόμπυ μου ο βιασμός" όπου παίζει μάλιστα και ο αείμνηστος Τζίμης Πανούσης είναι πραγματικά μία ηλιθιότητα (και ΔΕΝ είναι βιντεοταινία). Το 'Μπορούμε και κάτω από τα θρανία" είναι μια πατάτα μεγέθους πυραύλου, και συμφωνούμε για τον Κώτσο και τους εξωγήινους (κρίμα που ο Κούλης Στολίγκας τέλειωσε την καριέρα του με αυτή τη μαλακία), καθώς και για το Δράκουλα των Εξαρχείων που όντως είναι "δήθεν ψαγμένο", ενώ ο Πανούσης βρήκε το χειρότερο τρόπο να αυτοπροβληθεί (επιβεβαιώνοντάς μου ότι τελικά ο άνθρωπος αυτός διψούσε για προβολή, όσο κι αν κατηγορούσε τους άλλους γι' αυτό). Πάμε στο "Ψηλός, λιγνός και ψεύταρος" δεν είναι η χειρότερη του Ψάλτη, είναι μία από τις τρεις χειρότερες, με τις άλλες δύο να είναι κατά σειρά "Ο καβαλάρης των FM στέρεο" (ειδικά η αηδιαστική σκηνή όπου τρέχει στην τουαλέτα, επειδή τον δηλητηρίασαν είναι από αυτές που δεν παλεύονται) και το "Και Δειλός και Τολμηρός" (κι αυτή ρε παιδί μου, τι βλακεία ανοικονόμητη!). Να προσθέσω και τη "Γυναικάρα απ' το Κιλκίς": το να βλέπεις την αείμνηστη Νατάσα Γερασιμίδου να παριστάνει τον...άντρα, με ξεπερνάει!!!!!
 
Αλλη μια ταινία που μου έρχεται στο μυαλό είναι "Οι Πόντιοι" (1986) με τον Βουτσα.
Δυο Πόντιοι μετανάστες στην Γερμανία, ο Κωστίκας (Κ.Βουτσάς) κι ο Γιαννίκας (Κ.Τσάκωνας) επιστρέφουν στην Ελλάδα για να εντοπίσουν ποιοι κυκλοφορούν τα ποντιακά ανέκδοτα, όμως τελικά ανακαλύπτουν οτι τα λανσάρουν οι ίδιοι οι Πόντιοι για να βρίσκονται στην επικαιρότητα. Οταν όμως τα ανέκδοτα σταματούν κι ο κόσμος μελαγχολεί χωρίς αυτά, αποφασίζουν να τα "επιστρέψουν" στην κυκλοφορία.
Που τα σκέπτονταν αυτά τα σενάρια...:beer:
 
Ο Δυναστείας, Ψηλός, Λιγνός & Ψεύταρος αλλά η επιλογή μου για τη χειρότερη ταινία των 80s είναι το Ρόδα, Τσάντα & Κοπάνα 4 του 1987 όπου είχαν αλλαχθεί ΟΛΟΙ οι ηθοποιοί που ξέραμε απο τις προηγούμενες ταινίες και ειδικά ο ηθοποιός που έκανε τον Μπίλια, μπορεί από όσα γνωρίζω να λογίζεται ως καλός ηθοποιός στο θέατρο αλλά εδώ στην ταινία αυτή, μου ήταν ιδιαίτερα αντιπαθητικός.

Αμέσως μετά έρχεται και το Ρόδα, Τσάντα & Κοπάνα 3 όπου ήδη φαινόταν ότι πλέον η ομάδα το έχει χάσει και δεν είναι στα φόρτε της.

Επίσης, ποτέ δεν κατάλαβα την υπεροχή του "Δράκουλα των Εξαρχείων", έτυχε είχα διαβάσει εγκωμιαστικά σχόλια και πραγματικά απορούσα αν μιλάμε για την ίδια ταινία. Με ενοχλεί επίσης η στάση του δημιουργού της όπου η ασυναρτησία, βαφτίζεται ως ανωτέρου επιπέδου τέχνη την οποία δεν μπορούμε να αντιληφθούμε οι πολλοί ενώ στην ουσία, μιλάμε για φύκια που πωλούνται για μεταξωτές κορδέλες, αυτό το δήθεν μου τη δίνει....
 
1. Οι φανταρίνες (αν και του 1979)
2. Αν και φαν του Ψάλτη, όλες οι ταινίες του δεν βλάιπονται πλην της τριπλέτας Βασικά Καλησπέρα σας, Έλα να αγαπηθούμε ντάρλινγκ, Καμικάζι αγάπη μου.
3. Η φοβερά καλτ αλλά άθλια σε όλα της "ΤΟ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ".
4. Οι καράτε βλακείες του Κρις Σφέτα.
 
Ούτε μες το μυαλό μου να ήσουν. Το "Χόμπυ μου ο βιασμός" όπου παίζει μάλιστα και ο αείμνηστος Τζίμης Πανούσης είναι πραγματικά μία ηλιθιότητα (και ΔΕΝ είναι βιντεοταινία).
Σορρυ αλλα στο "Χομπυ μου ο βιασμος" δεν επαιζε ο Τζιμης Πανουσης,και ηταν βιντεοκασσετα.Μπερδευεσαι μαλλον με τον "Δρακουλα των Εξαρχειων".
 
Σορρυ αλλα στο "Χομπυ μου ο βιασμος" δεν επαιζε ο Τζιμης Πανουσης,και ηταν βιντεοκασσετα.Μπερδευεσαι μαλλον με τον "Δρακουλα των Εξαρχειων".
και όμως έπαιζε, συνέβη να την έχω δει. Ξέρω τον "Δράκουλα των Εξαρχείων", αλλά ξέρω και το "Χόμπυ μου ο βιασμός". Είναι αναγνωρίσιμος πάρα πολύ. Το αν την αποκήρυξε είναι άλλο θέμα.
 
Παιδια το 80 μιλαμε για εξτρα trash οχι αστεια κ επειδη μαλλον γυριζαν 100 παραγωγες τη μερα στα γρηγορα τι να πρωτοδιαλεξεις....
ΑΛΛΑ δε γινεται να μην σκεφτω το υπερκαλτ σε διαλογους και plot ΟΙ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟΙ ΜΙΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ, παιδια δε χρειαζεται να πουμε πολλα για αυτη τη ταινια, αρκει το οτι για αντιποινα στο ξυλο που εφαγαν λενε οκ ας του μπιπ την αδερφη (η οποια 5 λεπτα μετα απο εναν βιασμο ολο δακρυα,λεει οκ μωρε Πανο εισαι καλο παιδι δε πειραζει τωρα που μου τον σφυριξες ας κανουμε και σχεση και ας γινω και κολληταρι με τον Σταματη που ηταν μελος στον βιασμο και εχει σχεση με ενα ανηλικο)
Καρατρας και με επικους διαλογους
 
Παιδια το 80 μιλαμε για εξτρα trash οχι αστεια κ επειδη μαλλον γυριζαν 100 παραγωγες τη μερα στα γρηγορα τι να πρωτοδιαλεξεις....
ΑΛΛΑ δε γινεται να μην σκεφτω το υπερκαλτ σε διαλογους και plot ΟΙ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟΙ ΜΙΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ, παιδια δε χρειαζεται να πουμε πολλα για αυτη τη ταινια, αρκει το οτι για αντιποινα στο ξυλο που εφαγαν λενε οκ ας του μπιπ την αδερφη (η οποια 5 λεπτα μετα απο εναν βιασμο ολο δακρυα,λεει οκ μωρε Πανο εισαι καλο παιδι δε πειραζει τωρα που μου τον σφυριξες ας κανουμε και σχεση και ας γινω και κολληταρι με τον Σταματη που ηταν μελος στον βιασμο και εχει σχεση με ενα ανηλικο)
Καρατρας και με επικους διαλογους
Ολες αυτες οι ταινιες με τους "νεολαιους" Π.Μιχαλοπουλο,Σ.Γαρδελη κλπ ειναι εξτρα τρασαρες..."Με θυμασαι ρε π...η;" αλλη θρυλικη φραση του Γαρδελη κι αυτη!Απο την ιδια ταινια ("Τα τσακαλια") φοβερος διαλογος Φανη(Σ Γαρδελης)-Ελενης (Α.Τσιλυρα)-Αθηνας(Σ.Αλιμπερτη):
Ε-Φανη,το ξανασκεφτηκα ειναι αλητες αυτοι δεν θα τα βγαλετε περα μαζι τους
Α-Εχει δικιο η Ελενη
Φ-Τι λες ρε Αθηνα,για να ξαναγινει;
Ε-Γιατι να ξαναγινει;
Φ-Δεν ξερεις εσυ τι αλητες ειναι αυτοι
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν δε μου διαφεύγει μία από τις χειρότερες 80s πρέπει να είναι ''Τα Στραβάδια'' ....υπερκαλτ
 
Αν δε μου διαφεύγει μία από τις χειρότερες 80s πρέπει να είναι ''Τα Στραβάδια'' ....υπερκαλτ
..με τον υπερτατο Πανο Σουπιαδη...γενικα οι ταινιες με Σουπιαδη ειναι χαλια αλλα αγαπημενα καλτ
 
Επανέρχομαι στο εν λόγω θέμα και θα αναφέρω με την πρόσφατη θέαση ταινίας του εν λόγω δημιουργού και θα συμφωνήσω με μία άποψη που έχω διαβάσει στο φόρουμ, ότι οι "κωμωδίες" του κ. Καραγιάννη, πραγματικά δεν, όλες όσες έχω δει από τη δεκαετία του 80 (και κάποιες από τη δεκαετία του 70 δικές του), πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο γυρίστηκαν αυτές οι ταινίες, ούτε ατάκα έχουν, ούτε τίποτα, απλά χαζεύεις απορώντας που πραγματικά βρίσκεται το αστείο η αν το έχεις χάσει. Βέβαια, αναγνωρίζω το θετικό ότι από αυτές τις ταινίες, πολύς κόσμος βιοπορίστηκε και εξασφάλισε τα προς το ζην οπότε, σεβόμενος αυτό και μόνο, δεν θα επεκταθώ περαιτέρω....

Επίσης, ταινίες της ίδιας εποχής με Γκιωνάκη πρωταγωνιστή. Δεν έχω δει η αλήθεια είναι πολλές παλαιότερες ταινίες του αλλά, σε ταινίες που έχει παίξει τη δεκαετία του 80, κυρίως ταινίες του Ευστρατιάδη (πχ. Τροχονόμος Βαρβάρα, Ρόδα, Τσάντα & Κοπάνα), μου φαίνεται πολύ πομπώδες και υπερβολικό το παίξιμο του και νομίζω χάνεται σε ένα μεγάλο βαθμό και το αστείο του πράγματος οπότε ναι, ταινίες εκείνης της περιόδου με τον συγκεκριμένο ηθοποιό, με απωθούν για να είμαι ειλικρινής.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα