40 χρόνια Ethernet

Καλώς τον! :)

Κάνεις κάτι "come back" όλα τα λεφτά!

Το αρθράκι είναι αρκετά διαφωτιστικό - είδες τελικά πόσα πράγματα παραλείπονται στα βιβλία!....

Έχω διαβάσει θεωρία δικτύων Η/Υ απ' όπου μπορείς να φανταστείς: Microsoft (όταν έδινα για MCSE), Cisco (για CCNA), ένα βιβλίο που κάναμε στη σχολή (τούβλο ολάκερο!) για το μοντέλο OSI και την TCP/IP εκδοχή....

Πουθενά, μα πουθενά, δεν αναγράφονται οι ....λεπτομέρειες:

Some of Ethernet's early detractors, he said, should hang their heads in shame. "In the dark days," he reminisced, "IBM was paying professors to write papers showing that Ethernet didn't really work – when it did work – and that Token Ring was better. Those professors should be ashamed of themselves."

Should you, aging Reg reader, recall one of the papers to which he was referring, Metcalfe has an explanation of what he claims the profs were up to. "What they would do was develop a model," he said, "a mathematical model ... They would then move the model into regions of absurd parameters. They would say, 'There's a million users, and they're sending full-time, all the time.'" Those "absurd parameters" would cause the model to show that Ethernet would fail under those conditions. The papers would then conclude, "'See, that doesn't work here,'" Metcalfe said, adding, "But no system would ever be used 'here'. Duh."
Η απερίγραπτη δύναμη των μαθηματικών: να παίρνεις κάτι που είναι κοινή λογική και να το κάνεις να προσεγγίζει τη σφαίρα του απίστευτου!... Αυτό, μου έκανε εντύπωση ακόμα κι όταν λύνουμε απλές ασκήσεις: "Έστω......" (κάτι που δυνητικά μπορεί να μη γίνει ποτέ, εμείς το υποθέτουμε και στηρίζουμε ολόκληρα δομικά συμπεράσματα πάνω του!....)

"Ethernet was developed in the context of the internet with its seven levels of the ISO reference model," he said. "So we had a job to do at level one and two, and we didn't burden Ethernet with all the other stuff that we knew would be above us. We didn't do security, we didn't do encryption, we didn't even do acknowledgements."
....Κι εδώ επιτέλους μπαίνουν σιγά-σιγά στην ύλη που συναντάμε σε όλα τα βιβλία διδασκαλίας!....

Another Token Ring failing, he said, was that "They never modeled what happens when you lose the token; they always assumed that the token was going to be there."
....αυτό το έμαθα καλά σε ένα εκπληκτικό webcast της MS, όπου έδειχνε με ένα εκπληκτικό για την εποχή animation τις διαφορές μεταξύ star, ring & bus topology, με ιδιαίτερη έμφαση στη μέθοδο μετάδοσης δεδομένων: token ring! Περίπου 80 σελίδες ύλης από το Networking Essentials χώρεσαν σε ένα 10λεπτο βιντεάκι που το θυμάμαι ακόμα και τώρα!....

That wasn't the end of the war, of course, but it marked the beginning of the end. "IBM struggled to prove that their 4 megabits per second was faster than our 10 megabits per second," he recalled. "They kept saying, 'Well, there are all these collisions.' No."
Απλά, lol! :D

Απολαυστικό! :thumbup:
 
Ημουν σιγουρος οτι θα σου αρεσε :D

Microsoft και Cisco Certified? :thumbup:

Τα ανανεωνεις?
 
To MS ναι, το CCNA το πήρα πριν 1,5 χρόνο.... Αλήθεια, θέλει ανανέωση? Δε θυμάμαι να μας το είχαν αναφέρει! :xm:

Αν ναι, μήπως πρέπει ν' αρχίσω να ψάχνομαι (το αμέλησα παντελώς με το πανεπιστήμιο, η αλήθεια είναι! :) ).

Θα ήθελα να ήμουν από μια μεριά, να δω τα "μούτρα" της IBM τώρα, που το ethernet είναι ο θεμέλιος λίθος της δικτύωσης!....

Για να μην πάω σε προβληματισμούς του στυλ: "άραγε τι θα είχε γίνει, αν είχε επικρατήσει το token ring!".....

Κρίμα, δε μπορώ να βρω αυτό το βιντεάκι πουθενά στο νετ.... Μιλάμε για το 2002 περίπου - τότε είχα ασχοληθεί για πρώτη φορά με το MCSE...

Στην ίδια σειρά, είχε και άλλα 2 βιντεάκια - το ένα εξηγούσε διαφορές hub / switch / router / modem και το άλλο μιλούσε για domains / dns / dhcp κτλ...

Από όλα τα πράγματα που έχω διαβάσει, τίποτε δεν μου έχει εντυπωθεί καλύτερα από αυτά τα tutorials!...
 
Ενας συναδελφος εχει παρει καμια 10αρια πτυχία CISCO, πανακριβα όλα και σε διάστημα 10 ετών. Ο ανθρωπος είναι κορυφή. Μου'χει πει λοιπόν ότι όταν λες ethernet, δε μπορείς να φανταστείς πόση τεράστια τεχνολογία κρύβεται απο πίσω και πόσα μα πόσα πρωτόκολλα "πατάνε" επάνω του. Υποθέτω πως αν ειχε ποτέ κυριαρχήσει το token ring, σίγουρα η αρχή λειτουργίας του δε θα ηταν ακριβώς όμοια με την αρχική (στέλνω ενα token στο δίκτυο, αν καποιος θελει να στείλει, το παίρνει και μου το στέλνει πισω με τα δεδομένα που θέλει), αλλα θα ηταν πολύ πιο εξελιγμένη. Ομως αν κατανοήσουμε τις αρχές λειτουργίας και των 2 πρωτοκόλλων, μαλλον αποκλείεται να κυριαρχούσε ποτέ. Σε πολύ μικρά δίκτυα ίσως, σε τοπικά δίκτυα με οπτικές ίνες σε μεγάλες αποστάσεις (π.χ. 500 μετρα) και χιλιάδες σταθμούς, μαλλον όχι, γιατί δεν κατασκευάστηκε τόσο για να είναι ευέλικτο αλλα απλώς εξυπηρετικό. Δηλαδή φτιάχνουμε ενα αυτοκίνητο για να μας εξυπηρετεί σε κοντινούς προορισμούς, όμως δε σκεφτόμαστε και πολύ μακρινά και μαλιστα επειδή μας λένε και ΙΒΜ, δεν επιδεχόμαστε και αμφισβήτηση (αυτό μαλλον είναι το χειρότερο :D ). Εδώ που εργάζομαι παντως, εχουμε μετρήσει το δίκτυό μας και καθημερινά κινούνται περίπου 500GB δεδομένων πάσης φύσεως. Μιλάμε για τρελά δεδομένα (είμαστε και σε φάση αναβάθμισης) και αυτά τα "ρουτεράκια" της CISCO κανουν απίστευτη δουλειά.

Αυτά. BTW, ωραίο θεματάκι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο το θέμα! μπραβο να θυμηθω τπτ γιατι τα ξέχασα μετα απο τοσα χρονια! :ppp
 
Πίσω
Μπλουζα