Ψάχνω ονομασία από παλιό handheld: naughty squirrel

cloud

RetroAdept
Joined
31 Mαϊ 2012
Μηνύματα
871
Αντιδράσεις
108
Λοιπόν.. Τώρα βάζω μάλλον δύσκολα..

Θυμάμαι κάπου στα 1985 με 86 που είχε ένας φίλος μου ένα φορητό... Τώρα Game&Watch κατά 95% δεν ήταν, άρα πάμε για άλλα..

Αυτά που θυμάμαι ήταν ότι ήταν λίγο ως αρκετά πιο μεγάλο από τα Game&Watch, είχε ένα "μεγεθυντικό φακό" που άνοιγε σαν καπάκι για να παίξεις, και ήταν η με κάτι πουλάκια και αυγά (Όχι! Δεν ήταν το Angry Birds! :p ), ή με κάτι σκιουράκια.. Και δεν θυμάμαι αν είχε και χρωματιστή οθόνη...

Μήπως κάποιου πάει το μυαλό του σε κάτι σχετικό;

Τουλάχιστον αν βρούμε ποια σειρά (Αν ήταν σε κάποια σειρά..) είχαν "μεγεθυντικό φακό" πρώτα, και μετά πιθανή χρωματιστή οθόνη, μπορεί και να βρούμε μία άκρη.. :xm:

Και μετά αν το βρούμε και κάπου σε playable μορφή (Για κανένα emulator η κανένα flash μιλάω, ΟΧΙ το πραγματικό!!!) θα ήμασταν άρχοντες! :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δλδ το σχήμα του ήταν στρόγγυλο? (χαζή ίσως ερώτηση....αλλά :) )
 
Δεν θυμάμαι καλά.. Όμως κατά 60% δεν ήταν απόλυτα τετράγωνο..

Υ.Γ.: Όπα.. Λες για τον μεγεθυντικό φακό;

Αυτός πρέπει να ήταν σαν κάτι "μεγεθυντικές" οθονούλες που είχαν βγει αργότερα για το Game Boy..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Dead pics [edit]

Κατι σαν κι αυτο ????

CGLAmidarScreen.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περίπου...

Σαν βασική ιδέα, ναι.. Κάπως έτσι..

Μίλησα πριν λίγο με τον φίλο μου, και απ' ότι θυμάται ήταν άσπρο με κόκκινο καπάκι, που όταν άνοιγε είχε την οθονούλα - "μεγεθυντικό φακό" που είπα πιο πάνω..

Όμως δεν θυμάται περισσότερες λεπτομέρειες.. Ούτε καν με τι θέμα ήταν.

Υ.Γ.: Μετά από πάρα πολύ ψάξιμο, νομίζω το βρήκα!! :happyjump:

Κάτι μου λέει ότι είναι αυτό... Ή περίπου αυτό..

[edit] Dead imageshack pic [edit]

Υ.Γ.: Ναι! Αυτό είναι!!!! :award:

Δυστυχώς όμως βρήκα ελάχιστα στοιχεία, και φυσικά δεν βρήκα κάτι playable..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωρες-ωρες αναρωτιεμαι ποσο κ@#$φαρδος μπορει να ειμαι.... :wait2:

Τυχαιο ευρυματακι στο δρομο.... :D

Οπως μπορειτε να δειτε και στις φωτο παρακατω, δεν ειναι και στην καλυτερη κατασταση.... :( .....η μπιχλα κανει παρτυ.... :eek: ...αλλα χαρηκα

ιδιαιτερα οταν ψιλιασμενος πλεον (με εχετε καταστρεψει ρε σεις εδω μεσα.... :D :p ) εριξα μια ψαχτικη

και βρηκα οτι ειναι Γιαπωνεζικο του 1984!!!! :d@redevil

Εξεπλαγην δε, οταν ειδα ποσο παει κουτατο στο γαλλικο ebay!!!! :burn:

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


Οι βιδουλες του ειναι αρκετα οξυδωμενες και παρολο που τις πλακωσα στο αντισκουριακο, εχουν μουλαρωσει και δεν βγαινουν!!!! :rant:

Η μοναδικη που βγηκε σχετικα ευκολα, μαρτυραει την κατασταση τους..... :precry:

fetch


Περισσοτερα για το καθαρισμα και αν δουλευει, οταν με το καλο ξεμουλαρωσουν και μου κανουν την χαρη να βγουν οι βιδες. ;)
 
Μπράβο βρε Σταύρο! Συγχαρητήρια!...το δυστυχισμένο δείχνει όχι απλά να έχει φάει υγρασία με τα κιλά, αλλά πρέπει να ήταν και μέσα στο νερό. Κακό για την κατάσταση της οθόνης, αλλά μην λέμε κακά λόγια. Περιμένουμε νεότερα !

Thumb Up και Like μαζί :D ;)
 
Πίσω
Μπλουζα