2 εκπομπές της ΥΕΝΕΔ (Νικολαϊδου - Δελφοί, θυμάστε τίτλους?)

dadmin

Banned
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.698
Αντιδράσεις
118
Που να ειχες δει 2 εκπομπες της ΥΕΝΕΔ τη δεκαετια του 70...τη μια την παρουσιαζε η απιστευτη (λογω γνωσεων) Αλικη Νικολαιδου και η αλλη παρουσιαζε ιστοριες απο την Ελληνικη Μυθολογια με φοντο (στο αρχικο σημα) τους Δελφους. Πραγματικος εφιαλτης τα σηματα εναρξης τους.
 
τελικά απο τις εκπομπές της Αλικης Νικολαιδου εχει διασωθει τίποτα ;θυμαμε σε μια ταινια οπου ο ψάλτης-νεος-τοτε σατιριζε την χαρακτηριστικη της φωνη

επισεις θυμαμε την φωτογραφια απο τους ΔΕΛΦΟΥΣ ακριβος μια τετοια εχω και εγω στο δωματιο μου!
 
Όχι που δε θα το' βρισκα! ΑΠΑΙΧΤΟ!!! ΧΑΧΑΧΑ!!!

 
Δυστηχώς ούτε στο περιβόητο αρχείο της ΕΡΤ βρήκα κάτι κρίμα.. :(
 
Η εκπομπή της Νικολαίδου λεγόταν "Μορφές και θέματα"

(ΥΕΝΕΔ, από τις αρχές της δεκαετίας του '70 ως τις αρχές της δεκαετίας του '80). Η μελίρρυτη και αρχαιολάτρις Αλίκη Νικολαΐδου εμφανίζεται για πολλά πολλά χρόνια στο κανάλι των Ενόπλων Δυνάμεων με μια μισάωρη εκπομπή εθνικόφρονος στοχασμού σε ένα κλίμα θρησκευτικής κατάνυξης. Δείγμα τίτλου εκπομπής: «Μικρασιατικοί καημοί». Η τηλεοπτική απόδειξη ότι οι ξανθιές δεν ήταν πάντα αυτό που νομίζουμε σήμερα.
 
Έχω την αίσθηση ότι η εκπομπή της Αλίκης Νικολαϊδου είχε σήμα τους Δελφούς... Τότε, εκτός από τις "Μορφές και Θέματα", άντε να υπήρχε και η "Σύγχρονη Εύα", με την Έλλη Ευαγγελίδου και σήμα το "Concerto pour une voix"...
 
Από όσο θυμάμαι - σαν όνειρο γιατί ήμουν πολύ μικρός τότε - το φόντο στο οποίο παρουσιαζόταν η κα Αλίκη Νικολαϊδου ήταν οι Δελφοί. Κρίμα πάντως που δεν υπάρχει τίποτα από αυτή την εκπομπή. Μου θυμίζει τόσο έντονα τα παιδικά μου χρόνια....
 
Η Αλίκη Νικολαΐδου πράγματι ήταν μορφωμένη, αλλά είχε μεγάλη δόση υστερίας (έτσι το ορίζω) στην παρουσίαση, με μελοδραματικούς τόνους, "γλυκερό" ύφος και φωνή και άφθονα υπερθετικά που με ενοχλούσαν ιδιαίτερα, ένώ η μητέρα μου ενθουσιαζόταν που την έβλεπε και την άκουγε! Θρήσκα μέχρι αηδίας, σε αναγούλιαζε με τον τρόπο που αναφερόταν στα θρησκευτικά θέματα και προσωπικότητες! Είχε θερμούς θαυμαστές σε όλο το φάσμα της τρίτης ηλικίας εκείνης της εποχής (τώρα είμαστε εμείς η τρίτη ηλικία...)...
 
Το "θαυμαστές" είναι βέβαια λίγο σχετικό... στο σπίτι μου την παρακολουθούσαμε συχνά οικογενειακώς αλλά μόνο για να σπάσουμε πλάκα με τον στόμφο της και τις υπερβολές της, και καλύπταμε όλο το πολιτικό φάσμα.

Τότε υπήρχε έντονα η διάδοση - ποτέ δεν εμαθα αν ήταν σωστή - ότι ήταν τυφλή. Πράγματι κοίταζε μπροστά με ένα απλανές βλέμμα, αλλά μπορεί να ήταν διότι οραματιζόταν τους αρχαίους ημών προγόνους.

Μια πολύ αστεία παρωδία της είχε τότε κάνει στη Λιλιπούπολη η Πιπινέζα (Ράνια Οικονομίδου), όταν ο Δήμαρχος Χαρχούδας είχε κάνει κατάληψη στο ραδιοφωνικό σταθμό (που μετωνομάστηκε σε Ραδιοφωνικό Σταθμό Δημαρχικών Δυνάμεων ή κάπως έτσι)... Μιλώντας αργά και με στόμφο σαν την κυρία Αλίκη Νικολαΐδου έλεγε "Ανοίγω διάαααπλατα τα μάτια της ψυχής μου και βλέπω [κάτι αρχαιοπρεπές].... Ανοίγω διάααπλατα τα αυτια της ψυχής μου και ακούω [κάτι αρχαιοπρεπές]... Ανοίγω διάααπλατα τη μύτη της ψυχής μου και μυρίζω... μυρίζω... μυρίζω [προοδευτικά τα "μυρίζω" γίνονταν όλο και πιο γρήγορα και με την κανονική της φωνή, και συνέχιζε πανικόβλητη] ΤΙΣ ΠΑΤΑΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ!". Κάπου την έχω αυτή την εκπομπή, ήταν πολύ καλή μίμηση.
 
Πραγματικα παντως το σημα εναρξης της εκπομπης με φοντο τους Δελφους ηταν εφιαλτης!
 
Έφτασα στο θέμα ψάχνοντας και εγώ για την Αλίκη Νικολαϊδου και από ό,τι καταλαβαίνω δεν υπάρχουν αρχεία με σχετικό τίτλο στο youtube.

Όμως, νομίζω ότι η εκπομπή με τους Δελφούς δεν ήταν δική της, ήταν της Ευγενίας Περιορή που είχε μια χαρακτηριστική φωνή και έκανε για πολλά χρόνια ραδιόφωνο,δυστυχώς δεν θυμάμαι με βεβαιότητα τον τίτλο. Συμφωνώ ότι είχε κάτι το τρομακτικό η αρχή με τους Δελφούς και αυτό μάλλον οφειλόταν και στη μουσική.
 

Πριν περίπου 1 χρόνο αναρτήθηκε αυτό στο yt. Δεν είναι σε πολύ καλή ποιότητα, αλλά νομίζω μας δίνει μια πολύτιμη εικόνα της Αλικης Νικολαΐδου. Πάντως η μπούκλα στο μαλλί και ο στόμφος με τον οποίο μιλάει με έκανε να "ανθυπομειδιασω" :p
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα