3DO Blaster

Stormwatch

RetroNuts!
Joined
18 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.611
Αντιδράσεις
261
3doblaster2.jpg


Ειχε κανενας τη συγκεκριμενη καρτα?

Ηταν μια ISA καρτα για PC απο την Creative που ειχε επανω ολο το hardware του 3DO μαζι με ενα (οχι IDE) CD-ROM 2x

http://en.wikipedia.org/wiki/3do_blaster

Εγω ομολογω δεν την θυμομουν.Απλα πετυχα μια κουβεντα στο forum του beyond3D....
 
δεν θα με χαλαγε καθολου!!! θα επρεπε φυσικα να στρατολογησω ενα trusty BX motherboard....
 
endiaferomoun gia mia kai ego, ALLA

1. einai pain in the ass na thn sthseis

2. prepei na exeis SYGKEKRIMENO Creative 2x cd-rom gia na paiksei, den paizei me opoiodhpote...

3. to software tou einai olo probs (oxi ta games, to "enviroment" pou trexei, kati san emulator se hardware epipedo omos...)

opote kai egkateleipsa thn idea.... lol

eixa rothsei prosfaa atoma pou eixan tetoio palia....
 
Κοίτα να δείς που έχω ένα CD Rom της Creative στο πατρικό μου. (Από ένα HP Vectra, που έστεινα για μουλαρομηχάνημα ;) Αναρωτιέμαι τι ταχύτητα να είναι.
 
Δεν θέλει ένα οποιοδήποτε Creative CDROM, θέλει το CR-563 και μόνο.

Επίσης το μαραφέτι είναι τόσο σπάνιο και πανάκριβο που χαλαρά μπορείτε να πάρετε 3-4 πραγματικές κονσόλες 3DO στην θέση του και να σας μείνουν και ρέστα...το συγκεκριμένο "περιφερειακό" έχει ενδιαφέρον μόνο σαν curio/collector's item και καμμία απολύτως πρακτική χρησιμότητα.
 
to teleutaio sto ebay elikse sta 36 euro...

basika thelei psaksimo kai exei kai tis blakeioules tou, kalytera ena kanoniko 3DO... palia pou h karta htan poio fthnh apo to mhxanhma isos eixe nohma, alla tora pleon... mono gia logous sylloghs!
 
Και δεν το βάρεσες;;;

Συνήθως κοστίζει αρκετά περισσότερο, είχα υπόψη μου κάτι άλλα περίπου στα 100-150 ευρώ, αλλά μπορεί να θυμάμαι κάτι λάθος. Εκτός βέβαια αν δεν ήταν πλήρες αυτό που λες ή αν το πούλαγε αμφίβολος seller οπότε δικαιολογείται η χαμηλή τιμή...
 
mia xara htan o seller, vevaia den eixe to cdrom....

me 50e mporei kapoios na parei ena kanoniko 3DO, pou na kathesai tora na sthneis palies kartes (pou den exoun kai polloi opote den exeis kai help) se palia pc....
 
Προφανώς η τιμή έμεινε χαμηλά γιατί χωρίς αυτό το CD-ROM η κάρτα είναι άχρηστη (μεγάλη μαλ... της Creative!)

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου πάντως, το πραγματικό hardware είναι μακράν πιο εύχρηστο και αρκετά φτηνότερο.

Άσε που ακόμα και ο FreeDo emulator πηγαίνει πλέον αρκετά εως πολύ καλά από συμβατότητα...για όσους επιμένουν να δουν τα παιχνίδια σε monitor :)
 
Εχω τσιμπησει μια καρτουλα με κανα εικοσαρικο απο USA και βρηκα και το αντιστοιχο δριωε για 3 ευρω! Τωρα πρεπει να βρω τους drivers :mad:

Παντως η full blaster κοστιζει γυρω στα 100-150!
 
Πίσω
Μπλουζα