28/10/1940:Εδώ Ραδιοφωνικός Σταθμός Αθηνών. Έκτακτον ανακοινωθέν-Πώς έγινε η εγγραφή?

angel_grig

KAT Resurrector
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
3.161
Αντιδράσεις
470
Πιστευω πως ολοι θα εχετε ακουσει αυτο το ηχητικο ντοκουμεντο.Θα ηθελα ομως να μαθω πως εγινε η εγγραφη αφου τοτε μαγνητοταινιες δεν υπηρχαν (εκτος της Γερμανιας φυσικα)..Σε τι υλικο εγινε η εγγραφη?Mηπως σε steel wire recorder?'Η μηπως αυτο που ακουμε σημερα ειναι μετεπειτα αναπαραγωγη απο τον ιδιο εκφωνητη?Ξερει καποιος (γιατι οσο το εχω ψαξει δεν εχω βρει κατι..)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H εγγραφή του συγκεκριμένου ηχητικού ντοκουμέντου έχει γίνει αρκετά χρονια αργότερα (νομίζω 1960 - κάπου το είχα βρει αυτό σαν πληροφορία, σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ σε ποιό έντυπο το είχα διαβάσει), και είναι πιστή αντιγραφή του τότε διαγγέλματος που είχε εκφωνίσει ο αρχιεκφωνητής του ΕΙΡ Σταυρόπουλος, εκφωνημένο από τον ίδιο φυσικά.
 
Eυχαριστω Αλκη!Τελικα καλα το ειχα υποψιαστει! :thanx2:
 
Ας το θυμηθουμε...περασμενα μεγαλεια

 
Για να επανέλθω στο θέμα μας σχετικά με την χρονολογία ηχογράφησης αυτού του ντοκουμέντου, ψάχνοντας σε όλο το αρχείο μου (κυρίως το έντυπο) ανακάλυψα τα εξής.

Η συγκεκριμένη ηχογράφηση του πρώτου ή μάλλον των δύο πρώτων ανακοινωθέντων του Γενικού Στρατηγείου έγινε το 1966, και αφορμή για αυτό στάθηκε όταν ο Γιώργος Κάρτερ συγκέντρωνε υλικό για το ντοκυμαντέρ ''Ο Μεγάλος Πόλεμος'' ο οποίος είχε κυκλοφορήσει σε δίσκο βινυλίου (τον οποίο δεν είχα υπ όψιν μου) ανακάλυψε την έλλειψη του συγκεκριμένου ηχητικού ντοκουμέντου, η οποία φυσικά ήταν σημαντική. Έτσι λοιπόν παρακάλεσε τον αρχιεκφωνητή Κώστα Σταυρόπουλο να ηχογραφήσουν τα δύο πρώτα πολεμικά ανακοινωθέντα, καθώς επίσης και την εκφώνηση της εισόδου των Γερμανών στην Αθήνα ''με τα κατάκλειστα σπίτια''. Κατά την ηχογράφηση των ανακοινωθέντων είχε προσθέσει και θόρυβο από το κενό ενός παλιού δίσκου για να είναι πειστικότερη η ηχογράφηση (ότι είναι παλιά).

Με αυτόν τον τρόπο δημιουργήθηκε και σώθηκε (έστω και με ριμέικ) αυτό το ραδιοφωνικό ντοκουμέντο.

Η εξομολόγηση αυτή είχε γίνει στο ένθετο περιοδικό της Κυριακάτικης Καθημερινής ''7 ημέρες'' στις 31-12-1995, και αναδημοσιεύτηκε και στο βιβλίο του Γιώργου Κάρτερ Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση που κυκλοφόρησε το 2004.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία παιδιά, ούτε που το είχα σκεφτεί (δεν έχω και τις απαιτούμενες τεχνικές γνώσεις βέβαια...)

*off topic: Πάντως πως μπορούν να "μαγειρευτούν" τα πράγματα όταν θέλουμε ε; Βέβαια στην προκειμένη περίπτωση ήταν για καλό, αλλά πόσα άλλα θα είναι "πειραγμένα"...
 
tsalk είπε:
Για να επανέλθω στο θέμα μας σχετικά με την χρονολογία ηχογράφησης αυτού του ντοκουμέντου, ψάχνοντας σε όλο το αρχείο μου (κυρίως το έντυπο) ανακάλυψα τα εξής.
Η συγκεκριμένη ηχογράφηση του πρώτου ή μάλλον των δύο πρώτων ανακοινωθέντων του Γενικού Στρατηγείου έγινε το 1966, και αφορμή για αυτό στάθηκε όταν ο Γιώργος Κάρτερ συγκέντρωνε υλικό για το ντοκυμαντέρ ''Ο Μεγάλος Πόλεμος'' ο οποίος είχε κυκλοφορήσει σε δίσκο βινυλίου (τον οποίο δεν είχα υπ όψιν μου) ανακάλυψε την έλλειψη του συγκεκριμένου ηχητικού ντοκουμέντου, η οποία φυσικά ήταν σημαντική. Έτσι λοιπόν παρακάλεσε τον αρχιεκφωνητή Κώστα Σταυρόπουλο να ηχογραφήσουν τα δύο πρώτα πολεμικά ανακοινωθέντα, καθώς επίσης και την εκφώνηση της εισόδου των Γερμανών στην Αθήνα ''με τα κατάκλειστα σπίτια''. Κατά την ηχογράφηση των ανακοινωθέντων είχε προσθέσει και θόρυβο από το κενό ενός παλιού δίσκου για να είναι πειστικότερη η ηχογράφηση (ότι είναι παλιά).

Με αυτόν τον τρόπο δημιουργήθηκε και σώθηκε (έστω και με ριμέικ) αυτό το ραδιοφωνικό ντοκουμέντο.

Η εξομολόγηση αυτή είχε γίνει στο ένθετο περιοδικό της Κυριακάτικης Καθημερινής ''7 ημέρες'' στις 31-12-1995, και αναδημοσιεύτηκε και στο βιβλίο του Γιώργου Κάρτερ Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση που κυκλοφόρησε το 2004.
Eκπληκτικες πληροφοριες Αλκη! :bow: Δεν εχω λογια!Δηλαδη μεχρι το 1995 ολοι πιστευαν οτι η εγγραφη ηταν η πραγματικη?:what:
 
Εγω το ειχα μαθει σε σχετικο ντοκιμαντερ για την ιστορια του ραδιοφωνου στο φεστιβαλ ντοκιμαντερ της Θεσσαλονικης το 2011. Παντως, οπως και στην τηλεοραση, η καταστροφη των αυθεντικων αρχειων ηταν ενσυνειδητη...
 
Ειδικα στην τηλεοραση ορισμενοι "αρμοδιοι" εβγαλαν ολα τους τα δυνατα για να συμβει αυτο.
 
tsalk είπε:
Για να επανέλθω στο θέμα μας σχετικά με την χρονολογία ηχογράφησης αυτού του ντοκουμέντου, ψάχνοντας σε όλο το αρχείο μου (κυρίως το έντυπο) ανακάλυψα τα εξής.


Η συγκεκριμένη ηχογράφηση του πρώτου ή μάλλον των δύο πρώτων ανακοινωθέντων του Γενικού Στρατηγείου έγινε το 1966, και αφορμή για αυτό στάθηκε όταν ο Γιώργος Κάρτερ συγκέντρωνε υλικό για το ντοκυμαντέρ ''Ο Μεγάλος Πόλεμος'' ο οποίος είχε κυκλοφορήσει σε δίσκο βινυλίου (τον οποίο δεν είχα υπ όψιν μου) ανακάλυψε την έλλειψη του συγκεκριμένου ηχητικού ντοκουμέντου, η οποία φυσικά ήταν σημαντική. Έτσι λοιπόν παρακάλεσε τον αρχιεκφωνητή Κώστα Σταυρόπουλο να ηχογραφήσουν τα δύο πρώτα πολεμικά ανακοινωθέντα, καθώς επίσης και την εκφώνηση της εισόδου των Γερμανών στην Αθήνα ''με τα κατάκλειστα σπίτια''. Κατά την ηχογράφηση των ανακοινωθέντων είχε προσθέσει και θόρυβο από το κενό ενός παλιού δίσκου για να είναι πειστικότερη η ηχογράφηση (ότι είναι παλιά).

Με αυτόν τον τρόπο δημιουργήθηκε και σώθηκε (έστω και με ριμέικ) αυτό το ραδιοφωνικό ντοκουμέντο.

Η εξομολόγηση αυτή είχε γίνει στο ένθετο περιοδικό της Κυριακάτικης Καθημερινής ''7 ημέρες'' στις 31-12-1995, και αναδημοσιεύτηκε και στο βιβλίο του Γιώργου Κάρτερ Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση που κυκλοφόρησε το 2004.




Πολλά :thanx2: :: :thanx2: :: :thanx2: :: :thanx2: , tsalk!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ότι πιο ενδιαφέρον έχω διαβάσει εδώ και καιρό. Εύγε Άλκη!
 
Πίσω
Μπλουζα