Ψηφιακή επεξεργασία & αποκατάσταση των ταινιών της FINOS FILM από την εταιρία Graal

ddjpp

RetroN00b
Joined
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
9
Αντιδράσεις
0
Καλός σας βρήκα. Είμαι και εγώ φανατικός της Φινος Φιλμ και απογοητευμένος που σταμάτησε η σειρά. Πριν κανά 2 μήνες έμαθα ότι όλες της ταινίες της Φινος έχει αναλάβει να αποκαταστήσει η εταιρία GRAAL. Έχει πάρει τα αρνητικά από τις κόπιες και επεξεργάζεται καρέ καρέ για εικόνα και ήκαίνε το κανονικό φορμα εικόνας (Flat, Cinemascope) και θέλουν ακόμα 3 μήνες για να τελειώσουν. Από αυτές τις κόπιες προβαλη η ΝΕΤ, έκανα μια σύγκριση με αυτές που πήραμε από τον Τηλεθεατη και ήταν η μέρα με την νύχτα (εκεί ενιωσα κορόιδο). Ελπίζω να αποκτήσουμε και εμείς από τις καινούργιες κόπιες όλες τις ταινίες (σε BD)
 
ddjpp είπε:
Καλός σας βρήκα. Είμαι και εγώ φανατικός της Φινος Φιλμ και απογοητευμένος που σταμάτησε η σειρά. Πριν κανά 2 μήνες έμαθα ότι όλες της ταινίες της Φινος έχει αναλάβει να αποκαταστήσει η εταιρία GRAAL. Έχει πάρει τα αρνητικά από τις κόπιες και επεξεργάζεται καρέ καρέ για εικόνα και ήκαίνε το κανονικό φορμα εικόνας (Flat, Cinemascope) και θέλουν ακόμα 3 μήνες για να τελειώσουν. Από αυτές τις κόπιες προβαλη η ΝΕΤ, έκανα μια σύγκριση με αυτές που πήραμε από τον Τηλεθεατη και ήταν η μέρα με την νύχτα (εκεί ενιωσα κορόιδο). Ελπίζω να αποκτήσουμε και εμείς από τις καινούργιες κόπιες όλες τις ταινίες (σε BD)
Καλησπέρα ddjpp και Καλώς Ήρθες κι εσύ!

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μοιράζεσαι μαζί μας για την αποκατάσταση των ταινιών της FINOS FILMS! Τώρα θα είμαι πολύ κυνικός αν υποθέσω ότι η FINOS FILMS επίτηδες προχώρησε στην έκδοση των ταινιών σε DVDs πριν την αποκατάστασή τους, προκειμένου να βγάλει χρήματα και ότι θα το επαναλάβει ξανά σε λίγο χρονικό διάστημα (όταν πια θα έχει ολοκληρωθεί η αποκατάσταση), προκειμένου να ξαναβγάλει χρήματα από όλους εμάς που αγαπάμε αυτές τις ταινίες και που θα θέλουμε να τις έχουμε και με τέλεια εικόνα και θα τις ξανα-αγοράσουμε?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξέρω πος το σκεφτικαν και το έκαναν αυτό να πουλήσουν τα DVD με προχειροδουλεια και μετά να τις αποκαταστήσουν. Παντός την αποκατάσταση την άρχισαν αφού είχε ξεκινήσει η σειρά με τηλεθεατη απο ότι γνωρίζω. Αν θα τις ξανά αγοραζα σε καλή εικόνα; Ναι αλλά αναλογος την τιμή, αν είναι ακριβές θα περιμένω να πέσουν.

Ξέρουμε ποιος έχει τόσα τα δικαιώματα / κουμάντο για της ταινίες τώρα; Κάποτε είχα ακούσει ότι τα έχουν κάτι δικηγόροι μετά άκουσα ότι είναι η ανιψιά του Φινου.
 
ddjpp είπε:
... Ξέρουμε ποιος έχει τόσα τα δικαιώματα / κουμάντο για της ταινίες τώρα; Κάποτε είχα ακούσει ότι τα έχουν κάτι δικηγόροι μετά άκουσα ότι είναι η ανιψιά του Φινου.
Δεν είναι η γυναίκα του Τζέλλα? Έτσι νόμιζα...
 
Η Τζέλλα είναι πολύ ηλικιωμένη και μάλλον δεν έχει πια λόγο σε ό,τι συμβαίνει. Υποθέτω ότι η ανιψιά είναι η νόμιμη κληρονόμος και θα ασχολείται εκείνη πια με τα της Φίνος.
 
Ψηφιακή επεξεργασία & αποκατάσταση των ταινιών της FINOS FILMS από την εταιρία Graal

Γειά σας, η ΝΕΤ και όχι μόνο παίζει παραγωγές της Finos Films, τελευταία που έχουν επεξεργαστεί στην εταιρία Graal, σε αυτήν την επεξεργασία οφείλεται το πραγματικό aspect ratio 2:35 cinemascope (vistavision), που προβάλουν (όπως πρέπει) σήμερα.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ενδιαφέρον βιντεάκι - ευχαριστούμε πολύ! :)
 
Παρα πολυ ενδιαφερον. Επιτελους...
 
christosmn είπε:
Γειά σας, η ΝΕΤ και όχι μόνο παίζει παραγωγές της Finos Films, τελευταία που έχουν επεξεργαστεί στην εταιρία Graal, σε αυτήν την επεξεργασία οφείλεται το πραγματικό aspect ratio 2:35 cinemascope (vistavision), που προβάλουν (όπως πρέπει) σήμερα.
Πάρα πολύ ενδιαφέρον οι πληροφορίες και το βιντεάκι. Ελπίζω να συνεχίσουν να μας δίνουν και τα υπόλοιπα διαμάντια του Ελληνικού κινηματογράφου στην αυθεντική τους μορφή.
 
Γι αυτούς που ενδιαφέρονται έχω τα εξής νέα: Μίλησα με την εταιρεία GRAAL που έκανε πρόσφατα 165 ταινίες της Φίνος Φιλμ ψηφιοποίηση (άρα τόσες έχει πλέον η Φίνος...). Από εκεί μου είπαν πως η ψηφιοποίηση έγινε καθαρά για την Φίνος Φιλμ για το αρχείο τους από την αρχική μπομπίνα (και εκεί κόντεψα να πάθω το εγκεφαλικό γιατί σημαίνει πως θα είναι μάλλον ολόκληρες και όχι οι τηλεοπτικές βερσιόν) και είναι καθαρά θέμα της εταιρείας αν αυτές τις κόπιες τις δώσουν κάπου κάποτε... Η GRAAL έκανε απλά την ψηφιοποίηση για το αρχείο της Φίνος Φιλμ και τέλος.


Αυτά τα νέα...ελπίζω να μη σας κούρασα...



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα σοκ το έχω πάθει με το βιντεάκι που είδα! Καταρχήν που μπόρεσα έστω και για λίγα δευτερόλεπτα να δω μέσα στις αποθήκες της Φίνος Φιλμ και τις μπομπίνες πως τις έχουν ταξινομημένες...Άραγε αυτή η εταιρεία η GRAAL τις ψηφιοποιεί για να τις κυκλοφορήσει ξανά??? Πως μπορούμε να μάθουμε???
 
tonytony είπε:
Ένα σοκ το έχω πάθει με το βιντεάκι που είδα! Καταρχήν που μπόρεσα έστω και για λίγα δευτερόλεπτα να δω μέσα στις αποθήκες της Φίνος Φιλμ και τις μπομπίνες πως τις έχουν ταξινομημένες...Άραγε αυτή η εταιρεία η GRAAL τις ψηφιοποιεί για να τις κυκλοφορήσει ξανά??? Πως μπορούμε να μάθουμε???
Μακάρι, και ελπίζω κάποια εταιρεία να κάνει κάποια στιγμή και τις ταινίες του Καραγιάννη χωρίς παρεμβάσεις, εφέ και άλλα παρεμφερή.
 
christosmn είπε:
Γειά σας, η ΝΕΤ και όχι μόνο παίζει παραγωγές της Finos Films, τελευταία που έχουν επεξεργαστεί στην εταιρία Graal, σε αυτήν την επεξεργασία οφείλεται το πραγματικό aspect ratio 2:35 cinemascope (vistavision), που προβάλουν (όπως πρέπει) σήμερα.
Τον χειμώνα είχα δει μία ταινία της Φίνος Φιλμ στη ΝΕΤ σε σινεμασκόπ (νομίζω ήταν "Τα κορίτσια για φίλημα") και μου είχε κάνει εντύπωση πως και την πρόβαλαν στην αρχική της έκδοση. Τώρα κατάλαβα...
 
(Το ξέθαψα) Το Star προβάλει τις καινούργιες κόπιες από την Graal.

Άντε και σύντομα στα χέρια μας σε Full HD (ακούς κύριε "τάδε" εκεί στην Φίνος)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ddjpp είπε:
(Το ξέθαψα) Το Star προβάλει τις καινούργιες κόπιες από την Graal.
Άντε και σύντομα στα χέρια μας σε Full HD (ακούς κύριε "τάδε" εκεί στην Φίνος)
(καλά έκανες!) :) Σοβαρά; Δείχνει το STAR και τις ταινίες σε σινεμασκόπ ή δεν έχει φτάσει ακόμα σε αυτές;

Μακάρι να κυκλοφορήσουν και επίσημα σύντομα! Για αυτό αξίζει να ξαναβάλλουμε το χέρι στην τσέπη... ΜΑΚΑΡΙ...
 
Όσες έχει βάλει το Σταρ (και εχω δει) "Η ΠΑΡΙΖΙΑΝΑ (ΕΓΧΡ. 1969)" και "Ο ΗΛΙΑΣ ΤΟΥ 16ου (Α/Μ 1959)" ήταν σε Flat έτσι κι αλλιώς. Scope δεν έχει δείξει ακόμα.
 
Η Χαρτοπαιχτρα για πρωτη φορα στην ελληνικη τηλεοραση στο αυθεντικο σινεμασκοπ στο STAR τωρα!!!
 
Μετά το OTE Cinema τώρα και ο Alpha προβάλλει τις ταινίες του Φίνου ψηφιακά επεξεργασμένες με φοβερή εικόνα και φυσικά σινεμασκόπ (όσες γυρίστηκαν). Η ερώτησή μου είναι αν αυτές οι νέες βερσιόν έχουν κυκλοφορήσει από κάποια εταιρεία σε dvd.
 
Ραμογλου Ραμογλου,εχω και κοτερο παμε μια βολτα...Δεν νομιζω να ειναι μακρια η εποχη που θα τα δουμε να δινονται και σε bluray.
 
drspiros είπε:
Μετά το OTE Cinema τώρα και ο Alpha προβάλλει τις ταινίες του Φίνου ψηφιακά επεξεργασμένες με φοβερή εικόνα και φυσικά σινεμασκόπ (όσες γυρίστηκαν).
Δυστυχως ομως εκανανι καποια "πατάτα" στον Alpha και η εικονα δεν ειχε σωστο 16:9 καδρο, το επαιξαν σαν 4:3 letterbox.
 
Πίσω
Μπλουζα