Ψηφιοποίηση βιντεοκασετών απο φορμά εικόνας CCIR

theoritikos

RetroMasteR
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
1.226
Αντιδράσεις
120
Έδωσα σε έναν φίλο να μεταφέρει μερικές βιντεοκασέτες μου σε ψηφιακή μορφή. Οι κασέτες έχουν εγγραφές από το τηλεοπτικό πρόγραμμα της ΕΡΤ του 80 σε σύστημα secam όπως  γνωρίζουμε. Παρόλο που το βίντεο του φίλου παίζει secam, η εικόνα στη ψηφιοποίηση βγήκε ασπρόμαυρη. Σε ένα αρχείο επίσης η ανάλυση είναι παράξενη, 352*480 αντι για 640*480.

Παραξενεμένος, ξέθαψα το δικό μου βίντεο (panasonic nv-630) για να θυμηθώ σε τι συστήματα έγραφε. Όλα αυτά τα χρόνια θεωρούσα πως οι εγγραφές είχαν γίνει σε secam,αλλά μάλλον έκανα λάθος, γιατί κοιτάζοντας την πρόσοψη του, βλέπω 4 κουμπιά επιλογής συστήματος εικόνας : auto,ntsc,pal και το (άγνωστο για εμένα) ccir (ost), το οποίο θεωρούσα πως ήταν άλλη ονομασία για το σύστημα secam. Με ένα γρήγορο googling ανακαλύπτω πως είναι ένα ακόμα σύστημα εικόνας παρόμοιο με του ntsc.

Θυμάμαι πολύ αμυδρά πως όταν γράφαμε τις κασέτες είχαμε την επιλογή στο ccir. Αν στο playback  επιλέγαμε pal η εικόνα είχε 'παράσιτα'. Μέχρι που κάποια στιγμή ανακαλύψαμε πως αν το έχουμε στο auto, η εικόνα είναι πάντα καθαρή.

Δυστυχώς, το βίντεο μου δεν λειτουργεί για να το δοκιμάσω.

Υπάρχει καμιά πατέντα να δούμε  χρώμα στις εγγραφές με το βίντεο του φίλου ή πρέπει να βρούμε συσκευή που να παίζει CCIR?
 
Ειλικρινά δεν έχω ιδέα για το πρόβλημά σου, αλλά έχω ένα βίντεο να σου χαρίσω αν το θέλεις για να κάνεις δοκιμές. :D
 
Βρηκα αυτο

The term PAL was often used informally and somewhat imprecisely to refer to the 625-line/50 Hz television system in general, accordingly, DVDs were labelled as PAL or NTSC even though technically the discs do not carry either PAL or NTSC composite signal. CCIR 625/50 and EIA 525/60 are the names for these standards, PAL. 
Mε βαση αυτο τα πραγματα περιπλεκονται πιο πολυ διοτι φαινεται να μην εχει νοημα να υπαρχει και PAL και CCIR ως επιλογες...
 
Δεν ειναι σαν να μετατρεπω στο πισι μου 720p file και να χω τον video converter σεταρισμενο να βγαλει 1080 το file, πραμα που δεν γινεται 720 θα βγει..εν τελει το ιδιο δεν ειναι και στην περιπτωση σου Secam εγραφες secam δεν επρεπε να βγει και αυτο που εχεις;;

Anyway πρωι ειναι τωρα πινω καφε,δεν εχω ξυπνησει ακομη... :p
 
Ειλικρινά δεν έχω ιδέα για το πρόβλημά σου, αλλά έχω ένα βίντεο να σου χαρίσω αν το θέλεις για να κάνεις δοκιμές. :D
Δεν ξέρω αν θα αλλάξει κάτι ,αλλά σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :) Θα μιλήσουμε με pm

Βρηκα αυτο

Mε βαση αυτο τα πραγματα περιπλεκονται πιο πολυ διοτι φαινεται να μην εχει νοημα να υπαρχει και PAL και CCIR ως επιλογες...
Το διάβασα και εγώ αυτό πριν κάνω το ποστ. Μπορώ να πω πως με μπέρδεψε χειρότερα επειδή δεν βλέπω διαφορά μεταξύ των φορμάτ.

Αν το πάμε με την λογική της σελίδας, το βίντεο μου έπρεπε να έχει την ίδια συμπεριφορά και στα δυο φορματ.

Προσπαθώ να ξεθάψω το manual, μήπως γράφει τίποτα για το θέμα, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ που το έχουμε καταχωνιάσει. Αν μπορεί κάποιος να το βρει σε ψηφιακή μορφή,ας το ποστάρει καθώς το google δεν μου εμφανίζει κάτι.

Δεν ειναι σαν να μετατρεπω στο πισι μου 720p file και να χω τον video converter σεταρισμενο να βγαλει 1080 το file, πραμα που δεν γινεται 720 θα βγει..εν τελει το ιδιο δεν ειναι και στην περιπτωση σου Secam εγραφες secam δεν επρεπε να βγει και αυτο που εχεις;;

Anyway πρωι ειναι τωρα πινω καφε,δεν εχω ξυπνησει ακομη... :p
Αυτό λέει η κοινή λογική... Σκέφτομαι μήπως η συσκευή που έκανε capture ή το πρόγραμμα που έγινε η εγγραφή να μην είναι συμβατό με το φορμάτ της κασέτας.

Όπως και να έχει, μικρό το κακό. Ο λόγος που ψηφιοποιούμε τις κασέτες είναι για να πάρουμε την Ελληνική μεταγλώττιση από καρτούν που δεν έχουν σωθεί μέχρι στιγμής..
 
Προσπαθώ να ξεθάψω το manual, μήπως γράφει τίποτα για το θέμα, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ που το έχουμε καταχωνιάσει. Αν μπορεί κάποιος να το βρει σε ψηφιακή μορφή,ας το ποστάρει καθώς το google δεν μου εμφανίζει κάτι.
Panasonic nv-630 γραφει δεν εχει τιποτα αλλο απο γραμμα νουμερο;;
 
Panasonic nv-630 γραφει δεν εχει τιποτα αλλο απο γραμμα νουμερο;;
Έχεις απόλυτο δίκιο.. Στο πλάι υπάρχει ένα αυτοκόλλητο με τα στοιχεία του. Πρόκειται για το panasonic-nv630px.

Με ένα πρόχειρο γκουγκλάρισμα και πάλι δεν βρίσκω τίποτα. Μόνο κάτι σκόρπιες φώτο του service manual,που παραπέμπουν σε νεκρά link :(
 
Επανέρχομαι στο θέμα, με ευχάριστα νέα ?

Το πρόβλημα με τις κασέτες δεν ήταν το ccir, αλλά το βίντεο του φίλου που δεν υποστήριζε secam.

Βρήκε ενα λειτουργικό βίντεο που παίζει secam, μέσω του οποίου έκανε τις ψηφιοποιήσεις.

Θα ανεβάσω αποσπάσματα μελλοντικά,αν υπάρξει ενδιαφέρον, καθώς έχω στην κατοχή μου σπάνιο υλικό από μεταγλωττίσεις της ΕΡΤ
 
Πίσω
Μπλουζα