Ψυχή και σάρκα

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
409
Ψυχή και σάρκα (1974)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ψυχή_και_σάρκα_(Εσύ_κι'_εγώ)

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει το όνομα του κοριτσιού που έπαιζε το παιδί στην ταινία του 1974 ψυχή και σάρκα; Αυτό το παιδί έπαιζε και στη διαφήμηση του απορριπαντικού skot (ναιαιαι σκοτ), καθώς επίσης είχε λάβει μέρος και σε κάποιο φεστιβάλ θεσσαλονίκης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...δεν βλεπω ανταποκριση..θυμαμαι κ τη διαφημιση και τη μικρη που ηταν στο φεστιβαλ..αγνοουσα ομως οτι ηταν το ιδιο κοριτσακι..βεβαια σ αυτη την ταινια υπαρχουν πιο..αξιοπροσεχτα.περιμενε μεχρι να τη ξαναβαλει κανα καναλι" και η μικρη............στο ρολο της κορης του Πρεκα"στους τιτλους..."ΛΕΥΚΑΝΤΙΚΟ ΤΟ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΧΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΔΙΠΛΗ ,ΤΗ ΜΠΟΥΓΑΔΑ ΜΑΣ ΛΕΥΚΑΙΝΕΙ .."yeaaaaaaaaaaah SCOTT IAN on guitar!!!"οτι θελω λεω... :beerz:
 
Το κοριτσάκι δεν το βρήκα... Το SKOT το βρήκα! :D
 
ελα ρεεεεεεε..ειπα κ εγω βρηκες το σποτακι....!
 
Δεν μπορω να βοηθησω...και ειναι απο τις αγαπημενες μου ταινιες :(
 
Από τον κατάλογο Ελληνικών ταινιών του φόρουμ μας, από τον Νάσο Κόλια : ;)

Ψυχή και σάρκα (Εσύ κι εγώ) 1974 Ερρίκου Ανδρέου

Κώστας Πρέκας-Κορίνα Τσοπέη-Ντέμπορα Ριντ-Τζέσικα Ντάμπλιν- Γιώργος Μοσχίδης-Βασίλης Τσιβιλίκας-Θάνος Γραμμένος-Μαρί Καραβία-Στάθης Χατζηπαυλής-Δημήτρης Αρώνης-Κώστας Ρήγας-Πάνος Κόκκινος-Γιώργος Σταμάτης

Ποιά είναι;
 
για μαρι καραβια μου παει...
 
Αυτη φοβαμαι οτι ηταν κοριτσακι το 1940... :D
 
ε τοτε δεν ειναι στα Creds..oi αλλες δεν ειναι σιγουρα..
 
Μονο μην την μπερδευετε με την συγγραφεα Μαρια Καραβια (ή την Τασω Καβαδια λολ). Το πιο πιθανο ειναι να ειναι η Μαρι το κοριτσακι που ψαχνετε.
 
δεν είναι γιατί είδα φωτογραφία της μαρί καραβία στο γκουγκλ και καμία σχέση. για κάποια εποχή πίστευα ότι ήταν η βάσω γουλιελμάκη η μικρή αλλά τελικά μάλλον γελάστηκα.θα ψάξω στο φεστιβάλ Θεσσαλονίκης μπας και
 
...ρε μπας και το μαζεψαν επι τοπου για τα γυρισματα το κοριτσακι,του δωσαν και μια τσικουλατα και μετα το στειλαν στη μανα του(απληρωτο)?
 
το μικρο κοριτσι που παιζει στο εσυ κι εγω ειναι η Ολγα Κουτουγκου
 
Another mystery solved! Που βρηκες την πληροφορια (απο περιεργεια διοτι ειχα κανει τρελη ψακτικη)
 
ειναι απλο... ειδα τους τιτλους στην αρχη της ταινιας... δεν παιζουν και πολλοι ηθοποιοι

δεν ηταν δυσκολο... αλλα αναφερεται και στην ταινιοθηκη της ελλαδας... σε λιγο θα συμπληρωθει και στη ρετροdb...
 
Ψύχη και Σάρκα [1974]

Τι να πει κανεις γι αυτη τη ταινια?

Κλεαρχος Κονιτσιωτης. Εξαιρετικο σεναριο αλλα και υπεροχη φωτογραφια και πλανα οπως και στις περισσοτερες παραγωγες του.

Ερρικος Ανδρεου. Φροντισμενο στησιμο χωρις υπερβολες. Εξαιρετικο αποτελεσμα. Ισως η καλυτερη του ταινια.

Γιωργος Χατζηνασιος. Ενα σαουντρακ διεθνων standards.

Κοριννα Τσοπεη. Απαστραπτουσα αλλα με εναν low profile ρολο που τον βγαζει περα καλυτερα απο πολλες επαγγελματιες ηθοποιους της εποχης.

Κωστας Πρεκας. Δεν μπορω να φανταστω αλλον πρωταγωνιστη για αυτο το φιλμ. Τεραστια προσωπικοτητα που "ξεχαστηκε" αποτομα στα τελη του 70. Πραγματικα θλιβομαι οταν τα καναλια εκμεταλευονται την καλωσυνη και την τιμιοτητα του και αναγκαζομαστε να παρακολουθουμε αθλιοτητες.

Που χαθηκαν αυτες οι ταινιες που ειτε κωμικες ειτε δραματικες παρουσιαζαν μια Ελλαδα γεματη φως, ομορφια και καλη ψυχη? Γιατι αραγε το τελος του 70 σημανε και το τελος μιας λαμπρης πορειας?

Τεσπα. Δεν τα παω καλα με κινηματογραφικες κριτικες, ασε που αρχιζω να εκνευριζομαι.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν εχει βγει σε DVD και αν ναι, σε τι format (κομμενο 4:3, σφαγμενο τελεσινε κτλ)

Οι τιτλοι

[video=youtube;xlT95X-kY_A]

Μια απο τις δυνατες σκηνες ντυμενη και αυτη με εξαιρετικη μουσικη

[edit]"psyxh kai ..." This video is no longer available because the YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνώ α π ο λ υ τ α σε όλα.
 
Βεβαίως και συμφωνώ και εγώ με την σειρά μου και θέλω να τονίσω πάλι την εξαιρετική μουσική του Γιώργου Χατζηνάσιου.

Όσο για το αν έχει κυκλοφορήσει σε dvd, δεν το έχω δει αν και πιστεύω ότι στο εξωτερικό θα μπορούσε να βρεθεί στην original μορφή του
 
oh captain!! χαχαχα!

χωρίς πλάκα τώρα... πρόκειται για ταινιάρα!

και η τσοπέη στον συγκεκριμένο ρόλο... φωνάρα

(προσοχή στο τελευταίο πλάνο του ζευγαριού με φόντο το ηλιοβασίλεμα και τις αλλοιώσεις του φιλμ, μιας και είμαστε και ρετροφόρουμ)
 
Πίσω
Μπλουζα