Aναζήτηση τίτλου παιδικής/νεανικής περιπέτειας

perlastar

RetroJunkie™
Joined
30 Αύγ 2013
Μηνύματα
2.077
Αντιδράσεις
1.080
Δεν ξέρω καν αν το γράφω στο σωστό μέρος αυτό, καθώς θυμάμαι ελάχιστα πράγματα και υπάρχει περίπτωση να μην είναι καθόλου σειρά, αλλά καμμία τηλεταινία. Το έδειχνε στο New Channel το 92-93 τα μεσημέρια συνήθως, και το βασικό θέμα του επεισοδίου που θυμάμαι-αν ήταν επεισόδιο τελικά-ήταν η πηγή της νιότης.

Κάποιος αφηγούταν μία ιστορία για κάποιους που έψαχναν την πηγή της νιότης, έτσι ώστε να μη γεράσουν ποτέ. Βλέπουμε λοιπόν δύο διαφορετικές ομάδες να ψάχνουν, οι μεν ήταν υποτίθεται οι καλοί και οι άλλοι ένα κακό αντρόγυνο, θυμάμαι τη γυναίκα να είναι μία μακρομαλλούσα με σγουρά καστανοκόκκινα μαλλιά. Οι καλοί της υπόθεσης, κάπου είχαν πληροφορηθεί να μην ξεγελαστούν από την εξωτερική εικόνα όταν βρουν την πηγή, γιατί στην πραγματικότητα η πηγή ήταν πολύ απλοϊκή. Μετά από πολλές περιπέτειες βλέπουμε τους ήρωες να φτάνουν σε δύο πηγές, η μία μεγάλη και εντυπωσιακή, η άλλη μικρή και απλή. Η κακιά γυναίκα παρασύρθηκε από την εμφάνιση και έσπευσε να μπει στην όμορφη πηγή, η οποία ήταν ασφαλώς παγίδα και επρόκειτο για το αντίθετο: Την πηγή της γήρανσης. Την βλέπουμε σταδιακά, ουρλιάζοντας, να βυθίζεται το κεφάλι της μέσα στο νερό και κάθε φορά που καταφέρνει και το βγάζει να γερνάει ακόμα και πιό πολύ, μέχρι που έγινε σαν ζόμπι, και χάθηκε μέσα στα νερά (με τάραζε αυτή η σκηνή τότε). Ύστερα δεν θυμάμαι ακριβώς τι έγινε, αλλά ο άντρας που τη συνόδευε μπήκε κατά κάποιο τρόπο στη μικρή πηγή, που ήταν και η σωστή κι εδώ ο αφηγητής τελειώνει την ιστορία του. Όταν φεύγει το κοινό του, τον δείχνει κοντινό πλάνο και καταλαβαίνουμε ότι είναι ο ίδιος που είχε βουτήξει στην πηγή της νιότης, άρα συμπεραίνουμε ότι πέτυχε κι έμεινε για πάντα νέος. Τέλος, καθώς απολαμβάνει τις χαρές της άπειρης νιότης, νομίζω ότι τον δείχνει να φεύγει με κάτι γυναίκες!

Δεν ήταν τίποτα καλογυρισμένο και νομίζω φαινόταν ότι ήταν ψεύτικα τα σκηνικά. Την έψαξα αλλά τίποτα. Θυμάται κανείς; :)
 
Δεν την ξέρω αυτήν την ταινία και υπάρχουν αμέτρητα έργα για την πηγή της νιότης τα οποία όμως δεν είναι αυτό που ψάχνεις. Άλλα ένα που μου τράβηξε τη προσοχή επειδή δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα γι'αυτό στο διαδίκτυο είναι μια σχεδόν άγνωστη ταινία με τίτλο The Spring (1989). Επειδή υπάρχουν ελάχιστες δημοσιευμένες πληροφορίες σχετικά με την πλοκή αυτής της ταινίας (που θυμίζει το στυλ του Ινδίανα Τζόουνς), υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να είναι αυτή που ψάχνεις. Είναι για δυο αρχαιολόγους που βρίσκουν έναν πάπυρο με στοιχεία για να βρουν την πηγή της νιότης η οποία επίσης ενδιαφέρει έναν εκατομυριούχο και έναν κακό ιερές βουντού (?). Δε νομίζω να είναι σίγουρα η σωστή ταινία αλλά μια δοκιμή αξίζει.

Ακολουθούν δυο ιστιοσελίδες σχετικά με την ταινία, η μία από τις οποίες περιέχει τα μοναδικά δυο screenshots από την ταινία που μπόρεσα να βρω και παρακάτω η αφίσα.

http://www.interfilmes.com/filme_v4_166660_A.Fonte.da.Juventude-(The.Spring).html#Imagens

http://www.imdb.com/title/tt0098377/?ref_=ttrel_rel_tt

the-spring-movie-poster-1989-1020256627.jpg
the-spring-movie-poster-1989-1020256627.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Perlastar, τη βρήκε τελικά το άλλο το αστέρι μας την ταινία που έψαχνες;
 
Mandrake επειδή ήταν μετά από δύο χρόνια δεν είχα καν δει την απάντηση της Northstar, ευτυχώς που επανέφερες το θέμα και το είδα! Όχι, δεν είναι αυτό, και δεν είναι εύκολο να βρεθεί γιατί μπορεί να μην ήταν καν ταινία, δεν θυμάμαι καθόλου. Αλλά το έβαζε συνέχεια το New Channel, και ειδικά τις τελευταίες σκηνές που περιγράφω τις θυμάμαι πολύ καθαρά.
 
Πίσω
Μπλουζα