9pin joystick σε Wireless

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
62
Παραφραζοντας γνωστη διαφημιση του multirama:

Ο Aki λεει μαζευε καλωδια, να δειχνεις ρετρο, να εχεις βυσματα.. Γιατι να μην εχω ασυρματο Aki? Γιατι να μην εχω wireless τα Tomahawk και τα CX40 Aki? Δεν νομιζω Aki!

Ενα παλικαρι (ναι ο Aki!) εφτιαξε αυτο το μαραφετι, προφανως για προσωπικη χρηση σαν project, που ειναι τοσο μικρο και λειτουργικο που θα ελυνε μια για παντα τον χαμο που ηδη υπαρχει σε πολλα σαλονια που φιλοξενουν retro game systems.

m_ak05392.jpg


H απολυτη λυση για καμενους (απο καλωδια) gamers?

m_ak05389.jpg


Kαι το αντιστοιχο εσωτερικο κομματι, τοσο μικρο που χωραει ακομα και σε gamepads.

Wally, να του κανουμε καμια ομαδικη κρουση απο εδω μεσα να μας φτιαξει κανενα σεβαστο αριθμο απο αυτα?

Εδω το ολο εγχειρημα απο την σελιδα του:

http://akikorhonen.org/projects.php?action=view&id=748
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και βέβαια να του κάνουμε! Τρομερή πρακτική εφαρμογή στην περίπτωση μου δεν έχει, αλλά μόνο και μόνο για να δω τις φάτσες των φίλων μου όταν με δουν να παίζω με ασύρματο Tomahawk θα άξιζε!
 
Δυστυχώς ο receiver εχει καταργηθεί. Ισως να του κάναμε μια κρούση να μας πει αν υπάρχει καποιος αλλος συμβατός. Πάντως είναι πολύ εύκολη δουλειά, μας δίνει και τα sources. Πιστεύω θα ήταν μεγάλη μαγκιά να κάναμε ασύρματα μερικά tomahawk...
 
Και εγω το σκεφτομουν προ καιρου, αλλα δεν εχω τις γνωσεις/ικανοτητα να φτιαξω κατι τετοιο και δεν βρηκα κατι σε ετοιμο.

Aμα παιζει καποια τετοια φαση θα αγοραζα τουλαχιστον εξι σετακια.
 
Ρε παιδια ειμαι μεσα αλλα με RF δεν θα ειναι τραγικο το lag? (για τις παρεμβολες ΟΚ. Ειμαστε παραδοσιακοι αντρες (ετσι!) οποτε δεν θα επιτρεψουμε στις θηλυκες συγκατοικους να στεγνωνουν μαλλι την ωρα της μυσταγωγιας :) )
 
είμαι μέσα παιδιά για οτιδήποτε ομαδικό!!!
 
Wally είπε:
Ρε παιδια ειμαι μεσα αλλα με RF δεν θα ειναι τραγικο το lag?
Wally, τα μηχανοκινητα r/c ιδια τεχνικη δεν χρησιμοποιουν στα κοντρολ τους? Αν ειναι ετσι το lag θα ειναι ανυπαρκτο αν κρινω απο την αμεσοτητα που εχουν σε αυτο τον τομεα. Και παλι υποθεσεις κανω μιας και δεν εχω ιδεα απο αυτες τις μαυρες τεχνες!
 
Ωπα τα μπερδεψα με τα υπερυθρα! Σορρυ (δευτερο μπλεξιμο μεσα στο Σουκου - στο πρωτο μπερδεψα το Rygar με το Rastan!)
 
Wally είπε:
Ρε παιδια ειμαι μεσα αλλα με RF δεν θα ειναι τραγικο το lag?
Γιατί, σκοπεύεις να πας κόντρα τον Μπιλι Μιτσελ στο Pacman;;; :p :p
 
αυτό θα παίζει και με megadrive πχ;

αν γίνει κίνηση είμαι μέσα
 
Mε μια προχειρη εκτιμηση πρεπει να δουλευει με καθε joystick (ακομα και με δικουμπα οπως CMS, Pacman και Quickshot) και με τα gamepad των NΕS/ATARI/MASTER SYSTEM/MEGADRIVE. Μονη εξαιρεση ειναι για το pad του NES οτι μπορει να λειτουργησει με οποιοδηποτε αλλο 8bit/16bit υπολογιστη και game system που να εχει την standard type 9din συνδεσμολογια. (Πχ να παιζεις με το NES pad σε Amiga). Αυτο ομως με την υπαρχουσα δομη και προγραμμα, μιας και "λογικα" θα μπορει να προγραμματιστει και να "καρφωθει" σε ξεχωριστου τυπου βυσμα για να πιασει στο NES και να λειτουργει αποκλειστικα εκει. Αλλα οταν κανουμε κουβεντα για μια πιθανη παρτιδα που να μπορει να φτιαχτει, τοτε ενας τυπος για την πλειοψηφια των μηχανηματων πιστευω οτι νικαει κατα κρατος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα