"10 χρονια iMac"

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.878
Αντιδράσεις
3.846
Tωρα μιλαει η τεχνολογια σε συνδυασμο με το design. :D

IMac_history.png



http://www.youtube.com/watch?v=eCHblz_LsKc
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερα designs! η apple εχει βγαλει φοβερα μηχανηματα.
 
To G4 είναι απλά ένα κόσμημα. Ειναι για το σαλόνι. Ξέρεις πόσο πολύ θέλω ένα τέτοιο; :cry:
 
Εγώ έχω ένα Core Duo του 2006 (ίδιο με το G5). Παιδιά, ΠΟΛΥ ωραίο μηχάνημα. Εδώ αρμόζει και ο χαρακτηρισμός... Τ.Ε.Λ.Ε.Ι.Ο.!
 
Καλά για το design, αλλά σιγά την τεχνολογία... θυμάμαι την πρώτη μου επαφή με ένα powermac που δεν μπορούσε να παίξει απροβλημάτηστα mp3 ενώ έκανες άλλες δουλειές (μηχάνημα του κουτιού). Το σιχάθηκα από την πρώτη στιγμή...
 
Η Apple δεν τα έβγαλε για να παίζεις MP3 με Winamp αλλά για να τρέχεις απροβλημάτιστα Quark Express την ώρα που τα υπόλοιπα πισάκια έκαναν KOYAK (οπως τα βατράχια) :D
 
Αααα, συγγνώμη, αλλά και με τον 486 μου έκανα DTP απροβλημάτιστα και μια χαρά, ΚΑΙ άκουγα και μπ3!
 
edited by manos426f
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
edited by manos426f
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά,όχι flaming,please....
 
Σωστός...

(padding για το όριο των χαρακτήρων λαλαλα)
 
Mα,αφού μπορούμε να "λύνουμε τις διαφορές μας" (ή έστω αυτές των μηχανημάτων μας...) με εντελώς διαφορετικό,φιλικό,παρεϊστικο τρόπο γραφής,γιατί να παρεξηγούμεθα μεταξύ μας άνευ λόγου και αιτίας ;Πραγματικά δεν υπάρχει λόγος...!

Οπότε,συνεχίστε την κουβέντα σας,αλλά μη τσακωθείτε κιόλας... :)
 
Πού να πω κι όλας ότι ένας 6128+ με έξτρα RAM και ποντίκι ήταν πολύ καλή λύση για DTP, ΚΑΙ με πολύ καλύτερη οθόνη; :D

Σημείωση για τους υπόλοιπους μικρούς μας φίλους: η διένεξη δεν ήταν με το Rygar, μην παρεξηγηθούμε...
 
Εντάξει αλλα να μην γράφουμε ότι θέλουμε...Ο PowerPC όταν πρωτοβγήκε πατούσε σε όλα τα benchmark τον Pentium.Ε πως τότε συκρίνεται με τον 486.Εδώ η Amiga 500 ήταν ταχύτερη απο τον 486 σε πολλές περιπτώσεις...Όσο για το DTP τι να πω,για μερικούς είναι άγνωστος όρος αφού η μόνη τους ασχολία είναι το gaming...

Aλλά ξεφύγαμε από το θέμα μας.Ο iMac ίσως ήταν ο σταθμός για να ξεφύγουν οι κατασκευαστές(κυρίως των PC)από τα άχρωμα γκρι κουτιά.Επρεπε να έρθει ο Jonathan Ive να αλλάξει τον τρόπο που σχεδιάζουν οι κατασκευαστές τα κουτιά.Και τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επί του σχεδιασμού, τώρα, κάτι που σκεφτόμουνα χθες το βράδυ: ναι, ήταν πρωτοποριακά. Ναι, μου είχαν κάνει κι εμένα μεγάλη εντύπωση. Πλην όμως αποδείχτηκε (ειδικά για τον κακόμοιρο τον G3) ότι ήταν ένα design που δεν άντεξε στο χρόνο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρε'σεις ηρεμηστε ,μην πετατε χαρακτηρισμους και τσιτωνομαστε,γραψτε την γνωμη σας ελευθερα και αφηστε και τον αλλον να την πει.

Οσο για τα iMac ,εγω γουσταρω design και μονο,ειμαι "ρηχος". :D
 
Βγαίνουμε off topic αλλά είμαι περίεργος.

Σε ποιες περιπτώσεις μια 500άρα είναι πιο γρήγορη από ένα 486?
 
Shock είπε:
Βγαίνουμε off topic αλλά είμαι περίεργος. Σε ποιες περιπτώσεις μια 500άρα είναι πιο γρήγορη από ένα 486?
Όταν την πετάς από το παράθυρο. Δεδομένου του μικρότερου εμβαδού και του αεροδυναμικού σχήματος, θα προσγειωθεί πιο γρήγορα. :D

Υποτίθεται ότι το Doom τρέχει γρηγορότερα σε έναν 68030@50MHz από τον 486DX@66MHz.

Βρήκα μόνο αυτό:

known as chunky pixels.

Amigas, SGI, and most other systems do not.

So, PCs became renound for their ability to quickly scale bitmap textures. E.g. Wolfenstein 3D, Doom, Quake, etc....

Later on, Amiga programmers proved that the Amiga could do this too. However, it drew heavily on the Amiga's resources, whereas -- on the PC -- it was a snap for the video card to perform this function.

On the other hand, Amigas (even the original ones) are very strong at sliding graphics around on 'planes'. As you can imagine, Amigas are awesome for smooth-scrolling text (great for film and TV credits). PCs generally suck at smoothly scrolling text. Even my main video-editing / 3D CGI PC is bullocks at creating real-time scrolling text. You'd think they'd have nailed it by now.

The Mac is pretty weak at real-time text scrolling, too.
Μάλλον είναι θέμα configuration και βελτιστοποίησης του κώδικα, αν με ρωτήσεις.
 
Μα αυτό δεν είναι A500 (68000) αλλά 68030!!

Και κάτι άλλο, Ο Blitter έχει max throughput 4Mbits/sec (αυτό από το hardware manual). Αν αναλογιστούμε τώρα πόσο χώρο πιάνει στη μνήμη η VGA 640x480x256=256Κ θα δούμε ότι δεν φτάνει ένας Amiga Blitter για να σώσει την κατάσταση.

Ο 486 και πάλι είναι ΠΟΛΥ πιο γρήγορος και η Amiga είχε πιο χαμηλή ανάλυση και πολύ λιγότερα χρώματα από VGA.

Α και ο DX είναι ΜΕ συνεπεξεργαστή ο οποίος στα 3D κάνει θαύματα.
 
Πίσω
Μπλουζα