386 + 486 Desktops πεταμένα και λασπωμένα

cutlaroc

RetroActive
Joined
10 Φεβ 2011
Μηνύματα
287
Αντιδράσεις
11
Καλημέρα σας... Προχθές κάνοντας μια επίσκεψη στο χώρο που συλλέγει όλα τα άχρηστα πράγματα η εταιρεία που εργάζομαι ανακάλυψα τα 2 desktops που αναφέρω στον τίτλο

Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω αν λειτουργούν ΚΑΝ διότι είναι μέσα στη λάσπη

Το δεύτερο θέμα είναι οτι ψήνομαι να τα καθαρίσω και να τα δοκιμάσω αν δουλεύουν.

Χάνω το χρόνο μου η υπάρχει τρόπος να τα καθαρίσω;

Με νερό φαντάζομαι πως όχι...

Πείτε ιδέες! :)
 
Με τόση υγρασία που θα έχουν φάει κομματάκι δύσκολο το βλέπω! Πάντως αν θες να τα καθαρίσεις με οινόπνευμα κάντο.
 
Υγρασία δε λες τίποτα , πρέπει να έχουν φάει και βροχή... :(
 
Δεν σώζεται τίποτε. Δυστυχώς. Ειδικά αν έχουν πάρει νερό.
 
Να μη το δοκιμάσω καν;
 
Εξαρτάται τί βαθμό μαζοχισμού έχεις :p Εγώ δε θα έμπαινα στον κόπο καν.
 
Αν έχει πάρει νερό δεν θα σου πρότεινα να το βάλεις στη πρίζα. Μπορεί να καταλήξεις με μαλλιά σαν του avatar σου. Και να ήσουν γυναίκα, πάει στο καλό εκεί που έχουν φτάσει οι τιμές της περμανάντ......
 
χμμμμ.... το καλό είναι οτι έχει παλιά καλώδια ρε γμτ και χρειάζομαι μερικά....το πολύ πολύ να τα καθαρίσω και να τα κρατήσω για μουσειακούς και μόνο λόγους...
 
Μπορείς να πλύνεις τις μητρικές με απιονισμένο νερό σε ενα ψεκαστήρι (ή και χύμα από το μπιτόνι :D ) και να τις στεγνώσεις με ενα μπιστολάκι ή να τις αφήσεις στο μπαλκόνι για μια μερα να στεγνώσουν φυσικά. Τουλάχιστον να φύγει η λάσπη. Αλλα αν είναι καιρό σ'αυτή την κατάσταση, θα'χουν οξυδωθεί τα πάντα.
 
Ευχαριστώ Rygar θα το δοκιμάσω αυτό και οτι γίνει... Το πολύ πολύ να έχω δυο γυαλιστερότατα μη λειτουργικά desktops! :)
 
γενικα τα ηλεκτρονικά είναι αλλεργικά στο νερό ακι ειδικά όταν είναι χρόνια η περίπτωση, ΑΚΑ έχει κατσει.

Μήν μπείς στον κόπο, τα καλώδια απο τήν αλλη είναι πιό έυκολα αλλα πρέπει να βρείς την οξείδωση και την καθαρίσεις.
 
Σύνδεσε τα όλα και τράβα βίντεο.

Υ.Γ. Πέρα από την πλάκα, είναι μαχαίρι στην καρδιά το thread. Ηρωικοί επεξεργαστές...
 
Σε καθε περιπτωση δεν εχεις τιποτα να χασεις! πλυσιμο με λιγο νερο, μετα καλό στεγνωμα με πιστολακι.

Τους δισκους μονο μην βρεξεις!
 
Το βίντεο εννοείται!!! τέσπα ότι γίνει , έτσι κι αλλιώς δε θα πληρώσω και τίποτα δωρεάν είναι...
 
Κι εγώ θα έλεγα να κρατήσεις ό,τι μπορείς (=ό,τι είναι καθαρό ή μπορεί να καθαριστεί) για ιστορικούς/μουσειακούς λόγους... :)
 
Ε ναι γι'αυτό γίνεται τελικά η όλη φάση...
 
Πίσω
Μπλουζα