πρόβλημα με εικόνα σε coleco gemini (atari vcs κλώνος) vol.2

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
58
πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα αμερικάνικο coleco gemini από γνωστό και μη εξαιρετέο,και πολύ σκονισμένο,κατάστημα του κέντρου ( φαντάζομαι καταλαβαίνετε ποίο εννοώ,αρχίζει από e και τελειώνει σε lx :D ) ,έχω όμως το εξής πρόβλημα,δεν μπορώ να βρω το σήμα του στη τηλεόραση όσο και να ψάχνω τα κανάλια,έχω χρησιμοποιήσει και το διακοπτάκι των καναλιών στο πίσω μέρος της κονσόλας...

μήπως λόγω συστήματος,το κανάλι βρίσκεται σε αριθμό πάνω από το 80 ; (η τηλεόραση μου είναι συμβατή και με ntsc αλλά δεν φτάνει πάνω από το κανάλι 80 αν δεν κάνω λάθος).

και επειδή μπορεί να έχω κάνει εγώ μλκια,και να το έκαψα,να πω ότι επειδή δεν περιλάμβανε αμερικάνικο AC adapter χρησιμοποίησα ένα "universal ac adapater" τοποθετημένο στη θέση των 9v και με input range 100-240v 50/60hz.
 
Πριν το παρεις, το δοκίμασες; Εάν όχι, γιατί;
 
δεν το δοκίμασα γιατί δεν είχαν κάποια τηλεόραση και κυρίως επειδή δεν είχαν καλώδια,πάντως υπάρχει η δυνατότητα επιστροφής
 
Το "καναλι" 80 δεν ειναι ουτε VHF, ουτε UHF. Ολες οι κονσολες και τα home που βγαζουν RF, ειναι υποχρεωτικα μεσα στις δυο αυτες μπαντες. Προφανως (αν και το απευχομαι) εχει προβλημα... :(
 
Ο αντάπτορας που έχεις, καταλήγει σε 2 δοντάκια για να βάλεις το κατάλληλο βύσμα για να συνδεθεί στην κονσόλα;

Αν ναι, βγάλε το βύσμα από τα δοντάκια, και βάλτο "ανάποδα" (κανονικά δηλαδή, μάλλον ανάποδα το είχες πριν)....

Τώρα άναψε την κονσόλα και ξαναψάξε για το κανάλι... Λογικά θα το βρεις...
 
α λες για τη πολικότητα; δοκίμασα με το σημάδι + να δείχνει σε ένα σημείο που γράφει tip,να δοκιμάσω και το ανάποδο;
 
Yep! Δεν κάνει κακό...
 
δοκίμασα και με ανάποδη πολικότητα αλλά τίποτα,μήπως να το δοκιμάσω σε άλλη τηλεόραση (το δοκίμασα σε samsung,έχω και lg,lcd και οι δύο) ή να αλλάξω rf καλώδιο;
 
Να το αφησεις στην ακρη, να πας για κανα ποτο και αυριο να το επιστρεψεις...
 
Wally είπε:
Να το αφησεις στην ακρη, να πας για κανα ποτο και αυριο να το επιστρεψεις...
+1.. Δεν αξιζει καν να ασχοληθεις για κατι που δεν ξερεις αν προκειται να δουλεψει η οχι.
 
ok τότε αυτό θα κάνω....( σχετικό,αξίζει το κόπο να ψάξω τώρα για ένα ntsc atari 2600; )
 
Πίσω
Μπλουζα