Ψάχνω παλιό βιβλίο με παιδικά παραμύθια

bbonik

RetroN00b
Joined
7 Σεπ 2007
Μηνύματα
28
Αντιδράσεις
5
Ψάχνω ένα βιβλίο με παιδικά παραμύθια (από τα 80s).

Δεν θυμάμαι τίτλο. Το μόνο που θυμάμαι (γιατί προφανώς μου είχε κάνει εντύπωση) ήταν ένα από τα παραμύθια (μάλλον το τελευταίο του βιβλίου) που είχε τίτλο:

"Ο Κρουξ και η Μέδουσα"

ήταν ένα περίεργο παραμύθι, για ένα ξωτικό που λεγόταν Κρουξ, και το οποίο είχε αγαπήσει μια μέδουσα. Θυμάμαι στο τέλος του παραμυθιού, ο Κρουξ έπεσε στη θάλασσα και πήρε αγκαλιά τη μέδουσα για να είναι πάντα μαζι....

Πολύ περίεργο Story, ειδικά για παιδικό παραμύθι. Από τον τίτλο υποθέτω ότι ήταν μετάφραση κάποιου ξένου παραμυθιού. Άλλα στοιχεία που θυμάμαι είναι τα εξής:

Το βιβλίο ήταν μεγάλο, και έμοιαζε σε μέγεθος και στυλ με εκεινα που κυκλοφορούσαν τότε, όπως το "μια φορα και έναν καιρό ήταν ο άνθρωπος" ή "το βιβλίο των επιστημών" κτλ. Η εικονογράφηση ήταν λίγο αφαιρετική και θύμιζε κάτι από εικονογραφήσεις που είχε το σχολικό βιβλίο "Η γλώσσα μου".

Προσωπικά μου φαίνεται δύσκολο να θυμάται κάποιος κάτι, ομως θα χαιρόμουν πολύ αν μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες κατευθύνσεις. Το google πάντως δε μου έδωσε τίποτα.....
 
Η μέδουσα

Γεια σου Bbonik.

Έκανα εγγραφή ειδικά για να σου απαντήσω! Δυστυχώς δεν ξέρω ποιο είνα αυτό το παραμύθι, αλλά και γω όπως και εσύ από τότε που το είχα διαβάσει (πριν καμια 25ρια χρόνια μπορεί και παραπάνω) μου έμεινε στη μνήμη και ποτέ δεν το ξέχασα. Θυμάμαι μόνο ότι κάποιος ερωτεύτηκε μια μέδουσα και κάθε μέρα πήγαινε να τη δει. Τελικά βούτηξε στη θάλασσα για να είναι πάντα μαζί της και πνίγηκε. Μόνο τις εικόνες του βιβλίου θυμάμαι. 'Εκανα πολύ goolgle αλλά τίποτα. Μήπως ανακάλυψες κάτι εσύ τελικά;

Αν βρεις κάτι σε παρακαλώ ενημέρωσέ με και μένα....
 
Γεια σας,

Ψάχνω κι εγώ εδώ και χρόνια το συγκεκριμένο βιβλίο...το παραμύθι που μου είχε κάνει τη μεγαλύτερη εντύπωση ήταν, όπως και σε σας, αυτό με τη μέδουσα. Δυστυχώς κι εγώ δε μπορώ να θυμηθώ το όνομα του βιβλίου. Πάνε πολλά χρόνια...Νομίζω, αν θυμάμαι καλά, πως στο ίδιο βιβλίο υπήρχε κι ένα παραμύθι με ένα κοριτσάκι με ασημένια μαλλιά και γκρίζα μάτια (σαν να έπαιρνε ενέργεια από τη σελήνη). Το κορόιδευαν λόγω της ιδιαιτερότητας της εξωτερικής του εμφάνισης. Στη συνέχεια θυμάμαι πως πήρε κάποια χαρακτηριστικά από τον ήλιο κι έγινε κατάξανθο με μπούκλες και έντονα μπλε μάτια. Θυμάμαι πεντακάθαρα την εικονογράφηση...'Ισως στο ίδιο βιβλίο να υπήρχε και κάποιο παραμύθι με μια αλεπού που είχε γίνει ερημίτης. Δυστυχώς λίγα πράγματα μπορώ να θυμηθώ...

Αν βρείτε κάτι ενημερώστε με παρακαλώ!!
 
Πίσω
Μπλουζα