Ψηφιακή Εγγραφή Ήχου σε VHS

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.874
Αντιδράσεις
3.838
Πριν τα Blu-Rays, SACDs, DVD-Audio's, CDs, DATs κτλ υπηρχε ενα ψηφιακο μεσο εγγραφης ηχου ονοματι PCM.

Μετατρεπανε τον ψηφιακο ηχο σε αναλογικο ,τον αναλογικο σε video signal ωστε να μπορει να γραφει σε VHS κασσετα και τουμπαλιν, μιλαμε για ποιοτητα CD σε 6ωρες κασσετες κατι που ειναι πιο αληθινο σε ορισμενα μηχανηματα απο αλλα.

Ξεκινησε περι το 77' αναπτυξη ,ορισμενες εταιριες οπως η ΣΟΝΥ βγαλανε ξεχωριστα decks για συνδεση με τα οικιακα vcr's και beta ,αλλες επισης βγαλανε ολοκληρωμενα συστηματα με ενσωματωμενο το PCM κατι που θα δουμε παρακατω.

Αν ηθελες το καλυτερο audio recording system στα 80ς διαλεγες το DAT ,μετα το VHS PCM ,μετα το 8mm φορματ κασσετες PCM και τελος το VHS-HIFI.

Ορισμενα μηχανηματα που ξεχωρισα για να παρουμε μια μικρη ιδεα.

Toshiba DX-900 το μοναδικο απο οτι διαβασα VCR με ενσωματωμενο PCM.

Toshiba DX-900 is the ONLY VHS that has a PCM built into it.jpg

Kατι που μαλλον δεν ισχυει μια και βλεπουμε και η Panasonic εβγαλε το 81 αν δεν κανω λαθος κατι παρομοιο ονοματι Technics SV-P100 

Technics SV-P100 (03).jpg

Technics SV-P100 (00).jpg

Η HITACHI με το HITACHI PCM-V300 το 1982

14 HITACHI PCM-V300 1982.jpg

Η ΣΟΝΥ με το EVS700 μια προταση στο 8mm format.

1985_evs700.jpg

Και τα ξεχωριστα deck's που λεγαμε της ΣΟΝΥ που αμα βρεθουνε σε τιμη το λιγοτερο ακριβη μπορεις να τα συνδεσεις με οποιοδηποτε VCR η beta system .

Sony_PCM-501ES_&_Sony_SL-HF360.jpg

80s VHS + PCM Adaptor Mixtape

Aπο τα σχολια του βιντεο.

Before the advent of DAT machines and CD burners, PCM adaptors which plugged into a video recorder and represented the PCM audio data (0/1) as white/black pixels in a video signal were used. A $2 VHS tape can hold up to 8 hours of pure CD quality audio! Until CD burners came down in the late 90s, this was the best way to go, beating Minidisc which compressed the music sampled only at 32kHz, and DAT which cost up to 10 times as much for the tapes. The downside was that it wasn't a very portable solution, but it worked!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να καταλάβω, έπαιρνε ψηφιακό σήμα από cd/minidisc και το μετέτρεπαι σε αναλογικό γραμμένο σε ταινία βιντεοκασέτα;
 
Συμφωνα με την Wikipedia

PCM adaptor is a device that encodes digital audio as video for recording on a videocassette recorder. The adapter also has the ability to decode a video signal back to digital audio for playback
Τωρα εχω και εγω μια απορια που βρισκανε ψηφιακο ηχο στα 80ς αλλα υποθετω μια πηγη θα ηταν το cd που ηταν ακριβο σαν μεσο αναπαραγωγης.

EDIT:

Tελικα απο οτι φαινεται το Toshiba DX-900 ηταν το μοναδικο VCR με ενσωματωμενο PCM και μοναδικο ως το οτι επαιζε και ταινιες και ηχογραφημενες κασσετες,τα υπολοιπα του αρχικου θρεντ ηταν σαν κασσετοφωνα δεν παιζανε εικονα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μη τρελαθούμε... το cd πρωτοπαρουσιάστηκε το 80/81 ποτέ πρόλαβε να διαδοθεί κιόλας...Μήπως αυτές οι συσκευές είναι του 85+?
 
Δεν χρειαζοταν να ειναι διαδεδομενο το CD ,ολα αυτα ηταν για περιορισμενο και εκλεκτο κοινο.

Το Toshiba βγηκε περι το 88 ,το σονυ hi8 το 85 ,τα ξεχωριστα decks της σονυ ξεκινησανε το 85 μεχρι το 88 που βηκε το τελευταιο μοντελο και τα "κασσετοφωνα" vhs που λεω απο πανω αρχες 80.
 
Μη τρελαθούμε... το cd πρωτοπαρουσιάστηκε το 80/81 ποτέ πρόλαβε να διαδοθεί κιόλας...Μήπως αυτές οι συσκευές είναι του 85+?
Παγκοσμια το πρωτο cd player κυκλοφορησε το 1983. Οι πωλησεις των  CD ξεπερασαν για πρωτη φορα το βινύλιο το 1988.

Αλλα αυτο δεν εχει καμια σχεση με την συζητηση γιατι η τεχνολογια που εξεταζουμε, συγκεκριμενα το PCM, προϋπήρχε του CD τουλαχιστον κατα 60 χρονια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παντως αν το πορτοφολι αντεχει και η υπομονη για την ανερευση καταλληλου VCR υπαρχει,  φαση εχει η ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ εγγραφη ηχου σε HiFi Stereo VHS.

Πολλες πληροφοριες στο thread του tapeheads για αρχη 

Παντως υπηρχαν commercial συσκευες ψηφιακου ηχου απο τα μεσα του 70 και προηχογραφημενα media
 
Έκανα μια δοκιμή πετυχημένη θα έλεγα να γράψω ψηφιακή μουσική σε VHS στο hi-fi Toshiba RX-XV45KB.
Ο τρόπος που το έκανα ήταν μέσω smartphone και καρφί από αυτό στο av3 του VCR εκεί που βάζεις τα καλώδια για εγγραφή από κάμερα ,απλά το κίτρινο έμεινε κενό και μπήκε μόνο άσπρο κόκκινο.
Ήταν ο καλύτερος τρόπος εγγραφής;
Άγνωστο.
Έγραψε τον ήχο σε όλο το πλάτος της ταινίας της κασέτας για βέλτιστο αποτέλεσμα και όχι μόνον στο πάνω μέρος που είναι για τον ήχο (το υπόλοιπο είναι για την εικόνα).
Επίσης άγνωστο.
Είδα διαφορά στον ήχο προς το καλύτερο όταν άκουσα το αποτέλεσμα.
Άγνωστο τα ίδια μου φάνηκαν, ίσως επειδή το άκουσα από ηχομπαρα και όχι από ηχεία κανονικά.
Είναι προτιμητέος αυτός ο τρόπος αναπαραγωγής από τους τόσους που έχουμε σήμερα;
Όχι , ίσως πριν 20-30 χρόνια που δεν είχαμε σκληρούς και SD card για να ακούμε συνεχoμενα μουσική θα έλεγε κάτι τέτοιο.
Σε μια VHS κασέτα μπορω να γράψω πλέον 3-4 ώρες ασταμάτητης μουσικής και αυτό είναι το μόνο πλεονέκτημα από το μικρό μου πείραμα.
Μου έφυγε μια απορία χρόνων πάντως γιατί κάποιοι λέγαν ότι δεν γίνεται και θες VCR με vu meters και record levels.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έκανα μια δοκιμή πετυχημένη θα έλεγα να γράψω ψηφιακή μουσική σε VHS στο hi-fi Toshiba RX-XV45KB.
Ο τρόπος που το έκανα ήταν μέσω smartphone και καρφί από αυτό στο av3 του VCR εκεί που βάζεις τα καλώδια για εγγραφή από κάμερα ,απλά το κίτρινο έμεινε κενό και μπήκε μόνο άσπρο κόκκινο.
Ήταν ο καλύτερος τρόπος εγγραφής;
Άγνωστο.
Έγραψε τον ήχο σε όλο το πλάτος της ταινίας της κασέτας για βέλτιστο αποτέλεσμα και όχι μόνον στο πάνω μέρος που είναι για τον ήχο (το υπόλοιπο είναι για την εικόνα).
Επίσης άγνωστο.
Είδα διαφορά στον ήχο προς το καλύτερο όταν άκουσα το αποτέλεσμα.
Άγνωστο τα ίδια μου φάνηκαν, ίσως επειδή το άκουσα από ηχομπαρα και όχι από ηχεία κανονικά.
Είναι προτιμητέος αυτός ο τρόπος αναπαραγωγής από τους τόσους που έχουμε σήμερα;
Όχι , ίσως πριν 20-30 χρόνια που δεν είχαμε σκληρούς και SD card για να ακούμε συνεχoμενα μουσική θα έλεγε κάτι τέτοιο.
Σε μια VHS κασέτα μπορω να γράψω πλέον 3-4 ώρες ασταμάτητης μουσικής και αυτό είναι το μόνο πλεονέκτημα από το μικρό μου πείραμα.
Μου έφυγε μια απορία χρόνων πάντως γιατί κάποιοι λέγαν ότι δεν γίνεται και θες VCR με vu meters και record levels.

Η μαγεία της ρετρό τεχνολογίας για τον ήχο έγκειται εν μέρει και σ' αυτό, να βρίσκεις τρόπους να ακούς πολλές ώρες μουσική σε καλή ποιότητα, ει δυνατόν, καταβάλλοντας το λιγότερο κόπο.
Μου άρεσε πολύ το συγκεκριμένο θέμα, πρέπει να πω. Δεν είχα ποτέ την τύχη να χειριστώ ένα τέτοιο μηχάνημα κι έτσι έχω απορίες. Δεν είδα αν έχεις ανεβάσει κάποια φωτό του Toshiba RX-XV45KB αλλά έχοντας στο μυαλό μου ότι πρόκεται για συσκευή 2 σε 1 (αν δεν κάνω λάθος) και ότι παίζει και vhs και dvd (άρα και audio cd) αναρρωτιέμαι αν θα μπορούσες να γράψεις απευθείας από το audio cd σε vhs παρακάμπτοντας έτσι τη χρήση του composite καλωδίου και μιας εξωτερικής πηγής ήχου. Ουσιαστικά η ερώτηση είναι αν αυτά τα δυο επικοινωνούν μεταξύ τους αμφίδρομα.
 
Nαι βασικα ειναι 3 σε ενα ,hdd-vhs-dvd (το dvd παιζει και CD audio και CD mp3).
Δοκιμασα αυτα που ειπες και απο αγορασμενο cd σε vhs δεν γινοταν εγγραφη οπως επισης και cd στον hdd ισως λογω copyright.
Ασχετο αλλα το ps3 σε αφηνε να ριπαρεις τα cd σου τα αγορασμενα στον σκληρο του σε mp3 η atrac.
Δεν δοκιμασα cd γραμμενο απο μενα αμα γινεται εγγραφη σε vhs ,ισως επειδη δεν εχει copy protection να λειτουργει.
Αυτο που γινεται ειναι η μεθοδος του AV3 που περιεγραψα παραπανω αντι να πηγαινει στην κασσετα ,την εγγραφη την κανω στον σκληρο και εκει γραφει μονο ηχο οπως και το av3 to vhs ,μετα στον σκληρο κανεις edit οτι θες πριν το μεταφερεις σε κασσετα.

Εχω και ενα δευτερο sony dvd recorder με σκληρο ισως αμα συνδεσω το toshiba με αυτο και παιξει το cd στο ενα και γινει η εγγραφη στο 2ο λογω scart συνδεσης μεταξυ των 2 παρακαμφθει το copy protection αλλα δεν νομιζω η ποιοτητα να βελτιωνεται.
Ξεφυγα ομως και ισως σας μπερδεψα.
 
Nαι βασικα ειναι 3 σε ενα ,hdd-vhs-dvd (το dvd παιζει και CD audio και CD mp3).
Δοκιμασα αυτα που ειπες και απο αγορασμενο cd σε vhs δεν γινοταν εγγραφη οπως επισης και cd στον hdd ισως λογω copyright.
Ασχετο αλλα το ps3 σε αφηνε να ριπαρεις τα cd σου τα αγορασμενα στον σκληρο του σε mp3 η atrac.
Δεν δοκιμασα cd γραμμενο απο μενα αμα γινεται εγγραφη σε vhs ,ισως επειδη δεν εχει copy protection να λειτουργει.
Αυτο που γινεται ειναι η μεθοδος του AV3 που περιεγραψα παραπανω αντι να πηγαινει στην κασσετα ,την εγγραφη την κανω στον σκληρο και εκει γραφει μονο ηχο οπως και το av3 to vhs ,μετα στον σκληρο κανεις edit οτι θες πριν το μεταφερεις σε κασσετα.

Εχω και ενα δευτερο sony dvd recorder με σκληρο ισως αμα συνδεσω το toshiba με αυτο και παιξει το cd στο ενα και γινει η εγγραφη στο 2ο λογω scart συνδεσης μεταξυ των 2 παρακαμφθει το copy protection αλλα δεν νομιζω η ποιοτητα να βελτιωνεται.
Ξεφυγα ομως και ισως σας μπερδεψα.

Εμένα πάντως δε με μπέρδεψες, αντίθετα μου έδωσες ιδέες για πειραματισμούς. Το copy protection είναι μια παράμετρος που μάλλον υποσυνείδητα την είχα αγνοήσει (κακώς).
 
Ναι κεφι για πειραματισμους να εχεις και καλωδια και πολλα γινονται.
 
"Τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται. "

Βολταίρος

:p
 
Δεν το πιστεύω! Μου ήρθε πριν κανά τετράωρο στις ειδοποιήσεις του ΥΤ και ήμουν έτοιμη να το ανεβάσω. Και μετά λένε ότι δεν υπάρχει τηλεπάθεια...
 
Πολυ ωραιο ποστ! Μην ξεχναμε και το PCM-F1 της Sony που πηγαινε παρεα με το φορητο Betamax SL-F1/SL-2000. sony_pcm-sl_f1-2.jpg
Επισης, μαντεψτε πως τυπωναν/εκαναν master τα πρωτα CD που κυκλοφορουσαν στις αρχες του 80. Η απαντηση ειναι: ...απο βιντεοκασετες U-Matic γραμμενες με ηχο PCM!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα