25 Χρόνια Elite

Kυριολεκτικά, "the game of a lifetime". Ηταν (και παραμένει) το πλέον αγαπημένο μου παιχνίδι όλα αυτά τα χρόνια.

O,τι άλλο και να ειπωθεί θα είναι λίγο...

Προσκυνώμεν !! :bow:
 
TV ad

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=U-vpG2ZXLtM]YouTube - Elite (Firebird) (Commercial)

Αφιερωμα απο το BBC

και μια ωραια φωτο που βρηκα στο WOS

Elite%20x%202.jpg


Να δω σε ποιο Pnoenix θα κανεις το review!

:p
 
Breaking News

Επετειακο blog post του Braben με video και διαφορα downloads

Join us to celebrate the 25th Anniversary of Elite with a series of events, competitions and media. We have brand-new wallpapers, Elite midi music and screenshots in the Anniversary Media section. During the anniversary weʼre inviting you to chat to David Braben in a Twitter and Forums Q&A session, take part in contests and read othersʼ fond memories of the Elite universe - and weʼd love to hear your own, whether they are ʽmostly harmlessʼ or ʽdangerousʼ...
Μπορουμε να κανουμε sumbit ερωτηματα στα οποια θα θελαμε να απαντησει ο Braben στις 23/09/2009!

Billy σε ζητανε χαχαχαχα
 
Wally είπε:
και μια ωραια φωτο που βρηκα στο WOS

Elite%20x%202.jpg
Πολύ όμορφη φωτό !!

Για την Αmigούλα μας ούτε λόγος φυσικά, αλλά ακόμα και ο spectrum έχει μία κάποια αίγλη !! (είναι και ο +2 που μαζί με τον +3 είναι τα ομορφότερα και πιό λειτουργικά μηχανήματα της σειράς. :diablotin:

Wally είπε:
Να δω σε ποιο Pnoenix θα κανεις το review!

:p
Στο επετειακό 100ό τεύχος !! :rofl:

Wally είπε:
Breaking News

Επετειακο blog post του Braben με video και διαφορα downloads
Υep. :thumbup: (το αυτό και στο link του Cpt. Kal)

Wally είπε:
Μπορουμε να κανουμε sumbit ερωτηματα στα οποια θα θελαμε να απαντησει ο Braben στις 23/09/2009!

Billy σε ζητανε χαχαχαχα
Kάποια άλλη φορά ίσως.

Τώρα δεν υπάρχει ελεύθερος χρόνος ούτε για δείγμα...
 
Απιστευτο παιχνιδακι οτι και να λεμε! Mε το Elite αρπαξαμε το enterprise του kirk και με τα 8bitα μας ξεχυθηκαμε στο διαστημα..

Μου φαινεται απιστευτο οτι ο wally καταδεχτηκε να βαλει φωτο που να περιεχει εναν +2! Ετσι ρε, τα τειχη να πεφτουν ενα ενα!! :)

Wally είπε:
Να δω σε ποιο Pnoenix θα κανεις το review! :p
Για το τεταρτο τον κοβω wally, μιας και θα ταιριαζει γαντι.. ;)
 
phil_vr είπε:
Μου φαινεται απιστευτο οτι ο wally καταδεχτηκε να βαλει φωτο που να περιεχει εναν +2! Ετσι ρε, τα τειχη να πεφτουν ενα ενα!! :)
MOYAXAXAXA !! :D

phil_vr είπε:
Για το τεταρτο τον κοβω wally, μιας και θα ταιριαζει γαντι.. ;)


Aπλά κάνω πλάκα στον Wally, Phil. :D

Δεν ετοιμάζω ούτε έχω σκοπό να σχοληθώ με παρουσίαση του συγκεκριμένου παιχνιδιού. Αλλωστε δεν έχει μείνει σχεδόν τίποτα που να μην έχει ήδη γραφτεί και ειπωθεί γι' αυτό το παιχνίδι όλα αυτά τα χρόνια.

Λίγο off-topic τώρα:

Ο αμστραντόβιος Μελ "Μαντ Μαξ" Γκίμπσον, ΤΑ ΣΠΑΕΙ !! :D

Ελπίζω να μας κάνει την χάρη ο Μελ και να γυρίσει ένα τελευταίο Mad Max. Τόσα και τόσα remakes ρετρο σειρών & ταινιών έχουμε δεί (μέχρι και ταινία "Oμάδα Αλφα" ετοιμάζεται), γιατί όχι και αυτό;
 
billy είπε:
Δεν ετοιμάζω ούτε έχω σκοπό να σχοληθώ με παρουσίαση του συγκεκριμένου παιχνιδιού. Αλλωστε δεν έχει μείνει σχεδόν τίποτα που να μην έχει ήδη γραφτεί και ειπωθεί γι' αυτό το παιχνίδι όλα αυτά τα χρόνια.
Σου είπα στην τελευταία μας συνάντηση τι είδους "κάλυψη" θα έχει το Elite στο Phoenix (αν και όταν...) βρω τον αναγκαίο χρόνο. :p
 
Maddog είπε:
Σου είπα στην τελευταία μας συνάντηση τι είδους "κάλυψη" θα έχει το Elite στο Phoenix (αν και όταν...) βρω τον αναγκαίο χρόνο. :p
Ξέρω, ξέρω...

"Κάλυψη" απο τόννους λάσπης !!

Τον λάκκο σου ανοίγεις πάντως.

Οι fans θα σε φάνε ζωντανό και θα κάνουν τα κόκκαλά σου σούπα... :diablotin:

Δεν είναι νωρίς για να μείνουν τα παιδιά σου χωρίς πατέρα; :D :D :D
 
25 χρόνια docking computer ή cheating είναι πολλά. Πάρα πολλά. Ας το κάνανε ευκολότερο αυτό το κομμάτι. Το υπόλοιπο παιχνίδι είναι όντως αριστούργημα.
 
θυμαμαι οταν ειχα το frontier στην αμιγκουλα μου πως ειχα εντυπωσιαστει απο τα γραφικα και το βαθος του gameplay η το οτι μπορουσες να προσγειωθεις σε πλανητες...πραγματικα το κατι αλλο ...ακομα και τωρα αποβλακωνομαι με τον uae αυτη την φορα με λιγο πιο τσαχπινικη ταχυτητα ....

πραγματικα game of a lifetime
 
Maddog είπε:
25 χρόνια docking computer ή cheating είναι πολλά. Πάρα πολλά. Ας το κάνανε ευκολότερο αυτό το κομμάτι. Το υπόλοιπο παιχνίδι είναι όντως αριστούργημα.


Πάλι τα ίδια αρχίσαμε !! :D :D :D

Χρήστης spectrum να υποστηρίζει ότι το docking ήταν "δύσκολο", σημαίνει ότι δεν ασχολήθηκε όσο έπρεπε !! (τι να πούν και όσοι είχαν MSX...)

Τέλος πάντων, δεκτές όλες οι απόψεις - δεν τίθεται θέμα !! :)
 
Σωστά, μετά τα 20 πρώτα crash εγκατέλειψα την προσπάθεια. Έτυχε να βρω γρήγορα το cheat για docking computers αφού διάβαζα Αγγλικά περιοδικά. :)

Μου αρέσει και αυτό το "δεκτές όλες οι απόψεις" αμέσως μετά από κάτι για τα κόκκαλα μου και μια σούπα που έγραφες πριν. :diablotin:
 
To μετρίασα διότι διάβασα παραπάνω κάτι περί "αριστουργήματος". :D :D

Aρχικά νόμιζα ότι θα επρόκειτο για ολικό "θάψιμο" - πράγμα που δεν συγχωρείται !! :D
 
Αυτό το docking ήταν μεγάλος βραχνάς στην Amiga. Στο Oolite που δοκίμασα πάντως, με την πρώτη το έκανα dock.

Έτυχε να βρω γρήγορα το cheat για docking computers αφού διάβαζα Αγγλικά περιοδικά.
Και εγώ το ίδιο έκανα. Με έσωσε το Amiga Format. Μετά όμως έφτασα Deadly Dangerous, χωρίς cheat.
 
Παιδιά επειδή πραγματικά φαίνεται για κάτι ενδιαφέρον και επειδή είμαι νέος και δεν το έχω παίξει το παιχνίδι υπάρχει κάποιο remake που να βλέπεται σήμερα γιατί δεν την παλεύω καθόλου με τα Vector :p
 
Captain Kal είπε:
Και εγώ το ίδιο έκανα. Με έσωσε το Amiga Format. Μετά όμως έφτασα Deadly Dangerous, χωρίς cheat.
Deadly ή Dangerous? Στον κόσμο του Elite o βαθμός ήταν σημαντικός. :)

f2bnp είπε:
Παιδιά επειδή πραγματικά φαίνεται για κάτι ενδιαφέρον και επειδή είμαι νέος και δεν το έχω παίξει το παιχνίδι υπάρχει κάποιο remake που να βλέπεται σήμερα γιατί δεν την παλεύω καθόλου με τα Vector :p
Εσύ τώρα παρακαλάς να κάνουν τα δικά σου κόκκαλα σούπα, τώρα που την γλύτωσαν τα δικά μου. Οι fan πεινάνε!

Δοκίμασε την έκδοση του Archimedes, οι περισσότεροι την θεωρούν την καλύτερη που υπάρχει. Και χρησιμοποιεί solid filled graphics.

Μην ξαναεμφανιστείς για να πεις ότι δεν σου αρέσουν ούτε τα solid και θέλεις textured με 8xAA γιατί τότε δεν σε σώζει ούτε το νεαρόν της ηλικίας. :p
 
Maddog είπε:
Deadly ή Dangerous? Στον κόσμο του Elite o βαθμός ήταν σημαντικός. :)
Εχω μία αίσθηση deja vu. Μουαχαχα !! :D

f2bnp είπε:
Παιδιά επειδή πραγματικά φαίνεται για κάτι ενδιαφέρον και επειδή είμαι νέος και δεν το έχω παίξει το παιχνίδι υπάρχει κάποιο remake που να βλέπεται σήμερα γιατί δεν την παλεύω καθόλου με τα Vector
Το ArcElite που πρότεινε ο Maddog είναι όντως μία πρώτης τάξεως λύση - μιλώντας πάντα για εξομοίωση.

Αν όμως θέλεις remake όπως είπες, που να τρέχει δηλαδή κατ' ευθείαν σε μοντέρνο μηχάνημα, μία πολύ καλή πρόταση είναι το Oolite. (ο Cpt. Kal το έχει παίξει διεξοδικά !! :D )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μη ξεχνάμε και το Elite 2

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=HbegNmKRZUM]YouTube - Amiga - Frontier: Elite II Intro
 
ποτε δε καταλαβα γιατι αρεσε σε πολυ κοσμο αυτο το ''παιχνιδι''...
 
Πίσω
Μπλουζα