Ψείρες στα σχολεία, μάστιγα, τρόποι αντιμετώπισης

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.879
Αντιδράσεις
3.849
Θα θιξουμε ενα φλεγον θεμα στην σημερινη μας συζητηση.

Ολοι μικροι ειχατε προβλημα με τις ψειρες (οι περισσοτεροι) τις κολλαγαμε ουτε και εγω θυμαμαι ,πιο πολυ απο το σχολειο απο τα αλλα παιδακια και ισως απο το παιχνιδι .

Θυμαμαι κουρεμα με την ψιλη ,θυμαμαι σκουφακια με σκονη απο το φαρμακειο ,θυμαμαι πιο παραδοσιακους τροπους οπως ξυδι το οποιο μυριζε μετα......... :angry:

Πολλες φορες σκεφτομαι οτι ο φοβος των εντομων σε πολλους απο εμας ξεκιναει απο τα σιχαμερα ζωυφια που γνωρισαμε στην παιδικη μας ηλικια. :D

 


Υ.Σ Ο Wally δεν μπορει να συμμετασχει στο παρον μιας και απο οτι μου εχει εκμυστηρευθει ηταν καραφλος απο παιδακι. :precry:

 
 
Ειλικρινά με το που είδα το θέμα, είχα περιέργεια να δω τον εμπνευστή του, και ειλικρινά.. δεν περίμενα με τίποτα να είναι αγόρι.

Πολύ καλό Aardvark, με έκανες και γέλασα πολύ :thumbup:

Τώρα για τις ψειρες και τα σχετικά..

Αν είχατε πρόβλημα εσείς τα αγόρια που κατά κανονα έχετε κοντά μαλλιά, τι να πούμε και εμείς οι κοπέλες? Μαρτύριο πραγματικό...

Οι ψείρες ήταν συχνό φαινόμενο της εποχής, και μεγάλη ταλαιπωρία και.. βρώμα (με τα κάθε λογής φάρμακα).

Σαν κορίτσι δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο πρόβλημα, γιατί η μητέρα μου, το έλεγχε σχολαστικά, και προλάβαινε το κακό στην πολύ αρχή του, με όλους αυτούς τους τρόπους που προανέφερες, άσε που μου έκανε και προληπτική θεραπεία, ενω μου μάζευε τα μαλλιά (με λαστιχάκια σε πλεξίδα κτλ) για να αποφύγει όσο το δυνατόν της επαφή τους, με τα μαλλιά των άλλων παιδιών

και έτσι παρόλο που την έπαθα μια ή δυο φορές, έφυγαν σχεδόν αμέσως, χωρίς να χρειαστεί να κόψω τα μακριά μου μαλλιά

Ευτυχώς!!
 
Και εγώ ανήκω στα παιδάκια εκείνα που ό,τι κυκλοφορούσε το έφερναν σπίτι... :eek:

Ειδικά στις ψείρες πρέπει να είχα αδυναμία. :xm:

Στην παρέα που παίζαμε έξω στο δρόμο πρέπει να ήμασταν περί τα 20+ παιδιά. Οπότε... όλο και κάποιο κάτι είχε... Γρίπη, ιλαρά, μαγουλάδες, στομαχόπονο (από τις αηδίες που τρώγαμε) και βέβαια ΨΕΙΡΕΣ. Κολλούσα αμέσως και μετά κολλούσα όλους στο σπίτι. Πρώτα πρώτα την καημένη τη γιαγιά μου :burn: που είχε και κάτασπρα μαλλιά και οι ψείρες δεν κρύβονταν.

Η λύση όμως ήταν άμεση και αποτελεσματική.

Πρώτα έπλεναν στους 340 βαθμούς τα ρούχα ώστε να βράσουν οι ψείρες και να ψοφήσουν. Μετά εμένα... :D

Μπα... για μένα είχαν ακόμη πιό αποτελεσματική λύση: ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ σε όλο το κεφάλι :angry:

Βρώμα... δε λέγεται... αλλά ούτε οι ψείρες την άντεχαν. Μετά από μισή ώρα που φοβόμουν μην ξεχαστεί η γιαγιά μου και ανάψει τσιγάρο κοντά μου δεν υπήρχε ίχνος τους.

Και φυσικά, την επόμενη μέρα το μαλλί σύρριζα κομμένο για να αποφύγω το ενδεχόμενο να κολλήσω ξανά κόνιδες...

Φρίκη παιδιά... :banghead:
 
Juanita είπε:
Μπα... για μένα είχαν ακόμη πιό αποτελεσματική λύση: ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ σε όλο το κεφάλι :angry:
Και εμείς το πετρέλαιο για δυο λόγους το είχαμε πάντα στο σπίτι,...για την Kresky(σόμπα πετρελαίου)(πω πω...τώρα την ξαναθυμήθηκα !!!) και για τις ψείρες! Βέβαια το καλό ήταν οτι το πετρέλαιο ήταν η δεύτερη επιλογή, μας ρωτούσαν πρώτα αν θέλαμε να μας κουρέψουν με την ψιλή(κουρμπέτσι).


Βέβαια,...είχαμε επιλογή,...άσε λέει που θα μας δυνάμωναν και τα μαλλιά.



Και βέβαια προτιμούσαμε από τα κακά το καλύτερο,...
ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ-ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ!!!
 
Μια γνωστή έβαζε και εντομοκτόνο στο κεφάλι και μετά μαντήλι...θυμάμαι την μανα μου να της λέει για πετρελαίο και ξύδι αλλά εκείνη επέμενε στην λύση της ως ...αποδοτικότερη...

Πόση άγνοια είχανε τότε
 
Αμ το αλλο επειδη δεν ψοφαγαν τα αυγα με το φαρμακο αλλα μονο τα εντομα καθοταν με την χτενα η μανα και μια μια τις τριχες.............

Ειχα και εγω kresky σομπα τωρα το θυμηθηκα. :xm:

Ο Wally παιδακι. :D

64160178_fc447fb757_o.gif
 
Ενα εχω να σας πω μονο. Απο την ωρα που άρχισα να διαβαζω το νημάτιο αυτο με εχει πιασει φαγουρα στο κεφαλι...
 
Χαχαχα αυτό με τη φαγούρα ισχύει... :D

Στο σπιτάκι μας πάντα και μόνο λούσιμο με ξύδι. Και εννοείται πως δεν βρώμαγε γιατί μετά πλενόμασταν με κανονικό σαμπουάν βρεεεεεεεεε!

Θυμήθηκα τώρα το στρατό, με τους κοριούς και τις διάφορες μεθόδους... βγάλσιμο κρεββατιών έξω από θαλάμους και κάψιμο με πετρέλαιο κτλ. Μα τί αηδίες! Εγώ και ο από κάτω μου είχαμε αγοράσει ένα απλό εντομοκτόνο και κάναμε δουλειά :D
 
Gryzor είπε:
Θυμήθηκα τώρα το στρατό, με τους κοριούς και τις διάφορες μεθόδους... βγάλσιμο κρεββατιών έξω από θαλάμους και κάψιμο με πετρέλαιο κτλ. Μα τί αηδίες!
Δεν έπαυε όμως να είναι μια ενδιαφέρουσα σκηνή-διαδικασία...! :D
 
Nαι, αρκεί να μην κουβάλαγες εσύ.
 
Εντομοκτόνο;;;;;; :sealed:

Χίλιες φορές προτιμότερο (και αγνότερο) το πετρέλαιο...

Εντάξει... απόφευγες μόνο όσους κάπνιζαν... και για λίγη ώρα... :D
 
Εγώ αν και είμαι 3η Γυμνασίου μόνο μια φορά την είχα πατήσει και το προλάβαμε νωρίς.Κατα κύριο λόγω είχα κοντά μαλλιά μέχρι την 5η δημοτικού και δεν είχα πρόβλημα κανένα.Τώρα που τα κάνω αφάνα δεν έχω όμως και πάλι κάτι.Αλήθεια γιατί έχει εξαφανιστεί σαν φαινόμενο;Εγώ ξέρω πως παλιά ήταν εύκολο να πιάσεις ενώ τώρα δεν ξέρω άτομο να έχει πιάσει ποτέ του. :p
 
Και εγώ μια από τα ίδια! :cool:

Μου είχαν δοκιμάσει ό,τι σαμπουάν κυκλοφορούσε και κάθε Παρασκευή βράδυ είχαμε χτένισμα με ειδικό χτένι και έβαζα μια λοσιόν (αλά capilarine :D ) που έμενε στο μαλλί όλη τη νύχτα μπας και σκάσουν οι ψείρες.

Κάποια φορά, είδε και απόειδε η μητέρα μου και αποφάσισε να κόψω τα μαλλιά μου αγορίστικα.

Εκείνη την περίοδο επισκεφτήκαμε τον Πειραιά και ενώ έπαιζα με τις αδερφές μου σε μια παιδική χαρά, με πλησιάζει ένα κοριτσάκι και δείχνοντάς μια τρύπα μου λέει: "Αγοράκι, εσύ την έφτιαξες αυτή τη λακκούβα;" :points:
 
Κλασικά ξυδάκι...

Δε θυμάμαι αν έκανε δουλειά.... Λογικά έκανε...

Όπως αναφέρθηκε και πριν, οι ψείρες ψόφαγαν, αλλά οι κονίδες ήταν το μανικάκι!!! Εξονυχιστικός έλεγχος μια-μια τρίχα... :nervous:
 
f2bnp είπε:
Εγώ αν και είμαι 3η Γυμνασίου μόνο μια φορά την είχα πατήσει και το προλάβαμε νωρίς.

:what: Τρίτη Γυμνασίου;;;; 8) Πηαγαίνεις Τρίτη Γυμνασίου;;;;; :zip:

Δλδ, είσαι το μικρότερο μέλος στην παρέα μας;;;;

Καλώς μας βρήκες!!! :D
 
Juanita είπε:
:what: Τρίτη Γυμνασίου;;;; 8) Πηαγαίνεις Τρίτη Γυμνασίου;;;;; :zip: Δλδ, είσαι το μικρότερο μέλος στην παρέα μας;;;;

Καλώς μας βρήκες!!! :D
Ωχ θεοί, κάτι τέτοια διαβάζουν οι mods και πλακώνουν με τις λογοκρισίες 'άκατάλληλου΄υλικού... :D

3η γυμνασίου... μμμμμ... τρέχοντας στους διαδρόμους με τις 3άρες δισκέττες στο χέρι να ανταλλάξουμε...
 
Kresky σόμπα υπάρχει μία σε αυτή την "μαγική" μου αποθήκη... Η παλιά στρογγυλή σομπίτσα με την αντίσταση στο κέντρο που μοιάζει με δορυφορικό πιάτο και μόλις πριν λίγες μέρες έμαθα ότι την έλεγαν "κουκουνάρα", τι να απέγινε άραγε;;;

Όταν γεννήθηκα, με κούρεψαν όταν ήμουν μερικών μηνών και από εκεί και πέρα ποτέ... Είχα ένα μακρύ καστανό μαλλί λοιπόν που έπεφτε μέχρι... τέλος πάντων πολύ χαμηλά, μέχρι την ημέρα που γύρισα από το σχολείο, Β' δημοτικού, με κατοικίδια...

Ο πατέρας μου τότε, με πήγε στον μπαρμπέρη και μου τα πήρε γουλί. Πως δεν πήραν διαζύγιο τότε οι δικοί μου είναι θαύμα. Ζήτημα είναι αν τους θυμάμαι να τσακώνονται 5 φορές όλο και όλο στη ζωή τους και το κουρεμά αυτό, προκάλεσε την "επίθεση" της μητέρας μου...

Οι ψείρες ψόφησαν με ένα σαμπουάν που το έβαζες μετά το λούσιμο με το κανονικό σαμπουάν, το άφηνες πέντε λεπτά και αισθανόσουν ένα ελαφρύ "ζέσταμα" "κάψιμο" να το πω; και μια φοβερά έντονη μπόχα...

Πάει το μακρύ μαλλί μου!!!
 
Πωπω πακετο οι ψειρες. Τα κοριτσια απεναντι μου ηταν γνωστα ''ψειριαρικα'' με συνεπεια και οι υπολοιποι να κολλαμε. Ειδικο σαμπουαν, ξιδι και ψειροτσατσαρα (μαλιστα εχω καπου μια αν την βρω θα βαλω φωτο).

Δεν θα ξεχασω επισης τις ημερες εγκλεισμου στο σπιτι γιατι οι απεναντι ειχαν ψειρες και αν παιζαμε θα κολουσαν. Αυτα τα κοριτσια ολο με κατι πετσετες στο κεφαλι ηταν χαχαχαχαχα
 
Yep μάλλον είμαι ο μικρότερος εδώ πέρα :p
 
Μπράβο σου f2bnp που είσαι εδώ. Φαντάζομαι πως τα περισσότερα topics θα σου φαίνονται εξωγήινα! :)
 
Πίσω
Μπλουζα