Aγαπημένα...

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.653
Αντιδράσεις
66.168
Η αγαπημένη ξένη ρετρο σειρά από κάθε είδος...

Μυστηρίου/Φαντασίας -
Τhe Twilight Zone (1959-64) , Twin Peaks (1990-91)

Επιστημονικής Φαντασίας -
Star Trek TOS (1966-69) , The Time Tunnel (1966-67)

Ιστορικές - Ο Ιησούς από την Ναζαρέτ

Οικογενειακές - Το Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι (1974-83)

Κωμικές - Married with Children (1987-97)

Περιπέτειες -
The Incredible Hulk (1977-82)

Σαπουνόπερες - Dynasty

Παιδικές - Καρουζέλ


Oι δικές σας ; :)
 
Επίσης το Αmazing Stories σε Μυστηρίου / Φαντασίας και το Outer of Limits στις σειρές επιστημονικής Φαντασίας....
 
Απαντω μονο για μερικα ειδη γιατι τα υπολοιπα δεν τα εβλεπα:

Μυστηριου/φαντασιας - Η ζωνη του λυκοφωτος, η ασπρομαυρη σειρα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ.

Οικογενειακες - Το μικρο σπιτι στο λιβαδι.

Κωμικες - Τα χρυσα κοριτσια.

Σαπουνοπερες - Τολμη και γοητεια.

Παιδικες - Μπολεκ και Λολεκ.
 
Να και η δική μου λίστα:

Μυστηρίου/ Φαντασίας - εδώ είναι και η πιο δύσκολη κατηγορία αφού κάθε χρονιά υπήρχε και μια σειρά που
Δεν έχανα με τίποτα. Αγαπημένη ήταν μια σειρά της Άγκαθα Κρίστι με την Τούπενς και τον Τόμυ. Αυτή ήταν νο 1 γιατί ήμουν πιο μεγάλη και πάταγα πόδι δε πάω πουθενά θα δω τη σειρά μου. Στη δεύτερη θεση κονταροχτυπιούνται "Αυτός, αυτή και τα μυστήρια'' και το "Χαρτ και Χαρτ". Γιατί το "Το βλέμμα μέσα από τον καθρέφτη"; Απαπα η πιο δύσκολη κατηγορία.

Επιστημονικής Φαντασίας: Δεν με τραβάει το είδος, μικρή έβλεπα κάπου και που το Γκαλακτικα ε, δεν τρελαινομουν κιόλας. Νομίζω ότι τώρα υπάρχουν πολύ πιο ποιοτικές σειρές επιστ. φαντασίας από ότι παλιά και οχι μόνο λόγω εφέ.

Ιστορικές: Μάρκο Πόλο.

Κωμικές: Μίστερ Μπιν και Παντρεμένοι με παιδιά.

Οικογενειακές: Εεεε τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται. Είχε καεί η... λυχνία από την τηλεόραση και εγώ ειχα πλαντάξει στο κλάμα επειδή εχανα την Λώρα. Η Λώρα ηταν η ηρωίδα μου. Οι Ντιουκς είναι η δεύτερη, έχουμε τα επεισόδια σε dvd και τα βλέπουμε οικογενειακώς και σήμερα.

Σαπουνόπερες: Δεν είχα αγαπημένη, καμμιά φορά χάζευα την Δυναστεία και το Φλαμίγκο ρόουντ.

Περιπέτειες: Ξεκάθαρα "το Μυστήριο του Χρυσού Πιθήκου". Επίσης ενα γουέστερν με ήρωα τον Πασκανέλ με καταπληκτικούς ηθοποιούς, το Centennial το οποίο δε θυμάμαι τον ελληνικό τίτλο.

Παιδικές: Είναι πολλές, γιατί η ποιοτική διαφορά ανάμεσα στο χθες και στο σήμερα είναι τεραααάστια. Θα διαλέξω τον Σκούμπυ Ντου και την Πϊπη Φακιδομύτη έτσι στα γρήγορα. Αν κάτσω να το σκεφτώ θα μείνει χωρίς φαγητό η οικογένεια σήμερα.
 
Αναφέρομαι σε κατηγορίες από τις οποίες έχω δει σειρές

Ιστορικές
Ο Ιησούς από την Ναζαρέτ (σήμα κατατεθέν της Μεγάλης Εβδομάδας)

Κωμικές Ο μαστροχαλαστής /Home improvement (1991-1999) (γλυκύτατα παιδάκια, τρελούτσικοι γονεις κάνουν τη σειρα ευχαριστη!!!)

Σαπουνόπερες Τόλμη και γοητεία

Παιδικές Καρουζέλ, Το κορίτσι από το ποτάμι (ελληνική παραγωγή 1991), Μίκυ Μάους, Ροζ Πάνθηρας

...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για ρετρό μιλάμε πάντα ε? Για να θυμηθώ κάποιες πολύ αγαπημένες....

Μυστηρίου/Φαντασίας - Η ωραία και το τέρας (με εκείνο το συμπαθέστατο τέρας που έμοιαζε με λιοντάρι... Κλάμα που είχα κάνει στο τελευταίο επεισόδιο...)

Επιστημονικής Φαντασίας - Space 1999 (Το έβλεπα στο MEGA όταν πρωτοξεκίνησε. Μου άρεσε πάρα πολύ)

Ιστορικές - Δε θυμάμαι καμία... Μόνο ταινίες...

Οικογενειακές - The Nanny (Ε, τι να κάνω που είναι κι αυτό κωμικό? Πάντως είναι οικογενειακή σειρά)

Κωμικές - Full house, the Benny Hill Show

Περιπέτειες - Αυτός, αυτή και τα μυστήρια (εντάξει, κι αυτή κωμική περιπέτεια...)

Σαπουνόπερες - DYNASTY και ξερό ψωμί!!!!! Δεν περιγράφω άλλο....

Παιδικές - Ο Σκούμπυ Ντου για τις κωμικές ιστορίες μυστηρίου, η Μάχη των Πλανητών (πω-πω τι μου θυμήσατε) και η Οδύσσεια του Διαστήματος!
 
@laura ingalls Στις σειρες μυστηριου μιλας για το Συνέταιροι στο έγκλημα με πρωταγωνιστρια την Francesca Annis.
Εβλεπα κι εγω τη σειρα και δεν εχασα ουτε ενα απο τα δεκα υπεροχα επεισοδια της. Κριμα που δεν προβληθηκε ποτε σε επαναληψη.
 
Ναι ναι με τη Φραντζέσκα Άνις. Πολύ καλή ηθοποιός με κλασική "εγγλέζικη" στόφα. Θυμάμαι ότι διάβαζα τότε τις περιπέτειες των Τούπενς και Τόμυ και σε ένα εξώφυλλο μου έμοιαζε ότι ήταν προσωπογραφία της Άνις. Κουτσομπολιό: ήταν η σύντροφοςτου Ρειφ Φαινς (Άγγλος Ασθενής, Λίστα του Σίντλερ), και ας του ριχνε μπόλικα χρονάκια.
 
Με δύο μόνο κανάλια στην τηλεόραση είναι μάλλον λίγες οι επιλογές (γιατί όταν άρχισαν τα ιδιωτικά, άρχισα κι εγώ το Λύκειο και ξεκίνησα από τότε να διαβάζω για Πανελλήνιες και οι ώρες τηλεόρασης ήταν ελάχιστες-ναι, ήμουν σπασικλάκι συν του ότι η πολυκατοικία δεν έπιανε Mega για χρόνια!)

Μυστηρίου/Φαντασίας - Χαρτ και Χαρτ, Παρασκευή και 13

Επιστημονικής Φαντασίας - προσπάθησα το Σταρ Τρεκ αλλά δεν είναι του στυλ μου αυτά

Ιστορικές - Καμία δε θυμάμαι, δεν είχα και ποτέ καλές σχέσεις με την ιστορία

Οικογενειακές - Married with children (ότι πρόλαβα τότε, κάποια στιγμή μετά τα είδα όλα μαζεμένα)

Κωμικές - The Dukes of Hazzard και the Benny Hill Show (αλλά το δεύτερο με τη σχετική επίβλεψη από τη μανούλα, αργότερα κι αυτά τα είδα πάλι όλα μαζεμένα. Με τρελαίνει το βρετανικό χιούμορ!)

Περιπέτειες - MacGyver, το Μυστήριο του Χρυσού Πιθήκου (το λάτρευα!), Αυτός, αυτή και τα μυστήρια

Σαπουνόπερες - Δυναστεία

Παιδικές - Ροζ Πάνθηρας for ever! A, και το Μια φορά κι ένα καιρό ήταν ο άνθρωπος.
 
Πίσω
Μπλουζα