25 χρονια Windows Upgrade

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.881
Αντιδράσεις
3.852
Ωραιο βιντεακι απο τα Win 1.1 μεχρι τα 7αρια σε ενα pc.

 
Θα μας τρελάνεις ωρε Aardvark!

Πως γίνεται να είναι ωραίο το Videάκι όταν βλέπεις Windows?

Όσο σκέφτομαι ότι υπήρχε Amiga/Mac/ST εκείνη την εποχή και καταλλήξαμε στα windows τρελένομαι.

Η θέα των Windows 1,2,3,31,311 με αρρωσταίνει.
 
Εισαι θολωμενος απο το massive upgrade του IPad 2 και ολιγο τσαντισμενος που το πρωτο σου βγηκε σε αχρηστια τοσο γρηγορα και δεν μπορεις να εκτιμησεις το βιντεο στην ολοτητα του.

Αυριο με καθαρο μυαλο θα το δεις αλλιως. :p
 
Αν έχει φτιάξει το στομάχι μου ως αύριο.....

Είδα και τις 3 πρώτες εκδόσεις των windows μαζί, πολύ θέλει ο άνθρωπος?

Αύριο θα το δω από τη μέση και πέρα μετά 2000, στα XP
 
@Shock: κλάψε διπλά γιατί έτσι αναδεικνύεται ακόμα περισσότερο η απόλυτη ανικανότητα της Commodore, Atari, Apple και σια να "πολεμήσουν" ενώ ο "εχθρός" ήταν μικρός. Μετά μεγάλωσε και τις έφαγε όλες. 2 dead, η τρίτη άλλαξε γήπεδο και επέζησε μόνο επειδή της έκατσε καλά το iTunes. :p
 
@Maddog

Κάνω και τίποτα άλλο? Κλαίω 20+ χρόνια τώρα, αλλά τουλάχιστον πλέον βλέπω φως στο τούνελ.

Όχι δεν πεθαίνω !
 
Πολύ ωραίο βιντεάκι! :D
 
Νοσταλγικο βιντεακι!

Να πω την αληθεια μου λειπει η εποχη που ολα ηταν τοσο απλα....

Εβαζες το MS-DOS φορτωνε και μετα πηγαινες η' στο C: η' Α: και εβαζες δισκετουλα,

dir και φορτωνες το EXE, COM, BAT αρχειο!
 
Το video είναι ελλιπές... Δεν έχει windows millenium :p
 
circleag είπε:
Νοσταλγικο βιντεακι!
Να πω την αληθεια μου λειπει η εποχη που ολα ηταν τοσο απλα....

Εβαζες το MS-DOS φορτωνε και μετα πηγαινες η' στο C: η' Α: και εβαζες δισκετουλα,

dir και φορτωνες το EXE, COM, BAT αρχειο!
Ναι ναι τότε που ψαχνόσουν συνέχεια γιατί δεν τρέχει η τάδε εφαρμογή επειδή δεν είχες αρκετή Conventional RAM ή τότε που κράσαρε επειδή έπρεπε να βάλεις FILES=20 ή τότε που δεν σου έφτανε ο 300αρης σκληρός και έπρεπε να σβήσεις πράγματα... Ωραία η νοσταλγία και αναπόληση του παρελθόντος αλλά μην λέμε ότι θέλουμε :p
 
Βασικα εγω δεν εκανα και πολλα παραπανω τοτε και ισως μου φαινονταν ευκολοτερα τα πραγματα

και για αυτο δεν ειχα και καποιο προβλημα απο τα παραπανω που αναφερεις.

Για αυτο αναφερα αυτο που θυμαμαι απο παλια για την γνωστη μας εταιρεια αν και ποτε δεν την συμπαθησα

και ημουν φιλος αλλων OS οπως της Amiga και Atari ST γιατι ειχα καταφερει να κανω και κατι παραπανω εκει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
....μην μπλέκουμε τα πράματα....μιλάμε για windows (στο βιντεάκι) ...αν θέλουμε να μιλήσουμε για σοβαρό λειτουργικό τότε πρέπει να μιλήσουμε για τον πάγκο εργασίας (Workbench) !!! AXAAXAXAXAXAXAXAXAAAAααααα........όπως και να έχει...αφορά τα πατζούρια και μόνο...μην περιμένουμε να δούμε κάτι άλλο στο βίντεο ! Τα μουρλένιουμ (millenium) παίζει να ήταν η πανμέγιστη αποτυχία σε λειτουργικό ever !

...και να να μην ξεχνιόμαστε...κανένας υπολογιστής δεν μπορεί να κάνει αυτό που μπορεί μια Amiga, με 2mb RAM :)
 
Αν έχει games καλώς.

Αν δεν έχει games να πάει στο διάολο.

Win = Games. Nuff said.
 
Τώρα που το ξανασκέφτομαι, λειτουργικό με nickname "Win" δεν υπήρχε περίπτωση να μην πετύχει... :p
 
Πολύ σωστό σε βρίσκω.

Και να παίξω το προφήτη του διαβόλου. Το Android θα αποτύχει. Γιατί; Απλά διότι κανένας δεν θα βγάλει τα χρήματα που θέλει, και όλοι μας έχουμε δει τι αποτέλεσμα έχει αυτό.

Εν αναμονή των Windows 8 λοιπόν, να τα εκατοστήσει στον αριθμό.
 
Για τα Windows ME, έγραφε κάπου ότι δεν τα έβαλε μιας και δεν μπορούσε να κάνει upgrade σε Windows 2000 μετά. Δυσκολεύομαι πολύ να πιστέψω ότι είναι πράγματικα upgrades όλες αυτές οι εγκαταστάσεις. Που να βρεις pc, που θα ήταν πλήρως συμβατό με τόσο διαφορετικές εκδόσεις των Windows.
 
Μια χαρά ήτανε τα Millennium. Upgrade των Win98 ήτανε απλώς ο κόσμος περίμενε κάτι παραπάνω από την στιγμή που είχανε κυκλοφορήσει τα 2000 αρκετούς μήνες νωρίτερα. Ε μόλις είδανε την γλύκα του να είναι NT-based το λειτουργικό θεώρησαν τα 9x απαρχαιωμένα και σκάρτα. Α και έκαναν και την πατάτα να αφαιρέσουν το Real Dosmode, αν και γίνεται να το επαναφέρεις αρκετά εύκολα.
 
Τα ME ήταν όπως και τα Vista. Αν έκανες μερικές αλλαγές (o f2bnp ανέφερε μία ήδη) , ειδικά στα Vista το λειτουργικό γινόταν εξαιρετικό, πενταστάθερο και λειτουργικότατο. Ειδικά με την έλευση των service packs ήταν μια χαρά.

Βέβαια η αρνητική εικόνα βγήκε από την αρχή, η ρετσινιά δεν φεύγει με τη καμία και έμεινε. Αδυνατώ να πιστέψω ότι όλοι όσοι τα έβριζαν τα είχαν πιάσει έστω και στα χέρια τους, όπως γίνεται και με τους απανταχού haters του OS-X. Mojave project anyone?

Η Μ$$ έκανε την ύστατη βλακεία να έχει τα Vista ρυθμισμένα ώστε να είναι "βαριά". Τα Vista συνέπεσαν με την άνοδο των φορητών υπολογιστών, και σε laptop όντως σέρνονταν αν δεν τα ρύθμιζες.

Όσο για τα ME δεν τα έχω δουλέψει παρά σε επαγγελματικό περιβάλλον (σε κάποιο περιοδικό που εργαζόμουν) και δεν είχα συναντήσει προβλήματα. Βέβαια δεν είχα "παίξει" με το λειτουργικό όσο ήθελα, δεν ρίσκαρα να χαλάσω κάτι σε μηχάνημα που δεν ήταν δικό μου.
 
Πίσω
Μπλουζα