20 χρόνια Donkey Kong Country

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.924
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενα απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια και ενα απο τα καλυτερα platform ολων των εποχων!

Χρονια Πολλα!

ps. Johnny το κειμενο δεν γινοταν να το αλλαξεις χρωμα ;; Δυστηχως δεν διαβαζεται ευκολα με το ασπρο χρωμα. :( (το διαβασα βεβαια αλλα μου βγηκαν τα ματια :p )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
Ενα απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια και ενα απο τα καλυτερα platform ολων των εποχων!
Θα συμφωνήσω απόλυτα σε αυτό.

Ajax87 είπε:
ps. Johnny το κειμενο δεν γινοταν να το αλλαξεις χρωμα ;; Δυστηχως δεν διαβαζεται ευκολα με το ασπρο χρωμα. :( (το διαβασα βεβαια αλλα μου βγηκαν τα ματια :p )
Έλα τώρα νέος άνθρωπος και παραπονιέσαι ότι δε διαβάζεται. Τι να πούμε και οι γηραιότεροι δηλαδή :p . Σκέψου ότι αρχικά σκέφτηκα να βάλω γράμματα σε κίτρινο χρώμα όπως η μπανάνα αλλά βγήκε ακόμη χειρότερο το αποτέλεσμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
E για εμάς που είμαστε μιας ηλικίας...Δεν μπόρεσα να το διαβάσω. :)

Πάντως το παιχνίδι, αν και δεν έφτανε τα Mario, ήταν καλό platformer πέρα από τα εντυπωσιακά για την εποχή prerendered γραφικά.
 
Πολύ καλό platform το οποίο δεν είχε το βάθος και το design ενός Mario World αλλά είχε καλύτερη ατμόσφαιρα, γραφικά και soundtrack. Το sequel βέβαια ήταν καλύτερο με ακόμα καλύτερη ατμόσφαιρα και μουσική ενώ ταυτόχρονα ήταν πιο ενδιαφέρον στο level design. Τα μόνα platforms που θεωρώ καλύτερα από το sequel αυτό είναι τα Yoshi's Island και Sonic 3 & Knuckles. Το DKC3 δεν με κράτησε.

ΥΓ: Το είχα μάθει τόσο καλά το DKC1 που πολλές πίστες τις έπαιζα με τα μάτια δεμένα (κυριολεκτικά).
 
CCDR (Crap contrast, didn't read)
 
Tupamaro είπε:
Respect για το εύρημα. Η 2η σελίδα είναι το πίσω μέρος της 1ης; Πάντως μέσα σε όλα το "τον στενεύουν τα 32 bit" βλακεία ακούγεται καθώς τα 16bit τι πρέπει να τον κάνουν :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιο!!

Thanks για το upload!!
 
johnny19818 είπε:
Respect ειδικά για το εύρημα. Η 2η σελίδα είναι το πίσω μέρος της 1ης; Πάντως μέσα σε όλα το "τον στενεύουν τα 32 bit" βλακεία ακούγεται καθώς τα 16bit τι πρέπει να τον κάνουν :p
Κοίτα. Εννοεί πως τον στενεύουν επειδή τα 32 bit δημιουργούν στο κοινό μεγάλες προσδοκίες τις οποίες ο donkey kong επειδή είναι ο καλύτερος πρέπει να υπερκεράσει, μα όμως δεν ήταν έτοιμες οι κονσόλες εκείνον τον καιρό γι αυτό το πέρασμα άρα τον στένευε όλη αυτή η πίεση της φήμης του και το σχετικά αρχέγονη τεχνολογία και επειδή κοιτούσε βαθιά στο μέλλον, είχε ως στόχο τα 64 bit , τα οποία ήταν άνετα για να επιτελέσει τους στόχους του στο ακέραιο. Ελπίζω να σε κάλυψα με την εξήγηση μου.
 
Tupamaro είπε:
Κοίτα. Εννοεί πως τον στενεύουν επειδή τα 32 bit δημιουργούν στο κοινό μεγάλες προσδοκίες τις οποίες ο donkey kong επειδή είναι ο καλύτερος πρέπει να υπερκεράσει, μα όμως δεν ήταν έτοιμες οι κονσόλες εκείνον τον καιρό γι αυτό το πέρασμα άρα τον στένευε όλη αυτή η πίεση της φήμης του και το σχετικά αρχέγονη τεχνολογία και επειδή κοιτούσε βαθιά στο μέλλον, είχε ως στόχο τα 64 bit , τα οποία ήταν άνετα για να επιτελέσει τους στόχους του στο ακέραιο. Ελπίζω να σε κάλυψα με την εξήγηση μου.
Δούλευες στη RARE; :p
 
johnny19818 είπε:
Εντάξει. Η απλη λογική τα λέει αυτά. Εσύ τι λες δηλαδη; Να έκαναν οι έλληνες εκπρόσωποι της nintendo λάθος και να γράψαν αηδίες; Nτροπή σου που το σκέφτηκες καν. :p
 
Tupamaro είπε:
Εσύ τι λες δηλαδη; Να έκαναν οι έλληνες εκπρόσωποι της nintendo λάθος και να γράψαν αηδίες; Nτροπή σου που το σκέφτηκες καν. :p
Όχι φυσικά. Πήραν το αγγλικό κείμενο, το μετάφρασαν και μας το σέρβιραν :p .
 
Πόσο μα πόσο τυχερή ήταν η γενιά μου έπαιξε τίτλους σαν αυτόν. Ευχαριστούμε Rare και Nintendo για αυτά τα επικά παιγνίδια που μας χάρισαν. Δεν έχω να πω κάτι άλλο για την τριογία καθώς τα έχω εξαντλήσει σε άλλα θέματα στο φόρουμ, η αγάπη μου φαίνεται και από το αβαταρ μου. :D
 
Με αφορμή τα 20 χρόνια κυκλοφορίας του Donkey kong country ενας τύπος δημιούργησε πέρσι ενα νεο παιχνίδι της σειράς που συνδιάζει εκτος απο την αυθεντική μηχανή γραφικών του πρώτου country κι εκείνη του Doom! To αποτέλεσμα είναι άκρως εντυπωσιακό και πολλοι μιλούν για το πως θα επρεπε να ειναι το πραγματικό Donkey kong country 3 πισω στο 1996: με την επιστροφή του Donkey ως playable χαρακτήρα, τη διατήρηση της σκοτεινής ατμόσφαιρας του country 2 και το mode 7 να ξεζουμίζεται κυριολεκτικά!..

https://www.youtube.com/watch?v=BJIzV0sE3fY
 
Jackie dragon είπε:
Με αφορμή τα 20 χρόνια κυκλοφορίας του Donkey kong country ενας τύπος δημιούργησε πέρσι ενα νεο παιχνίδι της σειράς που συνδιάζει εκτος απο την αυθεντική μηχανή γραφικών του πρώτου country κι εκείνη του Doom! To αποτέλεσμα είναι άκρως εντυπωσιακό και πολλοι μιλούν για το πως θα επρεπε να ειναι το πραγματικό Donkey kong country 3 πισω στο 1996: με την επιστροφή του Donkey ως playable χαρακτήρα, τη διατήρηση της σκοτεινής ατμόσφαιρας του country 2 και το mode 7 να ξεζουμίζεται κυριολεκτικά!..
Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί ένα παιγνίδι με τα ίδια γραφικά, τους ίδιους χαρακτήρες, ίδιους εχθρούς και ολόιδιο gameplay να είναι προτιμότερο από το καινοτόμο Donkey Kong Country 3? Εν τάξει, καλή η μόντα που έκανε ο τύπος αλλά δεν παύει από καινοτομία να παίρνει μηδέν, δε μου λέει κάτι η αλλαγή περιβάλλοντος με αυτό τον τρόπο. Ούτε η Νιντέντο καθώς ούτε και η ίδια η Rare ήταν αυτής της ιδεολογίας.

Όπως και να χει, βρίσκω τον χαρακτήρα Donkey άκρως κουραστικό και δεν πρόκειται να παίξω το συγκεκριμένο παιγνίδι μόνο και μόνο για αυτό το λόγο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Jackie dragon είπε:
Με αφορμή τα 20 χρόνια κυκλοφορίας του Donkey kong country ενας τύπος δημιούργησε πέρσι ενα νεο παιχνίδι της σειράς που συνδιάζει εκτος απο την αυθεντική μηχανή γραφικών του πρώτου country κι εκείνη του Doom! To αποτέλεσμα είναι άκρως εντυπωσιακό και πολλοι μιλούν για το πως θα επρεπε να ειναι το πραγματικό Donkey kong country 3 πισω στο 1996: με την επιστροφή του Donkey ως playable χαρακτήρα, τη διατήρηση της σκοτεινής ατμόσφαιρας του country 2 και το mode 7 να ξεζουμίζεται κυριολεκτικά!..
https://www.youtube.com/watch?v=BJIzV0sE3fY

geo2004z είπε:
Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί ένα παιγνίδι με τα ίδια γραφικά, τους ίδιους χαρακτήρες, ίδιους εχθρούς και ολόιδιο gameplay να είναι προτιμότερο από το καινοτόμο Donkey Kong Country 3? Εν τάξει, καλή η μόντα που έκανε ο τύπος αλλά δεν παύει από καινοτομία να παίρνει μηδέν, δε μου λέει κάτι η αλλαγή περιβάλλοντος με αυτό τον τρόπο. Ούτε η Νιντέντο καθώς ούτε και η ίδια η Rare ήταν αυτής της ιδεολογίας.

Όπως και να χει, βρίσκω τον χαρακτήρα Donkey άκρως κουραστικό και δεν πρόκειται να παίξω το συγκεκριμένο παιγνίδι μόνο και μόνο για αυτό το λόγο.

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?6513-Retro-Remakes-News&p=486081&viewfull=1#post486081
 
Θυμάμαι το εξώφυλλο του Nintendo Club,ναι είχα πάθει σοκ !!16 bit είναι αυτό ?λέγαμε με τον αδερφό μου.Περιμέναμε πώς και πώς να κυκλοφορήσει ένα από τα παιχνίδια που ήταν για 3 γενιές μετέπειτα...Κορυφαίο σε σκηνικά,μυστικά,εχθρούς,δυσκολία !!(Αυτές οι σφήκες!!)και γενικά ένα παιχνίδι που έχει μείνει ως ένα διαμάντι του SNES.Προτιμούσα τον Donkey Kong όταν έπαιζα τις περισσότερες φορές,τον Diddy δεν τον χώνεψα ποτέ ιδιαίτερα.
 
SurvivalHorror είπε:
Προτιμούσα τον Donkey Kong όταν έπαιζα τις περισσότερες φορές,τον Diddy δεν τον χώνεψα ποτέ ιδιαίτερα.
...και άρα δεν σου άρεσαν τα DK2 & DK3 όσο το DK1 έτσι;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
...και άρα δεν σου άρεσαν τα DK2 & DK3 όσο το DK1 έτσι;
Nαι αν εξαιρέσεις μεμονωμένες περιπτώσεις σε σειρές,πέρα από το χαρακτήρα που συμβαίνει εδώ να λείπει,τα πρώτα τα έχω πάντα στην καρδιά μου περισσότερο από τα μετέπειτα.Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν τα έπαιζα,αλλά όπως είπαμε αδυναμίες.
 
Πίσω
Μπλουζα