Aναγνώριση δίσκου & λειτουργία USB θυρών

joe

RetroMasteR
Joined
28 Απρ 2008
Μηνύματα
1.441
Αντιδράσεις
262
Καλησπερα Ρετρονια!

Ισως θυμαστε καποια θεματα που ειχα με το pc. Γενικα δεν μας τα ελεγε καλα τελευταια. Ηξερα πως η mobo του (gigabyte) ανηκε στην αρχικη φουρνια με το εργοστασιακο λαθος που αφορουσε τους sandy bridge (α ρε Intel). Το πηγα λοιπον στο [edit] για αντικατασταση και γενικο τσεκαρισμα. Ηδη εδω και 3 μηνες με ειχαν ενημερωση για το προβλημα με email. Αφου λοιπον περασα μια μικρη περιπετεια με την αντικατασταση γιατι δεν υπηρχε ακριβως το ιδιο μοντελο αλλα τελικα μου εδωσαν ενα επομενο παρεμφερες πηγα περιχαρης στο σπιτι να αρχισω την αγγαρεια των εγκαταστασεων. Αμ δε! Ανοιγοντας το πισι διαπιστωνω πως απο τους 3 δισκους αναγνωριζονται οι 2 και κανενα απο τα 2 cdrom. Στην διαχειρηση συσκευων τα βλεπει ολα και τα αναφερει. Το ιδιο και στο ξεκινημα του υπολογιστη, αλλα και στο BIOS. Oμολογω πως απο BIOS γρι δεν καταλαβαινω αλλα οταν μπηκα εκει που αναφερονται οι δισκοι ειναι ολα οκ. Ενδιαφερον ειναι οτι ο εξαφανισμενος ειναι δευτερος μετα τον c στην σειρα. Τι μπορει να φταιει? Συνδεσμολογια δεν πρεπει να ειναι, αλλιως δεν θα τα εβλεπε στο bios, μηπως ειναι καποια ρυθμιση που δεν εκανε ο τεχνικος εκει πανω στην φουρια?

Μα καλα ρε [edit] εκατσε ο χριστιανος και εστησε ολοκληρο μηχανημα απο την αρχη, εγκατεστησε windows, οδηγους κτλ και δεν εριξε μια ματια στις συσκευες? Τι διαολο πια?

Παιζει καμια συμβουλη ή λετε να βρωμα τιποτα με την νεα mobo?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι win σου έβαλε?

Πήγαινε My computer / δεξί κλικ/ Manage/ Device Manager. Πήγαινε στα Dvd/cd-rom drives διπλό κλικ πάνω στη συσκευή και δες τι σου λέει. Το ίδιο κάνε και στους δίσκους.

Εγώ θα δοκίμαζα να αποσυνδέσω τον 3ο δίσκο και στη θέση του να έβαζα αυτόν που δε "βλέπει"

Αν μπορείς να μπεις και με κανένα linux να δεις τι παίζει και κει....
 
Δεν ανοίγεις το κουτί, αφού είναι δυναρμολόγηση [edit], το πας πίσω και τους βάζεις να βγάλουν αυτοί το φίδι απο την τρύπα.

Γενικά το Quality Control του [edit]είναι ανύπαρκτο, λογικο αν σκεφτείς πόσο πληρώνουν τους συναρμολογητές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για πήγαινε και στο control panel / administrative tools / computer manager / disk management. Αν εκεί τον βλέπει τον "αόρατο" σκληρό ίσως απλά να θέλει φορμάρισμα. Για τα DVD δεν ξέρω όμως...
 
Λοιπον μολις πριν λιγο βρηκα την λυση (πιστευω). Παρατηρησα απο την διαχειρηση δισκων οτι ο εξαφανισθεντας δισκος δεν ειχε γραμμα οπως οι αλλοι. Τον εβλεπε κανονικα και την χωρητικοτητα του εκει και στο bios οποτε ηταν win7 θεμα. Ανεθεσα λοιπον γραμμα και voila! Δουλευουν ολα. Tωρα διαπιστωσα αλλο θεμα. Εκτος των usb που μου εβγαζε μπροστα και πισω ειχα βαλει και προεκτασεις με αλλες 6 γιατι δεν γουσταρω να μπλεκω με περιττα καλωδια απο hubs. Το θεμα ειναι οτι οι 4 απο τις 6 αυτες δεν δουλευουν. Μεσα φαινονται ολα οκ. Οι drivers γενικα περασμενοι ειναι αφου οι αλλες δουλευουν... Oυφ... μπαφιασα και δεν μπορω να τρεχω παλι ρε [edit].. τσιμπλες εχουν στα ματια? 5 δευτερα ειναι ο ελεγχος! Εχει κανεις καμια ιδεα για να μην τρεχω παλι? Απο την μια τους λυπαμαι απο την αλλη τα παιρνω στην κρανα...

Tελικα βρηκα την ακρη και μαντεψτε ποιος εφταιγε παλι...

Τα 2 αυτα extensions usb ειχαν 8 pin αντι για 9 που εχει η υποδοχη. Κατα την συναρμολογηση τα εβαλαν ετσι ωστε στην ουσια να κανουν επαφη 7 pin δηλαδη τερμα αριστερα, αντι δεξια. Αφου τα τοποθετησα σωστα ολα δουλεψαν. Ο μεγαλυτερος φοβος μου ηταν μηπως ετρεχε κατι με την νεα μητρικη ή ειχε καει καποιο κοντρολερ.

Εχω πει πολλα καλα λογια για το [edited]........[/edited] αλλα πρεπει να λεγονται και τα κακα. Ηταν απαραδεκτοι σε αυτην την περιπτωση. Μιλαμε για λαθη που θα φαινονταν στον απλουστερο βασικο ελεγχο και τα αποδιδω στην βιασυνη. Δεν θα κατηγορησω τους υπαλληλους, θα κατηγορησω το καταστημα. Διοτι εχει 3 ατομα να αντιμετωπισουν ορδες κυριολεκτικα πελατων απο ολη την ευρυτερη περιοχη. Πρεπει να μιλανε στα τηλεφωνα, να παραλαμβανουν συσκευες παντως ειδους (οχι μονο pc ή περιφερειακα τους) και να επισκευαζουν τις βλαβες μεσα στο τυπικο 4ωρο που εχει οριστει. Αν βαλουμε και το γεγονος οτι δουλευουν ασταματητα πανω απο 8 ωρες καθημερινα για ψιχουλα καταλαβαινουμε οτι το προβλημα δεν ειναι ο τυπικος αδιαφορος υπαλληλος. Αυτα ειναι τα αποτελεσματα των νεων επαγγελματικων/εργασιακων ηθων της εποχης μας. Οταν ξεζουμιζεις τον αλλο στο τελος πυροβολεις τον εαυτο σου και δεν κρατας τα στανταρντ που εχεις θεσει ως στοχο. Αυτη την στιγμη αν δεν ειχα βρει ακρη θα το ειχα φορτωσει, θα επρεπε να ξυπνησω νωριτερα για να καταφερω να βρω παρκινγκ, να στηθω στην ουρα, να χαλαστω γιατι θα επρεπε να ξεκινησω την μερα μου με γκρινιες και να ακουω δικαιολογιες, να αργησω πιθανον στην δουλεια μου, να τρεχω με το σχολασμα παλι απο εκει, να παρω το μηχανημα και να αρχισω παλι απο την αρχη. Η αξιοπιστια του καταστηματος δηλαδη στο ναδιρ. Αυτα ειναι τα βασικα κυριοι και οχι πλαστικα χαμογελα και η επωδος απο τον υπαλληλο-ρομποτακι ''σας ευχαριστουμε που μας επισκεφθηκατε''
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
joe είπε:
Αυτα ειναι τα βασικα κυριοι και οχι πλαστικα χαμογελα και η επωδος απο τον υπαλληλο-ρομποτακι ''σας ευχαριστουμε που μας επισκεφθηκατε''
Θα βγω λίγο off topic για να πω ότι είχα πάει κι εγώ σε ένα τέτοιο μεγάλο κατάστημα να δουλέψω σαν τεχνικός παλιότερα και αφού έκανα όλα τα τεστ τους (γνώσεων πάνω στους υπολογιστές και λίγα μαθηματικά) και βγήκα πρώτος στην βαθμολογία (έτσι μου είπε ο υπεύθυνος), με πέρασαν από μία μικρή δοκιμή, όχι στο service αλλά στην υποδοχή πελατών παρακαλώ (!!!!!) και τελικά δεν με προσέλαβαν ακριβώς λόγω του ότι δεν είχα το όμορφο χαμόγελο και την ψευτο-χαζοχαρούμενη διάθεση που ζητούσαν.

Μου λείπουν οι εποχές που οι τεχνικοί δούλευαν σε σκοτεινά υπόγεια με την ησυχία τους και όχι πίσω από μία βιτρίνα να τους βλέπουν οι πελάτες λες και είναι κάποιο είδος ζωολογικού κήπου με computer nerds αντί για μαϊμούδες. Στο τέλος θα ζητούν από τους τεχνικούς να ξέρουν και χορό για να κάνουν φιγούρες ενώ φτιάχνουν υπολογιστές για να διασκεδάζουν τους πελάτες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και καταλαβαινω τον λογο του edit νομιζω οτι μαζι με τα καλα (που πολλες φορες εχω γραψει εδω) πρεπει να ακουγονται και τα κακα για ενα καταστημα, μπας και καταλαβουν τι ζηταει το κοινο (ουσια και οχι ψευτοευγενειες).

Περα απο αυτο μια ερωτηση τεχνικης φυσης. Ενω ψαχουλευα τις συνδεσεις των εξωτερικων usb σε ενα μπρακετ συνεδεσα το καλωδιο στην υποδοχη αναποδα απο οτι ηταν (δηλαδη το πανω κατω). Oπως εγραψα πριν αυτα τα καλωδιακια ειχαν 8 πιν αντι για 9 που εχει η υποδοχη και για να δουλεψουν τα συνεδεσα τερμα δεξια ωστε να αντιστοιχουν τα και τα 8 πιν αντι των 7 που ηταν πριν (τερμα αριστερα). Το αποτελεσμα ηταν περιεργο. Οταν συνεδεα ενα στικ στο συγκεκριμενο μπρακετ, εσβηνε ο υπολογιστης και με το που το τραβαγα εκανε επανεκκινηση. Το δοκιμασα 2 φορες να ειμαι σιγουρος. Θυμηθηκα την κινηση μου οταν το συνεδεσα και το ανοιξα και γυρισα το βυσματακι 180 μοιρες. Ολα οκ εκτοτε. Που οφειλοταν αυτο το κλεισιμο και επανεκκινηση?
 
Imgema είπε:
Μου λείπουν οι εποχές που οι τεχνικοί δούλευαν σε σκοτεινά υπόγεια με την ησυχία τους και όχι πίσω από μία βιτρίνα να τους βλέπουν οι πελάτες λες και είναι κάποιο είδος ζωολογικού κήπου με computer nerds αντί για μαϊμούδες. Στο τέλος θα ζητούν από τους τεχνικούς να ξέρουν και χορό για να κάνουν φιγούρες ενώ φτιάχνουν υπολογιστές για να διασκεδάζουν τους πελάτες.
Χαχαχα!!! Αν και γέλασα με την περιγραφή είσαι πολύ σωστός φίλε Imgema.
 
Δηλαδη εχει σωστη και λαθος πλευρα που τα τοποθετεις? Ρωταω γιατι οσα πιν εχει η πανω σειρα εχει και η κατω (απο 4) και δεν υπαρχει καποια σημανση.

Το εντυπωσιακο ηταν πως η επανεκκινηση γινοταν με το που τραβαγα το στικακι
 
Φιλε joe ,ευτυχως η δυστυχως τα καλα δεν τα κυνηγανε ,τα κακα κυνηγανε.


Καθεις μπορει να γραψει την δυσαρεσκεια του απο καποιο καταστημα με περιτυλιγμα που δεν ενοχλει κανεναν.



Καλη επιτυχια στην επιτευξη λυσης του προβληματος σου.
;)
 
Manual δεν έχει η ΜΒ? Λογικά εκεί θα λέει πως πρέπει να τοποθετηθεί σωστά
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα