Χλιδάτα arcade cabinet

supacoopa

RetroActive
Joined
27 Οκτ 2006
Μηνύματα
303
Αντιδράσεις
89
Υπαρχει κανενα μελος του φορουμ που να κατεθετε χαρτζιλικι στις αιθουσες που υπηρχαν κοντα στα Εξαρχεια? Ηταν μια κοντα στην πλατεια Κανιγγος (οδος Τζωρτζ αν δεν απατωμαι) και αλλη μια διδυμη προς την Πατησιων (οδος Σολωμου). Ειχαν απεξω επενδυση απο (και καλα) γρανίτη, εξ' ου και η ονομασια "τα μάρμαρα" με την οποια αναφερομασταν σε αυτες τις αιθουσες με την παλιοπαρεα.

Λοιπον... το θεμα του post, ειναι τα χλιδατα arcade cabinets που ειχαν και οι δυο αυτοι "ναοι" και τα οποια φιλοξενουσαν τα πιο καινουρια-δημοφιλη games. Δεν εμοιαζαν με τα κλασικα upright cabinets τυπου pacman, αλλα ειχαν μεγαλες (επιπεδες?) οθονες, αρκετα μακριά απο τα (πολυ καλης ποιοτητας) controls και ενα διπλο καθισμα τυπου παγκου με αναπαυτικα μαξιλαρακια. Ολο αυτο το συστημα ηταν σχεδον ενιαιο ως κατασκευη και θυμαμαι ποσο "τζαμι" νιωθαμε οταν βρισκαμε επιτελους θεση και αρχιζαμε το NBA JAM ή τα fighting της εποχης...

Επειδη υπαρχει ενα σχεδιο/φαντασιωση στην πισω μερια του μυαλου μου, θα εκτιμουσα οποιαδηποτε φωτογραφια ή πληροφορια ή link σχετικα με τα συγκεκριμενα (ή παρομοια) arcade cabinets.
 
Τα μάρμαρα ήταν από τ' αγαπημένα μου!

Είχε πλάκα που κάποια φορά ανακαλύψαμε ότι είχε και 2ο όροφο, αφότου είχαμε πάει 3-4 φορές!

Στο ταμείο ήταν 2 ηλικιωμένοι, που καμιά φορά δυσανασχετούσαν όταν ζητούσα να μου χαλάσουν χαρτονόμισμα σε κέρματα.

Εκεί ανακάλυψα και το Puzzle Bobble!
 
Ναι ναι, πήγαινα και εγώ στα μάρμαρα (ps ήταν όντως πανακρίβου γρανίτης)

έκανα χημεία σε γκρούπ (επι πανελλαδικών) σχεδόν απέναντι και όπως καταλαβαίνετε συνδυαζόταν το πράμα... :D
 
Τα χλιδάτα και υπερπολυτελή cabinets εγώ τα είδα κυρίως σε racing παιχνίδια από τις αρχές ακόμα του 80.
 
Από ένα σημείο και μετά κυρίως μετά τις πανελλήνιες, παράτησα τα arcades. Πολύ χλίδα όντως, χάθηκε ο ρομαντισμός όμως. 11 χρόνια αργότερα, καλοκαίρι του 2003, έπαιζα ένα ραλλάκι στο Τροκαντερό στο Λονδίνο. Εκεί να δείτε χλίδα. 3-4 όροφοι αφιερωμένοι σε ό,τι ποθεί η ψυχούλα σας. Αλλά πλέον δε με γέμιζαν.
 
Εχω πάει πριν χρόνια Τροκαντερό... έχει ακόμη τον γιγάντιο Sonic?
 
Φιλε δεν το θυμάμαι αυτό. Αυτό που θυμάμαι ολοκάθαρα γιατί ακούω ακόμα τα ουρλιαχτά, είναι μια κάθετη κατασκευή 50 μέτρων που ανέβαινες ψηλά με ένα κάθισμα και έπεφτες με ταχύτητα. Μαζοχισμός!
 
Προς Ακμακας και οποιον αλλον σαλονικιο ,ενα τεραστιο ηλεκτρονικαδικο κοντα στον λευκο πυργο (πανε 10 χρονια και οποτε μαντευω :confused: ) που εμοιαζε περισσοτερο με club παρα με μπλιμπλικαδικο με μια τεραστια πορτα-εισοδος 2-3 οροφοι με κενο στην μεση και κυκλικα εσωτερικα μπαλκονια-οροφοι με μπλιμπλικια παντου πως το λεγανε υπαρχει ακομα;

Οταν πηγαινα εγω ειχε καινουργια τοτε τα daytona και τα cruise n'usa της nintendo ,πολυ χλιδα και ανετα ενα απο τα καλυτερα της πολης. :cool:
 
Rygar είπε:
Φιλε δεν το θυμάμαι αυτό. Αυτό που θυμάμαι ολοκάθαρα γιατί ακούω ακόμα τα ουρλιαχτά, είναι μια κάθετη κατασκευή 50 μέτρων που ανέβαινες ψηλά με ένα κάθισμα και έπεφτες με ταχύτητα. Μαζοχισμός!
Ναι το θυμάμαι αυτό αλλά δεν ήμουν αρκετά μαζόχας τότε. Τώρα έχω μπεί στο αντίστοιχο του Αllou και σε ακόμα χειρότερο (7G ή κάπως έτσι), βγήκα σε ημιλιπόθυμη κατάσταση (χωρίς πλάκα).
 
gtsamour είπε:
και σε ακόμα χειρότερο (7G ή κάπως έτσι), βγήκα σε ημιλιπόθυμη κατάσταση (χωρίς πλάκα).

Και μετά σε αποτελείωσε η οδήγηση ενός C4 :D

(Κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσω την ιστορία με το C4. Στο τέλος θα μου ζητάς και τα ρέστα που δεν παίρνει μπρος)
 
Rygar είπε:
Και μετά σε αποτελείωσε η οδήγηση ενός C4 :D
(Κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσω την ιστορία με το C4. Στο τέλος θα μου ζητάς και τα ρέστα που δεν παίρνει μπρος)
Δεν το είχα ακόμα, από τότε που το πήρα έμαθα πως είναι να πετάς πρώτη θέση. Όχι σαν το δικό σου το τουριστική κατάστρωμα και με 9 μποφόρ :biglaugh::biglaugh:
 
Καλάαααααα! Πρόσεξε, γιατί την Κυριακη Θα έρθω με γερανάκι. :D :D:D
 
Είναι σε εσωτερικό γκαράζ το μπουμπούκι μου, το μαύρο τριαντάφυλλό μου!!! :D

Δεν κινδυνεύει από το γερανάκι focus σου :D

Βγαίνει και σε επιβατικό?
 
gallofftopicdw8.jpg


A friendly off-topic reminder, brought to you by CNN ;)
 
Ηταν ένα πολύ χλιδάτο στη Θεσσαλονίκη επί της Ναβαρίνου-δε θυμάμαι όνομα. Πανάκριβο πραγματικά. Έχει κλείσει τώρα. Το πρόλαβα όταν ήμουν πάνω φοιτητής. (Κοκκινα γράμματα η ταμπέλα)

Επίσης ένα σε μια κάθετη της Ναβαρίνου-οχι και τόσο χλιδάτο-παρακμιακό μάλλον. (μου άρεσε πιο πολύ. Είχε και το Jurasic park το μηδένισα μενα φίλο μου-με πιστόλια πλαστικά. πόσα κέρματα βάλαμε...
 
AARDVARK είπε:
Προς Ακμακας και οποιον αλλον σαλονικιο ,ενα τεραστιο ηλεκτρονικαδικο κοντα στον λευκο πυργο (πανε 10 χρονια και οποτε μαντευω :confused: ) που εμοιαζε περισσοτερο με club παρα με μπλιμπλικαδικο με μια τεραστια πορτα-εισοδος 2-3 οροφοι με κενο στην μεση και κυκλικα εσωτερικα μπαλκονια-οροφοι με μπλιμπλικια παντου πως το λεγανε υπαρχει ακομα;Οταν πηγαινα εγω ειχε καινουργια τοτε τα daytona και τα cruise n'usa της nintendo ,πολυ χλιδα και ανετα ενα απο τα καλυτερα της πολης. :cool:


Φυσικά μιλάς για τα Ηλίσια, πρώην κινηματογράφος που έγινε ο ναός των arcades στη Θεσσαλονίκη!Νυν FENA από,τι θυμάμαι, θύμα τον νόμου για τα ηλεκτρονικά παιχνίδια στην Ελλάδα...:mad:Απίστευτα πολλά παιχνίδα(για ελλάδα πάντα!).

Θυμάμαι στο γυμνάσιο σε μια κοπάνα φάγαμε πόρτα γιατί είχαμε στην παρέα έναν κοντούλη(οι υπόλοιποι ήμασταν λίγο ψηλούληδες! :diablotin: ) που δεν πολυέπεισε για την ηλικία του και μας ζητήσαν ταυτότητες! :D

Δεν πολυχαλαστήκαμε βέβαια, ΡΙΟ και Αιγαίο για μερικές ωρίτσες και το μεσημέρι στα σπίτια μας άφραγκοι... :cool:

Malcolm αυτό που περιγράφεις μάλλον είναι το city games 2010...

City games 2010 υπήρχε για κάποιο διάστημα και στην Αγγελάκη, λίγο πιο κάτω από το συντριβάνι...

Αγαπημένο εκείνη την εποχή και το προαναφερθέν ΡΙΟ αρκετά κοντά στα Ηλίσια...
 
Μια και έχω ζήσει περισσότερο τη δεκαετία 90, υπήρχαν στο Ηράκλειο τέτοιου είδους μαγαζιά (πιο πρίν δεν ξέρω δυστυχώς). Γύρω στο 95 υπήρχε το Olympico στη Δικαιοσύνης. Είχε μέσα αρκετά παιχνίδια. Δυστυχώς λίγο πρίν την κρίση με τα φρουτάκια έκελισε.

Επίσης το Olympus (νομίζω οτι ήταν του ίδιου ιδιοκτήτη) στην Ταγματάρχου Τζουλάκη (σε μια πάροδο της, πίσω από τα Goody's) είχε πάρα πολλά.

Αν και δεν πολυσύχναζα εκεί ,θυμάμαι 1-2 φορές που πήγαμε σε Εθνικές Εορτές! Δυστυχώς και αυτό μετά τα φρουτάκια ,έκλεισε και μετατράπηκε σε net cafe όπου λειτουργούσε περίπου μέχρι το 2005 ,όπου έκλεισε οριστικά. Ο ιδιοκτήτης του έφτιαξε τότε το πρώτο G-Net στο Ηράκλειο.

Αυτές ήταν οι μεγάλες αίθουσες παιχνιδιών απ' οτι θυμάμαι.

Τώρα, στο Ηράκλειο υπάρχουν οι εξής αίθουσες:

Το Sports Cafe , στο Talos Plaza έχει διάφορα (εκεί είδα το Time Crisis μετά από πολλά χρόνια!!)

Το Planet, στην Ανδρόγεω (το οποίο πρίν ήταν internet cafe!)
 
TallMan είπε:
Malcolm αυτό που περιγράφεις μάλλον είναι το city games 2010...
City games 2010 υπήρχε για κάποιο διάστημα και στην Αγγελάκη, λίγο πιο κάτω από το συντριβάνι...

Αγαπημένο εκείνη την εποχή και το προαναφερθέν ΡΙΟ αρκετά κοντά στα Ηλίσια...

Δε θυμάμαι το όνομα αλλά νομίζω ήταν μια λέξη. Λες να είναι τα Ηλίσια που προανέφερες?? Δίπλα ή κοντά σε ένα σούπερ μάρκετ νομίζω Μαρινόπουλος ήταν. :confused:

Πιθανόν το παρακμιακό να ήταν το city games 2010. (Σε κάθετη της Ναβαρίνου. Έκλεισε και αυτό λόγω του νόμου.
 
Πίσω
Μπλουζα