Χριστουγεννιάτικα φωτάκια

Joined
2 Ιαν 2014
Μηνύματα
6
Αντιδράσεις
0
Καλησπέρα σας, Καλὴ Χρονιά!

Ποιὸς θυμᾶται αὐτὰ τὰ φωτάκια ἀπὸ τὰ 80's;;;
 
Πιο κλασσικα ρετρο φωτακια, πεθαινεις
 
εμεις ειχαμε τα.. αγκαθωτα..

Κρατησαν παρα πολλα χρονια.. 15 χρονια σιγουρα
 
Τρελη αναμνηση. Αν δεν κανω λαθος αυτα πρεπει να ειχαν και μερικα εξτρα λαμπακια αφου αν καιγοταν ενα δεν αναβε κανενα μετα. Θυμαμαι στο σετ απο τα φωτακια που ειχαμε για απο οσο με θυμαμαι υπηρχαν 5-6 ανταλλακτικα λαμπακια.
 
phil_vr είπε:
Τρελη αναμνηση. Αν δεν κανω λαθος αυτα πρεπει να ειχαν και μερικα εξτρα λαμπακια αφου αν καιγοταν ενα δεν αναβε κανενα μετα. Θυμαμαι στο σετ απο τα φωτακια που ειχαμε για απο οσο με θυμαμαι υπηρχαν 5-6 ανταλλακτικα λαμπακια.
Aν καιγοταν ενα τα αλλα αναβαν.Εαν ομως καιγοταν το ασπρο τοτε δεν αναβε ολη η σειρα. ;)
 
Οντως τα συγκεκριμενα φωτακια ειχαν και ανταλακτικα.Πρεπει να εχουμε ακομα τετοιου ειδους λειτουργικα φωτακια καπου χωμενα στην αποθηκη αλλα εχω κρατησει λιγα σε ενα σακουλακι εστω και καμμενα η και χωρις λαμπακια.Επισης εχω και κατι αλλα φωτακια μαργαριτες που σιγουρα ειναι ρετρο και αυτα και δεν λειτουργουν φυσικα δεν εχουν καν λαμπακια.

IMG_0958.jpg

IMG_0959.jpg
 
Tέτοια είχαμε και μεις. Και κράτησαν κάμποσα χρόνια. πραγματικά όπως είπε και ο wally, πιο ρετρό δεν γίνεται...
 
Τέτοια αγκαθωτά λαμπάκια έχουμε, και τα είχαμε πάρει δώρο από το σκιπ! Μάλιστα, ανά διαστήματα είχε και χιονάνθρωπους και Αγιοβασίληδες. Κάθε χρόνο τα επισκεύαζε ο πατέρας μου, γιατί όλο και κάποιο λαμπιόνι θα χάλαγε, κι αν χάλαγε ένα, δεν άναβαν και τα υπόλοιπα της σειράς. Είχαμε και μια μεγάλη σειρά με σκέτα μακρόστενα λαπιόνια, την οποία βάζαμε στο δεντρο (αυτά του σκιπ τα βάζαμε συνήθως στα φυτά του μπαλκονιού).
 
Διαλογος πριν απο κανα τεταρτο....

"Μανα,εχεις φωτακια του δενδρου;"

"Ναι, αμε...τι τα θες;"

"Βρε ασε τι τα θελω...εχεις;"


"Ναι, να τα αυτα εδω..."

"Οχι αυτα ρε μανα...τα αλλα, τα παλια που ειχαμε...τα αγκαθωτα!"

"Ααααα....εκεινα; Ειχαν καει μια χρονια και τα πεταξα!!!!"
 
Ένα από όλα τα λαμπάκια (το "άσπρο") έπαιζε το ρόλο του ρελέ, ήταν αυτό δηλαδή που αναβόσβυνε όλη τη σειρά. Γι αυτό και ήταν ακριβό για να το αντικαταστήσεις, αν και 99% δεν το έβρισκες και πήγαινε στράφι όλη η σειρά. Μετά ήρθαν εκείνα τα "κουτάκια" με τα προγράμματα.

Τα πιο παλιά δικά μου ήταν κάτι "φαναράκια" : μεταλλικό (!) περίβλημα σαν φανοστάτης, μεγάλα λαμπάκια σχεδόν σαν ψυγείου ή σαν αυτοκινήτου καλύτερα, όλα άσπρα αλλά μια διαφορετική ζελατίνα σε καθένα έδινε και άλλο χρώμα, όλα συνδεδεμένα εν σειρά (δηλαδή ένα μεγάλο βραχιόλι ήταν το σύνολο του σετ), και φυσικά τρομερή μυρωδιά αν παραέμεναν αναμμένα...
 
ΦΖΠ1 είπε:
Ένα από όλα τα λαμπάκια (το "άσπρο") έπαιζε το ρόλο του ρελέ, ήταν αυτό δηλαδή που αναβόσβυνε όλη τη σειρά. Γι αυτό και ήταν ακριβό για να το αντικαταστήσεις, αν και 99% δεν το έβρισκες και πήγαινε στράφι όλη η σειρά.
Eτσι ακριβως... :thumbup:
 
Ήταν ωραία φωτάκια αυτά αλλά έλιωνε το πλαστικό τους,κι αν ακουμπούσαν και σε καμια γιρλάντα,καιγόταν λίγο,και στη συνέχεια καίγονταν και τα φωτάκια.Θυμάμαι τους τυχαίους συνδυασμούς που γίνονταν απο τα αναβοσβήματά τους,και την αγωνία μου να μην καούν ανήμερα Χριστουγέννων και είναι κλειστά τα μαγαζιά και μείνουμε χωρίς φωτάκια!

Τα πρώτα που θυμάμαι στο πρώτο ασημένιο δέντρο που υπήρχε στο σπίτι απο πριν γεννηθώ,ήταν με περίβλημα πλαστικό αλλά πιο ανθεκτικό χωρίς ''αγκάθια''γύρω του.Είχαν κρατήσει αρκετά χρόνια αλλά ήταν σταθερά,προφανώς έλειπε το άσπρο,ή ανήκαν στο σύστημα που χρειαζόταν ''άψε-σβήσε''.
 
Τα αγκαθωτά τα είχαμε κι εμείς...
 
Ω, ναι, με γυρίσατε στη δεκαετία του 80!!!

Θυμάμαι τα αγκαθωτά λαμπάκια για το χριστουγεννιάτικο δέντρο, με αγκίλωναν (!) αλλά μου άρεσαν που αναβόσβηναν σαν τρελά...

Χαρακτηριστικό ήταν ότι αν είχε καεί κάποιο λαμπάκι συνήθως δεν λειτουργούσαν μετά και τα υπόλοιπα σε μια σειρά...
 
Υπήρχαν δύο κατηγορίες : τα αγκαθωτά λαμπάκια (αυτά που δείχνετε) και τα αγκαθωτά ντουί που έπαιρναν μέσα μικρό βιδωτό λαμπάκι. Παλιά όλα τα λαμπάκια στα φωτάκια ήταν βιδωτά, μετά βγηκαν αυτά με τις δύο ακίδες. Αλλά τα βιδωτά είχαν διάφορα προβλήματα, ένα εκ των οποίων είναι το γνωστό των βιδωτών λαμπών : να ξεκολλήσει το γυαλάκι από τη βάση λόγω ζέστης, με αποτέλεσμα με το που στρίβεις το λαμπάκι να κόβεται και να βραχυκυκλώνει, αν δε σε τίναζε κιόλας... :diablotin:
 
Καπου εχω ακομα μερικα λειτουργικα! Μαλιστα εχω κι ενα σετ που δεν ειναι αγκαθωτα, αλλα εχουν γυρω απο το διπινο λαμπακι διαφανο γραμμωτο περιβλημα σε στυλ καπελου πορτατιφ!

Το πρωτο λαμπακι σπο την πριζα ηταν παντα λευκο και αυτο "κανονιζε" το αναβοσβημα! Αν το εβγαζες αυτο, εχανες ολα τα λαμπακια. Αν καιγοταν ενα απο τα υπολοιπα τοτε απλα αλλαζες μονο αυτο, χωρις να επηρρεαζει τα υπολοιπα οσο ειναι καμμενο!

Θυμαμαι καποτε ενας θειος μου ΟΤΕτζης ειχε την μεγαλη ορεξη να κατσει να αλλαξει ολα τα λαμπακια με led και να δωσει τροφοδοσια απο ενα μετασχηματιστη 12βολτ. Προφανως γλυτωσε απο ολα τα προβληματα της υπερθερμανσης, καμμενων λαμπιονιων και του καηκε ενα δεν αναβει η σειρα!

Ακομα τα εχω κι αυτα κι ολο λεω να κατσω να τα επιμηκυνω λιγο γιατι δε με φτανουν ποτε!

Παντως ειναι μια λυση εκμοντερνισμου απο κατι ρετρο πλεον ;)
 
Αυτα τα παλια φωτακια, νομιζω ηταν ορισμενου μηκους ή υπηρχαν σε διαφορα μηκη; (μετρα μακρος δηλ)

Εμεις οπως ειπα ειχαμε τα αγκαθωτα, που ηταν ευκολα στην αντικατασταση της λαμπας. Μια θεια μου ειχε με τα λουλουδια.

Τα ανταλλακτικα λαμπακια, βρισκοταν κολλημενα σε πλαστικο σακουλακι. 4-5 λαμπακια, μαζι με το λευκο.

Οταν καιγοταν το ενα, επρεπε να τα ψαξεις ολα να δεις ποιο καηκε. Εμεις κοιταζαμε πιο ηταν "μαυρισμενο", για να το αντικαταστησουμε. Αλλα δεν ηταν παντα ευκολο να το βρεις.

Θυμαμαι καποια στιγμη, μας ειχαν καει τα λευκα, το αντικαταστησαμε με χρωματιστο, και ετσι τα φωτακια ηταν μονιμα αναμμενα (αν και με θυμαμαι να φοβομαστε μην ζεσταθουν υπερβολικα και γινει κανα βραχυκυκλωμα).
 
Εχουνε μεινει μερικα απο το 1985-87 περιπου. Εχω φωτογραφια του 1987(τοτε που καποιες μηχανες βγαζανε ημερ/νια με πορτοκαλι γραμματα) που τα δειχνει

Στην φωτο εβαλα και ενα αστερι που μαλλον το πηραμε απο παλιοτερο σετ. Επισης τα ανταλλακτικα που ειχα, λαμπακια και βασεις.

Wally είπε:
Πιο κλασσικα ρετρο φωτακια, πεθαινεις
Μη λες μεγαλες κουβεντες...

Τα λαμπακια στην δευτερη φωτο τα ειχε φτιαξει ο πατερας μου το 1965. Με λαμπακια και διαφορα φαναρακια που ειχε βρει σε μαγαζι με παιχνιδια.

Και μαλιστα λειτουργουν ακομα...οπως βλεπετε..

Καπου βρηκα ενα θεμα που ανοιξε καποιος, νομιζω με χειροποιητα φωτακια παλι αλλα δεν το βρισκω.

P1110798.jpg

P1110591.jpg
 
Καλησπέρα σας. Έχει κανείς τέτοια φωτάκια λειτουργικά που να τα δίνει; Θα ήθελα πολύ να τα ξαναβρώ αλλά δεν κυκλοφορούν πια πουθενά! :(
 
Πίσω
Μπλουζα