30 χρόνια Amiga!

gapan

RetroActive
Joined
1 Ιουν 2008
Μηνύματα
437
Αντιδράσεις
42
Σαν σήμερα, 30 χρόνια πριν, παρουσιάστηκε επίσημα για πρώτη φορά η Amiga 1000!

[edit] Το βίντεο αυτό δεν είναι πλέον διαθέσιμο λόγω υποβολής αξίωσης πνευματικών δικαιωμάτων από το χρήστη Cloanto Italia srl. [edit]

"We've lived our dream and seen it come to life."

Άντε και στα επόμενα 30!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Respect χωρίς όρια !! :headbangdude:

gapan είπε:
Άντε και στα επόμενα 30!
...και στα επόμενα 30, και στα επόμενα 300, και στα επόμενα 3.000 χρόνια !! Αmiga forever. :bow:
 
Νομίζω ότι είναι η πιο αξιόλογη παρουσίαση ενός συστήματος δεκαετίας 80. Να ρωτήσω, αυτός ο IBM emulator όντως δουλεύει; Το'χει δοκιμάσει κανείς;
 
Η εμφάνιση του Andy Warhol και της Debbie Harry επί σκηνής σηματοδοτούσε πόσο avant-garde ήταν η Amiga. Και απόλυτα ταιριαστό γιατί η Amiga ήταν ένα εργαλείο που απευθυνόταν σε καλλιτέχνες.

Το πόσο τα έκανε μαντάρα η Commodore τα επόμενα χρόνια γιατί δεν καταλάβαινε τι τεχνολογία είχε στα χέρια της και δεν γνώριζε πως να την προωθήσει σωστά τα έχουμε πει, μην τα ξαναλέμε. Θα μπορούσε σήμερα να είναι ο Mac στη θέση του Mac ή έστω κάτι ανάλογο. Εδώ ο Steve Jobs ανησυχούσε πολύ για την Amiga. H άλλη άποψη είναι ότι αντί να λάνσαρε η Commodore την Amiga ως νέο υπολογιστή θα ήταν να αποδεχθεί την παντοκρατορία των IBM PCs, που είχαν πλέον σχεδόν απόλυτο έλεγχο της αγοράς, και να την λανσάρει τo chipset ως expansion για αυτά και να γίνει η Commodore η πρώτη Nvidia.

Βέβαια δεν αξίζει να κλαίμε πάνω από χυμένο γάλα. Αυτά τα 10 περίπου χρόνια που η Amiga ήταν στην αγορά (από την Commodore) μας έχει χαρίσει τις καλύτερες αναμνήσεις και γιαυτό, τριάντα χρόνια μετά, ακόμα έχει φανατικό κοινό.
 
Η Amiga δεν παλιωνει. Οι μονες που παλιωνουν ή ξεκινουν πεπαλαιωμενες ειναι οι παραξενες αποπειρες hardware αναβιωσης της με διαφορετικα CPU, λειτουργικα κτλ

Μια expanded 1200 με ενα Tomahawk ειναι ενα αειθαλες combo...

Μου προσφερε χαρα ως παιδι, με εξεπληττε συνεχως, ακομα ασχολουμαι...πολλα kudos
 
με κάλυψε ο wally και όλοι όσοι εγραψαν...

απλά ρε παίδες κάθε φορά που κάνουμε τα ...30 ενός υπολογιστή (βλ σπέκτρουμ και c64 το 2012, του 464 πέρυσι κλπ), συνειδητοποιώ πόσο μεγαλώσαμε διότι θυμάμαι σαν τώρα τις στιγμές που τα διάβαζα στο πίξελ ως νέα τεχνολογία!

Ο χρόνος είναι αμείλικτος σε όλους μας
 
spyros_s είπε:
απλά ρε παίδες κάθε φορά που κάνουμε τα ...30 ενός υπολογιστή (βλ σπέκτρουμ και c64 το 2012, του 464 πέρυσι κλπ), συνειδητοποιώ πόσο μεγαλώσαμε διότι θυμάμαι σαν τώρα τις στιγμές που τα διάβαζα στο πίξελ ως νέα τεχνολογία!Ο χρόνος είναι αμείλικτος σε όλους μας
Απλά ας ελπίσουμε να προκάνουμε να τους κάνουμε και τα 40 και να μην μας έχουν κάνει ήδη τα δικά μας. :p
 
spyros_s είπε:
με κάλυψε ο wally και όλοι όσοι εγραψαν...απλά ρε παίδες κάθε φορά που κάνουμε τα ...30 ενός υπολογιστή (βλ σπέκτρουμ και c64 το 2012, του 464 πέρυσι κλπ), συνειδητοποιώ πόσο μεγαλώσαμε διότι θυμάμαι σαν τώρα τις στιγμές που τα διάβαζα στο πίξελ ως νέα τεχνολογία!

Ο χρόνος είναι αμείλικτος σε όλους μας
Γι'αυτό δεν έκανα εγώ τα 30 του Atari ST, τον προηγούμενο μήνα... :p

Leon είπε:
Απλά ας ελπίσουμε να προκάνουμε να τους κάνουμε και τα 40 και να μην μας έχουν κάνει ήδη τα δικά μας. :p
Αυτό ξαναπές το, αφού με το που μπήκε το 2015, έχει τρομάξει το μάτι μου.... :nervous:
 
εγώ λέω μακάρι να με αξιώσει ο Θεός να τα μάθω και στον γιο μου...
 
Rygar είπε:
Νομίζω ότι είναι η πιο αξιόλογη παρουσίαση ενός συστήματος δεκαετίας 80. Να ρωτήσω, αυτός ο IBM emulator όντως δουλεύει; Το'χει δοκιμάσει κανείς;
Το software σκετο κανει τα απολυτως απλα, οπως το lotus, norton commander κλπ. Μιλαμε για απλη 500αρα τωρα. Με την καρτα atonce σε μια καλη διχιλιαρη τρεχεις και παιχνιδια, αλλα νταξει, δεν εχει νοημα. Πολυ παιδεμα για να παιξεις κατι απλο cga.

Στην 500αρα ειχα χρησιμοποιησει το pctask, ενω στην 1000 υπηρχε η sidecar με επεξεργαστη πανω, οπως στις καρτες bridgeboard για τις διχιλιαρες. Νομιζω ειχαν βγαλει μεχρι και για 486 !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι software emulators οπως εγραψε και ο other_reality λειτουργουσαν με απλα πραγματα, κυριως επειδη ετρεχε και κωδικας αμιγκα απο πισω και οσο να΄νε μειωνε τα διαθεσιμα resources. Υπαρχαν και καθυστερησεις στην επικοινωνια και εξομοιωση, οπως για παραδειγμα του ποντικιου της αμιγκα που εξομοιωνε πισι ποντικι και γενικα ηταν απλα μια λυση αναγκης.

Αλλα με hardware δεν υπηρχε κανενα απολυτως προβλημα, 100% σωστη λειτουργεια σε οποιαδηποτε amiga. Αρχικα ειχε βγει για την Α1000 και εκανε την δουλεια του. Μετα βγηκαν αρκετες τετοιες καρτες για Α500. Εχοντας χρησιμοποιησει την ΑToncePLUS την καλυτερη που εχει βγει για Α500, με 286@16ΜΗΖ και VGA, ηταν μια χαρα. Επισης εχω ακομα την powerPCboard500 για Α500 και εχω κανει το εξης: εχω επανω στην Α500 εναν Α590 HD στα πλαγια, μεσα σε αυτον υπαρχει pc partition με MS-DOS, και μπορει κανονικα να μπουταρει και να τρεχει pc software απο τον δισκο, ταυτοχρονα με amiga software απο τον ιδιο δισκο, σε pull down menus. Και φυσικα η απολυτη λειτουργεια pc ειναι σε Α2000, οπου διαθετει και τις πισαδικες θυρες για συνδεση καρτων, οπου εκει απλα κανεις τα παντα. Υπαρχει ακομα στο youtube το βιντεακι φιλου μου

που πριν απο 4-5 χρονια ετρεχε windows 7 σε Α2000 ταυτοχρονα με amiga OS, ναι πριν 5 χρονια που μολις ειχαν κυκλοφορησει τα 7αρια και οι περισσοτεροι πισακιδες ειχαν ακομα windows ΧP στα πισι τους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
amiga.gr_podcast_1.jpg

H amiga.gr ενα ιδιαιτερα δραστηριο ελληνικο amigo-site με αφορμη τα 30 χρονια της Amiga ξεκινησε μια σειρα με επετειακης θεματολογιας podacsts στα ελληνικα εδω και ~2 βδομαδες.




Τα 2 πρωτα επεισοδια ειναι ηδη ετοιμα και διαθεσιμα προς ακροαση .

 




Ετοιμάσαμε το πρώτο μας podcast, στο οποίο θα ακούσετε μια συζήτηση με τον Βαγγέλη Γούλα, έναν από του διοργανωτές της εκδήλωσης για τα 30 χρόνια της Amiga που έγινε στην Καλιφόρνια της Αμερικής (***). . Σε αυτή την εκδήλωση συμμετείχαν με παρουσιάσεις και συζητήσεις πολλά από τα στελέχη και τους εργαζόμενους της Commodore, αλλά και όσοι ακόμα κρατάνε την Amiga ζωντανή. Παρουσιάστηκε επίσης hardware που ποτέ δεν κυκλοφόρησε και πολλά prototypes τα οποία αργότερα εξελίχθηκαν στα μηχανήματα που όλοι γνωρίσαμε.

Μεταξύ άλλων, στο συγκεκριμένο podcast θα ακούσετε για τα πρωτότυπα μηχανήματα όπως η Lorraine, το AA prototype και το Ranger, για το πως οι πρωτοπόροι βλέπουν την σημερινή κατάσταση στον χώρο της Amiga αλλά και για το Amiga Community. Ακόμα μιλήσαμε για το Viva Amiga, το μεγαλύτερο ίσως ντοκυμαντέρ που ετοιμάζεται τα τελευταία χρόνια με θέμα την Commodore και την Amiga
.

Προελευση : http://www.amiga.gr/content/epeisodio-1-30-hronia-amiga

>>> Direct D/load Link σε mp3

(***)

Η εκδηλωση που αναφερονται της εκδήλωσης για τα 30 χρόνια της Amiga που έγινε στην Καλιφόρνια της Αμερικής απο το Computer History Museum στο Mountain View, California μεταξυ 25-26 του περασμενου Ιουλιου.

Είναι πάντα ευχάριστο να συνομιλείς με κάποιον από τα παλιότερα μέλη της Ελληνικής κοινότητας της Amiga. Ο Δημήτρης Πανοκώστας είναι ένας από αυτούς, παραμένει ενεργός χρήστης (***) και συζητάμε για το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον της αγαπημένης μας πλατφόρμας.

Στο δεύτερο podcast μιλήσαμε με τον Δημήτρη για την εκδήλωση των 30 χρόνων της Amiga που έγινε στο Amsterdam, για την Ελληνική κοινότητα της Amiga και τις διαφορές της από αντίστοιχες άλλων κρατών. Αναφερθήκαμε σε demo groups και events που συμμετέχει και για τις δράσεις του Amigahellas.

Προελευση : http://www.amiga.gr/content/amigagr-podcast-ep2

>>> Direct D/load Link σε mp3

(***) ( Amigoula :arrow: http://blitterstudio.com/?page_id=9 ),
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
(***)

Η εκδηλωση που αναφερονται της εκδήλωσης για τα 30 χρόνια της Amiga που έγινε στην Καλιφόρνια της Αμερικής απο το Computer History Museum στο Mountain View, California μεταξυ 25-26 του περασμενου Ιουλιου.

(***) ( Amigoula :arrow: http://blitterstudio.com/?page_id=9 ),
Αυτά είναι !! Οταν μιλάμε για λατρεμένο μηχάνημα, το εννοούμε. :headbangdude:

Πάω για ακρόαση. :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα