9/9 Επετειακή τραγωδία!

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.792
Αντιδράσεις
4.276
Χτες ειχα ενα κινητρο παραπανω να παιξω Dreamcast. Λογω φορτου καθημερινοτητας ειχα να ασχοληθω πριν απο το καλοκαιρι!

Βαζω στην αρχη το PAL Dreamcast μου. Η νεα μου τηλεοραση δεν εχει VGA οποτε εχω ενα RGB scartbox που με εχει βγαλει ασπροπροσωπο.

Ανοιγω τη κονσολα και παρατηρω οτι η εικονα ενιοτε μαυριζε και επανερχοταν. Βαζω το F355 να παιξω και συνεχισε. Βαζω ενα Red God...τα ιδια!

Το καλωδιο ειναι RGB Scart μου το ειχε δωσει περσυ ο Gettarobo και ειχε και ενδιαμεσο κουτι composite.

Βαζω το αλλο RGB Scart καλωδιο που εχω που δεν εχει composite box...τα ιδια!!!

Επισης συχνα οταν ειχε εικονα φαινοταν να χανει το ενα χρωμα και να πρασινιζει καπως. Με κουνημα ψιλοερχοταν.

Ειμαι στα ορια φονου.

Κατεβαζω το Sega Sports NTSC Dreamcast μου που εχω πολυ καιρο να ανοιξω ωστε να δω αν φταινε τα καλωδια. Του συνδεω στα 110V, βαζω το SCART RGB...τιποτα. Το δισκακι γυρναγε, εικονα καταμαυρη. Χρησιμοποιω το Composite του καλωδιου...μαυρη μαυριλα.

Περιττο να πω οτι περασα ολα τα βυσματα με contact cleaner αλλα τζιφος.

Δεν εχω RF να δοκιμασω.

Τι να κοιταξω????
 
Στο δικο μου rgb scart του dreamcast βλεπω οτι με το παραμικρο κουνημα χαλαει ευκολα η εικονα η θα πρασινιζει η θα βγαζει λαθος χρωματα ενω απο αλλες κονσολες ειναι πιο σταθερο!!σε τηλεοραση με 2 scart ενω στο ενα βγαζει μαυρη εικονα με αχνες ασπρες γραμες στο αλλο ειναι μια χαρα.
 
Wally είπε:
Χτες ειχα ενα κινητρο παραπανω να παιξω Dreamcast. Λογω φορτου καθημερινοτητας ειχα να ασχοληθω πριν απο το καλοκαιρι!
Βαζω στην αρχη το PAL Dreamcast μου. Η νεα μου τηλεοραση δεν εχει VGA οποτε εχω ενα RGB scartbox που με εχει βγαλει ασπροπροσωπο.

Ανοιγω τη κονσολα και παρατηρω οτι η εικονα ενιοτε μαυριζε και επανερχοταν. Βαζω το F355 να παιξω και συνεχισε. Βαζω ενα Red God...τα ιδια!

Το καλωδιο ειναι RGB Scart μου το ειχε δωσει περσυ ο Gettarobo και ειχε και ενδιαμεσο κουτι composite.

Βαζω το αλλο RGB Scart καλωδιο που εχω που δεν εχει composite box...τα ιδια!!!

Επισης συχνα οταν ειχε εικονα φαινοταν να χανει το ενα χρωμα και να πρασινιζει καπως. Με κουνημα ψιλοερχοταν.

Ειμαι στα ορια φονου.

Κατεβαζω το Sega Sports NTSC Dreamcast μου που εχω πολυ καιρο να ανοιξω ωστε να δω αν φταινε τα καλωδια. Του συνδεω στα 110V, βαζω το SCART RGB...τιποτα. Το δισκακι γυρναγε, εικονα καταμαυρη. Χρησιμοποιω το Composite του καλωδιου...μαυρη μαυριλα.

Περιττο να πω οτι περασα ολα τα βυσματα με contact cleaner αλλα τζιφος.

Δεν εχω RF να δοκιμασω.

Τι να κοιταξω????
Πεταξε το και παρε NINTENDO SWITCH.
 
Wally είπε:
Χτες ειχα ενα κινητρο παραπανω να παιξω Dreamcast. Λογω φορτου καθημερινοτητας ειχα να ασχοληθω πριν απο το καλοκαιρι!
Βαζω στην αρχη το PAL Dreamcast μου. Η νεα μου τηλεοραση δεν εχει VGA οποτε εχω ενα RGB scartbox που με εχει βγαλει ασπροπροσωπο.

Ανοιγω τη κονσολα και παρατηρω οτι η εικονα ενιοτε μαυριζε και επανερχοταν. Βαζω το F355 να παιξω και συνεχισε. Βαζω ενα Red God...τα ιδια!

Το καλωδιο ειναι RGB Scart μου το ειχε δωσει περσυ ο Gettarobo και ειχε και ενδιαμεσο κουτι composite.

Βαζω το αλλο RGB Scart καλωδιο που εχω που δεν εχει composite box...τα ιδια!!!

Επισης συχνα οταν ειχε εικονα φαινοταν να χανει το ενα χρωμα και να πρασινιζει καπως. Με κουνημα ψιλοερχοταν.

Ειμαι στα ορια φονου.

Κατεβαζω το Sega Sports NTSC Dreamcast μου που εχω πολυ καιρο να ανοιξω ωστε να δω αν φταινε τα καλωδια. Του συνδεω στα 110V, βαζω το SCART RGB...τιποτα. Το δισκακι γυρναγε, εικονα καταμαυρη. Χρησιμοποιω το Composite του καλωδιου...μαυρη μαυριλα.

Περιττο να πω οτι περασα ολα τα βυσματα με contact cleaner αλλα τζιφος.

Δεν εχω RF να δοκιμασω.

Τι να κοιταξω????
Καταρχην τι τηλεοραση εχεις; Εχουνε ακουστει τηλεορασεις για ασυμβατοτητες με 3rd party rgb scart. Να βρεις το γνησιο θα πρεπει να ψιλοσταξεις που σε αυτη την φαση αγοραζεις το hdmi box απο τους behand bros . Κατι αλλο, την multi out θυρα απο το Dreamcast την καθαρισες;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Εκατσα παλι χτες να παιξω...και εγιναν παλι τα νευρα μου αρπα.

Και το PAL και το NTSC Dreamcast συνεχιζει να μου κανουν (και τα δυο τους) ειτε στγμιαια μαυρισματα στην οθονη ή πρασινισματα-κιτρινισματα (σαν να χανεται ενα απο τα 3 χρωματα δημαδη)

Τα εχω πανω σε Scartbox με SCART RGB διοτι δεν την παλευω να βγαζω βαζω scarts ιοταν θελω να παιξω με καποια κονσολα. Ειναι παντως απο τα καλα ScartBoxes.

Tωρα που το σκεφτομαι και ο Spectrum 128+ μου, μου εκανε μαυρισματα και αναγκαστικα να δωσω ταση με μπαταρια (που μειωσε το συμπτωμα αλλα δεν το ελυσε 100% )

Φαντασου τωρα να παιζεις το απανθρωπο Volgar και πανω που περνας το σημειο που εχεις κολλησει επι 20 λεπτο να τρως ενα μαυρισμα και παλι απο την αρχη.

1@DarkSynbios[/USER] Υποθετω εννοεις το Akura? Ειναι καπως ακριβο (και out of stock μεχρι τελη Νοεμβρη) αλλα φαινεται εξαιρετικο. Η τηλεοραση μου ειναι ψιλοκαινουργια και δεν εχει VGA ωστε να χρησιμοποιησω τα DC VGA cable μου. Ξερεις τιπτα καποιον VGAtoHDMI converter της προκοπης?

 
Δεν ξερω τι παιζει ακριβως αλλα ηθελα να τα πιασω στα χερια μου να τα ριξω μια ματια. Τα χριστουγεννα κατεβαινω Ελλαδα, αμα σε ενδιαφερει να τα στειλεις και να τα τσεκαρω πες μου.
 
Εχτες λυσσαξα να παιξω Fast Striker. Αρχισα λοιπον να ζουμπαω τα καλωδια για να φυγει η πρασινιλα. Τελικα οταν κουμπωσα το Scart στη σκαρτιερα οχι εντελως και με κλιση προς τα αριστερα, ειχα εικονα και ηχο καμπανα. Δεν ειναι λυση αλλα τουλαχιστον επαιξα σαν ανθρωπος...
 
"Τελικα οταν κουμπωσα το Scart στη σκαρτιερα οχι εντελως και με κλιση προς τα αριστερα, ειχα εικονα και ηχο καμπανα."

Πάνο προφανώς το scart του dreamcast ή το βύσμα scart του αντάπτορα κάπου δεν κάνει καλή επαφή κάποιο pin. Mπορείς να τα ανοίξεις να δεις πως είναι τα pin μέσα στα scart; Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα σε ένα καλώδιο vga-scart, που ένα pin στο scart ήταν πιο πίσω και δεν έδειχνε σωστά τα χρώματα.
 
Οπως εχω γραψει και στο παραπανω ποστ οταν παιζω με rgb scart στο dreamcast πρεπει τις περισσοτερες φορες να κουναω το scart για να εχω σωστη απεικονiση.Το rgb scart που εχω ειναι το γνησιο που ειχε βγει τοτε στο dreamcast.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Εχτες λυσσαξα να παιξω Fast Striker. Αρχισα λοιπον να ζουμπαω τα καλωδια για να φυγει η πρασινιλα. Τελικα οταν κουμπωσα το Scart στη σκαρτιερα οχι εντελως και με κλιση προς τα αριστερα, ειχα εικονα και ηχο καμπανα. Δεν ειναι λυση αλλα τουλαχιστον επαιξα σαν ανθρωπος...
Το σκεφτηκα και αυτο αλλα αφου ειπες οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα με το scart box φανταστηκα θα ειναι απο την εξοδο. Εγω το DC VGA που εχω απο το 2003 δειχνει καλα ακομα ασχετως εαν εμφανιστηκαν καποιες ψιλοδιαφανες γραμμες ας το πω. Μαλλον θα κοιταξω να παρω το γνησιο σε καποια φαση η το Akura HDMI.

Αλλα ρε φιλε το Fast Striker ειχες καημο να παιξεις;; Στο online ποτε θα σε βαλουμε; Αρχισε να μαζευετε κοσμος.

http://dreamcast.online/now/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικα ειναι τα καλωδια. Εβαλα τα Dreamcasts μου με VGA σε μια παλια μου οθονη και παιζει χαρτι.

IMG_20171112_120700.jpg
 
Τα πιο πολλά καλώδια "rgb" που κυκλοφορούν είναι μούφα όχι μόνο στο dreamcast αλλά και σε άλλες κονσόλες. Είχα πάρει ένα για Wii από Ελλαδα και έβγαζε μια πράσινη απόχρωση σε όλη την οθόνη. Οπότε το άνοιξα, καμία σχέση η συνδεσμολογία με το προτεινόμενο rgb όπως αυτό που έβγαζε η nintendo. Βασικά είχαν πάρει component και είχαν κάνει πατέντα να βγαίνει η εικόνα στο scart λογικά θα έπαιζε καλά μόνο σε σύγχρονη τηλεόραση όχι σε crt που ήθελα εγώ οπότε αγόρασα ένα από εξωτερικό και παίζει καμπάνα, εικόνα κρύσταλλο και βρήκα την υγειά μου.

YΓ εδώ βρήκα καλώδιο rgb και σε καλή τιμή.

http://retrocables.es/tienda/index.php?id_lang=1
 
Πίσω
Μπλουζα