2 ή 4 πυρήνες;;;;

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
205
Το παλιό μου gaming rig μόλις έφυγε από κοντά μου. Πουλήθηκε. :precry:

Και επειδή όσο και αν έχω πορωθεί με το MSI WIND δεν μπορεί να παίξει το ρόλο ενός κύριου pc για πολύ καιρό, ήδη σχεδιάζω το επόμενο. :D

Έχω καταλλήξει σε κουτί, τροφοδοτικό, κεντρική πλακέτα, και είδος και ποσότητα μνήμης, ήδη έχω κάρτα γραφικών που θα παίξει προσωρινά μέχρι τα Χριστούγεννα μια και έπειτα θα πάω σε υλοποίηση crossfire και έχω ήδη 2 500άρηδες να περιμένουν.

Εδώ μπαίνει και το μεγάλο ερώτημα. Επεξεργαστής με 2 πυρήνες και μεγαλύτερη συχνότητα λειτουργίας, ή με 4 και μικρότερη;

Το μηχάνημα θα είναι αποκλειστικά για games, μια και το MSI είναι φανταστικότατο σαν κατεβαστήρι και θα παραμείνει σε αυτό το ρόλο μέχρι να τα φτύσει και να αντικατασταθεί με κάποιο άλλο.

Οθόνη θα κρατήσω την 22άρα LG αλλά πριν τα Χριστούγεννα θα αγοραστεί μια 24άρα μαζί με τις διπλές κάρτες γραφικών.

Ένας τετραπύρηνος σήμερα είναι καλή αγορά ή πεταμένα λεφτά; Τονίζω ότι το μηχάνημα θα είναι παιχνιδομηχανή και τίποτε άλλο, και ότι ο επεξεργαστής θα πρέπει να είναι αρκετά ισχυρός ώστε να σηκώσει 2 κάρτες 4870, μια και θα ήταν χαζομάρα να μπουν 2 τέρατα με επεξεργαστή χωρίς την απαραίτητη δύναμη.

Θυμίζω ότι δεν ασχολούμαι με overclocking και ουδέποτε με ενδιαφέρει να ασχοληθώ.

Σαν λειτουργικό επιλέχθηκαν ήδη τα Vista Ultimate 64bit, ακριβώς για το λόγο ότι το μηχάνημα θα ασχολείται με games και μόνο και πρέπει οι κάρτες γραφικών να αποδίσουν σε DX10 + περιβάλλον. Σαν μνήμη θα μπουν 8 giga οπότε πρόβλημα δεν θα υπάρξει.
 
Γιώργο,ομολογουμένως ακόμη και τώρα,τα games ΔΕΝ εκμεταλλεύονται τους 4 πυρήνες,άσε που για κάποια από αυτά μάλιστα έχουν αναφερθεί και προβλήματα (Crysis) που διορθώθηκαν φυσικά...

Έτσι έχει η κατάσταση τώρα.Τώρα όμως,και το τονίζω,διότι με δεδομένο και το ότι οι νέοι επεξεργαστές της Intel θα είναι....πολυπύρηνοι,θεωρώ αδύνατον να μην αρχίσουν οι κατασκευαστές να τους εκμεταλλεύονται...

(πώς θα αγοράσουμε άλλωστε όλοι νέο hardware ;; )

Τα ερωτήματα που προκύπτουν,για μένα προσωπικά είναι:Ανάμεσα σε ποιους επεξεργαστές έχουμε να διαλέξουμε ;Για πόσο καιρό υπολογίζεις ότι θα μείνεις με το σύστημα αυτό ;

Αν μου απαντήσεις σε αυτά,θα μπορέσω να σου πω πιο εμπεριστατωμένα μια γνώμη...
 
Οπωσδήποτε σε νέα γενιά Intel και σαν υποψήφιες επιλογές αναφέρω τις παρακάτω:

2 πυρήνες: Ε-8500. Εκπληκτικό κομμάτι με 150 ευρώ τελική τιμή.

4 πυρήνες: Q-9450. Με τίποτε στον 9300 δεν έχει αρκετή cache που τα παιχνίδια την εκμεταλεύονται πλήρως. Εκπληκτικό κομμάτι με 250 ευρώ όμως.

Η διαφορά στη συχνότητα είναι περίπου μισό GHZ υπέρ του 8500, ο οποίος είναι και 100 ευρώ φτηνότερος.

Το μηχάνημα θα κρατηθεί λιγότερο από δύο χρόνια. Σαν κάρτα γραφικών για 3 μήνες θα παίξει μια 8800GT με 512 ram. Έπειτα θα παίξουν 2 4870 σε διάταξη crossfire.
 
Αυτό το "όμως" που έβαλες δίπλα στην τιμή του Q-9450 με προβλημάτισε...

mobo,τι θα βάλεις αλήθεια ;
 
Για mobo θα παίξει αυτό το διαμαντάκι φίλε!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαλοοοοό..!! :thumbup:

Ρε Γιώργο,πέτα πάνω και τον Q-9450,αφού θα βάλεις αυτό το mobo,8 GB RAM,2x4870,νομίζω τα 100 επιπλέον ευρώ δε λένε κάτι ιδιαίτερο...

Άλλωστε μέσα σε αυτά τα 2 χρόνια που λες ότι θα το κρατήσεις,πιστεύω ότι οι πυρήνες θα παίζουν ρόλο πλέον...

Μη βάλεις διπύρηνο και το μετανιώσεις μετά.Βέβαια αρκετά τα 250 ευρώ για CPU,δε λέω,κι επειδή είμαστε ενόψει των νέων Intel επεξεργαστών,είναι ένα θέμα...

Αλλά επειδή μάλλον οι νέοι επεξεργαστές θα πηγαίνουν πακέτο με DDR3,εσένα δε σε "πιάνουν"...
 
Γιώργο θα σου πρότεινα με κλειστά αυτον "Core 2 Quad 9300 Tray s775/2,50" με μια απλή επιλογή στο bios στην μητρική πάει στα 3.0ghz χωρίς να ανεβάζει καν θερμοκρασία με 4 πυρήνες ..έχω τον ίδιο και απλά πετάει σε ότι και να κάνω με Cache Memory L2 6mb και Αρχιτεκτονική 45 nmicron δεν παίρνει χαμπάρι...
 
τα 8 giga μνημη τι τα θες?ακομα και τωρα ελαχιστα παιχνιδια εκμεταλευονται πανω απο δυο giga.παρε τον τετραπυρηνο με μια καλη aftermarket ψυκτρα (scythe,thermalright) και ασχολεισου λιγο με overclocking ειναι πανευκολο πια και μεσα απο τα windows,δεν ασχολεισαι καθολου με bios και θα πιασεις για πλακα τις ταχυτητες του διπυρηνου.μνημη με 4 giga θα εισαι καλυμενος για δυο χρονια ανετα
 
Ναι αυτή τη στιγμή δεν αξίζει να δώσει κάποιος λεφτά για DDR-III μνήμες. Όσον αφορά τον επεξεργαστή πρέπει να πω ότι και μέχρι χτες είχα έναν AMD 4600+ (45 ευρώ σημερινή τιμή, τίποτε το ιδιαίτερο) ο οποίος πακέτο με την 8800GT που θα βάλω αρχικα΄στο νέο σύστημα, πέταγε σε όλα τα games μέχρι και 1680 Χ 1050 ανάλυση που έπαιζα.

Με ενδιαφέρει λοιπόν κάτι γρήγορο που θα μπει μία φορά και δεν θα ασχοληθώ μαζί του μέχρι να πουληθεί ή να αντικατασταθεί το σύστημα. Οπότε μάλλον κλείνω κι εγώ προς τον 9450.

Σε ευχαριστώ πολύ για τη συζήτηση και τη γνώμη σου είναι πραγματικά απολαυστικό να συζητά κανείς μαζί σου hardwarικά θέματα. :thanx2:

Για την ιστορία να πω ότι το παλιό 4600 σκόπευα να το κρατήσω ακόμα μέχρι το επόμενο καλοκαίρι, αλλά η απόφαση να αλλάξω σύστημα ήταν έπειτα από "πίεση" της γυναίκας μου η οποία γνωρίζει πολύ καλά την ψυχοπάθεια που με δέρνει και μου συμπαραστέκεται ανάλογα ώστε να περάσω την κρίση όσο το δυνατότερον πιό ανώδυνα. :bow:

Και να σκεφτείς ότι σε άλλα σπίτια η αναφορά και μόνο ενός τέτοιου συστήματος είναι αφορμή για τσόκαρο και εκτεταμένη κρεβατομουρμούρα!!!!! :D :D
 
trooper13 είπε:
με μια καλη aftermarket ψυκτρα (scythe,thermalright)
:acoustic: Πο-ν-ε-μέ-νη ι-στο-ρί-α :acoustic:

Έχω την Ninja Scythe Rev. B, και με o/c τον C2D 6700 από 2.66 Ghz στα 3.20 Ghz και με τον 12άρη ανεμιστήρα της Ninja πάνω της κανονικά,οι διαφορές που παίρνω σε σχέση με τη stock ψύκτρα είναι τελικά 4-5 βαθμοί,τη στιγμή που όλοι μιλούσαν και μιλάνε για 8-10 και βάλε μη σου πω...

Φίλος μου με Zalman CNPS-7700 μου είπε ότι ο C2D 6750 που έχει,χωρίς o/c παίζει στους 22 βαθμούς !!!!

Εν τω μεταξύ έχουμε βάλει την ίδια πάστα,έχω βάλει τη Ninja 500 φορές πάνω,μπας και δε πάτησε καλά,αλλά 0 εις το πηλίκον κάθε φορά.Εκεί,στις ίδιες θερμοκρασίες..!Ε,τελικά σταμάτησα να ασχολούμαι και τα άφησα όπως ήταν,δεν έσκασα κιόλας...

Αλλά κάθε φορά που ακούω περί Scythe Ninja το θυμάμαι,εξ' ου και το ανέφερα τώρα...
 
Amigos και Trooper13 δεν τίθεται ζήτημα αν ξέρω ή όχι να κάνω overclocking, απλά δεν μου αρέσει. Οπότε, όσο και εύκολο κι αν είναι δεν θα μπω σε τέτοια διαδικασία γιατί είναι απλά θέμα προσωπικής επιλογής. Δεν αισθάνομαι άνετα με πουσαρισμένο σύστημα οπότε δεν θα το απολαύσω όσο πρέπει. :D

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, αλλά ο 9300 δεν μου αρέσει σαν επεξεργαστης (μου δίνει την αίσθηση του "κομμένου" και μη ολοκληρωμένου μοντέλου) και η μνήμη προτιμώ να είναι εξαρχής 8 giga άσχετα αν κάποια παιχνίδια δεν τη βλέπουν τώρα. Αυτό περισσότερο για χάρη πρακτικότητας μια και αργότερα μπορεί να μην μπορώ να βρω την ίδια μνήμη να προσθέσω, άλλωστε το budget μου βρίσκεται στα 1200 ευρώ χωρίς κάρτες γραφικών και δίσκους αυτή τη στιγμή.

Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι αν ο επεξεργαστής θα έχει τη δύναμη να σηκώσει ευπρεπώς τις διπλές κάρτες γραφικών.

manos426f είπε:
:acoustic: Πο-ν-ε-μέ-νη ι-στο-ρί-α :acoustic:
Έχω την Ninja Scythe Rev. B, και με o/c τον C2D 6700 από 2.66 Ghz στα 3.20 Ghz και με τον 12άρη ανεμιστήρα της Ninja πάνω της κανονικά,οι διαφορές που παίρνω σε σχέση με τη stock ψύκτρα είναι τελικά 4-5 βαθμοί,τη στιγμή που όλοι μιλούσαν και μιλάνε για 8-10 και βάλε μη σου πω...

Φίλος μου με Zalman CNPS-7700 μου είπε ότι ο C2D 6750 που έχει,χωρίς o/c παίζει στους 22 βαθμούς !!!!

Εν τω μεταξύ έχουμε βάλει την ίδια πάστα,έχω βάλει τη Ninja 500 φορές πάνω,μπας και δε πάτησε καλά,αλλά 0 εις το πηλίκον κάθε φορά.Εκεί,στις ίδιες θερμοκρασίες..!Ε,τελικά σταμάτησα να ασχολούμαι και τα άφησα όπως ήταν,δεν έσκασα κιόλας...

Αλλά κάθε φορά που ακούω περί Scythe Ninja το θυμάμαι,εξ' ου και το ανέφερα τώρα...
Την ψήκτρα του φίλου σου σκέφτομαι κι εγώ, αλλά με κολλάει το βάρος αδερφέ Μάνο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχει το "σταυρό" που μπαίνει πίσω από τη μητρική όμως Γιώργο...!
 
manos426f είπε:
Έχει το "σταυρό" που μπαίνει πίσω από τη μητρική όμως Γιώργο...!
Τότε όλα καλά.

Αλλαγή σκηνικού στον επεξεργαστή κύριοι.

Μόλις το [edit] ανακοίνωσε τον Q9550 ατα 248 ευρώ. Πριν από λίγο τον έδινε στα 399!!!!!!

Οπότε το θέμα έκλεισε μια και καλή. Η Mobo είναι ολόφρεσκια οπότε τον βλέπει με τη μία. Επίσης, για όποιον ενδιαφέρεται, άρχισε και η διάθεση του 9400 στα 239. Αυτά είναι εκπληκτικά νέα!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
manos426f είπε:
Φίλος μου με Zalman CNPS-7700 μου είπε ότι ο C2D 6750 που έχει,χωρίς o/c παίζει στους 22 βαθμούς !!!!
Φίλε Μάνο, με όλο το θάρρος ο φίλος σου λέει μούφες του κερατά.

Θα κάνω μια χοντρική υπενθύμιση της Φυσικής. Ζητώ συγνώμη από τυχόν γνώστες του αντικειμένου για τυχόν κακομεταχείριση επιστημονικών όρων (η ουσία πάντως δεν αλλάζει!) :

δεν μπορεί το ψυκτικό μέσο (=ο αέρας που περνάει από την ψύκτρα) να είναι θερμότερο από το ψυχόμενο αντικείμενο (=CPU), καθώς ανταλλαγή θερμότητας μπορεί να γίνει μόνο μεταξύ υλικών με διαφορετική θερμοκρασία και μόνο από το θερμότερο προς το ψυχρότερο. Η ανταλλαγή συνεχίζεται μέχρι να εξισωθεί η θερμοκρασία των δύο υλικών.

Αν ο φίλος σου έχει την CPU του στους 22 βαθμούς όπως ισχυρίζεται, πρέπει ο αέρας στο δωμάτιο του να είναι απαραιτήτως σε θερμοκρασία χαμηλότερη από 22. Μόνο έτσι μπορεί να γίνει μεταφορά θερμότητας από την CPU προς τον αέρα. Σε κάθε άλλη περίπτωση θα μεταφερόταν θερμότητα από τον αέρα προς την CPU μέχρι να εξισωθούν οι θερμοκρασίες τους. Δεδομένου ότι μέσα στο κατακαλόκαιρο 22 βαθμούς στο δωμάτιο του μπορεί να έχει μόνο αν έχει και ένα A/C να δουλεύει στο φουλ, είτε λέει ψέματα είτε σου αναφέρει θερμοκρασία σε idle και με το A/C αναμμένο. Σε κάθε περίπτωση, το νουμεράκι που σου λέει και καμαρώνει δεν έχει καμμία απολύτως αξία. ;)
 
Μπορεί να αναφέρεται σε θερμοκρασίες που μέτρησε τις ημέρες που έξω είχε χιόνι!! :D :D :D :D
 
Maddog είπε:
Δεδομένου ότι μέσα στο κατακαλόκαιρο 22 βαθμούς στο δωμάτιο του μπορεί να έχει μόνο αν έχει και ένα A/C να δουλεύει στο φουλ, είτε λέει ψέματα είτε σου αναφέρει θερμοκρασία σε idle και με το A/C αναμμένο. Σε κάθε περίπτωση, το νουμεράκι που σου λέει και καμαρώνει δεν έχει καμμία απολύτως αξία. ;)
E,δεν ήμουν πολύ σαφής...

Οι 22 βαθμοί είναι αριθμός που μου είπε ότι είχε πολύ πριν το καλοκαίρι και ασφαλώς το PC του είναι σε δωμάτιο με A/C.Επίσης προφανώς μιλά για idle κατάσταση,αλλά και πάλι ρε Βασίλη,22 βαθμοί δεν είναι ΠΟΛΥ λίγο ;

Pooky είπε:
Μπορεί να αναφέρεται σε θερμοκρασίες που μέτρησε τις ημέρες που έξω είχε χιόνι!! :D :D :D :D
Ρε λες ;;; :D :D
 
Τελικό config:

Case Coolermaster Cosmos

PSU Coolermaster 1KW

Mobo όπως στο link παραπάνω.

CPU Q9550

Ram: 4 giga τελικά για να γίνει config με dual boot.

DVD-R sata

2 X Seagate 500 ένας για κάθε λειτουργικό

8800GT 512 προσωρινή λύση που θα αλλάξει αρχές Δεκεμβρίου.

22 LG όπως έχει, το οποίο θα γίνει δεύτερη οθόνη με μια 24άρα να έρχεται πάλι κατά τα Χριστούγεννα.

Ευχαριστώ άπαντες για τις συμβουλές τους. Αύριο θα κάνω παραγγελία και ξεκινάει το στήσιμο που θα λάβει θέση ιεροτελεστίας.
 
Τελικά, έστησα το παρακάτω:

Case: Νο name που βρήκα στα σκουπίδια. :D

PSU Coolermaster 620 που ήδη είχα.

Mobo όπως παραπάνω

CPU Q9550

Ram: 2 giga DDR II 800 που ήδη είχα και πάλι.

DVD-R sata. Samsung γιατί LG δεν βρήκα πουθενά.

2 X Seagate 500, ένας για τα XP και ο άλλος κενός.

Τι παίχτηκε τώρα.

Για το κουτί ένα λάθος του [edit]. Τηλεφώνησαν και μου είπαν ότι δεν είναι διαθέσιμο. Οπότε και αποφάσισα να βάλω ένα ΠΑΝΑΡΧΑΙΟ που είχα βρει κάποτε σε κάδο. Το κουτάκι φυσικά καθαρίστηκε και είναι κουκλί, όσο μπορεί να το πει κανείς αυτό. Αλλά έχει ένα εκπληκτικό χαρακτηριστικό.

Έχει άπλετο χώρο στο κάτω μέρος να μπουν δύο ΔΙΠΛΕΣ κάρτες γραφικών. Αυτό διότι δεν υπάρχει κανένα drive cage που να ενοχλεί. Για την ώρα λειτουργεί με μία οπότε κανένα πρόβλημα.

Για το τροφοδοτικό και τη μνήμη αποφάσισα να χρησιμοποιήσω κομμάτια που ήδη κατείχα. Αυτό γιατί το τροφοδοτικό του ενός κιλοβάτ τελικά ήταν τρελλό overkill και το 850άρι δεν υπήρχε διαθέσιμο την ημέρα της παραγγελίας. Φυσικά θα παραγγελθεί κάποια στιγμή αργότερα.

Για τη μνήμη μια χαρά θα κάνει τη δουλειά της μέχρι να πάρω τελικά ένα καλό 8 giga kit για να ξεμπερδεύουμε. Δυστυχώς δεν βρήκα κάτι που να μου αρέσει μέχρι στιγμής.

Η ψήκτρα που έβαλα τελικά, ήταν μία Coolermaster πραγματικό τέρας με δύο 120άρηδες ανεμιστήρες.

Το μηχάνημα ονομάστηκε RETRO BEAST από την εμφάνιση και μόνο. Το κουτί θυμίζει με πρώτη ματιά Celeron 5ετίας στην καλύτερη περίπτωση, αυτό βέβαια μέχρι κάποιος να κοιτάξει από τη μεριά της mobo για να πάθει την πλάκα του.

Το κουτί δεν θα κλείσει από το πλάι και αυτό για δύο λόγους. Το τέρας η ψήκτρα προεξέχει και δεν αφήνει το πλαϊνό καπάκι να μπει αφενός και αφετέρου έχω χρόνια να κλείσω μηχάνημα από το πλάι, από την εποχή που είχα στήσει την πρώτη υδρόψυξη και μου έμεινε κουσούρι. :D

Αύριο θα ανεβάσω φωτό να δείτε το τρελλό, πραγματικά, δημιούργημα.

I have created a monster............. It's alive..................... :D :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πάντως τέλη Ιουλίου έστησα ένα μηχάνημα με Asus P5Q και Core 2 Quad 9300 Tray s775/2,50.

Ο επεξεργαστής κλοκαρίστηκέ για πλάκα στα 3,20 Ghz με μια απλή επιλογή στο bios, όπως ακριβώς είχα διαβάσει σε σχετική σελίδα, χωρίς ψήκτρες τέρατα και άλλες ιστορίες.

4 Gb DDRII 800 Mhz Corsair

550W Corsair PSU

1 TB Seagate με 32MB cache.

ΑTi 4850

Το μηχάνημα απλά πετάει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
η αδερφη μου εχει στο μαγαζι της κατι cases απο pentium mmx.ρε λες να στησω κανα quad

crossfire σε ενα απο δαυτα?με εβαλες σε σκεψεις ρε pooky. :D :D:D
 
Πίσω
Μπλουζα