902 TV

Mandrake

RetroDB Feeder
Joined
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.550
Αντιδράσεις
166
Δυστυχώς άλλο ένα μικρό κανάλι βλέπω να μας κουνάει το μαντήλι σύντομα, όπως θα δείτε σ' αυτό το άρθρο... Δε μπορώ να πω ότι το παρακολουθούσα και ποτέ (άλλωστε πλέον σπάνια ανοίγω τηλεόραση) αλλά σκεπτόμενος τους επιπλέον ανέργους εν καιρώ κρίσης, ξενερώνω απίστευτα. Κάτι που έχω πετύχει αρκετές φορές και που σίγουρα θα μου μείνει, είναι αρκετές μεταφρασμένες Πολωνικές ταινίες κινουμένων σχεδίων και κάποιες αξιόλογες ταινίες Ρωσικού κινηματογράφου! Επίσης μέσα από τηλεοπτικές εκπομπές όπως "Στα Μονοπάτια Του Πολιτισμού" έβλεπες μαγνητοσκοπημένες συναυλίες γνωστών καλλιτεχνών, αλλά και θεατρικές παραστάσεις, έως θέατρα σκιών Καραγκιόζη, ενώ δεν έλειπε και μία (τουλάχιστον) παιδική τηλεοπτική σειρά με κουκλοθέατρο! Άλλη μια προσπάθεια που κράτησε απ' το 1990 μέχρι σήμερα. Για τον ραδιοφωνικό σταθμό δεν αναφέρεται τίποτα, βέβαια, οπότε κατά πάσα πιθανότητα θα παραμείνει ως έχει. Και μια απορία: Που πάνε άραγε τα μηχανήματα σ' αυτές τις περιπτώσεις;
 
και το παραξενο ειναι οτι εχουν ρεζερβε μια θεση που τους περιμενει στο ψηφιακο...

Παντως παρολο που βγαινει προς τα εξω ως ενα καναλι λογου, δεν μπορει να συγκριθει με αντιστοιχες παλιοτερες προσπαθειες οπως πχ το υπεροχο SevenX
 
Όταν ήμουν μικρός, θυμάμαι, έβλεπα Bolek & Lolek και Rexie. Από τότε δεν έχω παρακολουθήσει ξανά αυτό το κανάλι...
 
Έχει κάποια δυνατά ασπρόμαυρα retro ντοκυμαντερ πάντως. Τις προάλλες κόλλησα με ένα ανατολικογερμανικής παραγωγής που εξηγούσε πόσο εφιαλτική είναι η κατάσταση στη δυτική πλευρά του τείχους και πόσο παραδεισένια είναι στην ανατολική. Αρχές '60 το υπολόγισα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενα υψηλά πολιτικοποιημένο κανάλι, γεγονός που επιρεάζει φοβερά το πρόγραμμα του και κατ επέκταση την τηλεθέαση του...

Προσωπικά δέν θα μου λείψει, ( κανένα δεν θα μου έλειπε με εξέρεσεις το Nickelodeon, Βουλή και SKAI)
 
Νομίζω ότι θα αντέξω τελικά, να ζήσω και χωρίς αυτό !
 
Αφήστε τις πολιτικές προσεγγίσεις κατά μέρος βρε παιδιά. Όλα έχουν κάτι τις να δώσουν. Όποια πολιτική παράταξη κι αν εξυπηρετεί (ε ναι, χαίρω πολύ ότι είναι "έντονα πολιτικοποιημένο κανάλι", εφόσον ανήκει στο ΚΚΕ!), αυτό συμβαίνει σε ένα κομμάτι του. Ας μου βάλει τα Πολωνικά κινούμενα σχέδια και τον Καραγκιόζη το ΣΚΑΙ, να το ψήφιζα κι αυτό. Απώλεια είναι όπως και να το κάνουμε ενώ άνθρωποι θα μείνουν στον δρόμο. Μην βγάζουμε χολή. Δε νομίζω να θέλει κανείς να γυρίσει σε εποχές με 2 κανάλια και 8 ώρες προβολής το 24ωρο.

Υ.Σ. Ευτυχώς που το "Βουλή" δεν έχει πολιτική χροιά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mandrake είπε:
Απώλεια είναι όπως και να το κάνουμε ενώ άνθρωποι θα μείνουν στον δρόμο. Μην βγάζουμε χολή. Δε νομίζω να θέλει κανείς να γυρίσει σε εποχές με 2 κανάλια και 8 ώρες προβολής το 24ωρο.
Ας κρατήσουμε αυτό και οι πολιτικές τοποθετήσεις ας μείνουν στην άκρη παρακαλώ!

Το κανάλι τη δεκαετία του '90 είχε πολύ καλές εκπομπές λόγου, που παρουσίαζαν τα καλλιτεχνικά και εν γένει πολιτιστικά δρώμενα της εποχής και τέτοιες προσπάθειες συνεχίζοταν μέχρι πριν λίγο καιρό.
 
Δέν έγινε καμία πολιτική τοποθέτηση απο μερους μου, και στις απαντήσεις, είδα μια ευχάριστη νότα ειρωνίας που προσωπικά δεν με χάλασε καθόλου!!!

Και όσον αφορά το "άνθρωποι θα μείνουν στον δρόμο" επιτρέψτε μου να μήν με απάσχολεί και πολύ γιατί εγώ και κάμποσοι δικοί μου (φίλοι, συγγενείς κλπ) είμαστε στο δρόμο υπο αυτή την έννοια.

Επίσης η τηλεόραση είναι μια συσκευή για να κουμπωνω τις κονσόλες και το DVD μου, κατα τα άλλα είναι μηχανή σπατάλης χρόνου οπότε και όλα τα καναλία να κλείσουν, και να εκπέμπει μόνο η ενόπλων για 30 λεπτά την ημέρα, δεν μου καιγεται καρφάκι.
 
Saulot είπε:
Δέν έγινε καμία πολιτική τοποθέτηση απο μερους μου, και στις απαντήσεις, είδα μια ευχάριστη νότα ειρωνίας που προσωπικά δεν με χάλασε καθόλου!!!Και όσον αφορά το "άνθρωποι θα μείνουν στον δρόμο" επιτρέψτε μου να μήν με απάσχολεί και πολύ γιατί εγώ και κάμποσοι δικοί μου (φίλοι, συγγενείς κλπ) είμαστε στο δρόμο υπο αυτή την έννοια.

Επίσης η τηλεόραση είναι μια συσκευή για να κουμπωνω τις κονσόλες και το DVD μου, κατα τα άλλα είναι μηχανή σπατάλης χρόνου οπότε και όλα τα καναλία να κλείσουν, και να εκπέμπει μόνο η ενόπλων για 30 λεπτά την ημέρα, δεν μου καιγεται καρφάκι.

Δεν έκανε καμία πολιτική τοποθέτηση ο Saulot, εκτός αν σβήστηκε κάποιο post και δεν το είδα.

Όσο για το αν άρεσε σε κάποιους να γυρίσουμε σε 2 κανάλια με 8 ώρες προβολή την ημέρα, θα ήταν Θεού έργο. Για το 902 δεν εκφέρω γνώμη, απλά προσθέτω ότι νόμιζα πως είχε κλείσει εδώ και χρόνια.

Η τηλεόραση είναι μια συσκευή που βάζω πάνω τις κονσόλες μου, κεραία δεν παίζει και ούτε θα παίξει ποτέ εκτός από τη συσκευή του σαλονιού που ασχολείται η σύζυγος. Όσο για το κόσμο που μένει στο δρόμο, αν έβλεπε λιγότερο το σκουπιδομάνι της εποχής μέσω της tv, μάλλον θα είχε χρόνο να βρει διεξόδους στη "κρίση" που τον περιβάλει, αν όχι, τουλάχιστον θα είχε προσπαθήσει.
 
Και μιας και εκφρασατε αρκουντως το γεγονος οτι η τηλεοραση ως μεσον δεν σας αφορα/ενδιαφερει, ας επιστρεψουμε στα του θεματος...
 
Απάντησα αλλά τα έσβησα γιατί είδα την απάντηση του Wally. Παρακαλώ ας διαγραφεί το post μου, για να μη δοθεί συνέχεια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δε θελω να γινω κακος,αλλα αν βγαλεις τα τελεσοπινγκ και τα τεκταινομενα του παραλληλου συμπαντος το προγραμμα συρικνουται πολυ λιγωτερο του 8ωρου..

Περαν του χαβαλε,το οτι η Τυποεκδοτικη παει για φουντο(που ηταν κατι σαν μονοπωλιο)μονο καλο νεο δεν ειναι για την γενικοτερη κατασταση..
 
Τα Πολωνικά και Ρώσικα υποτιτλισμένα του 902TV, να πως πως έχουν γίνει με τα... χεράκια μου... :thumbup:
 
Εσύ τα μετέφραζες; Ξέρεις μήπως τίτλους να μας διαφωτίσεις καλύτερα; Από Αμερικάνικα, Ιαπωνικά, Ευρωπαϊκά γνωρίζω κάποια πράγματα αλλά από κινούμενα σχέδια από χώρες του ανατολικού μπλοκ οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες. Έχω βρει ορισμένα αλλά θα ήθελα να δω κι άλλο υλικό και θέλω να ξέρω ονομαστικά τουλάχιστον (για την ώρα), τι είχε προβληθεί!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έπαιρνα στα χέρια μου τους σχεδόν έτοιμους χρονισμένους υπότιτλους και από εκεί και πέρα έκανα όλους τους ελέγχους και διορθώσεις σε...

ορθογραφία, απόδοση διαλόγων, διορθώσεις στους χρόνους, την μεταγραφή των υποτίτλων, ρύθμιση εικόνας/ήχου...

έως και το τελικό "πακεταρισμένο" submaster Beta του κάθε θέματος, που έπαιρνε ο σταθμός. :thumbup:

Ακόμα και τα μαθήματα υποτιτλισμού στις... κοπέλες.............. εγώ τα έκανα! Χε...χε... χε!!! :biglaugh: :tongue:

Μερικές από τις Πολωνικές σειρές. Έχουν και πάρα πολλές ταινίες, αλλά που να θυμάμαι τίτλους.

Μου έβγαινε και η γλώσσα με τους τίτλους, με τόσα πολλά σύμφωνα!

POLSKIE DROGI

h**p://www.filmpolski.pl/fp/index.php/123694

h**p://www.youtube.com/watch?v=WfHWmt8iza4&feature=player_detailpage

STAWKA WIEKSZA

h**p://www.filmpolski.pl/fp/index.php/121559

h**p://www.youtube.com/watch?v=TTYRFbTTA-k&feature=player_detailpage

CZTEREJ PANCERNI

h**p://www.filmpolski.pl/fp/index.php/121749

h**p://www.youtube.com/watch?v=a31UJd5KtYo&feature=player_detailpage

Παρακαλώ πολύ να ΜΗΝ μου ζητηθούν αρχεία υποτίτλων, καθώς δεν μου επιτρέπεται να έχω και δεν έχω, τίποτα στην κατοχή μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα