12" GT65 Πρασινο monitor σε εγχρωμο..

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
62
Τελευταια μου εχει καρφωθει μια σκεψη που λογικα πρεπει να ειναι υλοποιησιμη. Το εγχρωμο monitor ηταν οτι λατρεψα πιτσιρικας στον 6128. Για καποιο λογο παντως το μικροτερο μεγεθος του πρασινου ηταν ενας μαγνητης αδικαιολογητης προελευσης! Και το κακο ειναι πως ακομα και σημερα εξακολουθω να λατρευω το μινιμαλιστικο 12" πρασινο μονιτορακι στον σχεδιασμο του διπλα σε ενα 6128! Τωρα παμε στα δυσκολα.. καλο και αγιο το πρασινο, αλλα amstrad εγχρωμος απλα σκοτωνει! :)

attachment.php


Eιναι παρανοια ρε σεις? Γιατι μου φαινεται απλα τελειο?! :)

Η σκεψη που εχω ειναι διμερης αλλα παντα με την ιδια βαση. Να κρατηθει το εξωτερικο ενος GT65 και στο εσωτερικο του να τοποθετηθει ενα μινι τροφοδοτικο καθως και:

- 12" εγχρωμο rgb monitor (ναι ξερω, αν βρω να σφυριξω κλεφτικα και του Atari ST το αποκλειουμε γιατι δεν χωραει εκει μεσα!).

- 12" εγχρωμη crt τηλεοραση με scart

Το πρωτο για το 12" monitor ειναι λογικα πανδυσκολο να βρεθει, εκτος αν μακελεψουμε κανενα Macintosh που αν θυμαμαι καλα ειχε 12αρι εγχρωμο (και μετα ποιος τον ακουει τον shock που θα μας παρει με το δικανο!). Η σκεψη για τηλεοραση 12" απο αυτες του κιλου σε CRT ακουγεται σαν too good to be true αλλα γιατι να μην γινεται? Το μονο που δεν εχω ιδεα πως θα ταιριαζει ειναι στο κοιλωμα που κανει το GT65 για την οθονη, αν δηλαδη ολες οι CRT εχουν standard κοιλη επιφανεια, η θα κανει κενα. Αν ειναι κανενας τεχνικος τηλεορασεων που να εχει δει διαφορα το ματι του, ας ριξει μια ενημερωση.

Σαν ιδεα πως ακουγεται? Ειναι κανιβαλισμος (καλα, οκ, ειναι δεν λεω!!) η μια καλη λυση που εκτος του να ικανοποιει περιεργα γουστα (!) να δινει ζωη και σε τυχον χαλασμενα πρασινα monitor? (o simonkey αν δεν κανω λαθος ειχε ενα τετοιο). Καθε σκεψη ευπροσδεκτη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και όπως είδες και μόνος σου...

...μιάμιση ώρα μετά, κανένας δεν απήντησε...

Αυτό και μόνο, θα πρέπει να σε βάλει σε σκέψεις, όσον αφορά το... γκουχ γκουχ... εγχείρημά σου!
 
Ace είπε:
...μιάμιση ώρα μετά, κανένας δεν απήντησε...
Αυτό και μόνο, θα πρέπει να σε βάλει σε σκέψεις, όσον αφορά το... γκουχ γκουχ... εγχείρημά σου!
Xαχαχαχαχα, τοσο ασχημα το τραβηξα ρε Ace? :) Δεν πτοουμαι, θα περιμενω και αλλο! Δεν μπορει, ολο και καποιος ψυχακιας θα εχει σκεφτει κατι αναλογο!! :)
 
Να, ορίστε...

...ρώτα το παιδί εδώ, όλο και κάποια ιδέα μπορεί να σου δώσει!

attachment.php


:D :D :D
 
Λοιπον αυτο το ειχα σκεφτει και εγω γιατι οντως το μικρο μεγεθος του GT65 ειναι πειρασμος..αντε ομως να βρεις 12αρα εγχρωμη crt (και αν θα βρεις ο καθοδικος σωληνας θα ειναι τοσο μακρυς που δεν θα χωραει...).Αρα η μονη λυση ειναι να βαλεις μεσα μια TFT μονο που θα ειναι...καπως..παντως αν ειχα ενα μη λειτουργικο GT65 θα το δοκιμαζα :)
 
angel_grig είπε:
και αν θα βρεις ο καθοδικος σωληνας θα ειναι τοσο μακρυς που δεν θα χωραει...
Eχω μια ανορθοδοξη λυση για αυτο. Σκεφτηκα αν ολα τα αλλα αποτυχουν και δεν βρεθει αναλογου μηκους εντοσθια, να μπει φλατζα απο mdf μιας ιντσας (η οσο χρειαστει αναλογα το μηκος του καθοδικου) αναμεσα στο εμπρος μερος της οθονης και του πισω κελυφους, σαν ενα frame-τοστ αναμεσα τους ωστε να δωσει το καταλληλο μηκος. Αλλα εχω δει κατι 12αρες CRT TV σε praktiker ανα καιρους που μπορω να σου πω πως ειναι πιο μικρες στο μηκος και απο το GT65. Χμ... οσο το σκεπτομαι τοσο ψηνομαι! :) 12αρακι εγχρωμο και ολες οι καλωδιωσεις μεσα στα original καλωδια θα ειναι ολα τα λεφτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορώ να πω οτι η ιδέα είναι μεν παρανοϊκή αλλά μου αρέσει!
 
Θα χρειαστείς πολύ τύχη γιατί ο καθοδικός θα πρέπει να έχει συν τις άλλοις και την ίδια καμπυλότητα με το πράσινο καθοδικό. Διαφορετικά ίσως να χρειαστεί να "στοκάρεις" τα κενά :)
 
phil_vr είπε:
Eχω μια ανορθοδοξη λυση για αυτο. Σκεφτηκα αν ολα τα αλλα αποτυχουν και δεν βρεθει αναλογου μηκους εντοσθια, να μπει φλατζα απο mdf μιας ιντσας (η οσο χρειαστει αναλογα το μηκος του καθοδικου) αναμεσα στο εμπρος μερος της οθονης και του πισω κελυφους, σαν ενα frame-τοστ αναμεσα τους ωστε να δωσει το καταλληλο μηκος. Αλλα εχω δει κατι 12αρες CRT TV σε praktiker ανα καιρους που μπορω να σου πω πως ειναι πιο μικρες στο μηκος και απο το GT65. Χμ... οσο το σκεπτομαι τοσο ψηνομαι! :) 12αρακι εγχρωμο και ολες οι καλωδιωσεις μεσα στα original καλωδια θα ειναι ολα τα λεφτα.
Phil γινεται η πατεντα αλλα εισαι σιγουρος οτι ειναι 12αρες οι TV στα praktiker? Γιατι εδω και χρονια δεν νομιζω να εχω δει..ειναι συνηθως ή 14 ή 10 ιντσες...

nkarytia είπε:
Θα χρειαστείς πολύ τύχη γιατί ο καθοδικός θα πρέπει να έχει συν τις άλλοις και την ίδια καμπυλότητα με το πράσινο καθοδικό. Διαφορετικά ίσως να χρειαστεί να "στοκάρεις" τα κενά :)
Ας βρουμε 12αρα και μετα κατι θα κανουμε και γι'αυτο...
 
Mission Impossible.

Μάλλον σε πείραξε η ακτινοβολία του πράσινου. :p
 
Παντως ηταν spooky το θεαμα της πρασινης οθονης του CPC στην κοπη της Αθηναικης πιτας υπο το bluelight φωτισμου. Σχεδον αποκοσμο :p
 
Ναι, glow in the dark χωρίς ρεύμα.

Μέχρι X-Files έφτανε. :)
 
Μακάρι να τα καταφέρεις φίλε Phill!!! Είναι πράγματι πολύ ενδιαφέρον project!

Εγώ πάντα απορούσα, γιατί είχαν φτιάξει το πράσινο μόνιτορ τόσο όμορφο εμφανισιακά ,καθώς είχε όπως και να το κάνουμε μία "computerίστικη" εμφάνιση, ενώ είχαν κάνει το έγχρωμο, να μοιάζει σαν άσχημη τηλεόραση! Το μόνο που με χάλαγε στο έγχρωμο μόνιτορ, ήταν η εμφάνισή του... Ας κρατούσαν τουλάχιστον το ίδιο design...
 
nkarytia είπε:
Θα χρειαστείς πολύ τύχη γιατί ο καθοδικός θα πρέπει να έχει συν τις άλλοις και την ίδια καμπυλότητα με το πράσινο καθοδικό. Διαφορετικά ίσως να χρειαστεί να "στοκάρεις" τα κενά :)
Στοκαρισμα οχι, λιμαρισμα ισως. Το θεμα ειναι πως οσες τηλεορασεις εχω δει εχουν σχεδον στανταρ καμπυλες αναλογα με την διασταση της οθονης τους (πχ μια παλια sony 14αρα και μια jvc 14αρα που εχουμε εχουν ανεπαισθητες διαφορες μεταξυ τους και με το ματι μετρημα διπλα στο CTM της Amstrad δειχνουν πανομοιοτυπες σε μεγεθος), οποτε ισως να τυχαινουν καποιας σταθερας στον σχεδιασμο τους αλλα απο την αλλη ολα ειναι απλες παρατηρησεις με το ματι.

angel_grig είπε:
Phil γινεται η πατεντα αλλα εισαι σιγουρος οτι ειναι 12αρες οι TV στα praktiker? Γιατι εδω και χρονια δεν νομιζω να εχω δει..ειναι συνηθως ή 14 ή 10 ιντσες...
Εχω δει 12αρια τοσο στο praktiker ανα καιρους, και ειχε και μια 12αρα εγχρωμη το lidl παλιοτερα και ειχα πετυχει και στα carrefour αρκετες φορες. Ειναι budget τηλεορασεις της σειρας κυριως και οχι απο γνωστες μαρκες, αλλα κυκλοφορουν. Το θεμα ειναι πως δεν ειχα ψηθει τοσο ωστε να χτυπησω καμια για εγχειρηση! :)

Maddog είπε:
Mission Impossible.Μάλλον σε πείραξε η ακτινοβολία του πράσινου. :p
Τα mission impossible ειναι του τομ κρουαζιεροπλοιου! Ο phil δεν ξερει απο τετοια! :) Να ειχα πρασινο να ελεγα ρε συ doc αλλα εγχρωμο ειχα και αν εχουν τιμησει κατι τα cpc ειναι σιγουρα το πρωτο συνθετικο του ονοματος τους, αλλα παντα χαζευα το 12αρι που ηταν συμμαζεμενο και πιο ταιριαστο αισθητικα στα cpc απο το ογκωδες εγχρωμο. Ισως να φταιει και ο ST που συνηθισα στο 12αρι του!!

Stanfromgreece είπε:
Μακάρι να τα καταφέρεις φίλε Phill!!! Είναι πράγματι πολύ ενδιαφέρον project!Εγώ πάντα απορούσα, γιατί είχαν φτιάξει το πράσινο μόνιτορ τόσο όμορφο εμφανισιακά ,καθώς είχε όπως και να το κάνουμε μία "computerίστικη" εμφάνιση, ενώ είχαν κάνει το έγχρωμο, να μοιάζει σαν άσχημη τηλεόραση! Το μόνο που με χάλαγε στο έγχρωμο μόνιτορ, ήταν η εμφάνισή του... Ας κρατούσαν τουλάχιστον το ίδιο design...
Nα δουμε ποτε θα μπει σε εφαρμογη stan. Aκομα εχω τις ηθικες αναστολες στο θεμα του κανιβαλισμου! Να ηταν κανενα ZX θα το ειχα βαλει στα καρβουνα ηδη! :) Το εγχρωμο το προοριζε ο sugar και σαν double-feature τηλεοραση οταν το πασαριζε με το tuner. Και στις διαστασεις αυτες ηταν απολυτα λογικο και για αυτο εμοιαζε περισσοτερο με τηλεοραση παρα με monitor ωστε να μην ξενιζει στην σχεδιαση του. Τωρα για τις σκεψεις σου, και εγω θα ηθελα πολυ να εβγαζε στο μικρο 12αρι τοσο το εγχρωμο οσο και το πρασινο, αλλα..
 
Phil, ζόρικο μου φαίνεται το εγχείρημα (αν και σε κάτι τέτοια, εσύ έχεις αποδειχθεί σκέτος... MacGyver :D ).

Προσωπικά, ακόμα και αν είχα τις τεχνικές γνώσεις (που δεν τις έχω), δύσκολα θα επιχειρούσα κάτι τέτοιο. Εύχομαι καλή επιτυχία αν το παλέψεις πάντως. :)
 
Nα εισαι καλα billy! Εχω σκεφτει και τις παραμετρους που να δικαιολογουν τον κανιβαλισμο σε ερωτησεις στυλ "Οκ, οποτε θα καταστρεψεις το πρασινο.. αμαρτια, κλπ". Εχω βρει λυση ωστε να υπαρχουν σε ενα 12αρι τοσο το εγχρωμο οσο και το πρασινο. Σαν εγχρωμο ειναι ολα αυτονοητα. Για το πρασινο, αρκει η μειωση των χρωματων απο το remote control (που λογικα θα κρατηθει για ευνοητους λογους και θα μπαινει στο πισω μερος να μην φαινεται πουθενα) ωστε να δειχνει η εγχρωμη τηλεοραση ασπρομαυρα πια, και επειτα εχω σκεφτει για μια λεπτη πρασινη διαφανη μεμβρανη κομμενη στο χιλιοστο ωστε να μπαινει μπροστα και να κανει το πρωην πρασινο μονιτορ.. πρασινο, οπως ειχαν δηθεν χρωμα οι παλιες ασπρομαυρες τηλεορασεις με τις μεμβρανες με τις χρωματιστες ζωνες. Εχω μερικες ιδεες ακομα billy, να δουμε και τι αλλο θα μου βγει στην πορεια! :)
 
Λοιπόν... μόλις διάβασα το θέμα και είπα να το σχολιάσω με μερικά φωνήεντα!!! αααααααααααΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!
 
Οταν μου είπες για αυτό το εγχείρημα στην κοπή της πίτας νόμιζα οτι έχεις γίνει πιτα! Αλλα τώρα βλέπω οτι δεν αστειεύεσαι!!! Μια πολύ καλή πηγή ηλεκτρονικού υλικού και οθονών crt είναι ένα μαγαζί στο Περιστέρι που έχει τα πάντα, αλλά από οτι κατάλαβα χρειάζεσαι τηλεόραση και όχι οθόνη. Δεν θυμάμαι όμως στα Praktiker κλπ να έχει τηλεοράσεις 12ρες. Τεσπα αν βρείς καμία τσίμπα την και πέρνα από εδώ μια βόλτα να πάρεις και άλλη μία GT65 αυτή με την εσοχή που την πιάνεις από πάνω. ΟΘΟΝΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Εγώ για να moddεψω ένα gameboy χάλασα 5.
 
Χαχαχα, να εισαι καλα ρε maxouli. Η αληθεια ειναι πως δεν κολαω στις τεχνικες λεπτομερειες η στο πως θα υλοποιηθει.. ο κοσμος να ερθει αναποδα it can be done, δεν ειναι αυτο το θεμα. Το θεμα ειναι πως ειναι τα μονα μηχανηματα που σεβομαι και νιωθω σαν να μου εχουν κοψει τα χερια αν ειναι να γινει το παραμικρο πανω τους. Εκει κολαω, στο οτι λυπαμαι να σφαχτει ενα πρασινο μονιτορακι για ενα τετοιο εγχειρημα. Εχω βαλει χερι και εχω βαψει 1000αρες, εχω ξεκοιλιασει και εχω παιξει lego με τα VCS, εχω κανει βιδες τα CoCo και εχω ανοιξει βαφειο με τους STFM και δεν ενιωσα ποτε αφορισμενος! Ελα που δεν μου παει η καρδια να κανω το παραμικρο σε CPC!!! Εδω ενιωσα καπως ανοιγοντας το CPC για να βαλω λαστιχακι στο drive, ποσο μαλλον να ξεκινησω κατι τετοιο! Εξακολουθω να το σχεδιαζω παντως και σιγουρα καποια στιγμη θα το φτιαξω.

Υπαρχει και αλλο ενα εγχειρημα που υπαρχει σε μια ακρη του μυαλου μου αλλα εκει θα πεσει τρελο πριονισμα και κοψε ραψε, που δεν τολμω καν να το αναφερω γιατι θα με σταυρωσετε αναποδα!! :) (και αυτο σε σταδιο σχεδιασμου αν και θα αλαξει την μορφη ενος CPC οριζοντια και καθετα)!
 
phil_vr είπε:
Χαχαχα, να εισαι καλα ρε maxouli. Η αληθεια ειναι πως δεν κολαω στις τεχνικες λεπτομερειες η στο πως θα υλοποιηθει.. ο κοσμος να ερθει αναποδα it can be done, δεν ειναι αυτο το θεμα. Το θεμα ειναι πως ειναι τα μονα μηχανηματα που σεβομαι και νιωθω σαν να μου εχουν κοψει τα χερια αν ειναι να γινει το παραμικρο πανω τους. Εκει κολαω, στο οτι λυπαμαι να σφαχτει ενα πρασινο μονιτορακι για ενα τετοιο εγχειρημα. Εχω βαλει χερι και εχω βαψει 1000αρες, εχω ξεκοιλιασει και εχω παιξει lego με τα VCS, εχω κανει βιδες τα CoCo και εχω ανοιξει βαφειο με τους STFM και δεν ενιωσα ποτε αφορισμενος! Ελα που δεν μου παει η καρδια να κανω το παραμικρο σε CPC!!! Εδω ενιωσα καπως ανοιγοντας το CPC για να βαλω λαστιχακι στο drive, ποσο μαλλον να ξεκινησω κατι τετοιο! Εξακολουθω να το σχεδιαζω παντως και σιγουρα καποια στιγμη θα το φτιαξω.
Υπαρχει και αλλο ενα εγχειρημα που υπαρχει σε μια ακρη του μυαλου μου αλλα εκει θα πεσει τρελο πριονισμα και κοψε ραψε, που δεν τολμω καν να το αναφερω γιατι θα με σταυρωσετε αναποδα!! :) (και αυτο σε σταδιο σχεδιασμου αν και θα αλαξει την μορφη ενος CPC οριζοντια και καθετα)!
CPC σε Tower;;; ;)

(αν είναι έτσι... το "κάθετα" σε πρόδωσε!)
 
Πίσω
Μπλουζα