8-Track Kασέτες

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.881
Αντιδράσεις
3.853
Τις προλαβε κανεις απο εσας;

Εγω ισα που τις θυμαμαι στο πρωτο αμαξι που προλαβα μικρος.

Θηρια θυμαμαι και το κασετοφωνο ποσο μικρο ηταν πως χωραγανε και πως τις καταπινε.

Τωρα να εβρισκα και καμμια κασετα με Ελληνικα απο αυτες που ειχαμε. :xm:

eight.jpg


JD-8track-remote.jpg
 
Τις θυμάμαι πολύ λίγο στα τελευταία τους, εκεί κάπου στα τέλη των 70s όπου ήδη οι κόμπακτ γνωστές μας κασσέτες είχαν αρχίσει (λόγω του μεγέθους, και όχι λόγω πιστότητας) να επικρατούν. Πάντως εγώ τις ψάχνω στα διάφορα παλιατζίδικα των οποίων είμαι θαμώνας, μπας και δω κάτι να μου αρέσει να το πάρω. (είπαμε είμαι ρετρό τύπος, και έχω και διάφορες εμμονές με τα διάφορα μηχανήματα εικόνας και ήχου περασμένης τεχνολογίας).
 
Νομίζω ότι χόραγε μόνο 4 τραγούδια ;

Υπήρχε η έννοια της "πλευράς" ;

Και αν ΝΑΙ, τότε άλαλζε αυτόματα (όπως στα car-stereos) ή χειροκίνητα ;
 
Θυμάμαι που η ταινία έπεζε μπρος-πίσω με χειροκίνητο διακόπτη επιλογής φοράς.
 
Χωραγε παραπανω απο 4 κομματια (~45 λεπτα). Ειχε, μου φαινεται, 4 "λωριδες" και με το κουμπι μετακινουσες την κεφαλη στην επομενη λωριδα. Αν την αφηνες επαιζε ολοκληρη...

Το ΣουΚου θα ποσταρω μερικες που εχω + κασετοφωνο
 
AΠο οτι βλεπω στην οπισθεν ,οντως χωραει 4 κομματια και απο οτι δειχνει δεν φαινεται να μπαινει η β' πλευρα. :xm:

metal_machine_music_8_track_back.jpg
 
Πριν πολλά, πολλά χρόνια, μια θεία μου είχε στο εξοχικό της ένα ραδιοκασετόφωνο (ενθύμιο του συζύγου της) που δεχότανε τέτοιες κασέτες σε μια μεγάλη πλάγια σχισμή (αν θυμάμαι καλά). Μου είχαν κάνει τότε μεγάλη εντύπωση διότι αυτές οι κασέτες θυμίζανε τα cartridges των παιχνιδομηχανών εκείνης της εποχής! :D
 
Ο παππούς μου είχε στο αμάξι του 8-track player. Θυμάμαι που σκάλιζα μια μέρα τις κασέττες και μέσα στον Τσιτσάνη και τους λοιπούς ρεμπέτες, ξεκίνησε να παίζει το my sharona!
 
Ισα που τις προλαβα, περισσοτερο σαν παιδικο παιχνιδι. Καθως αρχισαν να μπαινουν στο σπιτι μοντερνα κασσετοφωνα και tapes, μου ειχαν δωσει ενα 8track κασσετοφωνο και καμια 15αρια κασσετες να παιζω! Θυμαμαι ακομα το μεγαλειωδες βαλε-βγαλε που αφηνε παντα ενα κομματι εξω της κασσετας (χμ.. με προετοιμαζε αραγε για τα 2600 carts?!) και μια που ειχα ανοιξει και ειχα βγαλει ολη την ταινια εξω..
 
εχει ο πατερας ακομα το γνωστο ραδιοκασετοφωνο που ειχε και ο βεγγος σε ταινιες του,ενα κοκκινο με ασημι και μαυρο χρωμα με ενα στρογγυλο ποτενσιομετρο και την πορτα στα δεξια, παιδακι μου εκαναν εντυπωση οι κασσετες του...δυστηχως τις πουυλησε καποτε στο μοναστηρακι...
 
Aardvark είπε:
AΠο οτι βλεπω στην οπισθεν ,οντως χωραει 4 κομματια και απο οτι δειχνει δεν φαινεται να μπαινει η β' πλευρα. :xm:
Αυτή η κασέτα είναι 4-track, ένα φορμάτ που απέτυχε παταγωδώς.

Το 8-track είχε συνήθως κανονική διάρκεια όπως ένα κλασσικό LP, και μερικές φορές είχε και double play κασσέτες! που χωρούσαν και διπλό άλμπουμ.

Στο παλιό μου Fiat 500 υπάρχει ακόμα κασσετόφωνο τέτοιο και λειτουργει κανονικά. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι στην Ελλάδα θα βρεις Κώστα Καφάση και τα "πεντόλιρα".. που να βρεις τα Lynyrd Skynyrd διαμάντια που φαίνονται στην πρώτη φωτογραφία του topic... :)
 
8track-dash3.jpg


photo-13389.jpg


Στο παλιό μας (ολόιδιο με της φωτογραφίας) αυτοκίνητο, μάρκας Φίατ 128, μοντ. '70, είχαμε ένα παρόμοιο μονοφωνικό κασετόφωνο-μπαουλάκι στην κονσόλα, μάρκας National-Panasonic, αν θυμάμαι καλά, που έπαιζε τέτοιες 8 track!!!

To αυτοκίνητο το κρατήσαμε για πολλά πολλά χρόνια και οι κασέτες έπαιζαν μια χαρά, όταν πια δεν έβρισκες κάτι αντίστοιχο ούτε για δείγμα.

orion%208%20track.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο τεχνικης πλευρας να προσθεσω, οτι η κατασκευη κεφαλης ταυτοχρονης αναγνωσης 8 καναλιων , καθως και η αναπαραγωγη τους ανα 2 καναλια (stereo) την φορα σε συγκεκριμενους χρονους, απαιτουσε επιπλεον εξειδικευμενο ηλεκτρονικο κυκλωμα.

Γι αυτο οι περισσοτεροι κατασκευαστες εξοπλιζαν τα εν λογω κασσετοφωνα με μια στερεοφωνικη κεφαλη, η οποια μετακινειτο καθετα προς την ταινια αναπαραγωγης, σε 4 βαθμιδες. (2 καναλια ανα βαθμιδα επι 4 βαθμιδες, ισον 8 καναλια) Αυτο ειχε ως αποτελεσμα η κεφαλη να απορυθμιζετε τακτικα , και να χρειαζετε επισκευη. Επισης πολλες φορες μασαγε και την ταινια αναπαραγωγης, την οποια μαλιστα εκοβε και κρατουσε μεσα του.
 
να προσθεσω πως οι συγκεκριμενες κασετες ηταν ατερμονες...

δεν τελειωναν ποτε..απλα καποια στιγμη ξαναεπεζαν απο την αρχη...και ξανα..και ξανα...

κατα συνεπεια δεν υπηρχε β' πλευρα οπως αναφερθηκε μεσω ερωτησης πιο πανω....
 
Αχ..... ατέρμονες οι άτιμες.... Ρωτήστε και μένα που είχα ανοίξει δύο τρεις για να ενώσω την ταινία που είχε κοπεί....

Της τρελής τα μαλιά....

Μου έχει απομείνει μία και μοναδική και αυτή χωρίς το περιεχόμενο, την ταινία, μόνο το έξω.

Μαζί υπάρχει και ένα παλιό κασσετόφωνο από το πρώτο αυτοκίνητο του πατέρα μου. Αν και έχω αλλάξει μοτέρ, δεν έχω καταφέρει να βρω πως να ρυθμίσω τις στροφές με αποτέλεσμα να βγάζει περισσότερες από ότι χρειάζεται.
 
Playmolover είπε:
Αν και έχω αλλάξει μοτέρ, δεν έχω καταφέρει να βρω πως να ρυθμίσω τις στροφές με αποτέλεσμα να βγάζει περισσότερες από ότι χρειάζεται.

Οι στροφες αλλαζουν με 2 τροπους. Η απο το μοτερ, ή απο το ηλεκτρονικο κυκλωμα, καπου στην πλακετα. Οσον αφορα το μοτερ, στην πισω πλευρα του, συνηθως κρυμενη κατω απο το αυτοκολητο,(ή καμια φορα και εμφανης) βρισκετε μια τρυπουλα που εχει την ρυθμιστικη βιδα για την ταχυτητα του μοτερ. Με ενα κατσαβιδι ωρολογοποιου και πολλη προσοχη θα το ρυθμισης. Τωρα αν δεν υφιστατε αυτο και χρειαζετε ρυθμιση απο πλακετα, πρεπει να ξερεις που ειναι ο ροοστατης των στροφων. Συνηθως καποθ κοντα στο κυκλωμα οδηγησης του μοτερ. Ισως το βρεις κοιτωντας που αποληγουν τα καλωδια τροφοδοσιας του μοτερ επανω στην πλακετα.
 
Βρήκα και άλλον που ασχολείται με τέτοιου είδος μαστορέματα.... Τέλεια!

Στο μοτέρ δεν βρήκα τίποτα, στην πλακέτα δεν με εμπιστεύομαι να βάλω χέρι. Κάποια στιγμή είχα παρεμβάλει μεταξύ μοτέρ και πλακέτας μια ρυθμιζόμενη αντίσταση για να περνά λιγότερο ρεύμα, αλλά με τον καιρό κάηκε και αυτή....
 
geo1973 είπε:
να προσθεσω πως οι συγκεκριμενες κασετες ηταν ατερμονες...δεν τελειωναν ποτε..απλα καποια στιγμη ξαναεπεζαν απο την αρχη...και ξανα..και ξανα...

κατα συνεπεια δεν υπηρχε β' πλευρα οπως αναφερθηκε μεσω ερωτησης πιο πανω....
Ήταν ακριβώς όπως οι πρώτοι παλαιοί αυτόματοι τηλεφωνητές. Η κασέτα έπαιζε και όταν τελείωνε το μήνυμα απλά σταμάταγε και ήταν έτοιμη να παίξει ξανά στο επόμενο τηλεφώνημα.

Δεν ξέρω πόση αξιοπιστία είχε το ατέρμονο σύστημα και αν οι κασέτες φθείρονταν γρήγορα ή χαλούσαν εύκολα μετά από μερικά παιξίματα......
 
pooky(1) είπε:
Δεν ξέρω πόση αξιοπιστία είχε το ατέρμονο σύστημα και αν οι κασέτες φθείρονταν γρήγορα ή χαλούσαν εύκολα μετά από μερικά παιξίματα......
Εγω pooky που τις προλαβα οσο τις προλαβα, νομιζω οτι ειχαν αρκετη αντοχη. Αυτο που θυμαμαι για το χρονο ζωης τους, ειναι οτι αν προλαβαινες και δεν σου την ειχε κοψει κανενα κασετοφωνο, αυτο που ειχες να φοβηθεις, ειναι οτι μετα απο πολυυυυυυ :) αναπαραγωγη, <<επεφτε -μαλακωνε-ελιωνε>>το ελαστικο σφουγγαρακι που ειχε ρόλο αμορτισερ, για να πατα η κεφαλη στην ταινια. Αποτελεσμα αυτου, ηταν να μην πατα η κεφαλη σωστα, και να εχεις μια <<μουντη>> αναπαραγωγη. Ισως γι αυτο οταν κατασκευασαν τις 2 track, να εβαλαν σφουγγαρακι επανω σε ελαστικο μεταλλο.

Απο την αλλη, εκεινη την εποχη υπηρχαν σετ επισκευης της κασσετας οσον αφορα το κοψιμο της ταινιας, αλλα δεν γνωριζω αν υπηρχε κατι για το παραπανω προβλημα. Αν και επαναλαμβανω επαιζαν πολυυυυ μεχριι να συμβει.
 
Δεν τις πρόλαβα,και αγνοούσα την ύπαρξή τους!Αν ήταν 45λεπτες θα χωρούσαν λογικά 12-14 τραγούδια.Το ότι μερικές έχουν μόνο 4 τραγούδια θα είναι απο την εταιρεία έτσι,κάτι σαν maxi single!
 
Πίσω
Μπλουζα