Aλίκη: Σε ποιες παραστάσεις την είδατε?

johnalepou

Human RetroDatabase
Joined
28 Αύγ 2006
Μηνύματα
3.362
Αντιδράσεις
529
1. Αντιγόνη

2. Η Κυρία δεν με μέλλει

3. Μις ΠέπσιΧ2

4. Ωραία μου ΚυρίαΧ2

5. Η Μελωδία της ΕυτυχίαςΧ2

...και πιο πολύ απ όλες μου άρεσε η τελευταία,και σαν θέμα και σαν παραγωγή
 
"Εύθυμη χήρα" του 1983 (πάρα πολύ μικρός , σαν όνειρο το θυμαμαι...)


"Εκπαιδεύοντας τη Ρίτα" (στην περιοδεία)



"Φιλουμένα"



"Λίγο πιο νωρίς Λίγο πιο αργά" (και Αθήνα και στην περιοδεία)



"Αντιγόνη" (στην περιοδεία)



"Μις Πέπσι" (πάνω από 15 φορές!!!! σε Θεσσαλονίκη και περιοδεία)



"Ωραία μου κυρία"



"Η Μελωδία της ευτυχίας" (και σε Αθήνα και σε Θεσσαλονίκη , λίγες μέρες πριν σταματήσει...)



 
Εκπαιδεύοντας τη Ρίτα

Λίγο πιο νωρίς, λίγο πιο αργά

Μις Πέπσι

Ωραία μου κυρία

Η Μελωδία της ευτυχίας
 
Καλά νιώθω πολύ κατώτερη χαχα μόνο σε μια με είχαν πάει οι δικοί μου! Στην Ωραία μου Κυρία όταν είχε έρθει Θεσσαλονίκη. Ακόμα απορώ πως και δεν μας πήγαν στην Μελωδία της ευτυχίας... Δυστυχώς όμως επειδή οι μνήμες μου είναι περιορισμένες δεν θυμάμαι και πολλά από τη παράσταση....
 
Στην "Αντιγόνη" στην Επίδαυρο και στο "Λίγο πιο νωρίς, λίγο πιο αργά" στην Αθήνα στη θερινή σαιζόν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Λίγο πιο νωρίς, λίγο πιο αργά" στις Σέρρες (με τον συρρικνωμένο θίασο της περιοδείας, 1988-89)

"Μις Πέπσι" στις Σέρρες

"Ωραία μου κυρία" στη Θεσσαλονίκη (1994)

"Η Μελωδία της Ευτυχίας" στη Θεσσαλονίκη (1996)

και στην ανάγνωση του παραμυθιού "Ο Πέτρος και ο Λύκος" στην Αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ. το φθινόπωρο του 1994.
 
Ωραία μου κυρία (77 +93)

Καμπαρέ (καλοκαιρινή)

Καμπίρια (79)

Τζούλια

Εβιτα (καλοκαιρινή)

Εύθυμη χήρα (80)

Βίκτωρ -Βικτώρια

Εκπαιδεύοντας την Ρίτα

Λυσιστράτη

Λίγο πιο νωρίς, λίγο πιο μετά- (στην καλοκαιρινή)

Σίρλευ Βαλεντάιν

Αντιγόνη

Γλυκό πουλί της νιότης
 
Ωραία μου κυρία και Μελωδία της Ευτυχίας...απλά διεκπεραιωτική στις ερμηνείες της αλλά το "μετά" την παράσταση ήταν όλα τα λεφτά! Όρθια και ακούραστη να χαιρετά δια χειραψίας και τον τελευταίο θεατή, χαμογελώντας στα παιδάκια που της τραβούσαν τα μαλλιά...Ας τα ακούνε αυτά οι μετέπειτα ντίβες που αποσύρονται στα καμαρίνια τους και απαξιούν να συνομιλήσουν με το κοινό που τους αποθεώνει....Η ακτινοβολία της και η ομορφιά της ήταν κάτι το απαράμιλλο, σχεδόν μεταφυσικό, ενώ το χεράκι της ήταν τόσο μα τόσο απαλό σαν να μην είχε κοκκαλάκια μέσα....Αχ Αλίκη μου, που είσαι να μας δώσεις και πάλι αισιοδοξία!
 
Μαντώ Μαυρογένους, 1974

Ωραία μου κυρία, 1977

Καμπαρέ, 1978

Εβίτα,1981

Η κυρία με τις καμέλιες, 1982

Εκπαιδεύοντας τη Ρίτα, 1984

Φιλουμένα Μαρτουράνο, 1987

Η μελωδία της ευτυχίας, 1995
 
- Η κυρία δεν με μέλλει

- Ωραία μου κυρία

- Η μελωδία της ευτυχίας χ2 (την πρώτη φορά με τον Ληναίο, την δευτερη με τον Γαλανό).

Αυτο που μου έκανε εντυπωση και εμενα ήταν αυτο που περιγραφει πιο πάνω και ο garf, οτι στο τελος της παραστασης καθόταν υπομονετικά να φωτογραφηθει και να μιλησει μαζί της και ο τελευταιος θαυμαστής.

Θυμαμαι οταν ανακοινωθηκε οτι ειναι άρρωστη και σταματά τις παραστασεις, ξαφνιάστηκα γιατί μου έκανε εντυπωση ακριβως αυτο που είχα δει πριν λιγες μέρες στο θέατρο οταν ειχα δει την παράσταση. Μια ηθοποιος "βράχος" στη θεση της να στέκεται με τις ώρες να χαιρετάει όλο τον κοσμο, παρότι -προφανώς- θα είχε ενοχλήσεις λόγω της ασθένειας.

Δυστυχώς δεν την είδα ποτέ πανω στην σκηνή με τον Δημήτρη Παπαμιχαήλ (αν και εχω δει και τον Δημήτρη Παπαμιχαήλ στο θέατρο και πραγματικά έμεινα με το στόμα ανοιχτο! τεράστιος ηθοποιος!). Πάνω στη σκηνή θα πρεπει να ήταν φοβερή η χημεία τους. Εχω δει καποια αποσπασματα στο youtube απο την παράσταση "Εκπαιδευοντας τη Ρίτα" και ήταν κατι το υπέροχο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
λιγο πιο νωρις λιγο πιο αργα

φιλουμενα

σιρλευ βαλενταιν

γλυκο πουλι της νιοτης

αντιγονη

κυρια δε με μελλει

μις πεπσι

ωραια μου κυρια

η μελωδια της ευτυχιας
 
Λοιπόν, με πρώτη την παράσταση του 72 νομίζω, Μαντώ Μαυρογένους, σχεδόν σε όλες μεχρι την τελευταία της.

Κι ενδιαφέρομαι να βρω παράστάσεις που έχουν κάποιοι στο αρχείο τους, ολόκληρες

για να τις ξαναθυμηθώ. [edit] copyrights [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οταν είχα δει την Αλίκη στο "Κυρία δεν με μέλλει", μου ειχε κάνει αρνητική εντύπωση το γεγονός οτι κατα τη διάρκεια της ροής της παράστασης "προμοτάριζε" τον τότε σύντροφο της Κώστα Σπυρόπουλο.

Είχε ενα μικρό ρόλο στην παράσταση, υποδυόταν εναν αξιωματικό/στρατιωτικό που η ηρωίδα (Βουγιουκλάκη) του έσωσε τη ζωή και η Αλίκη γύριζε καθε φορά σε εμας το κοινό και μας έλεγε: "δεν ειναι πλάσμα? ε?? δεν είναι κούκλος?"...Δεν ξερω αν το εκανε αυτο σε καθε παράσταση, αλλα εκείνο το βραδυ που ειχα παει εγω να την δω, μας το ειπε μια, το ειπε δύο, το ειπε τρεις...προσωπικά μου εκανε πολύ άσχημη αίσθηση, δεν μου άρεσε....
 
εγω την εχω δει σε μια μονο παρασταση,το "λιγο πιο νωρις.λιγο πιο αργα"
 
Πίσω
Μπλουζα