193 in 1 Multi Jamma board

Badge

RetroN00b
Joined
14 Οκτ 2007
Μηνύματα
24
Αντιδράσεις
1
Έχεις ένα arcade cabinet που έχει ψοφήσει η πλακέτα;

Βαρέθηκες να παίζεις το ένα και μοναδικό παιχνίδι που έχει το cab σου;

Θέλεις να έχεις επιλογή του παιχνιδιού με το οποίο θα ασχοληθείς;

Δε θες να μπλέξεις με PC-to-arcade monitor και keyboard encoder λύσεις;

Μη στεναχωριέσαι και μην απελπίζεσαι φίλε retrogamer. Η ΑΜΑΝ telemarketing είναι εδώ, με σεβασμό στον συνειδητοποιημένο φίλο των παλιών ηλεκτρονικών, και δίνει τη λύση με αυτή τη θαυματουργή πλακέτα.

img1.jpg


Ουσιαστικά πρόκειται για μία "Κινεζιά", η οποία αναλαμβάνει να εφοδιάσει το cabinet σας με ούτε ένα ούτε δύο, αλλά 193 παιχνίδια. Η λίστα είναι άκρως εντυπωσιακή και περιλαμβάνει σχεδόν όλα τα NeoGeo (δυστυχώς όχι το αγαπημένο μου Neo Turf Masters) αρκετά Capcom και μπόλικα άλλων εταιριών. Αν θέλετε να δείτε λίστα, κάντε ένα κλικ εδώ.

Με το που θα της δώσετε τροφοδοσία θα σας υποδεχτεί η εξής οθόνη :

img2.jpg


Από εκεί και εφόσον πατήσετε Start το παιχνίδι θα φορτώσει και θα έχει ήδη το credit που του έχετε ρίξει. Η απόδοση των παιχνιδιών είναι πάρα πολύ καλή, και οι ακόλουθες εικόνες είναι από τηλεόραση CRT και Supergun.

img3.jpg


img4.jpg


Οι χρόνοι φορτώματος των παιχνιδιών έχουν κρατηθεί σε λογικά επίπεδα, με τα Metal Slug να κυμαίνονται γύρω στα 30 secs. Τα Capcom φορτώνουν σχεδόν αστραπιαία.

Η τιμή της, για αυτά που κάνει, είναι πάρα πολύ λογική, και με λίγο ψάξιμο δε θα δυσκολευτείτε να τη βρείτε σε τιμές ακόμα καλύτερες από τις διαφημιζόμενες.

Όσοι λοιπόν έχετε καμπίνες (και όσοι δεν έχετε στείλτε ένα pm, έχω άλλα δύο sources που θα ήθελα να τσεκάρουμε παρέα όλοι μαζί), βουρ στον πατσά χωρίς δεύτερη σκέψη.
 
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!

Θα σου σπάσω τα μούτρα ρεεεεεεεεεεεεεε!!!!!! Μην τα πετάς έτσι απότομα και πάθουμε καμια καρδιά!!!!!

Δε μου λες, μιας και παίζει και Neogeo υποθέτω ότι είναι όλα horizontal ε; Ποιότητα εικόνας; Ηχος; Βλέπω το supergun δουλευει υπερωρίες.

Είδα Location:Greece. Αλλά γιατί είναι στα γερμανικά και όχι στα αγγλικά, είναι περίεργο.

Badge είπε:
Όσοι λοιπόν έχετε καμπίνες (και όσοι δεν έχετε στείλτε ένα pm, έχω άλλα δύο sources που θα ήθελα να τσεκάρουμε παρέα όλοι μαζί), βουρ στον πατσά χωρίς δεύτερη σκέψη.

Πρώτα όμως να συμπληρώσουν 15 υπευθυνες δηλωσεις του Ν. 105 ότι δε διαθέτουν άλλη καμπίνα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχουμε, έχουμε!!! Ε telonie ? :D
 
\ είπε:
Δε μου λες, μιας και παίζει και Neogeo υποθέτω ότι είναι όλα horizontal ε; Ποιότητα εικόνας; Ηχος; Βλέπω το supergun δουλευει υπερωρίες.
Ναι, όλα είναι horizontal. Αν θες για vertical, κυκλοφορεί το iCade.

Από ποιότητα εικόνας και ήχου θα σας έχω νεότερα όταν θα το εγκαταστήσω στο cabinet-τραπεζάκι που έχω στο νησί.

\ είπε:
Πρώτα όμως να συμπληρώσουν 15 υπευθυνες δηλωσεις του Ν. 105 ότι δε διαθέτουν άλλη καμπίνα.
Δεν απαιτούνται και μη λες τέτοια, θα μας πάρουνε με τις πέτρες #)

Seriously, έχω δύο κινητά τηλέφωνα, εκ των οποίων ο ένας έχει 4 γόνδολες σε άριστη κατάσταση και ο άλλος διάφορα μηχανάκια για ζμπρώξιμο. Μάλλον θα οργανωθεί επόμενο raid και λίαν συντόμως :cool:
 
teflon είπε:
Εχουμε, έχουμε!!! Ε telonie ? :D
Βασίλη εσύ έχεις. Αν θέλεις να παίξεις κανένα παιχνίδι εκτός του robocop και του run'n'gun, τότε αγοράσέ το με κλειστά μάτια.
 
Ναι Βασιλη, με αυτή την πλακέτα ΚΑΘΑΡΙΣΕΣ!! Το μόνο που θα χρειαστείς είναι να κάνεις συντήρηση στην καλωδίωσή της και να λαδώσεις τα sticks.

Badge είπε:
και ο άλλος διάφορα μηχανάκια για ζμπρώξιμο. Μάλλον θα οργανωθεί επόμενο raid και λίαν συντόμως :cool:
Σκέφτομαι την τυπάκο με το φορτηγό που μας τα είχε μεταφέρει την τελευταία φορά :D

Badge είπε:
Ναι, όλα είναι horizontal. Αν θες για vertical, κυκλοφορεί το iCade.
Το έχω υπόψη μου αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Badge είπε:
και ο άλλος διάφορα μηχανάκια για ζμπρώξιμο. Μάλλον θα οργανωθεί επόμενο raid και λίαν συντόμως :cool:
Σκέφτομαι την τυπάκο με το φορτηγό που μας τα είχε μεταφέρει την τελευταία φορά :D
 
Aν χρειαστείτε βοήθεια (αφιλοκερδώς, δεν χρειάζομαι άλλη καμπίνα!), θα χαρώ να βοηθήσω παιδιά...
 
Gryzor είπε:
αφιλοκερδώς, δεν χρειάζομαι άλλη καμπίνα!)

Λογικό! Οι άλλοι θα φορτώνουν κι εσύ θα ψάχνεις για καμιά κρυμμένη κούτα με τζάμμες. :D
 
Χαχαα! ΟΚ, δεν θα έλεγα όχι αν υπάρχουν, αλλά σκεφτόμουνα να έρθω για τη χαρά και μόνο :) Και ξέρω ότι όσο περισσότερα χέρια και μέσες υπάρχουν τόσο καλύτερα...
 
Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, και ταυτόχρονα να δείξω τη χρήση της ανωτέρω πλακέτας, θα ήθελα να παρουσιάσω υπερήφανα την ολοκλήρωση του τελευταίου μου project.

Όπως θα δείτε, πρόκειται για την μετατροπή ενός custom cocktail arcade, το οποίο είχα αγοράσει το 2001 από ένα μαγαζί που έκλεινε έναντι 50.000 δρχ. Δεν ήταν σε καλή κατάσταση, όπως φαίνεται στις φωτογραφίες. Η τρύπα για την οθόνη ήταν τετράγωνη και τεράστια, το γυαλί χάλια, τα καλώδια ήταν χύμα, και το μόνο σωστό πάνω του ήταν το monitor. Η original πλακέτα του Tehkan έπαιξε για 3 μήνες και ύστερα παρέδωσε το πνεύμα. Δεν ασχολήθηκε με επισκευή και αποκατάσταση, έως και πριν δύο βδομάδες που με έπιασε ο πυρετός εργασιών και ιδού το αποτέλεσμα.

http://www.facebook.com/album.php?aid=19160&id=1189787404&l=52b96

Το πάνω μέρος αντικαταστάθηκε ολόκληρο από άλλο που φτιάχτηκε σε ξυλουργείο. Σχεδιάστηκε control panel με δύο μοχλούς και 4 πλήκτρα ανά παίκτη. Το τζάμι αντικαταστάθηκε με πολύ μικρότερο και σωστού σχήματος. Μπήκε κερματοδέκτης των 50c και κρυφό κουμπί για εισαγωγή credits. Αντικαταστάθηκε το τροφοδοτικό με σύγχρονο. Τέλος, τοποθετήθηκε η ανωτέρω πλακέτα και έτοιμο το αριστούργημα.

Για να μην σπαμμάρω το Facebook group των μελών του forum, πέταξα απλά μια φωτογραφία όπου περιέχεται το link για το album.
 
Μπράβο Νίκο,

εντυπωσιακό το αποτέλεσμα!!!

Το φινίρισμα στο ξύλο φαίνεται εξαιρετικό!!

Άντε καλό λιώσιμο τώρα
 
Μπράβο Νικ !

Οι μερακλήδες ξεχωρίζουν !! Και ο τζουκμποξ εκεί στο βάθος είναι τρέλα !!
 
Υπέροχο! Το μόνο που θα άλλαζα (γουστα αυτά...) είναι ένα φυμέ τζάμι αντί για διάφανο.
 
Πίσω
Μπλουζα