κατασκευή καμπίνας

ouranios

RetroNoob
Joined
26 Σεπ 2018
Μηνύματα
3
Αντιδράσεις
6
Καλημέρα κ από μένα και καλώς σας βρήκα.

Μετά από πολύ διάβασμα παντού κ κόλλημα αρκετών χρόνων αποφάσισα να κατασκευάσω μια καμπίνα. Οι τιμές στις ήδη έτοιμες είναι απαγορευτικές, και για παλιές,όσες έχω βρει, είναι απλά κοροϊδία.... είδα αρκετές σάπιες, με τα ξύλα σαπισμένα, οθόνες καμένες, κουμπιά ανύπαρκτα.....

Αρα,εμπρός καλό μου πριόνι....

Σαν αρχικό πλάνο είχα ένα κομμάτι χαρτόνι , ένα πεζούλι, και την γυναίκα μου.... την έβαλα να κάτσει, κ υπολόγισα το ύψος που θέλω τους μοχλούς.....

Επειτα η οθόνη, για να βρούμε κ το ύψος, κ βάθος.

Βρέθηκε μια SONY TRINITRON 21' δυστυχώς και ευτυχώς.

Δυστυχώς διότι ήθελα μεγαλύτερη , ευτυχώς διότι αν έβρισκα μεγαλύτερη θα έπρεπε να φτιάξω μεγαλύτερο κουτί.  Τώρα πλέον που τελείωσε το στοκάρισμα, με βολεύει πάρα πολύ το μέγεθος της. 60 cm πλάτος, 60 βάθος. χωράει μια χαρά.....

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg
 
Σήμερα προχωράω σε τρίψιμο, αστάρωμα, και αύριο βάψιμο λογικά.....

Μέτα είναι τα δύσκολα. Υπάρχει ένας core2duo με 4gb ram που θα τρέχει xp και το mgalaxy κατευθείαν. το έχω σεταρει στου σπιτιού και με βολεύει πάρα πολύ στο σεταρισμα, ενώ με άλλα frontend έχω θέματα.

Ελπίζω να αντέξει μέχρι την αγορά ssd ο δίσκος, απτο sub.

Η Κάρτα γραφικών θα συνδεθεί με s-video σε έναν ανταπτορα σκαρτ κ όλο αυτό στην τβ. δυστυχώς έχει μόνο σκαρτ η τβ αντί rca. ελπίζω να φαίνεται κάλο το αποτέλεσμα.....

απο θεμα θερμοκρασιων? σκοπευω να βαλω εναν ανεμιστηρα πανω , ψιλα, να βγαζει την ζεστη απο μεσα και αρκετες τρυπες στο πατωμα να μπαινει ψυχρος αερας. ειναι πανω σε ροδακια η καμπινα κ τη σηκωνουν 3cm,εχει χωρο να περνει αερα απο κατω. θα φτανει ομως? καμια ιδεα?
 
Καταρχήν οθόνη 21 ίντσες, πίστεψέ με, είναι ιδανική στο να βλέπεις καλά και να μην σε κουράζει. Σίγουρα οθόνες 25 και 28 ιντσών είναι πιο εντυπωσιακές, αλλά κουράζουν τα μάτια εύκολα όταν προορίζεται η καμπίνα για ιδιωτική χρήση. Το rca σε τι θα σου χρησιμεύσει; Με το svideo η εικόνα θα είναι ελαφρώς θολή, κατά συνέπεια ενοχλητική. Η καλύτερη λύση είναι να χρησιμοποιήσεις το scart, με αυτό θα βγάλεις ιδανική εικόνα. Για το πως, ψάξε στο φόρουμ και θα βρεις αρκετές πληροφορίες για ένα καλώδιο vga-scart, ανάλογη κάρτα γραφικών και το πρόγραμμα που κατεβάζει τα khz της κάρτας γραφικών, για να μπορεί να εκπέμπει εικόνα στην τηλεόραση. Οι trinitron έχουν πολύ καλή ευκρίνεια και χρώματα, έχω χρησιμοποιήσει αρκετές σε ανακατασκευές.

Στο θέμα της θερμοκρασίας τώρα, εφόσον θα εγκαταστήσεις στο πίσω μέρος ένα μεγάλο (σχετικά) ανεμιστήρα από pc, θα είσαι μια χαρά. Μην ανησυχείς για την θερμοκρασία εφόσον και η κάρτα γραφικών που θα βάλεις έχει επάνω της ανεμιστηράκι. Γενικά η κατασκευή είναι αρκετά μεγάλη και με τις τρύπες που έχεις κάνει, αλλά και τον ανεμιστήρα στην πλάτη της καμπίνας, είναι μια χαρά και δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο.
 
έλεγα για svideo σε scart γιατί υπάρχουν φθηνοί ανταπτορες, 1-2 ευρώ. άλλα εφόσον δεν προτείνεται, με βλέπω με κολλητήρια.... κοίταζα να αποφύγω αυτή τη λυση.thankssssssssssssssssssssss
 
Πίσω
Μπλουζα