τηλεταινίες φαντασίας 1980

Βόας

RetroNoob
Joined
1 Δεκ 2020
Μηνύματα
19
Αντιδράσεις
31

Καιρό το έψαχνα αυτό. Στα ελληνικά ο τίτλος πηταν "ο Αρχοντας της Φωτιας και η Νεράιδα της Βροχής". Το θυμόμουν πολύ πιο επιβλητικό και μαγικό, με τα παιδικά μου μάτια..
Το εδειχνε η ΕΡΤ αρχες δεκαετίας 80, μαζί με άλλα παραμύθια από Ανατολική Γερμανία
Δεν καταφερα να το βρω με υπότιτλους, εστω αγγλικούς
 
Μηπως θυμασαι την παρακατω σκηνη να ειναι απο αυτην την σειρα με τα παραμυθια;

Παιδικη σειρα φαντασιας με ηθοποιους με το γνωστο που θυμουνται ολοι, "μια λιμνη σε μια σπηλια με κερακια αναμενα που ηταν ψυχες και σβηνανε οταν πεθανε καποιος".

Link
 
Από ότι γράφει στο ΥΤ στην περιγραφή του βίντεο (έκανα μετάφραση από γερμανικά σε Αγγλικά) είναι παραγωγής 1976 (τότε γεννήθηκα οποτε δεν την θυμάμαι αυτή την σειρά :) ).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλα αρχες 80 το παιζε η κρατικη λεει ο Βοας οποτε 82-83 ισως να το ειχαμε δει.
 
Μηπως θυμασαι την παρακατω σκηνη να ειναι απο αυτην την σειρα με τα παραμυθια;



Link
Ναι, ξερω ποια λες. Εχω ανεβασει την ταινια σε αλλο ποστ. Στα ελληνικα ο τιτλος ηταν "Ενας παραξενος κουμπαρος"
 
Από ότι γράφει στο ΥΤ στην περιγραφή του βίντεο (έκανα μετάφραση από γερμανικά σε Αγγλικά) είναι παραγωγής 1976 (τότε γεννήθηκα οποτε δεν την θυμάμαι αυτή την σειρά :) ).
την εδειχνε η ελληνικη τηλεοραση καμποσα χρονια αργοτερα. Εγω την ειχα δει καπου 82-83
 
Ναι, ξερω ποια λες. Εχω ανεβασει την ταινια σε αλλο ποστ. Στα ελληνικα ο τιτλος ηταν "Ενας παραξενος κουμπαρος"
εδω σ'εχω
 
To βρηκα το ποστ σου να εισαι καλα παω απο κει να γραψω!
 
Πίσω
Μπλουζα