Ψάχνω παιχνίδια σε Δισκέτες

plintiriopiaton

RetroActive
Joined
24 Φεβ 2007
Μηνύματα
249
Αντιδράσεις
7
Παιδιά αν κάποιος γνωρίζει σχετικά με οτιδήποτε παιχνίδια σε δισκέτα γα τον 64 θα χαρώ πολύ. Έχω χάσει σε φωτιά τον 64 μου πριν χρόνια και μόλις σήμερα τελικά κατάφερα να βρω έναν απο Γερμανία αλλά χωρίς παιχνίδια. Ψάχνω τα :

1)Karateka

2)The Way Of Exploding Fist

3)Bruce Lee

4)Monty On the run

5)One On One

6)Winter Games

7)Transformers

8)Beachhead

9)Elite

10)Uridium

11)Rambo

12)Combra

13) Camel something δεν θυμάμε ακριβώς κάτι με καμήλα ήταν

14)O κατάσκοπος των δυο Ηπείρων δεν θυμάμε τίτλο

και κάποια ακόμα που δεν μου έρχονται τώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
plintiriopiaton είπε:
13) Camel something δεν θυμάμε ακριβώς κάτι με καμήλα ήταν

14)O κατάσκοπος των δυο Ηπείρων δεν θυμάμε τίτλο
...Attack of the Mutant Camels, ίσως;

amclg4.png


..."ο κατάσκοπος των δύο ηπείρων", πως περίπου ήταν; Ετσι όπως γράφεις τον τίτλο, το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό, είναι εκείνη η παλιά (και ψυχροπολεμική) ταινία του Eastwood, με το κλεμμένο αεροσκάφος.

Ενα γνωστό ψυχροπολεμικό παιχνίδι της εποχής, ήταν και το Raid over Moscow, της αμερικάνικης Access (το έφερε στην Ευρώπη, η γνωστή για τα ports αμερικάνικων τίτλων, US Gold). Μήπως είναι αυτό;

raidcr5.png
 
Sorry για το offtopic ΑΛΛΑ

ΤΙ ΠΑΙΧΝΙΔI ΕΙΝΑΙ ΤΟ Raid Over Moscow!!!

Βilly πρεπει να οργανωσουμε ενα 8bit session οπωσδηποτε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...πράγματι, πρόκειται για εξαιρετικό παιχνίδι !! ...απο τα πλέον δημοφιλή στους οκτάμπιτους της εποχής (review στο 9ο τεύχος του Pixel).

Αμέτρητες ώρες είχα φάει μέχρι να μάθω να απογειώνω τα αεροσκάφη...

Αν οργανωθεί 8-bit session, είμαι μέσα !! :thumbup:
 
bravo ρε μάγκα μου ...τώρα θα με βοηθήσει κάποιος να βρω και τα παιχνίδια σε δισκέτες; Έχω emu αλλά τα θελω να τα παίζω στον 64...μαζοχισμός μέχρι να φορτώσουν...!!!

geoanas είπε:
πω τι είναι αυτό ακριβώς και που μπορώ να βρω τα παιχνίδια ; πρώτη φορά το βλέπω αλλά μου κίνησε το ενδιαφέρον...ευχαριστώ για την πρόταση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν δεν προτιμήσεις την λύση που έδωσε ο geoanas τότε νομίζω το ebay είναι μονόδρομος.
 
Ρε Αντωνη δεν υπαρχει τροπος να μεταφερεις .dsk images απο το PC στον C64 απο κανα RS232?
 
Δεν ξέρω αν υπάρχει (θα googlάρω) αλλά και να υπάρχει θα χρειάζεται υποθέτω κάποιο πρόγραμμα από την C64 πλευρά, και βέβαια πρέπει να βρεις δισκέτες 5 1/4 για να τα αποθηκεύσεις.

:mad:
 
Προφανως θα χρειαζεται καποια εφαρμογη να γραφει οn the fly στη δισκετα οτι τον ταιζουμε απο τη σειριακη (αλλιως δεν φτανει η μνημη...)

Eρωτηση: ο C64 ειναι ουσιαστικα C38 στη Basic,οποτε και σε ενα τετοιο transfer operations μονο τα 38Κ θα ειναι διαθεσιμα ή θα βλεπει και τα υπολοιπα?
 
Μας πατάς τον κάλο τώρα, αλλά ναι το ξέρουμε δεν είναι 64Κ ο C64. Δες και εδώ

Μιλάς για την περιοχή 0800-09FF που είναι 38911 bytes. Οι προγραμματιστές βέβαια δεν κάθονται μόνο σε αυτή την περιοχή αλλά χρησιμοποιούν τα διάφορα κενά που άφησαν οι σχεδιαστές του C64

Δες και τις περιοχές 07F8-07FF (sprites)

C000-CFFF Ένα κενό 4Κ!!!

και διάφορα άλλα. Αν δεις τον assembly κώδικα ενός C64 (σπανιο γιατί οι περισσότεροι γράφανε απευθείας στη μνήμη) θα δεις ότι γράφουν κώδικα και ξαφνικά αλλάζουν περιοχή μνήμης με π.χ org $C000 και συνεχίζουν εκεί για να γεμίσουν τις τρύπες. Οπότε δεν είναι και το πιο εύκολο να κάνεις ένα απλό dump της μνήμης

Και ναι στον spectrum μπορείς να έχεις ένα ολόκληρο κομμάτι 42Κ αν δεν κάνω λάθος.
 
Συμφωνω αδερφε!Για Basic Mode μιλησα, που ουσιαστικα γινεται overlapped απο την ROM.

Οποτε Basic εχει 32 και στο μεταλο σχεδον 60

Eνα τετοιο transfer utility που θα παταει?

Αληθευει οτι η Basic ειναι Microsoft? (Ξερω οτι η MS ειχε μια generic BASIC για 6502 αλλα δεν ξερω αν η C64 ειναι hackια ή MS οριτζιναλε)

)

To σκισαμε παλι το thread...
 
Wally είπε:
Συμφωνω αδερφε!Για Basic Mode μιλησα, που ουσιαστικα γινεται overlapped απο την ROM.
Χμμ όχι ακριβώς. Είναι 38Κ η περιοχή για τα Basic προγράμματα, δηλαδή και για τα MC και δεν γίνεται overlapped από τη ROM A000 - B000 Basic ROM 4K

E000 - F000 KERNAL (η κυρίως ROM)

Επίσης μιας που του έριξα μια καλύτερη ματιά έχει άλλα 4Κ RAM στην

F001 - FFFF και άλλα 4 στην B001 - BFFF, της κακομοίρας δηλαδή

Wally είπε:
Eνα τετοιο transfer utility που θα παταει?
Δεν έχω ιδέα. Θα δω τα TAP πως δουλεύουν.
Wally είπε:
Αληθευει οτι η Basic ειναι Microsoft? (Ξερω οτι η MS ειχε μια generic BASIC για 6502 αλλα δεν ξερω αν η C64 ειναι hackια ή MS οριτζιναλε)

)
Με τα χάλια που είχε δε μου φαίνεται διόλου παράξενο. :diablotin:
 
Αυτο εννοουσα, οτι απο τα 64Κ εχουμε 38Κ λογω οverlapping των ROMs...
 
...παιδιά εγώ δεν γνωρίζω και πολλά απο μεταφορές αρχείων με αυτόν τον τρόπο, αλλά έχω ακούσει για το Star Commander, που μπορεί να κάνει τέτοιες δουλειές, αν συνδέσετε απευθείας το drive του commodore στο PC, με ειδικό καλώδιο.

...sorry αν δεν είναι αυτό ακριβώς που ψάχνετε...
 
Ακριβώς όπως είπε ο Billy αλλά θέλεις ειδικό καλώδιο.

Το MMC 64 με το plugin είναι μακράαααν η καλύτερη λύση.

Πατ - Κιουτ κι έχεις τη δισκέττα έτοιμη !!!

Προσοχή ΜΟΝΟ DD disks !!
 
Η μπάλα χάθηκε, 10-15 παιχνίδια ζήτησα αν τα έχει κάποιος και εδώ μου κάνατε ανάλυση για Νόμπελ...χαχαχαχα δεν μπορώ να σας παρακολουθήσω νιώθω πολύ άσχετος μα πάρα πολύ....Είστε πολύ χακεραδες ρε μάγκες...πω πω....!!!Είμαι περίεργος αν κάποιος άλλος είναι σαν και μένα και παρακολουθεί την συζήτηση σας σαν χάνος όπως εγώ....!!! Συνεχίστε μπας και ξεστραβωθώ και μάθω τίποτα....
 
Ακριβώς επειδή κανένας μάλλον δεν έχει δισκέτες για πούλημα/χάρισμα, τα παιδιά προσπαθούν να σου βρουν εναλλακτικές λύσεις.

Αν δεν μπορείς να τις εφαρμόσεις για κάποιον λόγο, μάλλον η λύση σου είναι το Ebay. :)
 
Πίσω
Μπλουζα