12η έκθεση ρετρό υπολογιστών & κονσολών στο 2ο γυμνάσιο Μοσχάτου

Fotis_kfor

RetroMaNiaC
Joined
15 Ιουν 2006
Μηνύματα
601
Αντιδράσεις
21
RetroComp20151.jpg


Με χαρά σας ανακοινώνουμε αλλά και σας προσκαλούμε στην δωδέκατη έκθεση ρετρό υπολογιστών και κονσολών που θα κάνει η ομάδα του RetroComputers.gr και θα πραγματοποιηθεί στις 25 Απριλίου 2015 στο 2ο γυμνάσιο Μοσχάτου.

Η έκθεση θα περιλαμβάνει ένα μεγάλο μέρος της ιστορίας των υπολογιστών και παιχνιδομηχανών , με παλαιούς υπολογιστές και κονσόλες από τη δεκαετία του 1970 μέχρι περίπου το 2000 με μερικά από αυτά να είναι πολύ σπάνια, αλλά και διάφορα άλλα έξτρα αντικείμενα που συνδέονται με το αντικείμενο της έκθεσης όπως handhelds, περιφερειακά μηχανημάτων κτλ.

Θα πραγματοποιηθεί και μια παρουσίαση με θέμα την ιστορία των Αποθηκευτικών μέσων, αλλά θα διατεθεί και ένα PC για μάθημα συναρμολόγησης για να δουν όσοι ενδιαφέρονται τα μέρη από τα οποία αποτελείται ένας υπολογιστής αλλά και τι κάνει το καθένα, όπως επίσης να δοκιμάσουν και οι ίδιοι να το συναρμολογήσουν μόνοι τους.

Η έκθεση θα είναι ανοικτή από τις 10πμ μέχρι τις 8μμ και η είσοδος θα είναι ΕΛΕΥΘΕΡΗ.

Για περισσότερες λεπτομέρεις μπορείτε να δείτε στο ποστ της ανακοίνωσης της έκθεσης στο φόρουμ μας :

http://www.retrocomputers.gr/forum/ektheseis-i-y-kai-konsolon/17464-12i-ekthesi-retro-ypologiston-kai-konsolon-apo-to-retrocomputers-gr

Ευχαριστούμε πολύ.
 
Να δούμε πότε θα αξιωθώ να κατέβω να τα πούμε από κοντά...μακάρι να ήμουν εκεί....ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ σε όλη την ομάδα !!! :D
 
Φυσικα και θα περασω!
 
Kαλη επιτυχια παιδια!!Φυσικα και θα περασω (αν και θα ηθελα να ημουν ως εκθετης..)
 
geoanas είπε:
Να δούμε πότε θα αξιωθώ να κατέβω να τα πούμε από κοντά...μακάρι να ήμουν εκεί....ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ σε όλη την ομάδα !!! :D
Εσύ κοίτα να κατέβεις πρώτα Θεσσαλονίκη και μετά βλέπεις και για Αθήνα :flower:

Καλή επιτυχία στην έκθεση παιδιά :)
 
Ευχαριστούμε παιδιά για τα καλά σας λόγια :)
 
Mπράβο σας παίδες. :thumbup: Εύχομαι τα καλύτερα !!
 
Συγχαρητήρια σε όλη την καταπληκτική ομάδα του RETROCOMPUTERS! Εξαιρετική έκθεση με πολύ κόσμο και κυρίως πολλά νέα παιδιά, που εξερευνούσαν με ενθουσιασμό τα υπέροχα ρετρό εκθέματα!

RC-12.jpg

RC-1.jpg

RC-2.jpg

RC-3.jpg

RC-4.jpg

RC-5.jpg

RC-6.jpg

RC-7.jpg

RC-8.jpg

RC-9.jpg

RC-10.jpg

RC-11.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατι λιγο που αργησε ο Γρηγορης να ερθει.... :p

κατι που δεν λειτουργουσε το ρημαδι το GPS.... :p

...ευτυχως την λυση,την εδωσε ο παλιος καλος χαρτης οδηγος.... :p

κατι που ψιλοψαχνομασταν στα στενα.... :p ...παραλιγο να χαναμε την εκθεση! :precry:

Ευτυχως ομως πηγαν ολα πριμα και πλεον μπορω να πω την κλισε φραση....

"Ω,ναι....ημουν κι εγω εκει!!!!" :d@redevil

Ειχα την τιμη και την χαρα - επιτελους αξιωθηκα δηλαδη - να παραβρεθω για πρωτη φορα στην εκθεση που διοργανωσε το Retrocomputers.gr. :)

Καταρχας τα συγχρητηρια μου στον Φωτη και στα υπολοιπα παιδια για την οργανωση και για την ευκαιρια που μας

εδωσαν να δουμε απο κοντα παλιους ρετρο υπολογιστες. :bow:

Ακολουθει πλουσιο φωτορεπορταζ και ζητω εκ των προτερων συγνωμη για τον ογκο των φωτο

αλλα πρωτη φορα ηταν βλεπετε.... #)

Τα παραπανω λογια ειναι περιττα....ας μιλησουν οι φωτογραφιες! ;)

Τα ρετρομασινια....

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Κι αλλα ρετρομασινια και τευχη περιοδικων....

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Μερικα "μηλα" για τους Apple fans.... ;)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Η τελευταια φωτο εχει και μινι κουιζ...."Ποιο μελος μπορει να απεικονιζεται στην αριστερη οθονη?"... ::)

Ρετροκονσολες....

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Θα παρατηρησατε βεβαια οτι SEGA και Nintendo ειναι διπλα-διπλα.....οχι για να μην λετε διαφορα.... :p

Handhelds...

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Διαφορα καλουδια...

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Και για το τελος.....ενα παιδακι που το καταευχαριστηθηκε και δεν ελεγε να ξεκολλησει απο τα ρετρομασινια.... :p

attachment.php


attachment.php


Αυτα. :)

Αντε...και στην επομενη! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστούμε παιδιά για τα καλά σας λόγια και για το πολύ πλούσιο φωτογραφικό υλικό! :) Χαίρομαι που όλοι μαζί περάσαμε καλά!

Χαρήκαμε που τα είπαμε από κοντά με τη Νιόβη και το Σταύρο για πρώτη φορά αφού συνομιλήσαμε μαζί και με κάποια άλλα μέλη της ομάδας και περιηγηθήκαμε λίγο στα ρετρο μηχανήματα (τον Σταύρο τον είχα ήδη γνωρίσει σε μια κοπή πίτας του retromaniax) ;)
 
Μπράβο Σταύρο...εκπληκτικό φωτογραφικό αφιέρωμα...τίμησες τα παιδιά με το παραπάνω !! ;)

κατι που δεν λειτουργουσε το ρημαδι το GPS.......ευτυχως την λυση,την εδωσε ο παλιος καλος χαρτης οδηγος....

κατι που ψιλοψαχνομασταν στα στενα.......παραλιγο να χαναμε την εκθεση!
:rofl:

Η τελευταια φωτο εχει και μινι κουιζ...."Ποιο μελος μπορει να απεικονιζεται στην αριστερη οθονη?"...
Κύριε ! Κύριε !...Να το πω ; Να το πω ;

:D
 
Συγχαρητηρια για την διοργανωση!

@Stayros,NIOBH Ευχαριστουμε για τις φωτογραφιες!!
 
Πολύ ωραίες οι εικόνες ΝΙΟΒΗ και Σταύρο! Βλέπω ο Γρηγόρης τίμησε δεόντως τα μηχανήματα :) . Respect στο Odyssey, τα 3D στο Master System converter πάνω στο Mega Drive αλλά και το Power Glove. Και του χρόνου με υγεία.
 
Φανταστικό το φωτο-ρεπορτάζ από ΝΙΟΒΗ και Σταύρο!!!

Πραγματικά ένιωσα οτι ήμουν εκεί...

Φώτη, να είστε όλοι καλά, να κρατάτε τη φλόγα αναμμένη! :thumbup:

Έτσι που τα είδα όλα (περιοδικά, κασσέτες, δισκέτες), ένιωσα μια ανασφάλεια και θέλω να ρωτήσω:

Έχετε χάσει κάποιο κομμάτι, στις εκθέσεις που κατα καιρούς διοργανώνετε;
 
Fotis_kfor είπε:
Ευχαριστούμε παιδιά για τα καλά σας λόγια και για το πολύ πλούσιο φωτογραφικό υλικό! :) Χαίρομαι που όλοι μαζί περάσαμε καλά!
Χαρήκαμε που τα είπαμε από κοντά με τη Νιόβη και το Σταύρο για πρώτη φορά αφού συνομιλήσαμε μαζί και με κάποια άλλα μέλη της ομάδας και περιηγηθήκαμε λίγο στα ρετρο μηχανήματα (τον Σταύρο τον είχα ήδη γνωρίσει σε μια κοπή πίτας του retromaniax) ;)
Προσωπικα να πω ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον Φωτη,που μου εδωσε την ευκαιρια,μεσω της εκθεσης,να δω απο κοντα

για πρωτη φορα ρετρο μηχανηματα που μεσουρανουσαν - και μεσα απο την αγαπη των παιδιων συνεχιζουν να μεσουρανουν - κατα το παρελθον.

Να ΄σαι καλα Φωτη!!! :thanx2:

Καλα να ειμαστε και να κανουμε την τρελα μας -οποια και να ειναι αυτη - τα υπολοιπα μας ειναι αδιαφορα!!!! ;)

geoanas είπε:
Μπράβο Σταύρο...εκπληκτικό φωτογραφικό αφιέρωμα...τίμησες τα παιδιά με το παραπάνω !! ;)
Το λιγοτερο που μπορουσα να κανω....:[

geoanas είπε:
Κύριε ! Κύριε !...Να το πω ; Να το πω ; :D
Μιας και σηκωσες πρωτος χερακι εσυ Γιωργακη...αντε....πεστο!!! :D

Ajax87 είπε:
@Stayros,NIOBH Ευχαριστουμε για τις φωτογραφιες!!
Να 'σαι καλα Γιαννη!!! :thumbup:

johnny19818 είπε:
Πολύ ωραίες οι εικόνες ΝΙΟΒΗ και Σταύρο!
Να 'σαι καλα επισης Γιαννη!!! :)

johnny19818 είπε:
Βλέπω ο Γρηγόρης τίμησε δεόντως τα μηχανήματα :) .
Βρε μιλαμε δεν ειχε σηκωμο.....δεινος gamer!!!!! :D

Αν και εχω την εντυπωση οτι θα μου γυρισει boomerang αυτη η δηλωση.....
smiley-music037.gif
"]
smiley-music037.gif
[/url]




DINO είπε:
Φανταστικό το φωτο-ρεπορτάζ από ΝΙΟΒΗ και Σταύρο!!!Πραγματικά ένιωσα οτι ήμουν εκεί...

Σε ευχαριστω πολυ Ντινακο,να 'σαι καλα!!! :thanx2:
 
stayros είπε:
Βρε μιλαμε δεν ειχε σηκωμο.....δεινος gamer!!!!! :D
Αν κρίνω από τις εικόνες δεν τον αδικώ καθόλου. Όλα τα τεχνολογικά επιτεύγματα της βιομηχανίας των βιντεοπαιχνιδιών στα πόδια σας.:dribble:
 
Ευχαριστούμε παίδες για τις φωτογραφίες και το οφθαλμόλουτρο.

Ερώτηση. Εκείνον τον κύβο τον έλυσε κανείς? Δεν μπορώ να βλέπω κύβους άλυτους!!! :p

Αν δεν απαντήσει σωστά ο geoanas (λέμε τώρα :p ) θα απαντήσω εγώ :D

Τέλος συγχαρητήρια στα παιδιά για την έκθεση.
 
Kambia είπε:
Ερώτηση. Εκείνον τον κύβο τον έλυσε κανείς? Δεν μπορώ να βλέπω κύβους άλυτους!!! :p
Ο καθενας με τον πονο του.... :p

Kambia είπε:
Ευχαριστούμε παίδες για τις φωτογραφίες και το οφθαλμόλουτρο.
Οτι μπορουμε κανουμε... #)

Kambia είπε:
Αν δεν απαντήσει σωστά ο geoanas (λέμε τώρα :p ) θα απαντήσω εγώ :D
Αν δεν απαντησει σωστα ο Γιωργης - υποθετικα παντα.... :p - θα μας πνιξει η σκονη απο το Ντουμπάι !!!:biglaugh:
 
Εεεε, λοιπόν ...δεν απαντώ :D

Θα αφήσω τον πρωταγωνιστή της φωτογραφίας να μιλήσει μόνος του εις άπταιστα "Ντουμπαιανά! (Ουάου !!!) :supergrin:

Να συμπληρώσω δίνοντας τα συγχαρητήρια μου στη ΝΙΟΒΗ :thumbup: για τις δικές της φωτογραφίες (αλλά και για τον καταιγισμό πληροφόρησης τις τελευταίες μέρες !) ...αλλά και στα παιδιά :thumbup: για την όρεξη, το μεράκι τους και τις τόσο πετυχημένες διοργανώσεις τους !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
rm.jpg β¦β¦β¦.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα