28 Οκτωβρίου ώρα 5.30 (1971)

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
14.091
Αντιδράσεις
15.401
28 Οκτωβρίου ώρα 5.30 (1971)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/28_%CE%9F%CE%BA%CF%84%CF%89%CE%B2%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85_%CF%8E%CF%81%CE%B1_5.30

Η αγαπημένη μου απο τις επετειακές-πολεμικές, τι να πρωτοπω, για τον γερμανο του Κομνηνου, τον σκοτεινό , ερωτιαρη υπολογαχο :flower: πάει για οσκαρ τοσο ολοκληρωμένα τον έπαιξε ( καποτε υπήρχαν σπουδαιοι ηθοποιοι), για τον συγκηνιτικό Κυριακο και τον αδικο χαμό του, για τον Τρυφωνα και αυτος για οσκαρ, για τον Πολιτη αλλα και για την Κρουσκα..( πανεμορφη και καλη σαν ηθοποιος)....

την ειχα δει στην α' γυμνασιου την συγκεκριενη ταινία , βραδι της 28ης Οκτωβριου, αυριο ειχα τα διαγωνισματα, δεν με ενοιαξε, πεταξα τα βιβλια και ημουν στον κόσμο μου.στον κοσμο αυτων των ηρωων....τοσο μου αρεσε, ελπιζω να υπάρχει και κανεις άλλος εδω μεσα που να του έκανε εντυπωση, οση σε μένα.. #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν την έχω δει, αλλα θα το ήθελα πολύ. Κυκλοφορεί σε DVD για αγορά;;;
 
divined είπε:
Δεν την έχω δει, αλλα θα το ήθελα πολύ. Κυκλοφορεί σε DVD για αγορά;;;
την εδωσε πρόσφατα περιοδικό αλλα δεν θυμάμαι ποιο γυρω στις 28 Οκτωβρη, κρίμα που δεν το πήρες ειδηση γιατί πραγματικά αξιζει...η ταινια μας δειχνει πως απο την μεγάλη ευτυχια( οι κάτοικοι του μικρού χωριού ειχαν την ηρεμια τους, τους χορους τους, τις δουλειες τους, τις μικροχαρες τους), μπορει να βρεθείς σε μεγάλη δυστυχία, αυτο γινεται όταν ο Κυριακος γυριζει από το μέτωπο σε ασχημη σωματική κατάσταση, μετά τον πόλεμο και χάνει κάθε όρεξη για ζωή...τελικά την ανακτά, θελει να παντρευτεί την Φρόσω αλλα η ζωή εχει άλλα σχεδια..αν θυμόσαστε οταν πηγαινει να ξεκρεμάσει την γερμανική σημαια, βρισκει τον θάνατο..απο τον υπολογαχό..ωραιο και το ζευγαράκι, Πολιτη-Κρουσκα! Η Κρουσκα παιζει την ωραια Ελένη, την οποια ερωτευεται ο υπολογαχός, πειθει στον Ρόλο ο Κομνηνός, τοσο που πραγματικά θες να μπεις στην οθονη και να ξεκαθαρισεις τους λογαριασμους μαζί του..
 
Ωραία. Την είδα όλη την ταινία με λίγα λόγια, απο την περιγραφή σου!! :)
 
divined είπε:
Ωραία. Την είδα όλη την ταινία με λίγα λόγια, απο την περιγραφή σου!! :)
δεν αφησα τιποτα στην φαντασία σου, κακως ...επρεπε να μπει σε σποιλερ ,πάντως αξιζει για τις ερμηνειες αν την πετυχεις...
 
Αριαδνη, εχω να τη δω πολλα χρονια και δεν τη θυμομουν καλα. Ευτυχως εσυ μου τη θυμισες αρκετα, μια που εισαι τοσο περιγραφικη.

Μου εχουν μεινει παντως, οι καλες της ερμηνειες.
 
Ωραίος ο Φερνάντο Σάντσο στην ταινία!

Κυριαααακοοοοο....
 
Την έχω δει... για δράμα την γυρίσανε κωμωδία τους βγήκε, είχε την πλάκα του τελικά ο Καραγιάννης.
 
Hlebouras είπε:
Γερμανός: Χάιλ Χίτλερ!Φερντάντο Σάντσο: Να τον κατουρήσω...
Ηταν για οσκαρ ο Τρυφωνας Πλατανιας, ψεματα, το πως αντιμηλουσε στον Γερμαναρά ..ηταν επιστημη , δε ελεγε μονο αυτο αλλα και άλλα που καλυτερα να μην παραθεσουμε..
 
Παιδία χίλια συγνώμη αλλα η ταινία, διαδραματίζονταν σε χωριό της Θεσσαλονίκης έτσι; την Κορυτσά η κάπου εκεί κοντά;

πάντως κοντά στην Μακεδονία!
 
αριαδνη είπε:
Παιδία χίλια συγνώμη αλλα η ταινία, διαδραματίζονταν σε χωριό της Θεσσαλονίκης έτσι; την Κορυτσά η κάπου εκεί κοντά;
πάντως κοντά στην Μακεδονία!
καλα τελειως αναχρονιστικη αλλα η ταινια γυρίστηκε στην Μικρη Λευκα Θεσσαλονίκης..ένα χωριο της Μακεδονίας..πως δεν το είδα; ωραιο χωριουδάκι, ωραια ιστορια και δεν σας εγραψα στην αρχη και για το εργοστασιο ξυλειας που ήθελε να μετατρέψει ο Γερμανός σε εργοστασιο οπλων και έβαζε τους χωρικους να δουλεύουν με το ζόρι και την ωραια Ελένη, η Κρουσκα στις μεγάλες τις ομορφιές, τι ωραιό κοριτσι.....

καλά μεσα στο κλιμα ειμαι..της εποχής!
 
αριαδνη είπε:
καλα τελειως αναχρονιστικη αλλα η ταινια γυρίστηκε στην Μικρη Λευκα Θεσσαλονίκης..ένα χωριο της Μακεδονίας..
Μικρή Λεύκα; Δεν το έχω ξανακούσει αυτό το χωριό. Μήπως σήμερα έχει άλλη ονομασία;
 
ααχ! πραγματικα οταν δεν εχω κεφι βαζω τετοιου ειδους ταινιες για να γελασω. Μια ακομη υπερτατη κωμωδια με τις γνωστες εθνοπατριωτικες εξαρσεις της εποχης.Βεβαια μπροστα στον λατρευτο μας κωμικο ηρωα κωστα πρεκα δεν πιανει μια αλλα για να γελασετε μπορειτε να την δειτε.
 
Μπα...

Προτιμω τις ταινιες του Τζιμα...
 
romantikos είπε:
ααχ! πραγματικα οταν δεν εχω κεφι βαζω τετοιου ειδους ταινιες για να γελασω. Μια ακομη υπερτατη κωμωδια με τις γνωστες εθνοπατριωτικες εξαρσεις της εποχης.Βεβαια μπροστα στον λατρευτο μας κωμικο ηρωα κωστα πρεκα δεν πιανει μια αλλα για να γελασετε μπορειτε να την δειτε.
Μπα...

Προτιμω τις ταινιες του Τζιμα...
 
Αυτη την ταινια την απεχθανομαι μεχρι αηδιας.""φονιαδεςςςςςς,καθαρματααααααα!!!!
 
Είχα την τύχη να έχω καθηγητή στην σχολή ζωγραφικής που φοίτησα τον Τάσο Ζωγράφο (στο μάθημα σκηνογραφίας). Τι ιστορίες μας είχε πει για τον Σάντσο Πάντσα (φερνάντο σάντσο) και τους παραγωγούς - καπηλευτές της ελληνικής ιστορίας. Είναι πραγματικά να ξερνάς με τέτοιες ταινίες φίλε Metalcandyman.
 
αριαδνη είπε:
καλα τελειως αναχρονιστικη αλλα η ταινια γυρίστηκε στην Μικρη Λευκα Θεσσαλονίκης..ένα χωριο της Μακεδονίας..πως δεν το είδα; ωραιο χωριουδάκι, ωραια ιστορια και δεν σας εγραψα στην αρχη και για το εργοστασιο ξυλειας που ήθελε να μετατρέψει ο Γερμανός σε εργοστασιο οπλων και έβαζε τους χωρικους να δουλεύουν με το ζόρι και την ωραια Ελένη, η Κρουσκα στις μεγάλες τις ομορφιές, τι ωραιό κοριτσι.....
καλά μεσα στο κλιμα ειμαι..της εποχής!
Αριάδνη το ονομα "Μικρή Λεύκα" ειναι ψευτικο λόγω σεναρίου. Το χωριο που βλεπουμε ως "Μικρή Λεύκα" ειναι η Γαλάτιστα Χαλκιδικής, εκεί γυριστηκε η ταινία.

Hlebouras είπε:
Γερμανός: Χάιλ Χίτλερ!

Φερντάντο Σάντσο: Να τον κατουρήσω...
Στο καφενείο, πηγαίνει ο Γερμανός με την παρεα του:

Χρήστος Πολίτης (στον Γερμανό): Τι θα παρουν οι κύριοι;;

Φερνάντο Σαντσο: Σκ@τ@!!!

Οι πρωταγωνιστές:

Τρύφωνας Πλατανιάς: Φερνάντο Σάντσο

Ελένη Πλατανιά, κόρη του Τρύφωνα: Βέρα Κρούσκα

Κυριάκος Πλατανιάς, γιος του Τρύφωνα: Γιάννης Κατράνης

Στέλιος, σύζυγος της Ελένης: Χρήστος Πολίτης

Φρόσω, αρραβωνιαστικά του Κυριάκου: Γιωτα Σοϊμοίρη

Βίλι Κνουτ, Γερμανός αξιωματικός/διοικητής του χωριού: Λάκης Κομνηνός

Σουλτς, λοχίας/υπασπιστής του διοικητή: Δημήτρης Μπισλάνης

Παντελής, Κοινοτάρχης του χωριού: Νικήτας Πλατής
 
Πίσω
Μπλουζα