Aκούστε το νέο μου cd.

UnderGround

RetroN00b
Joined
21 Φεβ 2007
Μηνύματα
52
Αντιδράσεις
60
Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ακούσετε και να γράψετε(εάν θέλετε) μια κριτική για το πρώτο μου προσωπικό cd, ένα concept rock album με τίτλο "Για μια λυτρωμένη ψυχή".

Είναι ανεξάρτητη, δική μου, παραγωγή.

Μπορείτε να το ακούσετε από το παρακάτω link

http://antonisadelfidis.bandcamp.com/

Δίπλα σε κάθε τραγούδι υπάρχει και επιλογή ανάγνωσης των στίχων.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν έβαλα το συγκεκριμένο link με σκοπό την πώληση. Απλά θεωρώ ότι είναι πιο εύχρηστο από την στιγμή που υπάρχει η επιλογή ακρόασης ολόκληρων των τραγουδιών μαζί με το διάβασμα των στίχων.

Καλή ακρόαση.

Να είστε καλά,

Αντώνης.
 
Καλή Χρονιά Αντώνη. Δεν υπάρχει πρόβλημα με το θρεντ. Απλώς είναι σε λάθος Κατηγορία. ;)
 
Μπορεί κάποιος να το μεταφέρει και άν όχι, σε πια κατηγρία να το βάλω ;
 
Γεια σου,είναι πολύ ενδιαφέρον το cd του!Ήθελα να σε ρωτήσω,τις ενορχηστρώσεις τις έχεις φτιάξεις εσύ?Κι αν ναι,ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς?Έχω δοκιμάσει πολλά προγράμματα από φίλους μου,στον υπολογιστή μου,και κανένα δεν παίζει!
 
Kαλημέρα, σε ευχαριστώ.

Έχω κάνει όλες της ενορχηστρώσεις. Χρησιμοποιώ το Logic 9 σε mac. Για μένα, δεν παίζει κανένα ρόλο πιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς στο θέμα των ενορχηστρώσεων. Είναι καθαρά θέμα της αντίληψης και του γούστου του καθενός στο πως θα ντύσει ένα κομμάτι. Άλλωστε εκτός απο τα φυσικά όργανα οι υπόλοιποι ήχοι που χρησιμοποιώ είναι από hardware synths και όχι απο τον υπολογιστή...Το logic το χρησιμοποιώ ουσιαστικά μονο για recording, midi programming και audio editing.
 
Τον Αντώνη τον ξέρω προσωπικά εδώ και αρκετάαααααα χρόνια!!!

Έχουμε συνεργαστεί για 6 με 7 χρόνια μουσικά και συνεργαζόμαστε κι εδώ.

Για τον Αντώνη γράφω παραπάνω...

Επειδή κι εγώ ενδιαφέρομαι, αν μπορεί κάποιος από τους admins να μας πει σε ποιο μέρος του φόρουμ μπορούμε να ανεβάσουμε παρόμοιο θέμα θα το εκτιμούσα!!
 
Θα ήθελα να ακούσετε και να γράψετε(εάν θέλετε) μια κριτική για το πρώτο μου προσωπικό cd, ένα concept rock album με τίτλο "Για μια λυτρωμένη ψυχή".
Είναι ανεξάρτητη, δική μου, παραγωγή.
 


Παντα απο την μερια του κατα συρροην καταναλωτη μουσικης και τιποτα παραπανω .


 


Εχοντας ακουσει αρκετα τα περισσοτερα -οχι ολα ομως τα τραγουδια- μερικες ακατεργαστες σκεψεις .


 

 


Υπαρχει potential αλλα νομιζω υπαρχει δυσκολια να ενταξεις και να χαλιναγωγησεις και να πειθαρχησεις τον οιστρο και την δημιουργικοτητα στις τραγουδιστικες φορμες και επισης δειχνεις να θελεις -σωνει και καλα ορισμενες στιγμες- να συνδεσεις στο ιδιο τραγουδι -συνολο μερη που δεν δενουν καλα ή πασχει η μουσικη γεφυρα και ισως να δυσκολευεσαι αφαιρεσεις/θυσιασεις/πεταξεις τμηματα/μερη του τραγουδιου που εχεις γραψει .


 


Επισης εχω την αισθηση οτι καποιες φορες καποια τραγουδια που, ενω πρεπει να ακουγονται πολυ καλα ,οταν τα παιζεις ως μελωδια στο μουσικο οργανο της επιλογης σου μελοποιωντας τους στιχους (και τραγουδας τα νοερα ) κατα την μετατροπη τους σε τραγουδι οταν πλεον φτανουν να τραγουδηθουν απο το/ην ερμηνευτρια, δεν ειναι το ιδιο ικανοποιητικα .


 


Ισως θα βοηθουσαν αλλοι οχι απαραιτητα καλυτεροι ποιοτικα απλα διαφορετικης θεματολογιας στιχοι .


 


Ισως η συνεργασια με καποιο αλλο δημιουργο τοσο στη σε συνθεση οσο και στιχουργικα να απογειωνε το αποτελεσμα (η ενορχηστρωση και παραγωγη ειναι σαφως .


 


Παντως απ οτι ακουσα ισως θα σου πηγαινε περισσοτερο να ντυσεις μουσικα καποιο ντοκυμαντερ (ή και παιχνιδι) με μουσικη σου ή ισως κατι με μεγαλυτερο βαθμο ελευθεριας οπως ξερω γω ??? μια rok opera ??? ή


 

 


Ολα αυτα παντα ως ασχετος και απλος μουσικοφιλος αν και πολυ φοβαμαι οτι λεω μ_λ_κ__ς ,τις οποιες αυριο θα τρεχω να μαζεψω και δεν θα μπορω


 


(γιατι με καποιο σοιχειωδες minimum search που εκανα ειδα οτι εχεις μουσικο background και "ωρες πτησης" σε στουντιο και πολυετη τριβη στο χωρο ) .



 
Θα ήθελα να ακούσετε και να γράψετε(εάν θέλετε) μια κριτική για το πρώτο μου προσωπικό cd, ένα concept rock album με τίτλο "Για μια λυτρωμένη ψυχή".
Είναι ανεξάρτητη, δική μου, παραγωγή.
 


Παντα απο την μερια του επι πολλα χρονια κατα καταναλωτη μουσικης και τιποτα παραπανω .


 


Εχοντας ακουσει αρκετα τα περισσοτερα -οχι ολα ομως τα τραγουδια- μερικες ακατεργαστες σκεψεις .


 

 


Υπαρχει potential αλλα νομιζω υπαρχει δυσκολια να ενταξεις και να χαλιναγωγησεις και να πειθαρχησεις τον οιστρο και την δημιουργικοτητα στις τραγουδιστικες φορμες και επισης δειχνεις να θελεις -σωνει και καλα ορισμενες στιγμες- να συνδεσεις στο ιδιο τραγουδι -συνολο μερη που δεν δενουν καλα ή πασχει η μουσικη γεφυρα και ισως να δυσκολευεσαι αφαιρεσεις/θυσιασεις/πεταξεις τμηματα/μερη του τραγουδιου που εχεις γραψει .


 


Επισης εχω την αισθηση οτι καποιες φορες καποια τραγουδια που, ενω πρεπει να ακουγονται πολυ καλα ,οταν τα γραφεις/παιζεις στο μουσικο οργανο της επιλογης σου μελοποιωντας τους στιχους (και τα τραγουδας νοερα ) κατα την μετατροπη τους σε τραγουδι οταν πλεον φτανουν να τραγουδηθουν απο το/ην ερμηνευτρια, δεν ειναι το ιδιο ικανοποιητικα .


 


Ισως θα βοηθουσαν αλλοι οχι απαραιτητα καλυτεροι ποιοτικα απλα διαφορετικης θεματολογιας στιχοι .


 


Ισως η συνεργασια με καποιο αλλο δημιουργο τοσο στη σε συνθεση οσο και στιχουργικα να απογειωνε το αποτελεσμα .


 


Παντως απ οτι ακουσα ισως θα σου πηγαινε περισσοτερο να ντυσεις μουσικα καποιο ντοκυμαντερ (ή και παιχνιδι) με μουσικη σου ή ισως κατι με μεγαλυτερο βαθμο ελευθεριας οπως ξερω γω ??? μια rok opera ??? .


 

 

 


Ολα αυτα παντα ως ασχετος και απλος μουσικοφιλος αν και πολυ φοβαμαι οτι λεω μ_λ_κ__ς τις οποιες αυριο θα τρεχω να μαζεψω και δεν θα μπορω


 


(γιατι με καποιο minimum search που εκανα ειδα οτι εχεις μουσικο background και "ωρες πτησης" σε στουντιο και πολυετη τριβη στο χωρο )



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
 


Παντα απο την μερια του επι πολλα χρονια κατα καταναλωτη μουσικης και τιποτα παραπανω .


 


Εχοντας ακουσει αρκετα τα περισσοτερα -οχι ολα ομως τα τραγουδια- μερικες ακατεργαστες σκεψεις .


 

 


Υπαρχει potential αλλα νομιζω υπαρχει δυσκολια να ενταξεις και να χαλιναγωγησεις και να πειθαρχησεις τον οιστρο και την δημιουργικοτητα στις τραγουδιστικες φορμες και επισης δειχνεις να θελεις -σωνει και καλα ορισμενες στιγμες- να συνδεσεις στο ιδιο τραγουδι -συνολο μερη που δεν δενουν καλα ή πασχει η μουσικη γεφυρα και ισως να δυσκολευεσαι αφαιρεσεις/θυσιασεις/πεταξεις τμηματα/μερη του τραγουδιου που εχεις γραψει .


 


Επισης εχω την αισθηση οτι καποιες φορες καποια τραγουδια που, ενω πρεπει να ακουγονται πολυ καλα ,οταν τα γραφεις/παιζεις στο μουσικο οργανο της επιλογης σου μελοποιωντας τους στιχους (και τα τραγουδας νοερα ) κατα την μετατροπη τους σε τραγουδι οταν πλεον φτανουν να τραγουδηθουν απο το/ην ερμηνευτρια, δεν ειναι το ιδιο ικανοποιητικα .


 


Ισως θα βοηθουσαν αλλοι οχι απαραιτητα καλυτεροι ποιοτικα απλα διαφορετικης θεματολογιας στιχοι .


 


Ισως η συνεργασια με καποιο αλλο δημιουργο τοσο στη σε συνθεση οσο και στιχουργικα να απογειωνε το αποτελεσμα .


 


Παντως απ οτι ακουσα ισως θα σου πηγαινε περισσοτερο να ντυσεις μουσικα καποιο ντοκυμαντερ (ή και παιχνιδι) με μουσικη σου ή ισως κατι με μεγαλυτερο βαθμο ελευθεριας οπως ξερω γω ??? μια rok opera ??? .


 

 

 


Ολα αυτα παντα ως ασχετος και απλος μουσικοφιλος αν και πολυ φοβαμαι οτι λεω μ_λ_κ__ς τις οποιες αυριο θα τρεχω να μαζεψω και δεν θα μπορω


 


(γιατι με καποιο minimum search που εκανα ειδα οτι εχεις μουσικο background και "ωρες πτησης" σε στουντιο και πολυετη τριβη στο χωρο )



Ίσως κάποια απο αυτά που λές να ισχύουν.

Κάποιος που γράφει κάτι, στην προκειμένη περίπτωση τραγούδια, μπορεί να μήν έχει σκεφτεί κάτι που για κάποιον αποστασιοποιημένο είναι πιο εύκολο να το κάνει...

Σίγουρα μπήκα σε δύσκολο τριπάκι και προσπάθησα να κάνω ότι καλύτερο μπορούσα...

Άν το καλοσκεφτείς και αυτό κάτι σαν rock όπερα δεν είναι ; ;)

Το τι γράφει και εκθέτει στον κόσμο κάποιος δεν έχει απαραίτητα σχέση με τις ώρες πτήσεις.

Δέν έχεις να μαζέψεις τίποτα... :)

Να είσαι καλά,

Αντώνης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλημέρα.
Ανέβασα το lyric video του album "Για μια λυτρωμένη ψυχή".
Με τους στίχους, τους χαρακτήρες και την περίληψη της ιστορίας ενσωματωμένα στο video.
Εύχομαι να σας αρέσει!
Να είστε καλά!

 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα