25 Χρονια Amiga!!

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.879
Αντιδράσεις
3.849
Ηταν 24 Ιουλιου του 1985 οταν η Amiga 1000 εσκασε μυτη στην Νεα Υορκη.

Color graphics! Stereo sound! Και κατι που το λεγανε Μultitasking!

Σα χτες ηταν που ξερογλυφομασταν και ονειρευομασταν (οι περισσοτεροι τουλαχιστον ) ενα Ηοme σαν και αυτο.

The Amiga was so far ahead of its time that almost nobody--including Commodore's marketing department--could fully articulate what it was all about. Today, it's obvious the Amiga was the first multimedia computer, but in those days it was derided as a game machine because few people grasped the importance of advanced graphics, sound, and video. Nine years later, vendors are still struggling to make systems that work like 1985 Amigas.

--Byte Magazine, August 1994”
http://www.youtube.com/watch?v=8ZiWTdc6Dc8&feature=player_embedded

Ενα ωραιο αφιερωμα για τους νοσταλγους.

http://technologizer.com/2010/07/23/amiga/

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μόλις το διάβασα σκέφτηκα αυθόρμητα το ακόλουθο:Πέρασαν 25 χρόνια...25 χρόνια!!!!!!

Είναι πολλά ρε γαμώτο 25 χρόνια...μεγάλωσα :(

Στο θέμα μας: Αν σκεφτεί κανείς ότι σύγχρονο μηχάνημα της αμίγκα 1000 ήταν -πέραν του ατάρι στ- τα 6128 (1985) και τα σπέκτρουμ 128 αλλά και ότι είχαν περάσει μόλις 3 χρόνια από την παρουσίαση των c64 και γομολάστιχα συμπεραίνει κανείς εύκολα πόσο μπροστά ήταν από την εποχή του το εν λόγω μηχάνημα που το πίξελ είχε ονομάσει στην δοκιμή του ορθά σούπερ κομπιούτερ! Βέβαια θα συμφωνήσω με τους αταράδες πολέμιους ότι ουσιαστικά η αμίγκα έγινε προσιτή μετά την εμφάνιση της 500αρας! Αυτή απλά έδειξε τι θα ερχόταν στο άμεσο μέλλον
 
Με πρόλαβες ρε συ Νικόλα.

Αυτή η ημέρα είναι πολύ σημαντική. Κανονικά έπρεπε να κανονίσουμε AmigaGathering, να μαζευτούμε να λιώσουμε από το πρωί μέχρι το βράδυ, να ακούμε modules στο τέρμα και να βάζουμε φωτιά σε ένα βουνό ST στο Σύνταγμα, οκ το τελευταίο το παραλείπουμε που να τρέχουμε τώρα έχει και ντάλα ήλιο.

Μια μεγάλη μέρα indeed, τέτοια ώρα πριν 25 χρόνια θα κάνανε τις τελευταίες πρετοιμασίες για το event

http://www.youtube.com/watch?v=3oqUd8utr14&feature=related

P.S Οι Admins θα έπρεπε να βάλουν το λογότυπο ή την μπάλα στην σελίδα, είναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε για να την τιμήσουμε.
 
Εχει πανηγυρι στην Τεγεα σημερα προς τιμην της,θα διανεμηθει και τζαμπα γουρουνοπουλο!!

Θυμαμαι εναν φιλο μου ,γυρω στα 86-87 αγνωστο, να προσπαθει να μαζεψει λεφτα για να την αγορασει ,μιλαμε για ψιλα απο συγγενεις,ακομα θα μαζευει.

Αnyway ηταν talk of the town,oλοι πηγαιναμε σε σπιτια φιλων τυχερων και μεναμε με ανοιχτο το στομα,80ς FTW!!
 
ξαδεφος μου ειχε Amiga 500 -kick off - italia- rick dangerous κτλκτλ

κολαση στο σπιτι απλα

μετα μου το εκανε δωρω ι μανα , 220.000 δρχ θυμαμαι 1991?

με κατι παιχνιδαρες..
 
σήμερα ειναι μια όμορφη μέρα.. σήμερα γιορτάζουμε την επανάσταση της τεχνολογίας στους η/υ... πέρασαν 25 χρόνια και όμως είναι σαν χθες.. θα ξαναζήσουμε κάτι τέτοιο άραγε? γιατί έχουμε βαλτώσει με τα pc,τα ίδια και ίδια αρπαχτές αναβαθμίσεις χωρίς ουσία. κάτι νέο ρε παιδιά κάτι που θα μας τρελάνει όπως τότε... χρόνια πολλά AMIGA
 
Αυτό ακριβώς ήταν η αμίγκα! ΤΕΡΑΣΤΙΟ τεχνολογικά βήμα εμπρός για την εποχή της!

Αν κάποιος τότε περνούσε από σπεκτρουμ σε κομοντορ 64 η cpc απλά είχε κάτι διαφορετικό, κάτι το αναβαθμισμένο!

Το πέρασμα από οποιαδήποτε πλατφόρμα στην αμίγκα τότε ήταν σοκ και δεος! Έμενες με το στόμα ανοικτό!

Αν στα πισι πας από ενα πέντιουμ 4 δεκαετίας στα 6πυρηνα του παρόντος οι διαφορές είναι ελάχιστες σε σχέση με αυτό που είδαμε συγκριτικά με την εποχή της στην αμίγκα! Το ίδιο ισχύει και με τις γενιές των κονσολών! Πάει κάποιος από ps2 σε ps3...σαν αναβάθμιση κάρτας γραφικών το βιώνει!

Αντίστοιχο wow factor με την αμίγκα δεν υπήρξε πουθενά ακόμα και όταν εμφανίστηκε το ps1! Αυτός είναι ο λόγος του φανατικού της κοινού! Ήταν το state of the art της εποχής της! Να γιατί θεωρώ ιεροσυλία την σύγκριση με πατάρια κλπ
 
Χρόνια Πολλά και από εμένα.

Μόνο η επερχόμενη γενιά κονσολών θα μπορέσει να δώσει το feeling της εποχής τότε.

Για πολλούς το ίδιο feeling έδωσε το Dreamcast, το playstation 1, το X-box, το 360, το PS3, αν είσαι πορωμένος με ένα τομέα, δεν έχει σημασία το πότε.

Τιμητικά θα βγει η 500 από το κουτί σήμερα, γιατί λόγω χώρου και κονσολών έχει μπει στο χρονοντούλαπο!!!!!!!!!
 
Γιατί έχω την αίσθηση οτι όλοι περιμένουν να δουν τι θα ποστάρω εγώ;
 
Να ζήσεις Amiga και χρόνια πολλά , γριούλα είσαι ήδη με θαμπά πλαστικά.

Παντού να σκορπίζεις της δισκέτας ηχώ, και όλοι να παίζουν μαζι σου kick off.

Με ένα Atari ευχή για γαμπρό και όλοι να λένε ΝΑ και κάτι σοφό!

Ι μιλιόρι αγκούρι απο Μίσκο , κρόνια πολλά.
 
Ντίνο η γνώμη σου μετράει αφού η αξία του νικημένου δίνει δόξα στον νικητή! :p
 
Παρ'όλες τις προκλήσεις, δε θέλω να γίνω party spoiler...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιατί το λες αυτό; Εγώ είχα έρθει στην κηδεία του Ατάρι! :p
 
Χρονια πολλα στην πρωτη αμιγκα που βγηκε, την Α1000.

Η πραγματικη επανασταση ωστοσο ηταν η Α500,

με αυτην διαδωθηκε η ιδεα της αμιγκα.

Γιατι βγηκαν και αλλα υπερ-κουμπιουτερ (αρχιμηδης, να μην πω

για silicon graphics κτλ) αλλα αν δεν το αγορασει κανεις, δεν

διαδιδεται η αρρωστια. :)

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ :2beers:
 
DINO είπε:
Παρ'όλες τις προκλήσεις, δε θέλω να γίνω party spoiler...
Μα γιατί ...... υποστηριξέ με , όπως πάντα το προηγούμενο μου πόστ πέρασε ασχολίαστο!
 
τι να σε υποστηρίξει φίλε μου...

η αμίγκα είναι γυναικάρα και ο ατάρι ερμαφρόδιτος! Πως θα τον έκανε γαμπρο;
 
εχμμμμ γυναικάρα;

Σταμάτησα να έχω τέτοια άποψη για τα Η/Υ συστήματα γενικά απο 13 χρονών...... γκούχ γκούχ! ;)
 
Ποιός σου είπε εσένα οτι ο μέσος αμιγκάς ειναι διανοητικά μεγαλήτερος?
 
Πίσω
Μπλουζα