13 Χρόνια αργότερα, ήρθε στην επιφάνεια ένα άγνωστο side quest του Final Fantasy IX!!

geo2004z

RetroMasteR
Joined
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.063
Αντιδράσεις
48
13 Χρόνια αργότερα από την κυκλοφορία του Final Fantasy IX, ανακαλύφθηκε ένα side quest άγνωστο εκτός Ιαπωνίας. Η ανακάλυψη φημολογείται ότι έγινε από διάφορα μέλη από το gamefaqs ή το youtube αλλά δε νομίζω ότι είναι σημαντικό να μάθουμε την αλήθεια. Εδώ ένα βίντεο από το youtube με το συγκεκριμένο sidequest.


Ο κύριος λόγος για τον οποίο έβαλα αυτή την είδηση ήταν η έκπληξη που ένιωσα μόλις έμαθα αυτό το νέο. Στη σημερινή εποχή που οι πληροφορίες τρέχουν με ταχύτητα φωτός, που εκατοντάδες παίκτες ξεζουμίζουν το κάθε παιγνίδι, παρά το ίντερνετ, τα φόρουμς και τον τύπο.... ένα side quest κρατήθηκε κρυφό στη δύση για 13 χρόνια. Εάν αυτό δεν είναι η μαγεία των video games, τότε τι είναι?
 
Ωραία φάση για το πιο αγαπημένο μου Final Fantasy!! :)
 
Υπαρχουν δεκαδες παιχνιδια που κυκλοφορησαν ακομα και 30 χρονια πριν και υπαρχουν πραγματα που ανακαλυφθηκαν γιαυτα την σημερινη εποχη.Γιαυτο λοιπον πολυ καλη φαση αυτο με το side quest του πολυ αγαπημενου final fantasy ΙΧ του τελευταιου κλασικου fιnal fantasy πριν αρχισει η καθοδικη πορεια προς τον γκρεμο απο το κατω του μετριου FF X και μετα.
 
Μακάρι όλα τα μέτρια παιχνίδια να ήταν επιπέδου Final Fantasy X. Είναι διαφορετικό να νιώσει κάποιος απογοήτευση για κάτι κατώτερο των προσδοκιών του κι άλλο να το ισοπεδώνει. Εκτός κι αν μπουν ισχυρά επιχειρήματα στη μέση..τα οποία θα στηρίξουν μία εναλλακτική θέση.

Geo2004z, πραγματικά καταπληκτική ανακάλυψη.

Το εκνευριστικό είναι ότι...ήδη εμφανίζονται οι "μετά ανακάλυψης" προφήτες gamers και λένε ότι το γνώριζαν αλλά κατά περίεργο τρόπο κανείς δεν το είχε αναφέρει.
 
Το final fantasy X για μενα ειναι ενα μετριο παιχνιδι που ο μονος λογος που εκανε επιτυχια ηταν λογο των γραφικων του και λογο του οτι ηταν το πρωτο FF σε μια νεα κονσολα οπως το ps2.Πολυ μικρο σε διαρκεια,γραμμικο και βαρετο μεχρι θανατου που μονο απο το χερακι δεν σε επερνε να σε παει στο επομενο σημειο ωστε να συνεχιστη η ιστορια και καμια σχεση με τα προηγουμενα διαμαντια της snes εποχης οπως τα FF V και VI.Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη λογο των δεικων μου γουστων ,δεν με νοιαζουν τα γουστα αλλων αλλα και δεν προσπαθω να πεισω κανεναν για τα δεικα μου.
 
Διαφωνώ αλλά η τοποθέτησή σου είναι πολύ καλύτερη από πριν. Και φυσικά κάθε άποψη είναι σεβαστή, δεν τίθεται θέμα σε αυτό.
 
Συμφωνώ με τον scatman που διαφωνεί με τη σειρά του με τον candy. :p

Το FF X για μένα ήταν έπος!! Η τότε Squaresoft προσέθεσε όσες καινοτομίες χρειάζονταν ώστε να το αγαπήσουν οι κλασικοί λάτρεις της σειράς καθώς και εκείνοι που δεν είχαν σχέση με τη σειρά! Το σύστημα αύξησης επιπέδου και εμπειρίας, το γνωστό level-up δηλαδή, έδινε στον παίκτη τη δυνατότητα να ακολουθήσει συγκεκριμένη στρατηγική. Η απόλυτη ευτυχία ενός λάτρη παιγνιδιών rpg και στρατηγικής!!

Όπως και ναι χει, εδώ η συζήτηση είναι για άλλο θέμα. Respect στους ανθρώπους που ανέπτυξαν, σχεδίασαν και υλοποίησαν έναν τίτλο με μυστικά που έμειναν κρυφά για τόσα χρόνια. Η σημερινή βιομηχανία παιγνιδιών έχει ανάγκη από τέτοια μυαλά....
 
Πίσω
Μπλουζα