Aνατριχίλες - Goosebumps (R.L.Stine) [Εκδόσεις Κέδρος]

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
58
Πρόσεξα ότι έχει ανοίξει θέμα για την τηλεοπτική σειρά Ανατριχίλες αλλά όχι για τα βιβλία.Πήρα λοιπόν την πρωτοβουλία να το ανοίξω εγώ :)

Oι Ανατριχίλες (Goosebumps) ήταν μία σειρά βιβλίων,62 τον αριθμό,η οποία δημιουργήθηκε από τον R.L STINE και κυκλοφόρησε (στο εξωτερικό) το διάστημα 92 με 97.

Εκτός από την βασική σειρά υπήρξαν (και υπάρχουν) και άλλες,οι Goosebumps Series 2000 (1998 με 2000), Give Yourself Goosebumps (1995 με 2000) και Goosebumps HorrorLand (2008 με τέλος το 2010) καθώς και η ακυκλοφόρητη Goosebumps Gold.

Στην Ελλάδα κυκλοφόρησαν το διάστημα 95-98; (υπάρχει όμως ακόμα απόθεμα διαθέσιμο) από τις εκδόσεις Κέδρος τα 50 από τα 62 βιβλία καθώς και μερικά από τη σειρά Ανατριχίλες 2000.

Η συλλογή μου

picture.php


picture.php


picture.php


(δυστυχώς μου λείπουν επτά :( ,αν κάποιος έχει τη διάθεση να αποχωριστεί κάποια από αυτά που μου λείπουν ας στείλει pm;) )
 
Ωραία σειρά ήτανε... Θυμάμαι τα είχα διαβάσει σχεδόν όλα τα βιβλία...Δυστυχώς από την συλλογή μου έμεινε μόνο ένα βιβλιό(το 44 '' Οι καταραμένες φωτό ξαναχτυπούν'')...

Πάντως εάν θυμάσαι είχε κυκλοφορήσει και παιχνίδι με κάρτες τις οποίες ευτυχώς τις διέσωσα...

Απο τον R.L.Stine είχε κυκλοφορήσει και άλλη σειρα με τίτλο ''Φαντάσματα στην οδό τρόμου'' σε άλλο εκδοτικό οίκο...

Μπράβο που τα κράτησες πάντως!
 
το παιχνίδι με κάρτες δεν το θυμάμαι,μπορείς να φωτογραφήσεις μερικές?

Θυμάμαι πως διάβαζε ο αδερφός μου αυτό με το σκιάχτρο που έχεις και στην φωτό και πραγματικά η εικόνα αυτή με είχε τρομάξει πάρα πολύ και δεν μπορούσα να κοιμηθώ!
εγώ είχα άλλο πρόβλημα,τις διάβαζα και αντί να τρομάζω γελούσα! γενικά,αν και είναι από τις αγαπημένες μου σειρές βιβλίων,πάντα ξενέρωνα όταν τις διάβαζα για τον παραπάνω λόγο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι πως διάβαζε ο αδερφός μου αυτό με το σκιάχτρο που έχεις και στην φωτό και πραγματικά η εικόνα αυτή με είχε τρομάξει πάρα πολύ και δεν μπορούσα να κοιμηθώ! Πρέπει να έχω μερικά από αυτά ακόμα, θα ρίξω μια ματιά!

Θυμάμαι επίσης πως είχα και κάρτες!
 
Και εγώ την πρώτη φορά που διάβασα δυσκολεύτηκα αρκετά να κοιμηθώ(το πρώτο που διαβασα πρέπει να ήταν το ''σπίτι των νεκρών'' η κάπως έτσι..

Λοιπόν βρήκα τις κάρτες αλλά σόρυ για την ποιότητα αλλά δεν βρίσκω την ψηφιακή και η webcam είναι λίγο για πέταμα...
 
Ναι αυτές ήταν οι κάρτες! Κάπου είναι καταχωνιασμένες και οι δικές μου!
 
Πω πω παιδιά τη μου θυμίσατε της κάρτες της είχα ξεχάσει εντελώς και μάζευα παλιά δυστυχώς τώρα δεν έχω καμία άμα κάποιος δεν τις θέλει η έχει καμία διπλή εδώ είμαι εγώ!!! :p
 
μήπως στα ελληνικά βγήκαν παραπάνω από 50 βιβλία? έχει κανείς κάποια πληροφορία?

ρωτάω γιατί κοιτώντας τα εξώφυλλα από τα 12 τελευταία στο ίντερνετ,είμαι σίγουρος ότι κάποια τα έχω ξαναδεί,υπάρχει περίπτωση να εισήγαγαν κάποια από αυτά την περίοδο που οι ανατριχίλες ήταν στην ακμή τους?
 
Εκπληκτικά βιβλία!!! Είχα κοντά στα 20 και πραγματικά τα είχα ξεζουμίσει. Έχει καιρό να τα πάρει το μάτι μου οπότε το πιθανότερο είναι να..... Ξέρει κανείς αν κυκλοφορούν ακόμη??
 
Φίλε Tannan θα σου ήμουν πραγματικά υπόχρεως εάν τις πόσταρες με καλύτερη ανάλυση, όσες έχεις. Έχουν πραγματικά συναισθηματική αξία για μένα! Θέλω να δείξω στο ανιψάκι μου την διαφορά του τότε με του σήμερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι φυσικά. Δυστυχώς συνεχίζουν να μην έχουν ευκρίνεια αλλά η φωτογραφική και ο φωτογράφος είναι για πέταμα :D :D(μου αρέσει που ειναι και 12mpix η μηχανή)..

Μαζί στέλνω και μια φωτό ενός βιβλίου απο την άλλη σειρά που είχε κυκλοφορήσει στην Ελλάδα απο τον Stine(ολίγον δαγκωμένο απο το σκύλο και αυτό!!!) καθώς και το τελευταίο τεύχος που μου απέμεινε απο τις ''Ανατριχίλες''..

Και πάλι συγνώμη για την φωτό και ελπίζω να αρέσουν στο ανιψάκι! Αμα βγάλω καλύτερες θα ανεβάσω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τώρα που βλέπω το βιβλίο θυμήθηκα ότι η οδός τρόμου είχε βγει στα ελληνικά και όχι οι ανατριχίλες 2000.

μήπως μέσα το βιβλίο λέει πουθενά πόσα βιβλία είχαν εκδοθεί από αυτή τη σειρά?
 
Ναι αλλά αναφέρει μόνο 4. Αυτό που έχω, το η ''επίθεση των νεροπίθηκων''8)8), το ''η Κατάρα της μάντισσας'' και το ''κρυφτούλι του τρόμου''.

Στην wiki πάντως αναφέρει πολύ περισσότερα στην σειρά τα οποία και μάλλον δεν εκδόθηκαν ή δεν είχαν εκδοθεί το 96' που πήρα το συγκεκριμένο.
 
σουπερ σειρα βιβλιων.δυστυχως στην ελλαδα εφεραν μονο 50 βιβλια τους.και ευτυχως ειναι ολα και τα 50 στην συλλογη μου!!!!!και το καλο ειναι οτι τα επαιρνα οταν βγαινανε.
 
σουπερ σειρα βιβλιων.δυστυχως στην ελλαδα εφεραν μονο 50 βιβλια τους.και ευτυχως ειναι ολα και τα 50 στην συλλογη μου!!!!!και το καλο ειναι οτι τα επαιρνα οταν βγαινανε.
εμένα μου έμειναν έξι (πριν μου έλειπαν 7) για να ολοκληρώσω τη σειρά αλλά δυστυχώς το τέρας του βάλτου δεν υπάρχει πουθενά οπότε και να πάρω τα υπόλοιπα αυτό μάλλον δεν θα το βρω :( .αν καταφέρω πάντως να την ολοκληρώσω θα πάω για τα 10 βιβλία που δεν βγήκαν στα ελληνικά,αν και το τελευταίο της σειράς,το monster blood iv κάνει 100 δολάρια καινούργιο (είναι το πιο σπάνιο της σειράς) !!!
 
χαιρετω,και εγω πορωμενοσ με ανατριχιλεσ απο εποχεσ αντενα τα σαββατοκυριακα 12 η ωρα,παντωσ και εγω αυτα τα δυο βιβλια εχω το, το κρυφτουλι του τρομου,και το

η επιθεση των νεροπιθηκων, τι γινεται ολοι αυτα εχουμε!λολ,και εγω νομιζα ηταν συλλεκτικα τα συγκεκριμενα,τεσπα, εμενα ειναι σε εκπληκτικη κατασταση αθικτα καθωσ αμεσωσ μολισ τα διαβασα καθονται επι παρα πολλα χρονια σττην βιβλιοθηκη αθικτα,ακομα και ο κωδικοσ ι τιμη στην πρωτη σελιδα πανω δεξια γραμμενο με μολυβι!!!ειναι λεσ και γραφτηκε μολισ χθεσ!!! (900 δραχμεσ και τα δυο για την ιστορια) θυμαμαι τα ειχα παρει απ τα carrefour που τοτε λεγονταν μαρινοπουλοσ,και θυμαμαι ειχε μια στοιβα απο βιβλια ανατριχιλεσ!επρεπε να τα σηκωνα ολα...
 
Κ εγω ειμαι πορωμενος με τα βιβλια ανατριχιλες αν κ το θυμηθηκα λιγο αργα!!!!!!!!!Γιαυτο μεχρι στιγμης εχω 20 βιβλια απο τα 50!!!Τα πηρα απο γνωστο βιβλιοπωλειο στην Αθηνα για την ακριβεια τα παραγγελνα γιατι δεν τα ειχαν ευκαιρα!!!!!Κοιταζα κ εξακολουθω να κοιταζω τα εξωφυλλα τους για ωρες κ οι ιστοριες τελειες!!!!Απο τα αγαπημενα μου ειναι το σπιτι των νεκρων,η εκδικηση των νανων του κηπου,οι καταραμενες φωτογραφιες κ.α!

Παρα πολλα ειχε κ ενα βιβλιοπωλειο στο village center στο Μαρουσι αλλα οταν εκλεισε το cinema (πολυ κριμα) πρεπει να εκλεισε κ αυτο!!!!Αληθεια εχει παει κανεις εκει να δει τι εχει απομεινει?
 
Επιτέλους η στιγμή που περίμενα τόσα χρόνια ήρθε :) ! βρήκα το λυκάνθρωπο του καυτού βάλτου (καθώς και το πως να σκοτώσεις ένα τέρας) !!!!!!

τώρα,αν δεν κάνω λάθος,μου μένουν πέντε για να ολοκληρώσω τη σειρά και μετά κατευθείαν για τα 12-13 βιβλία που δεν βγήκαν στα Ελληνικά.

Μαζί με αυτά βρήκα και ένα βιβλίο από μια σειρά που λεγόταν νέα οδός τρόμου η οποία από ότι φαίνεται είχε βγει από την modern times,δεν γνωρίζω πόσα βγήκαν στα Ελληνικά οπότε αν κάποιος ξέρει κάτι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τα 12,τελευταία,βιβλία που δεν βγήκαν στα Ελληνικά :(

ξέρω ότι το έχω αναφέρει ξανά αλλά μήπως κάποια από αυτά είχαν,έστω, ανακοινωθεί προς έκδοση; ρωτάω γιατί,συγκεκριμένα τα εξώφυλλα των φωτογραφιών 3,4,5,6, και 10,11 έχω την εντύπωση ότι τα είχα δει στο παρελθόν,πολύ πριν μάθω να μπαίνω στο ίντερνετ ή να χειρίζομαι υπολογιστή...

512C340JKXL._SL500_AA300_.jpg


51HEFFJ1QGL._SL500_AA300_.jpg


51SEGZ9KDKL._SL500_AA300_.jpg


51EBS9XQWGL._SL500_AA300_.jpg


51MVD3GGP1L._SL500_AA300_.jpg


51XE84XYJSL._SL500_AA300_.jpg


51FD13PB71L._SL500_AA300_.jpg


5199BMS7PEL._SL500_AA300_.jpg


51SXQF9WTCL._SL500_AA300_.jpg


513EX9GHSML._SL500_AA300_.jpg


51BCYPV5SBL._SL500_AA300_.jpg


51RngbfwRFL._SL500_AA300_.jpg


51XE84XYJSL._SL500_AA300_.jpg

512C340JKXL._SL500_AA300_.jpg

51HEFFJ1QGL._SL500_AA300_.jpg

51SEGZ9KDKL._SL500_AA300_.jpg

51EBS9XQWGL._SL500_AA300_.jpg

51MVD3GGP1L._SL500_AA300_.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέλεια σειρά! Έχω κι εγώ κάποια βιβλία στα αγγλικά.
 
Πίσω
Μπλουζα