(ρετρό) σχολικά βοηθήματα

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
58
19224.jpg

τα παραπάνω σχολικά βοηθήματα/βιβλία είναι και τα δύο του πατέρα μου,κυκλοφόρησαν τη δεκαετία του '70.Εσείς έχετε κρατήσει βοηθήματα από τα σχολικά σας χρόνια?

EDIT: ερώτηση προς τους παλιότερους (ηλικιακά) του φόρουμ:

τη δεκαετία του 70 η έκθεση ήταν δύσκολο/απαιτητικό μάθημα ή μήπως μόνο ο πατέρας μου είχε δυσκολίες :D ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βιβλίο Ἀνάλυσης 1ης Δέσμης

[edit] dead photo [edit]

Ἐκτιμῶ ὅτι μποροῦμε ἐδῶ νὰ ἀνεβάζουμε φωτογραφίες ἀπὸ ἐξωσχολικὰ βιβλία ὁποιασδήποτε σχολικῆς βαθμίδας, σωστά;

Ἰδοῦ τὸ βιβλίο τῆς Ἀνάλυσης τῆς 1ης Δέσμης τῶν Γκατζούλη-Καραμαύρου. Πήγαινε πακέτο μὲ τὸ νέο βιβλίο τῆς Ἀνάλυσης τοῦ ΟΕΔΒ ποὺ βγῆκε γιὰ τὴ σειρὰ τῶν '75άρηδων τὸ Σεπτέμβρη τοῦ 1992. Σὲ ἕναν ὡκεανὸ παπαγαλίας στὴ Χημεία καὶ τὴ Φυσική, τὰ ἐξαιρετικὰ βιβλία τῶν Μαθηματικῶν τοῦ ΟΕΔΒ φαντάζανε σὰν ὄαση γιὰ τὸ ναυαγὸ ὑποψόφιο. Πιστεύω σὲ ἀνάλογο ἐπίπεδο κυμάνθηκαν πολλὰ ἐξωσχολικὰ βιβλία τὰ ὁποῖα προσωπικὰ χρησιμοποιοῦσα ὄχι γιὰ νὰ ξαναδιαβάσω τὰ θεωρήματα τοῦ σχολικοῦ σὲ πιὸ καλογραμμένη μορφή, ἀλλὰ κυρίως νὰ λύσω ἄλλες τόσες ἀσκήσεις. Μὲ αὐτὰ τὰ βιβλία πορεύτηκα στὰ Μαθηματικὰ χωρὶς φροντιστήρια καὶ ἰδιαίτερα, τὰ πῆγα πολὺ καλά, ἐνῶ ἐξαιτίας τῆς Ἔκθεσης στὴν ὁποία ἔκανα προπόνηση μὲ καλοὺς καθηγητὲς πῆρα -νὰ μὴν πῶ τί πῆρα…- κι ἔχασα πανεπιζήμιο γιὰ 1 μόριο στὰ 640 (γιὰ ὅσους θυμοῦνται, τὸ ἄριστα ἦταν 640). Ὕστερα ἀπὸ τόσα χρόνια, γελάω μὲ τὸν ἐαυτὸ μου ποὺ μπῆκε στὸ λοῦκι (λοῦκ) τοῦ ἄγχους τῶν πανελληνίων. Τότε βέβαια μοῦ εἶχε στοιχίσει πολύ. Μοῦ ἔμεινε τελικὰ ἡ ἀγάπη γιὰ τὴ Μηχανικὴ καὶ τὰ Μαθηματικά. Τὰ πανεπιζήμια καὶ τὰ διπλώματα ἦρθαν ἀργότερα, ἀλλὰ σήμερα μὲ ἀφῆνουν ἀδιάφορο. Σημασία ἔχει μόνο νὰ ἀγαπᾶς κάτι καὶ νὰ τὸ κάνεις καλά.

Τὸ σύστημα τῶν δεσμῶν πιστεύω ὅτι ἂν δὲν εἶχε τὴ φρικώδη παπαγαλία, μὲ κανὰ-δυό προσθῆκες (π.χ. κατάργηση ἔκθεσης, κατάργηση κατοχύρωσης βαθμολογίας μαθημάτων καὶ δυνατότητα νὰ ἐξεταστοῦμε σὲ 2-3 παραπάνω μαθήματα γιὰ νὰ μὴν ἔχουμε τὸ ἄγχος ὅτι ἂν ἀποτύχουμε σὲ ἕνα ἀντίο ζωή) θὰ ἦταν τζέτ. Ἀπὸ ἐκείνη τὴν ἐποχὴ τοῦ ἄγχους μὲ νοσταλγία θυμᾶμαι αὐτὰ τὰ βιβλία, ὅπως ἐπίσης καὶ τὴ σειρὰ τῶν Ρεμπάπη-Τσιγώνια πάλι στὴν Ἀναλυση (τὴν εἶχα ξεκοκκαλίσει), τοῦ Χατζηαναγνώστου καὶ τοῦ Δημόπουλου στὴ Φυσική. Σύντομα θὰ τὰ ἀνεβάσω τιμῆς ἔνεκεν γιὰ τοὺς φἰλους πρωτοδεσμίτες, πρώην βαρυποινίτες τῆς προηγούμενης δεκαετίας!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Joy-toy είπε:
τοῦ Χατζηαναγνώστου καὶ τοῦ Δημόπουλου στὴ Φυσική.
Ωχ, πρέπει να λες ένα εντελώς ψυχάκικο βιβλίο, με κάποιες απάλευτες/άκυρες/σαδιστικές/εκτός σχολικής ύλης ασκήσεις... Θα δούμε :eek:
 
Ἡρέμησε βρέ! Ὁ Στέλιος (ὁ Χατζηαναγνώστου) εἶχε καλὰ βιβλία! Τὸ ἴδιο καῖ ὁ συχωρεμένος ὁ Δημόπουλος. Κάποιες ἀσκήσεις ἦταν πολὺ ζόρικες, ἀλλὰ ὄχι ἐξωπλανητικές. Θὰ ἀνεβάσω τὰ σχετικὰ ἐξώφυλλα σὲ λίγες μέρες καὶ θὰ μᾶς πεῖς!
 
Joy-toy είπε:
Ἡρέμησε βρέ! Ὁ Στέλιος (ὁ Χατζηαναγνώστου) εἶχε καλὰ βιβλία! Τὸ ἴδιο καῖ ὁ συχωρεμένος ὁ Δημόπουλος. Κάποιες ἀσκήσεις ἦταν πολὺ ζόρικες, ἀλλὰ ὄχι ἐξωπλανητικές. Θὰ ἀνεβάσω τὰ σχετικὰ ἐξώφυλλα σὲ λίγες μέρες καὶ θὰ μᾶς πεῖς!
Μωρέ μια χαρά ήταν τα βιβλία του :p Απλά, στο υποσυνείδητό μου, είναι συνδεδεμένα με τη χειρότερη περίοδο της ζωής μου :sealed:

Περιμένω με αγωνία την παράθεση των εξωφύλλων :rofl: Θα ανέβαζα τα δικά μου, αν δεν είχαν ανακυκλωθεί :p
 
Βιβλία Φυσικῆς Χατζηαναγνώστου

[edit] dead photo [edit]

Omenforever είπε:
Μωρέ μια χαρά ήταν τα βιβλία του :p Απλά, στο υποσυνείδητό μου, είναι συνδεδεμένα με τη χειρότερη περίοδο της ζωής μου :sealed:
Περιμένω με αγωνία την παράθεση των εξωφύλλων :rofl: Θα ανέβαζα τα δικά μου, αν δεν είχαν ανακυκλωθεί :p
Παραθέτω τὰ συγκεκριμένα ἐξώφυλλα φίλε μου, εἶναι ὅλα δικά σου! Τὴν χρονιὰ 1993-1994 ἄλλαξε ἡ διδακτέα ὕλη καὶ «ἔφυγε» τὸ κεφάλαιο 8 (ἠλεκτρομαγνητικὴ θεωρία τοῦ Maxwell) ποὺ ἀντικαταστάθηκε ἀπὸ τὸ κεφάλαιο τῶν κυμάτων. Ἔτσι, ὁ Χατζηαναγνώστου ἀναπροσάρμοσε μερικῶς τὰ βιβλία του. Οἱ τρεῖς διακριτὲς ἑνότητες τῆς διδακτέας ὕλης (Μηχανική, Ἠλεκτρισμὸς καὶ Θερμοδυναμικὴ) εἶχαν ἕνα βιβλίο γιὰ τὴν κατανόηση τῆς θεωρίας καὶ ἕνα μὲ ἀσκήσεις, σύνολο 6. Στὴν ἑνότητα τῆς Θερμοδυναμικῆς ἐκείνη τὴ χρονιὰ (1993) τὰ δύο βιβλία συνεπτύχθησαν σὲ ἕνα ποὺ εἶχε θεωρία καὶ ἀσκήσεις μαζύ (τὸ γαλάζιο). Στὴν τελευταία φωτογραφία φαίνεται ὁ ἐκπρόσωπος τῆς «παληᾶς σειρᾶς» κι ἐκεῖνος τῆς νέας γιὰ τὴν Θερμοδυναμική. Δὲ γνωρίζω τὶ ἔγινε ἀργότερα μὲ τὰ βιβλία τῆς Μηχανικῆς καὶ τοῦ Ἠλεκτρισμοῦ. Ἴσως ὁ Χατζηαναγνώστου νὰ συνέπτυξε τὰ 4 βιβλία σὲ 2 καὶ στὸ τέλος ἡ ὁλοκληρωμένη σειρὰ νὰ εἶχε 3 βιβλία ἔναντι ἕξι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ βιβλία-βοηθήματα φυσικής και μαθηματικών είχα πολλά.

Από τα 4 βιβλία φυσικής του Δημόπουλου είχα και τις λύσεις σε όλα, ήταν 3 τεύχη.

Επίσης καλά ήταν και τα βιβλία του Θ. Ξένου (μιλώ για τις εκδόσεις του '92) από τα οποία επίσης είχα τις λύσεις σε δύο από αυτά.

Τα λυσάρια κάπου θα τα έχω ακόμη. Δεν έκανα φροντιστήρια. Χάρη (και) σε αυτά τα βιβλία έμαθα φυσική και μαθηματικά.

Μιλώντας για πιο παλιά βοηθήματα, υπήρχαν αρκετά στην βιβλιοθήκη του πατέρα μου από την δεκαετία του '70 και πριν αλλά τα περισσότερα πήραν

κατά καιρούς δρόμο ως άχρηστα. Πρόλαβα να σώσω κάποια που περιείχαν καλό υλικό :

- δύο βιβλία για άλγεβρα (πολυώνυμα, ριζικά, απόλυτες τιμές, κλπ) επειδή είχαν συγκεντρωμένο όλο αυτό το υλικό.

- ένα βιβλίο αποκλειστικά για τριγωνομετρία

- ένα βιβλίο για σφαιρική τριγωνομετρία. Όποιος νομίζει ότι η επίπεδη τριγωνομετρία είναι δύσκολη πρέπει να δει την σφαιρική....ΧΑΟΣ.

- ένα τεύχος με τίτλο "Η απόλυτη τιμή στις τριγωνομετρικές σχέσεις" που είναι μια μικρή πραγματεία σε ότι λέει ο τίτλος. Από το 1949...δεν ξέρω που βρέθηκε.

Μόλις βρω scanner θα σας τα δείξω.

Θυμάμαι επίσης ότι υπήρχε στη βιβλιοθήκη του πατέρα μου μια σειρά βιβλίων, μικρών σε διαστάσεις τα οποία ήταν αριθμημένα από Α έως Ν και περιείχαν όλη

την ευκλείδια γεωμετρία, στερεομετρία και την άλγεβρα με συστηματικό τρόπο.

Είχαν και πράγματα που δεν συναντώται στα σχολικά εγχειρίδια από το '80 και έκτοτε, όπως πλήρεις αναλύσεις γεωμετρικών τόπων σε 3 διαστάσεις, συλλογή

Ιησουίτικων ασκήσεων, 3βάθμιες και 4βάθμιες εξισώσεις κλπ. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι κάποτε έψαχνα κάτι σχετικά με την απολλώνια σφαίρα και μόνο αυτά το είχαν.

Σίγουρα ήταν εκδόσεις πριν το '70 και δυστυχώς δεν ξέρω τι τα κάναμε.

Όλα αυτά (και άλλα πολλά) για β' βάθμια εκπαίδευση. Η τριτοβάθμια είναι άλλο κεφάλαιο - και εκεί υπάρχει (ή καλύτερα υπήρχε) εξίσου αρκετό και παλιό υλικό...

Εδώ ας παραθέσω και τι είδα για τα σχολικά βιβλία που υπήρχαν αμέσως πριν από τα δικά μας.

Τα προηγούμενα από τα δικά μας κλασσικά βιβλία των δεσμών, για την φυσική ήταν τα βιβλία του Α. Mάζη που ήταν πλήρης και ολοκληρωμένη σειρά φυσικής.

Μάλιστα κυκλοφορούσαν και οι "μεγάλοι" 6 τόμοι (3 θεωρία + 3 λυμμένες ασκήσεις) που ήταν γραμμένες με τον ίδιο καλογραμμενο τρόπο και δέσποζαν στην μέση

εκπαίδευση για σχεδόν 30 χρόνια.

Μπορώ επίσης να θυμηθώ τα βοηθήματα του Αλεξόπουλου, του Περιστεράκη κ.α. Τα περισσότερα εξ αυτών εξαιρετικά.

Στα δε μαθηματικά υπήρχαν τα βιβλία του Ντζιώρα (σχολικά πάντα) που δίδασκαν μιγαδικούς, αναλυτική γεωμετρία και σειρές στην β' Λυκείου !

Το συγκεκριμμένο βιβλίο έχει επίσης μια πολύ καλή παρουσίαση της επαγωγής, την πληρέστερη που έχω δει ως τώρα σε σχολικό εγχειρίδιο (και όχι μόνον).

Kάνω και μια προσφορά στο forum : έχω σε αποδεκτή κατάσταση αρκετά τεύχη του περιοδικού "Φυσικός Κόσμος" από τις αρχές '70 έως τις αρχές '90.

Ειδικά αυτά που είναι από την δεικαετία του '70 (νομίζω του '71 είναι το παλιότερο που είχα) έχουν μεγάλο ενδιαφέρον για προφανείς λόγους.

Μπορώ να τα δώσω σε όποιον θέλει για να τα scannάρει και να τα βάλει στο forum.

Eγώ δεν έχω ούτε scanner ούτε χρόνο, μόνον τα τεύχη έχω δυστυχώς...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Joy-toy είπε:
Δὲ γνωρίζω τὶ ἔγινε ἀργότερα μὲ τὰ βιβλία τῆς Μηχανικῆς καὶ τοῦ Ἠλεκτρισμοῦ. Ἴσως ὁ Χατζηαναγνώστου νὰ συνέπτυξε τὰ 4 βιβλία σὲ 2 καὶ στὸ τέλος ἡ ὁλοκληρωμένη σειρὰ νὰ εἶχε 3 βιβλία ἔναντι ἕξι.
Πρέπει όντως να έγινε σύμπτυξη, και ευρύτερη μάλιστα. Θυμάμαι βιβλίο που περιείχε και Μηχανική και Ηλεκτρισμό. Ηταν όμως σε γυαλιστερό εξώφυλλο, και με πολύ διαφορετική σχεδίαση από αυτά που παρέθεσες. Ευχαριστώ πάντως :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ὁ Δημόπουλος πέρα ἀπὸ τὴν βασικὴ σειρὰ τῶν βοηθημάτων Φυσικῆς ποὺ εἶχε ἐκδώσει γιὰ τοὺς ὑποψήφιους τῆς πρώτης καὶ τῆς δεύτερης δέσμης, μετὰ τὸ 1992 ἐξέδωσε ἄλλα δύο συμπληρωματικὰ βιβλία, ἕνα μὲ 200 ἀσκήσεις ἐπανάληψης κι ἕνα ἄλλο, πιὸ μετά, μὲ ἐρωτήσεις ἐμβάθυνσης τῆς θεωρίας. Χρωστῶ πολλὰ στὰ βιβλία τῶν Χατζηαναγνώστου, Δημόπουλου, Ρεμπάπη-Τσιγώνια, Γκατζούλη-Καραμαύρου, Ξένου, Σπανδάγου καὶ ὁρισμένων ἄλλων καθηγητῶν, γιατὶ ἡ προετοιμασία μου γιὰ τὶς πανελλήνιες ἔγινε χωρὶς φροντιστήρια. Πλάϊ σὲ αὐτὰ θὰ ἔβαζα καὶ τὰ σχολικὰ βιβλία τοῦ ΟΕΔΒ τῆς Ἀνάλυσης καὶ τῆς Ἄλγεβρας μόνο. Ἀντίθετα, τὰ σχολικὰ βιβλία τῆς Φυσικῆς καὶ τῆς Χημείας εἶχαν πολλὰ λάθη, ἦταν κουραστικὰ καὶ τὸ ἐξεταστικὸ σύστημα ποὺ μᾶς ἀνάγκαζε νὰ μαθαίνουμε παπαγαλία τὴν θεωρία (ἔπιανε τότε τὸ 50%) σὲ αὐτὰ τὰ δύο μαθήματα μοῦ προκαλοῦσε περισσότερη ἀντιπάθεια γιὰ τὰ δύο συγκεκριμένα βιβλία.
 
Joy-toy είπε:
Χρωστῶ πολλὰ στὰ βιβλία τῶν Χατζηαναγνώστου, Δημόπουλου, Ρεμπάπη-Τσιγώνια, Γκατζούλη-Καραμαύρου, Ξένου, Σπανδάγου καὶ ὁρισμένων ἄλλων καθηγητῶν, γιατὶ ἡ προετοιμασία μου γιὰ τὶς πανελλήνιες ἔγινε χωρὶς φροντιστήρια. Πλάϊ σὲ αὐτὰ θὰ ἔβαζα καὶ τὰ σχολικὰ βιβλία τοῦ ΟΕΔΒ τῆς Ἀνάλυσης καὶ τῆς Ἄλγεβρας μόνο.Ἀντίθετα, τὰ σχολικὰ βιβλία τῆς Φυσικῆς καὶ τῆς Χημείας εἶχαν πολλὰ λάθη, ἦταν κουραστικὰ καὶ τὸ ἐξεταστικὸ σύστημα ποὺ μᾶς ἀνάγκαζε νὰ μαθαίνουμε παπαγαλία τὴν θεωρία (ἔπιανε τότε τὸ 50%) σὲ αὐτὰ τὰ δύο μαθήματα μοῦ προκαλοῦσε περισσότερη ἀντιπάθεια γιὰ τὰ δύο συγκεκριμένα βιβλία.
Tα βιβλία των Τσιγώνια-Ρεμπάπη τα είχα κι εγώ.

Από αυτά είχα διαβάσει τα εισαγωγικά στην ανάλυση, όρια και ακολουθίες.

Του Σπανδάγου επίσης τα είχα αλλά δεν τα μελέτησα. Ήταν αρχικά 2 τόμοι (πράσινος & ροζ) που μετά εκδόθηκαν ως ένας.

Ο Σπανδάγος έχει εκδόσει και πολλά βοηθήματα το ίδιο καλά με της β' βάθμιας εκπαίδευσης για πανεπιστημιακά μαθηματικά.

Θυμάμαι επίσης και του Καρεκλίδη.

Μάλιστα ο τόμος του στα ολοκληρώματα μου είχε φανεί χρήσιμος στο α' έτος.

Αποσπαμαστικά είχα χρησιμοποιήσει και το "Εισαγωγή στον λογισμό και την ανάλυση τ. 1", R. Courant, 1965.

Ήταν στα αγγλικά και φυσικά όχι για τις πανελλλήνιες αλλά ήταν (και είναι ακόμη πιστεύω) μια από τις καλύτερες εισαγωγές στην ανάλυση.

Από αυτό είχα διαβάσει τι σήμαινε διαισθητικά η συνέχεια και το όριο συνάρτησης.

Συστηματική μελέτη από τα παραπάνω ήταν ο καλύτερος δάσκαλος - τα φροντιστήρια ήταν άχρηστα.

Είχαμε κι' άλλα στην βιβλιοθήκη αλλά τα παραπάνω ήταν που χρησιμοποίησα (για τα μαθηματικά).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρεμπάπης Χ-Τσιγώνιας Σ.

[edit] dead photo [edit]

Μιὰ ποὺ εἴπαμε γιὰ τὰ βιβλία τῶν Ρεμπάπη καὶ Τσιγώνια, νά τὰ ἐξώφυλλα τῶν βιβλίων τῆς Ἀνάλυσης γιὰ τοὺς πρωτοδεσμίτες.

[edit] dead photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα βιβλία του Δημόπουλου με τις λύσεις τους.

Το πακέτο με τα τετράδια δίπλα, είναι οι άλυτες ασκήσεις των βιβλίων αυτών αυτές που έλυσα/μελέτησα επανειλημμένως για να προετοιμαστώ για

τις πανελλαδικές. (Είχα τις λύσεις όπως είπα.)

Τα βιβλία αυτά ήταν για μένα εξαιρετικά σημαντικά : με αυτά διάβασα μόνος μου και δεν πήγα φροντιστήριο στην Φυσική.


Το ίδιο έκανα και στην Χημεία με τα βιβλία του Κορέση-Ντάση.




2011-08-26 04-21-44.215.jpg

 


Από τα βιβλία του Αναστασιάδη διάβασα θεωρία.

Είχα επίσης τις λύσεις αλλά οι ασκήσεις τους, παρότι πρωτότυπες και ενδιαφέρουσες, δεν ακολουθούσαν την μεθοδική προσέγγιση του Δημόπουλου.

2011-08-26 04-29-19.389.jpg

-

Τα βιβλία φυσικής του Α. Μάζη. Οι "αδελφοί" τόμοι περιέχουν λυμμένα προβλήματα.

Τα εξαιρετικά αυτά βιβλία περιέχουν όλη την φυσική σε προπανεπιστημιακό επίπεδο, ήταν σοβαρά και πολύ καλογραμμένα.

Τολμώ να πω ότι αξίζουν ακόμα και σήμερα.

Σε αυτά στηρίχθηκαν τα αντίστοιχα του ΟΕΔΒ που είχαν στα λύκεια από το 1970 μέχρι το 1984 περίπου.

Η Φυσική β΄Λυκείου εξακολούθησε να είναι του Μάζη μέχρι το 1993 νομίζω (αυτή την προλάβαμε).

Μηχανική, Ακουστική :

2011-08-26 04-56-19.361.jpg

Θερμότητα, Οπτική :

2011-08-26 04-57-15.500.jpg

Ηλεκτρισμός, Μαγνητισμός, Ατομιή και Πυρηνική φυσική :

2011-08-26 04-57-41.206.jpg

όλη η σειρά :

2011-08-26 04-58-51.707.jpg

Θυμάμαι ότι διάβαζα συχνά και από ένα βιβλίο Μηχανικής του Αλεξόπουλου (για λυκειακό επίπεδο), εξίσου καλογραμμένο ή και καλύτερο από του Μάζη (δεν ξέρω πού και αν υπάρχει).

Ο Αλεξόπουλος ήταν καθηγητής Φυσικής (πανεπιστημιακός) και είχε γράψει συγγράμματα γενικής φυσικής για τους φοιτητές.


(Μιλάμε για δεκαετία του '60). Κρίνοντας από τα συγγράμματά του αυτά, πρέπει να ήταν εξαιρετικός καθηγητής.


 


-

Άλλα βοηθήματα Φυσικής.

Κουγιουμτζόπουλου, 1976.

Έχουν κάποιες λυμμένες ασκήσεις αλλά κυρίως άλυτες και ερωτήσεις προβληματισμού-κρίσεως (όχι με πλήρεις απαντήσεις, δυστυχώς)

Μου θύμιζαν βίπερ λόγω του μεγέθους τους...

2011-08-26 04-49-09.507.jpg

Φωτεινόπουλου (τέλη '70 - αρχές '80).

Συνολικά 6 τόμοι. Είχαν χοντρό (σκληρό) εξώφυλλο.

Ο χαρακτήρας τους δεν ήταν τόσο φροντιστηριακός όπως άλλων, αποτελούσαν κάτι σαν εγκυκλοπαίδεια φυσικής (αλλά πάντως δεν έφταναν του Μάζη σε καμιά περίπτωση).

Είχαν πλήρη θεωρία καθώς και λυμμένες και άλυτες ασκήσεις.

2011-08-26 04-52-44.601.jpg

Βολάνης, 1984. Εξηγούσαν καλά τη θεωρία υπό μορφήν ερωτήσεων. Μου τα έδωσαν αλλά ελάχιστα τα κοίταξα.

2011-08-26 06-12-17.633.jpg

Παπαευθυμίου, 1984-5. Από αυτά είχα διαβάσει θεωρία. Μου άρεζαν διότι ήταν μικρά σε μέγεθος και συμπαθούσα το ύφος τους.

2011-08-26 06-13-16.232.jpg

Ασκήσεις φυσικής. Το δεξιό θυμάμαι ότι είχε μια άσκηση στις βολές με ένα συντριβάνι που μου είχε κάνει εντύπωση.

2011-08-26 06-14-43.134.jpg

-

Από αυτά διάβαζα στην α' και β' λυκείου. Αντίστοιχα του Δημόπουλου στο ύφος.

2011-08-26 06-16-04.998.jpg

Είχα και του Σαββάλα αλλά αυτά θα τα δείξω άλλη φορά...

-

Ας δούμε και των Ρεμπάπη-Τσιγώνια.

Από αυτά έμαθα τα βασικά των συναρτήσεων, όρια, ακολουθίες και πίνακες/ορίζουσες συστήματα.

Προβολή συνημμένου 35799

Προβολή συνημμένου 35800

Προβολή συνημμένου 35801

(Το τελευταίο κάτω δεξιά, δεν είναι του Τσιγώνια. Είχε ενδιαφέρουσες ασκήσεις αλλά δύσκολες και χωρίς υποδείξεις για την λύση τους...)

Παραγώγους διάβασα συστηματικά από του Ξένου. (Είχα και τις λύσεις όπως βλέπετε...)

2011-08-26 05-31-05.578.jpg

-

Κάτι από τα μέσα του '70.

Βοηθήματα άλγεβρας.

2011-08-26 05-03-24.209.jpg

Τριγωνομετρία και Σφαιρική Τριγωνομετρία.

2011-08-26 05-09-52.798.jpg

Αυτό είναι το βιβλίο του ΟΕΔΒ της β' λυκείου στις αρχές '80.

Έχει θέματα που είναι κάπως προχωρημένα και αργότερα (στα δικά μας) μεταφέρθηκαν στην γ' τάξη ή απαλείφθηκαν τελείως :

η πιο πλήρης επεξήγηση της επαγωγής για λύκειο, μιγαδικοί, σειρές, εσωτερικό γινόμενο.

2011-07-09 23-56-40.927.jpg

-

Φροντιστηριακά βιβλία Ανάλυσης.

2011-08-26 05-28-20.748.jpg

2011-08-26 05-29-39.179.jpg

Κάτω δεξιά είναι του Σπανδάγου ο οποίος έχει γράψει πολλά καλά βοηθήματα (φροντιστηρικά) πανεστημιακού επιπέδου)

Είχα-έχω κι άλλα, πολλά βιβλία μαθηματικών. Τα περισσότερα χάθηκαν αλλά κάποια γλύτωσαν την ανακύκλωση.

Επειδή προς το παρόν βαρέθηκα κλείνω με μερικά πραγματικά παλιά.

"Η απόλυτη τιμή στις τριγωνομετρικές παραστάσεις", 1949.


2011-08-26 05-13-54.748.jpg

 


"Λογισμός Πιθανοτήτων", 1919



2011-08-26 05-48-17.824.jpg

 


Αριθμητική, 1955



Το βιβλίο αυτό κυκλοφορεί ανατυπωμένο αλλά αυτό που δείχνω είναι το πρωτότυπο..

2011-08-26 05-53-45.755.jpg

 

 


-


O ΣΕΠ διδασκόταν στα σχολεία από δεκαετίες πριν...

ΣΕΠ, 1957


2011-08-26 05-54-24.306.jpg

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα "λυσάρια" εδώ τα λέμε τσουκάλες, δεν ξέρω αν είναι μόνο στο Ηράκλειο ή στην Κρήτη. Εγώ έδωσα πανελλήνιες το '90, πρώτη δέσμη.
 
Uskoke είπε:
Τα "λυσάρια" εδώ τα λέμε τσουκάλες, δεν ξέρω αν είναι μόνο στο Ηράκλειο ή στην Κρήτη. Εγώ έδωσα πανελλήνιες το '90, πρώτη δέσμη.
Έεετσι! Μάλλον στην Κρήτη είναι γιατί κι εμείς τσουκάλες τα λέγαμε. Τώρα πως δικαιολογείται το όνομα ένας θεός ξέρει. Πρωτοδεσμίτης κι εγώ το 1999.
 
Σε μας στην Αθήνα, πολλοί φιλόλογοι έλεγαν περιφρονητικά τα λυσάρια "φυλλάδες". Στα φιλολογικά πρωτοστατούσε ο Πατάκης, βέβαια.
 
Αν θυμάμαι καλά πάντως λυσάρια μας έδιναν μαζί με τα κανονικά βιβλία στο Λύκειο, στην άλγεβρα π.χ..
 
johnny19818 είπε:
Αν θυμάμαι καλά πάντως λυσάρια μας έδιναν μαζί με τα κανονικά βιβλία στο Λύκειο, στην άλγεβρα π.χ..
λυσάρια υπήρχαν με τα Μαθηματικά στο Γυμνάσιο και στην Αλγεβρα-Γεωμετρία στο Λύκειο, (δεν θυμάμαι αν υπήρχαν και με Φυσική-Χημεία) ήταν οι απαντήσεις στις ασκήσεις του σχολικού βιβλίου
 
BETTY BOOP είπε:
λυσάρια υπήρχαν με τα Μαθηματικά στο Γυμνάσιο και στην Αλγεβρα-Γεωμετρία στο Λύκειο, (δεν θυμάμαι αν υπήρχαν και με Φυσική-Χημεία) ήταν οι απαντήσεις στις ασκήσεις του σχολικού βιβλίου
Δεν υπήρχαν σε Φυσική-Χημεία, μόνο Μαθηματικά δυστυχώς. Αλλά ακόμα κι αυτά που υπήρχαν ήταν άθλια, τι να την κάνει απλά μία ξερή λύση κάποιος που δεν σκαμπάζει πολλά από Μαθηματικά όπως εγώ; Συχνά μου συνέβαινε να μην καταλαβαίνω καν πως το λυσάρι έφτανε σ'ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Και οι Μαθηματικοί γενικώς το διασκέδαζαν αυτό, και αν καταλάβαιναν ότι έχουμε απλά αντιγράψει τη λύση χωρίς να καταλαβαίνουμε πολλά, μας κατσάδιαζαν λέγοντάς μας παπαγάλους μπροστά σε όλη την τάξη.

Betty αυτό το λυσάρι του Πατάκη για τα Κείμενα Λογοτεχνίας που έχεις στη φωτογραφία, μου θυμίζει πολύ το δικό μου, γιατί του Πατάκη είχα κι εγώ, αλλά της Γ Γυμνασίου.
 
Όλες οι φυσικές και οι χημείες του λυκείου συνοδεύονταν από λυσάρια,

το θυμάμαι πολύ καλά, τα είχα.

-
 
Πίσω
Μπλουζα